Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, dayzee napisał:

Proponuje

H kotła 15

H1 8 lub na 10 jak bardzo dobija do zadanej

H2 15

Wtedy powinien modulowac powyzej 65 stopni

Rozumiem że proponujesz te ustawienia przy temp zadanej 75st ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2019 o 12:23, Bisiasty napisał:

Witam
Mam pytanie , mam ustawione cwu na 40* Histereza 10* kocioł na 78* i jesli temperatura na cwu spadnie o to 10 * to załącza sie pompka od cwu (jesli na kotle jest minimum 55*) i rozpoczyna się rozpalanie. A zauważyłem, że czasem zanim się rozpali to temperatura na cwu zostanie osiagnieta ( bo kocioł byl nagrzany) i to rozpalanie jest niepotrzebne. Można jakoś tego niepotrzebnego rozpalania uniknąć?
Informacyjne: Lazar Smartfire 22 plus bufor500l
Z góry dzięki za pomoc

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka
 

Zaobserwowałem podobne zjawisko. Na razie jedyne co wymyśliłem to wprowadzenie harmonogramu c.w.u. Rano i przed wieczorem pracuje w normalnym trybie (po 2-3 godz) a poza tym robię obniżenie zadanej c.w.u. o 16 stopni (co działa de facto jak wyłączenie grzania). Przy zasobniku 200l i niewielkim zapotrzebowaniu dwa ładowania dziennie wystarczają. Zmniejsza to prawdopodobieństwo takiego "pustego" rozpalenia. Ale i tak co 2-3 dni się to zdarza (ostatnio godzinę temu). Zrzut poniżej.

Wygląda to tak jakby było inicjowane rozpalenie od c.w.u. ale w trakcie rozpalania lub stabilizacji temperatura c.w.u wskakuje powyżej minimum i anuluje rozpalanie. Jeśli tak to faktycznie działa to jest to moim zdaniem bład w algorytmie. Być może zgłoszę to do Pluma (lub Lazara).

Screenshot_2019-11-24 ecoNET.png

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dayzee napisał:

Proponuje

H kotła 15

H1 8 lub na 10 jak bardzo dobija do zadanej

H2 15

Wtedy powinien modulowac powyzej 65 stopni

Poprawcie mnie czy dobrze rozumuję te histerezy:

Jak mam kocioł na ustawiony na 75st to parametr H2 ustawiony na 15st oznacza że kocioł powinien pracować z rzeczywistą temperaturą zmierzoną  minimum 60st i po uzyskaniu tej temperatury powinien przejść na moc 50% natomiast H1 ustawione na 10st spowoduje że po przekroczeniu temperatury 65st kocioł przejdzie na moc 30%. Czy przy takich ustawieniach kocioł nie będzie przypadkiem pracował i modulował w przedziale od 60 do 65st ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach gdy działał algorytm FuzzyLogic temperatura zadana kotła Tzk była faktycznie zadaną- czyli taką do osiągnięcia której dąży sterownik. Przy pracy z histerezami temeperatura zadana jest wartością de facto umowną - raczej punktem odniesienia dla histerez i maksymalną temperaturą kotła. Jeśli moc zapotrzebowana jest większa niż uzyskiwana dla ustawień mocy 30% (a mniejsza niż dla 50%) to faktycznie temperatura kotła będzie oscylowała między Tzk-H1 a Tzk-H2. (+/-  ok. 2 stopnie). Ale jeśli moc zapotrzebowana będzie większa niż uzyskiwana przy 50% to temepratura kotła będzie pomiędzy Tzk-H2 a Tzk-H.

Więc raczej należy wyjść od tego jaka temperaturę kotła chce się uzyskać średnio. Do tego dodać H1+np. 2 stopnie i tak ustawić Tzk.

Więc moim zdaniem raczej powinno być H=H2+2 st. Po drugie H1=10 to trochę za dużo, chyba że ustawi się wyżej Tzk.

Ja mam H1=6, H2=11, H=14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dzali0 napisał:

Poprawcie mnie czy dobrze rozumuję te histerezy:

Jak mam kocioł na ustawiony na 75st to parametr H2 ustawiony na 15st oznacza że kocioł powinien pracować z rzeczywistą temperaturą zmierzoną  minimum 60st i po uzyskaniu tej temperatury powinien przejść na moc 50% natomiast H1 ustawione na 10st spowoduje że po przekroczeniu temperatury 65st kocioł przejdzie na moc 30%. Czy przy takich ustawieniach kocioł nie będzie przypadkiem pracował i modulował w przedziale od 60 do 65st ?

