Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że faktycznie jest jakiś problem z pracą kotła na małej mocy. A przynajmniej tak wynika z działań serwisu Lazara.

Był wczoraj serwisant na "pierwszym" uruchomieniu. Pozmieniał kilka moich ustawień m.in. najmniejszą wydajność wentylatora na 30%. Czyli jeszcze więcej niż ponoć zalecali jakiś czas temu (20%). Co więcej (po moim pytaniu o tlen) stwierdził, ze przy 30% zawartość tlenu będzie ok. 15% (i tak faktycznie jest). Na moje pytanie jak się to ma do ustawianej przez nich wartości zadanej 12,5% (sam przestawił moje 13,5% na 12,5%) nie bardzo potrafił odpowiedzieć. Przydławił przepustnice ale nie widzę wpływu.

Efekt jest taki, że na 30% mocy zawartość tlenu mam 15-16%, temperaturę spalin 5-6 stopni ponad temperaturę kotła. Ewidentnie obniża to sprawność (przy wydajności nawiewu ok. 20% miałem tlen ok. 13% i spaliny chłodniejsze niż kocioł).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz na messengera do Lazara pytania. Z serwisantami jest różnie, zdziwił byś się, jakie cuda potrafią zapodać. 

Kumaty serwisant(partner serwisu) ogarnia temat dobrze. Jak weźmie wszystkie czynniki pod uwagę i się przyłoży do roboty, to nie będzie problemu z pracą na 30%. Ewentualnie potem delikatne korekty wprowadzi. 

A obroty went to możesz zmienić. Może być 20%, ale lepiej nie niżej. Mówi, że w niektórych przypadkach serwisant może ustawić na 20%. Ale nie wszyscy się przykładają i walą ustawienia wszystkim jednakowe z notesika jakiegoś. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jeśli dane w poniższej tabeli są prawdziwe to przy temperaturze spalin ok. 70 st róznice w stratach między 12 a np. 14% są relatywnie niewielkie. Więc jeśli miałoby to się np. niekorzytnie odbić np. na trwałości kotła to być może nie warto się napinać.

 

 

Screenshot_2019-10-17 W pogoni za ciepłem co ucieka kominem - Czyste Ogrzewanie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co, bo spalanie i tak nie przebiega jednostajnie i tak samo. Warunki się zmieniają prawie ciągle. 

Co miałeś na myśli pisząc o trwałości kotła? Jest on zabezpieczony przed wykrapalniem zestawem tv, wentylator może pracować z 20% obrotów. Ja przy spalinach 60-65st(30% mocy) mam skropliny w pojemniku i w kominie. Przy mocy 100% mam poniżej 120st a przy dłuższej pracy 120-130st. Ale to jest wkominie. Przyłacze kominowe, czopuchu i ściana wymiennika od strony czopucha sucha, tak samo popielnik. Jeśli palisz dobrym pelletem, to kociol nie ucierpi. Takie moje zdanie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawellll To ustawienie tlenu w sterowniku nie ma większego znaczenia skoro tlen i tak rośnie do ok. 14-15%. Czy ustawisz 12,5% czy 13,5% czy 14,5% wentylator będzie pracował z minimalnym nadmuchem jaki jest ustawiony. Szkoda, że sonda nie wpływa na dawkę paliwa. Wtedy przy rosnącym tlenie kocioł dostałby więcej paliwa i tlen by nie szedł w górę. Niestety na zmieniający się tlen reaguje jedynie wentylator a że tlen prawie zawsze na małej mocy rośnie, to wentylator obniża obroty na min. i na tym się kończy.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej jest, gdy tlen spada bardzo szybko  poniżej 8,5%, wtedy wstrzymane jest podawanie, wydłużana jest przerwa. I jeszcze zakres korekcji przez sondę obrotów went działa w górę i w dół od wartości zadanych. Racja, powinno to działać też, kiedy tlen rośnie, przerwa powinna być skracana. A swoją drogą to dziwne, że spełniając warunki do pracy kotla, u jednych można zapanować nad tlenem, a u innych nie. Na początku przygody, tlen nie dawał mi spokoju i chyba dał się na spokój i przestał że mną walczyć. Tlen mam w okolicach zadanych +-1%. Większe różnice są po przejściu na inny poziom mocy, ale po krótkim czasie się wyrównuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem próby obniżając min. wentylatora do 20 i 25% ale bez ustabilizowania regulacji.

Ostatecznie wróciłem do własnych ustawień (czyli dla 30% mocy 13,5% tlenu, min obrotów 20%). I zaczęło to jakoś hulać. O dziwo tlen zaczął schodzić nawet do 12%, wentylator ok. 26-27%. Wzrosła temperatura spalin jest w okolicach temp. kotła. I najciekawsze - temperatura kotła zaczęła lekko rosnąć co wskazuje na wzrost sprawności - do tej pory lekko spadała. Pochodzi tak jeszcze trochę to wrzucę wykresy, wszystko pięknie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wykres.

ok. 8.20 - ustawienie minimum wentylatora na 25%

ok. 10.30 - próba powrotu min. na 30% - wszystko leci w górę

ok. 10.45 - minimum wentylatora na 20%

ok. 12. - podniesienie do wartości zadanej 13,5% tlenu, min obrotów nadal 20%

Screenshot_2019-10-17 ecoNET.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś może orientuje się w jaki sposób działają te korekty nadmuchu i podawania u mnie wszystko tak jak na zdjęciu 0%

