Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Co do latajacego tlenu.

 

Patrząc na Twój wykres z sondy nasunęła mi się jedna rzecz. Czy robiłeś rano kalibrację sondy? Jest wyraźnie wyższy poziom tlenu wcześnie rano (przy niepracującym kotle). Co do zasady tlenu w powietrzu jest ok. 20,9% i tyle powinno wskazywać przy wygaszonym kotle. U mnie pokazuje 21,4% i pytanie czy po kalibracji tyle pokaże- bo chyba na tym polega kalibracja?

A swoją drogą ja mam tryb "Lambda FuzzyLogic" - o tym też ktoś pisał że nie ma w Lazarze (kocioł z produkcji 09.2019)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem kalibracji. Kalibracja jest robiona na pracującym wentylatorze. Być może, ze taka specyfika mojego kotła i w spoczynku jest wewnątrz tlenu mniej. I po rozruchu kotła lekko wzrasta. A fuzyjny Logic sondy jest i być musi. Z tym ze w lazarze z tego co pamietam palacz nie może zmieniać parametrów A,B i C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą ja mam tryb "Lambda FuzzyLogic" - o tym też ktoś pisał że nie ma w Lazarze (kocioł z produkcji 09.2019

A możesz go włączyć ? Ja tez mam ta funkcję ale nie mogę jej włączyć

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze jak jest z tym ecoNET 300 sprzedają na serwisie aukcyjnym czy aby po zakupie będzie działać z naszymi Kociołkami. Różnica w cenie jest tylko pytanie czy aby nie mają wgranego jakiegoś dedykowanego softa. Ewentualnie czy można by było popróbować założyć coś innego do komunikacji np Router TP-LINK TL-WR902AC przecież to to samo zewnętrznie jak ecoNET 300 pewnie ma inny wsad do pamięci. Jak myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Nie robiłem kalibracji. Kalibracja jest robiona na pracującym wentylatorze. Być może, ze taka specyfika mojego kotła i w spoczynku jest wewnątrz tlenu mniej. I po rozruchu kotła lekko wzrasta. A fuzyjny Logic sondy jest i być musi. Z tym ze w lazarze z tego co pamietam palacz nie może zmieniać parametrów A,B i C

Jeżeli nic w kotle się ni pali to tlenu powinno być tyle ile w "normalnym" powietrzu. Zwróciłem uwagę na to, że poziomy fragment wykresu tlenu (pierwszy od lewej) jest na wyższym poziomie niż kolejne.

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adamo169 napisał:

Szanowni forumowicze jak jest z tym ecoNET 300

Jest prawdopodobnie wgrany soft dedykowany dla danego producenta kotła (u mnie jest naklejka Lazar). Zawsze można wysłać maila do Pluma i zapytać czy soft regulatora obsługuje ecoNETa (tak jest napisane w instrukcji ecoNETa). Trzeba podać typ kotła, regulatorów i wersje softów w regulatorze.

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączoną (przynajmniej tak pokazuje ecoNET). Nie mogę jej zdalnie zmienić.
I prawdopodobnie na swoim piecu również jej nie włączysz. Lazar się wycofał z obsługi tego trybu- bylo o tym na forum juz kiedyś

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pawellll napisał:

Jeżeli nic w kotle się ni pali to tlenu powinno być tyle ile w "normalnym" powietrzu. Zwróciłem uwagę na to, że poziomy fragemt wyresu tlenu (pierwszy od lewej) jest na wyzszym poziomie niż kolejne.

U mnie po wygaszeniu sonda przestaje mierzyc. Uaktywnia sie przy ponownym paleniu. Pozioma linia to ostatni zapis z okresu zaraz po wygaszeniu kotla, ktory pozostaje niezmienny do czasu ponownej aktywacji. Cos tam z palnika jeszcze paruje. I zapewne stad sie to bierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączony tryb LambdaFuzzyLogic. Czyli sterowanie (fuzzy logic jakkolwiek to realizują) wentylatorem na podstawie sondy lambda. Zmiana mocy kotła (palnika) jest nadal 3 poziomowa. Była mowa, że wycofali się ze sterowania FuzzyLogic palnikiem.

