Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230
Godzinę temu, peter80 napisał:

W pomieszczeniach gdzie znajduje się regulator po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł się wyłącza, natomiast w pokojach gdzie znajdują się grzejniki z termostarami jest odczuwalnie zimniej. W jaki sposób poustawiac to wszystko żeby podobna temperatura była w pokojach z gtzjnikami? Może lepiej założyć czujnik pogodowy a wyłączyć ecoster? Może potrzeba dokupić jeszcze jeden regulator do pokojów z grzejnikami? Proszę o porady. Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

W przypadku dogrzania pomieszczen kociol sie walacza. I prawidlowo. Ale Ecoster niepowinien odlaczac pomp. Wmenu mieszacza ( mam nadzieje ze Lazar nie wykastrowal tej funkcji z pluma)w przypadku dogrzania pomieszczen mozesz obizyc temp. obiegow. Np. o 2-3 stopnie na podlogowce. Na obiegu kaloryferow nie ustawiasz obnizenia. Tam beda dzialaly juz tylko termostaty przy grzejnikach. Pogodowka ma te zalete, ze reaguje juz wczesniej na spadki temp. zewnetrznej. 

Edit: mozesz tez ustawic wspolczynnik temp. pokojowej. Im bardziej temp w domu rosnie lub spada, to mieszacz odpowiednio obniza lub podwyzsza temp. na obiegach. Dzieje sie to proporcjonalnie.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o czujniku zewnetrzym? Nie wiem jaki jest koszt produkcji, ja zapłaciłem 60 zł. (specjalnie odgrzebałem fakturę by sprawdzić ) wiec uważam że nie jest to spory koszt przy ogólnej cenie pieca i calej reszty. Chociaż jezeli koszt produkcji to 50 gr jak mówisz to cena koncowa jest faktycznie duża.

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik zewnętrzny jak i niektóre wewnętrzne to KTY81 (i ewentualnie jego odmiany) lub PT1000(ten jest niestety droższy), dolicz obudowę za kilka zł w detalu(producent płaci grosze) i jeszcze pare elementów za 1-2zł. ogólnie koszt materiałów na taki czujnik to 5-8zł brutto w detalu, zamów 1000 to wyjdzie ze 2zł z montażem ze 2,50zł, reszta to marża producenta(niech będzie 100% co byłoby rozbojem w biały dzień, ale niech będzie) to 5zł, reszta to marża sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

W przypadku dogrzania pomieszczen kociol sie walacza. I prawidlowo. Ale Ecoster niepowinien odlaczac pomp. Wmenu mieszacza ( mam nadzieje ze Lazar nie wykastrowal tej funkcji z pluma)w przypadku dogrzania pomieszczen mozesz obizyc temp. obiegow. Np. o 2-3 stopnie na podlogowce. Na obiegu kaloryferow nie ustawiasz obnizenia. Tam beda dzialaly juz tylko termostaty przy grzejnikach. Pogodowka ma te zalete, ze reaguje juz wczesniej na spadki temp. zewnetrznej. 

Edit: mozesz tez ustawic wspolczynnik temp. pokojowej. Im bardziej temp w domu rosnie lub spada, to mieszacz odpowiednio obniza lub podwyzsza temp. na obiegach. Dzieje sie to proporcjonalnie.

W jaki sposób ustawić współczynnik temperatury pokojowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@peter80 Niewiem dokladnie jak wersja pluma wyglada w lazarze. Na econecie wyglada to mniej wiecej tak. No i u siebie nie mam podlogowki. Z poziomu przegladarki czy w sterowniku trzeba ustawic histereze w menu ecostera. Najlepiej 0,1 °C. W ustawieniach mieszacza ustawiamy wspolczynnik temp. pokojowej. Np. 100. Termostat temp pokojowej musi wtedy byc na zero. 

Gdy temp w domu od zadanej spadnie o 0,1 ° to zawor puszcza 1 stopien wiecej na obieg. I dowrotnie.  U mnie na grzejnikach sie sprawdza. Na podlogowce ten wspolczynnik powinien zapewne byc duzo mniejszy. 