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta podnosi lub obniża o zadana wartość procentową czas podawania lub obroty went. Z tym, że korekta nadmuchu iw działa przy włączonej sondzie. Jeśli podawanie masz np 4s, to jeśli zapodasz 1% to zwiększasz o 0,04s. Niby znikome wartości, ale u mnie działa i w pewnych momentach można sobie lekko skorygować bez ingerencji w ustawienia serwisowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Giz napisał:

B. duży wpływ ma na tlen dysza powietrza wtórnego 

Tak to widać. U mnie serwisant lekko przydławił- stąd teraz (dla tlenu 13,5%) obroty stabilizują się na ok. 28%, poprzednio ok. 22%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji są minimalne wartości na jakie można je przymknąć. Duży wpływ ma nawet ruch o 0,5cm. Ja szedłem od pełnego otwarcia co 0,5cm i najlepsze efekty są przu otwarciu 3cm-2,5cm. Ja mam wysoki komin i spory ciąg. Mowa o dyszy wtórnego. Pierwotnego najstabilniej na minimum. Tak jest u mnie. Oczywiście w połączeniu z zetką lub nawietrzakiem. Zetkę mam 150mm, odslonieta. Wcześniej miałem anemostat i ruch o 1 obrót zmieniał wartość tlenu. Teraz mam odsłonięty wylot i jest ok, pobiera pow ile trzeba. 

Po każdej zmianie dawałem kilka godzi na ustabilizowanie. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po kilku małych zabiegach wkońcu udało mi się wskazania tlenu doprowadzić do 13% na minimalnej mocy. Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to montaż na wylocie komina systemu SMART FLOW ciąg kominowy po pomiarach kominiarza w końcu się unormował i nie jest już praktycznie w ogóle zależny od wiatru. Dysza ta dolna przeregulowana i przymknięta na maxa ta górna ustawiona według instrukcji na 25 mm wcześniej było ok 30mm. no i najważniejsza rzecz na mocy minimalnej ustawione podawanie 2s i 19 przerwy w modulacji 2% zwiększone podawanie i tlen oscyluje w granicy 12-13 % wentylator 20-24 %. Przed montażem i regulacją tlen dochodził nawet do 16 % 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, możesz się pobawić i sprawdzić, u mnie jest różnica w tlenie i pracy wentylatora(nie chodzi tylko o zabijanie obrotów, czy podwyższanie o zakres korekcji przez sondę). Najlepsze rezultatyi tlen w okolicach zadanych mam przy korekcji 20%. Np po zastosowaniu 25%, mimo zabicia o tą wartość, tlen nie spadał i był znacznie wyższy. Przy 15% i odpowiednio obniżonych obrotach wentylatora, podobna sytuacja.

Ja w tamtym roku też dzielilem dawki i przerwy na 30%. Ale jakoś udało mi się opanować tlen na normalnych ustawie iach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



I jeszcze zakres korekcji przez sondę obrotów went działa w górę i w dół od wartości zadanych.


Zdarzylo Ci się żeby podnosił wyżej niż zadane? U mnie jak ustawie 60% nadmuch i korektę sondy o 20%, to wentylator pracuje na 60% na 40% i coś pomiędzy tymi wartościami. Nigdy nie podnosi do 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 20 w górę nie było potrzeby, ale do 10 podbijal. Działo się tak, jak tlen szybko spadał i paliło się intensywnie. Na 100% jak dochodził do 6%, to wydłuża przerwę i podnosił went powyżej zadanej. Nie jest to zjawisko nagminne, ale ze 4x miałem tak. Na niższych mocach może z jeden raz. Ja mam na 80% na 100% i zakres 20%. Jak znajdę wykres, to zapodam. 

Tutaj akurat podbiło o ponad 7

No i spaliny niecałe 130st.

Screenshot_20191018-201749.png

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś może orientuje się w jaki sposób działają te korekty nadmuchu i podawania u mnie wszystko tak jak na zdjęciu 0%
664736574_Beztytuu.thumb.jpg.6f26e22474b6a470ddf38134d9c5d606.jpg
Witam, sprawdziłem z ciekawości i widzę że tez te wszystkie wartości mam na 0%, warto tam coś pozmieniać ? Jakieś lepsze efekty to przyniesie? Ewentualnie może ktoś sie podzieli swoimi ustawieniami?

Co do ustawień wlotu powietrzna do palnika to u mnie jak serwisant przy rozruchu to ustawiał to z suwmiarką te przełknięcia ustawiał, i nie poleciał tego zmieniać, bo niby najbardziej optymalnie jest to co on ustawi.


Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dysze, to dolna-powietrza pierwotnego, zalecają (serwis Lazar) żeby była przymknieta do minimum. Wtórnego - górna, to powinna być dopasowana do warunków panujących w większości czasu w kotlwniy. Wszystko zależy od ciągu kominowego. Serwisant to ustawia wstępnie i albo trafi, albo nie. Instrukcja nie mówi jak ma być ustawiona, mówi tylko żeby nie zamykać jej bardziej niż na 25mm. Miałem problemy z tlenem na początku, był za wysoki, miałem otwarta na max. Serwis polecił, żeby przymykac ja np o 5mm. Tak robiłem, przymknalem i czekałem dłuższy czas, potem znowu. Ja mam komin 11m, RCK i najbardziej optymalne ustawienie to ok 30-25 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co zostawiam tak jak jest. Czyli podawanie standardowo, zadana tlenu 13,5%, min. wentylatora 20%, zmiany +/21%. Dzisiaj przez kilka godzin (do wyłaczenia od termostatu) pracował b. stabilnie, widać że jest regulacja wentylacji, tlen stabilizuje się w okolicach 13,5%.

 

Screenshot_2019-10-19 ecoNET.png

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.