Inna sprawa, że na temat trybu LambdaFuzzyLogic instrukcja milczy. Jest za to tryb FuzzyLogic palnika.

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pawellll napisał:

Inna sprawa, że na temat trybu LambdaFuzzyLogic instrukcja milczy

Sonda musi modulowac i musi miec wlasny fuzzy logic. Inaczej sonda jako taka nie mialaby sensu. Jest to ukryte przed uzytkownikiem. Fuzzy logic dobiera parametry na podstawie trzech parametrow.

Parametr A w uproszczeniu wplywa na zakres zmian nadmuchu im parametr wyzszy tym odchylki nadmuchu +/- wieksze

Paramtr B to stala calkowania. Im parametr wyzszy tym dokladniejsza ale powolniejsza regulacja nadmuchu i dazenie do ustalonego progu tlenu

Parametr C wplywa na nagle zmiany poziomu tlenu. Im parametr wyzszy tym reakcja szybsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to co opisałeś to nic innego jak klasyczny PID. Nie do końca wiem co Plum rozumie pod pojęciem FuzzyLogic -być może używa go tylko jako marketingowego chwytu dla określenia regulacji PID.

Tak jak pisałem w instrukcji na temat trybu LambdaFuzzyLogic nie ma słowa - jest on w miejscu gdzie wg instrukcji powinien być tryb STANDARD/FuzzyLogic (płynna regulacja mocy). Z obserwacji wynika, że to nic innego jak standardowy PID sterujący wentylatorem od wskazań sondy. Inna sprawa, że jest osobna opcja włączająca sterowanie od sondy (w menu sondy).

Nie pamiętam, czy z poziomu wyświetlacza mogę to LambdaFuzzyLogic zmienić - i na co, czy nadal jest FuzzyLogic dla palnika. Miałem pół dnia na ogarnięcie kotła na miejscu teraz tylko dostęp zdalny.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pawellll napisał:

jest on w miejscu gdzie wg instrukcji powinien być tryb STANDARD/FuzzyLogic (płynna regulacja mocy).

Bo instrukcja jest dla starszej wersji softu. W wersji modułu A: 7.30.171, którą posiadam, jest do wyboru Standard i FuzzyLogic - nic nie jest blokowane. Dla wersji nowszych 10.xx.xxx już nie ma opcji standard, tylko jest Lambda Fuzzy Logic bez możliwości zmiany. Prawdopodobnie Lambda Fuzzy Logic to jest Standard, tylko zmieniona nazwa - bo kocioł chodzi jak na Standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest (a to całkiem możliwe) to przyznam, że czuję się mocno zawiedziony. A może nawet zwiedziony. Mocno liczyłem na możliwość ciągłej regulacji mocy palnika. Tym bardziej, że Lazar we wszystkich materiałach reklamowych i technicznych opisuje tyb FuzzyLogic dodatkowo podkreslając jego zalety. Jest to wprowadzanie klientów w błąd a może nawet dostarczanie produktu niezgodnego z umową. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Visitor1230 napisał:

A masz mozliwosc zmiany parametrow fuzzy logic?

Tak, wszystko można zmieniać, zarówno parametry A,B,C w ustawieniach kotła, jak i A,B,C w ustawieniach sondy. Z tym, że widocznie im zależało w Lazarze do skasowania tej funkcji, bo przy rozruchu podkreślali, żeby nie używać FuzzyLogic a teraz w nowym sofcie już nie muszą przypominać, bo zostało to wycięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gunman napisał:

 Z tym, że widocznie im zależało w Lazarze do skasowania tej funkcji, bo przy rozruchu podkreślali, żeby nie używać FuzzyLogic a teraz w nowym sofcie już nie muszą przypominać, bo zostało to wycięte.

No to rzeczywiscie. Bez komentarza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.