Nie powinien, ja tak mam ustawione i pracuje w przedziale 69-65. Ale wszystko zalezy od zapotrzebowania na moc, jak sie zrobi zimniej to zmienię H1 na 8.

Edytowane przez dayzee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak jak napisał @dayzee w sytuacji gdy moc wytwarzana dla 30% jest zbliżona do aktualnej zapotrzebowanej albo minimalnie większa. Wtedy nawet jeśli temperatura początkowo rośnie powyżej Tzk-H1 to przy wyższej temperaturze wody zwiększa się moc oddawana grzejników i finalnie gdzieś ustala się chwilowa równowaga kilka stopni powyżej Tzk-H1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, pawellll napisał:

W czasach gdy działał algorytm FuzzyLogic temperatura zadana kotła Tzk była faktycznie zadaną- czyli taką do osiągnięcia której dąży sterownik. Przy pracy z histerezami temeperatura zadana jest wartością de facto umowną - raczej punktem odniesienia dla histerez i maksymalną temperaturą kotła. Jeśli moc zapotrzebowana jest większa niż uzyskiwana dla ustawień mocy 30% (a mniejsza niż dla 50%) to faktycznie temperatura kotła będzie oscylowała między Tzk-H1 a Tzk-H2. (+/-  ok. 2 stopnie). Ale jeśli moc zapotrzebowana będzie większa niż uzyskiwana przy 50% to temepratura kotła będzie pomiędzy Tzk-H2 a Tzk-H.

Więc raczej należy wyjść od tego jaka temperaturę kotła chce się uzyskać średnio. Do tego dodać H1+np. 2 stopnie i tak ustawić Tzk.

Więc moim zdaniem raczej powinno być H=H2+2 st. Po drugie H1=10 to trochę za dużo, chyba że ustawi się wyżej Tzk.

Ja mam H1=6, H2=11, H=14.

Rozumiem przy twoich ustawieniach że zadana kotła to u Ciebie 75st i H1=6, H2=11, H=14  ? Przy tych ustawieniach w jakim przedziale temperatur rzeczywiscie  ci moduluje kocioł? W większości pracuje ci na 50% czy na 30% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tzk=80st (z innych powodów). Poniżej zrzut z dzisiaj. Jak widać Tkotła w granicach 69-74 st. Dzisiaj praca z lekką przewagą 50% - było dość zimno (max +2 stopnie). Wykresy trochę fałszują obraz bo zapis danych jest co kilka minut.

Widać (godz. 10-13), że jest przewaga 50% i temp kotła jest niższa. Po 14 więcej 30% i średnia temp kotła wyższa jest. W nocy obniżenie na termostacie o 2 stopnie (do 7.00) stąd rano spore zapotrzebowanie na moc.

Screenshot_2019-11-24 ecoNET(1).png

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem trochę czasu przez weekend i poobserwowałem piec. Okazuje się że problem z grzaniem CWU po osiągnięciu temperatury zadanej na termostacie w domu  nie został rozwiązany. To wyłączenie pompy CO jednak nie działa piec rozpala się dochodzi do zadanej i gaśnie jedynym wyjściem jest wyłączenie blokady kotła od termostatu. Będę pisał do Lazara czy można to jakoś inaczej rozwiązać. Poniżej wykeresy z ostatniej doby.

Bez tytułu.jpg

 

Bez tytułu1.jpg

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pawellll napisał:

W czasach gdy działał algorytm FuzzyLogic temperatura zadana kotła Tzk była faktycznie zadaną- czyli taką do osiągnięcia której dąży sterownik. Przy pracy z histerezami temeperatura zadana jest wartością de facto umowną - raczej punktem odniesienia dla histerez i maksymalną temperaturą kotła. Jeśli moc zapotrzebowana jest większa niż uzyskiwana dla ustawień mocy 30% (a mniejsza niż dla 50%) to faktycznie temperatura kotła będzie oscylowała między Tzk-H1 a Tzk-H2. (+/-  ok. 2 stopnie). Ale jeśli moc zapotrzebowana będzie większa niż uzyskiwana przy 50% to temepratura kotła będzie pomiędzy Tzk-H2 a Tzk-H.

Więc raczej należy wyjść od tego jaka temperaturę kotła chce się uzyskać średnio. Do tego dodać H1+np. 2 stopnie i tak ustawić Tzk.

Więc moim zdaniem raczej powinno być H=H2+2 st. Po drugie H1=10 to trochę za dużo, chyba że ustawi się wyżej Tzk.

Ja mam H1=6, H2=11, H=14.

Pawelll i jak u ciebie wyglada wykres pracy kotła,100,50,30,ile godz pracy na tych procentach przy h6,h2-11 tm zadana14

Ja wedle kolegów pomocy ustawien modulacji juz mi się 100z 50wyrównało na równoa 30zdecydowane najwieksze

Dąrzę do tego by jednak 100%było niższe od 50% bo 30% zdecydowanie ok jest

Chyba h2bede musiał lekko zwiększyć co nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady minimalizacja czasu 100% nie jest celem samym w sobie. To jaki jest rozkład czasu dla poszczególnych progów zależy od tego jak ma się moc zapotrzebowana budynku do mocy kotła. Jeśli kocioł jest przewymiarowany to jest oczywiste, że 30% będzie dużo wyższe od 50 czy 100. Jeśli kocioł jest zbyt mały (co się rzadko zdarza) to może być sytuacja że najwięcej będzie miał na 100%. Może być także sytuacja, że to 50% będzie największe. Mówimy oczywiście o sumarycznym czasie np. za cały sezon, może się to zmieniać choćby w zależności od pogody w danym sezonie. Na pewno rozkład powinien mieć jedno maksimum czyli np. dużo 100% i 30% a mało 50% raczej świadczy o złych ustawieniach.

No i dwa założenia główne:

- powyższe nie dotyczy układu z praca na bufor. Wtedy z zasady kocioł pracuje na 100%

- temperatura na grzejniki jest w sensowny sposób skorelowana z temperatura zewnętrzną (rozbiorem ciepła), tak aby zapewnic w miarę stałą pracę kotła. Jeśli ktoś ustawi np. na stałe 60 st na grzejniki (znam takich) to kocioł będzie zazwyczaj pracował krótko z dużą mocą i się wyłączał (np. od termostatu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie wchodzi. Ale z obserwacji wynika, że ma wpływ nie tylko na start rozpalania po wyłączeniu od Tzk. Takie mam przynajmniej wrażenie. Możesz też pójść w drugą stronę - zwiększyć H2 do 15-16 st, żeby szybciej wskakiwało 50%. Ale to grozi zbyt niską temperaturą kotła przy większych poborach mocy gdy będzie raczej przeskakiwanie 50-100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej "boli" fakt, że mam dwa obiegi - grzejniki i podłogówkę. Większość z Was ma chyba jeden mieszacz.

Jeśli chodzi jedno z nich, grzejniki lub podłogówka, to kocioł chodzi ładnie na 30%, wykresy równe jak spod linijki. Nie wchodzi w nadzór.
Jeśli oba obiegi włączone to moduluje między 30%, a 50%. Chyba pogodzę się z faktem, że ma tak być.

SF 15kW
Kocioł: 75
H: 15
H2: 17
H1: 14

Grzejniki: pogodówka ustawiona między 39 , a 45 stopni
Podłoga: stała temp 31-32 stopni, ręczny zawór
CWU: 120 litrów, 50 st
Pompy od obiegów ustawione na stały przepływ, II bieg
100 - 80% nadmuch, 5 sek podajnik, 12 sek przerwa, 8,5% tlen
50 - 65%, 4 sek, 18 sek, 10,5%
30 - 40%, 4 sek, 51 sek, 12,5 %
Minimalny nadmuch: 23%, korekta przez sondę lambda: 20%

Liczniki serwisowe od 19 lutego 2019r., od uruchomienia kotła:
100 - 70h
50 - 564h
30 - 1370h
Rozpalenia: 1332
Praca podajnika 270h
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem już po rozmowie z serwisem. Bardzo szybko zareagowali na moje zapytanie i sprawa wygląda w ten sposób że niema takiej funkcji która mogła by umożliwić załączanie pompy kotłowej CO przy ładowaniu CWU gdy zaznaczona jest funkcja blokady pompy kotłowej od termostatu. Prowadzone są już rozmowy z producentem czyli plumem żeby taka funkcja powstała jednak na chwile obecną tylko wyłączenie opcji blokada pompy od termostatu. Oczywiście sprawa dotyczy tylko kwestii kiedy pompa cwu jest za sprzęgłem hydraulicznym. Z nowości jakie udało mi się dowiedzieć to dla posiadaczy sprzęgła ten czerwony zawór za piecem ma być odkręcony od 1do max 2 obrotów aby uniknąć krótkiego obiegu wody przez piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomekkalata1986 napisał:

na chwile obecną tylko wyłączenie opcji blokada pompy od termostatu

Masz na myśli pompę mieszacza czy kotła (opcja nazywa się "blokada od termostatu" bez nazwy pompa)? Próbowałem kiedyś wyłączać tę blokadę kotła ale wtedy coś mi źle działało (nie pamiętam co :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.