 

1132538298_Ecoster2.thumb.JPG.9dbf6c1f0e4f650173e248d06e835879.JPG

 

 

Ecoster.JPG

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze kazdy serwisant lazara cos innego powie ja czujnika nie mialem ,jak serwisant przyjechał na rozruch zerowy to zdecydowanie powiedział aby go podpiąć a również mam ecoster w salonie ktory steruje cała podłogowka na parterze, a na poddaszu mam same kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem pewne ustawienia bylem zmuszony pozmieniac od tych ktore wprowadzil serwisant bo jakbym je zostawił to by mnie piec z torbami puścił ,ale doradzili mi wlasnie na tym forum tacy jak np .Giz. teraz to fajnie dziala od roku,karzdy ma inna specyfikę domu i dokładnie przekopiowanie ustawien zapewne nie u kazdego sie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, peter80 napisał:

Witam. W sierpniu serwisant uruchomił w mojej kotłowni kocioł Lazar Smarfire 15kw plus sonda lambda i regulator pokojowy. Mam instalacje mieszaną 2 obiegi grzewcze: grzejniki i podłogówka, 2 zawory 3d z siłownikami. Serwisant doradzał żeby nie montować czujnika pogodowego, bo jest zbędny gdy jest ecoster. W jaki sposób jest to u Was rozwiązane? W pomieszczeniach gdzie znajduje się regulator po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł się wyłącza, natomiast w pokojach gdzie znajdują się grzejniki z termostarami jest odczuwalnie zimniej. W jaki sposób poustawiac to wszystko żeby podobna temperatura była w pokojach z gtzjnikami? Może lepiej założyć czujnik pogodowy a wyłączyć ecoster? Może potrzeba dokupić jeszcze jeden regulator do pokojów z grzejnikami? Proszę o porady. Z góry dziękuję i pozdrawiam. 

Mam mnej wiecej tak jak ty tylko ze po osiagnieciu temp zadanej w pomieszczeniu wyłacza sie tylko pompa do mieszacza od podłogowki a pompka od meszacza kaloryferow pracuje non stop ,do tego musisz jeszcze dobrac krzywe do mieszacza od podlogowki i kaloryferow, Nazywa sie do bodajze ,WYŁACZENIE POMPY OD TERMOSTATU,

 

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam że myślałem że to wszystko będzie mniej skomplikowane, że tyko będę dosypywał pellet i będzie bezproblemowo. Dobrze że istnieje to forum i tacy pomocni goście bo było kiepsko. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale czy może być tak że czujnik pogodowy steruje jednym mieszaczem a ecoster drugim? Czyli Waszym zdaniem lepiej podpiąć czujnik pogodowy? No ale jeśli ecoster wyłączy kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury to jaki wpływ na pracę kotła będzie miał czujnik pogodowy? Spróbuję wyłączyć pompę grzejników od termostatu, zobaczymy co to da. Tylko jak będzie wyłączona od termostatu to chyba będzie pracować cały czas bo nic jej nie będzie ograniczać, chyba że np. temperatura zadania mieszcza będzie miała na nią wpływ. A jakie macie ustawienia temp. zadanej na mieszaczu od podłogówki i grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to z reguły tak jest, że dosypujesz tylko pelletu i czyścisz kocioł. Ale wcześniej trzeba odpowiednio zrobić instalacje i odpowiednio skonfigurować kocioł a na końcu dostroic ustawienia pod konkretny budynek. To powinien zrobić w większości instalator - hydraulik. Ty tylko wprowadzasz małe korekty. Niestety, w większości przypadków zawodzi ten pierwszy etap i stąd takie problemy są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z reguły pracuje cyklicznie. Tzn rozpala się i wygasza. Warto wtedy ustawić histereze kotła na 10-15 stopni. Pompy powinny pracować cały czas. Pogodowka zadaje jaka temp ma iść na grzejniki a jaka na podłogówkę. Krzywa grzewcza podłogi powinna być znacznie niższa niż na grzejniki. Sterownik pokojowy zgłasza odgrzanie i sterownik może wtedy nieznacznie przymknąć zawory albo sterować mieszaczami proporcjonalnie. Dobrze byłoby przy tym jeżeli sterownik pokojowy nie wygaszalby kotła. A jedynie dobijał do sadanej, wyłączał kocioł i czekał z rozpaleniem do spadku temp kotła o histereze. To nie takie skomplikowane, ale instalacje trzeba dostosowac do zapotrzebowania. Wtedy będzie komfortowo i ekonomicznie. Pellet daje niestety mniej ciepła i trzeba nim z głowa zarządzać.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Dobrze byłoby przy tym jeżeli sterownik pokojowy nie wygaszalby kotła. A jedynie dobijał do sadanej, wyłączał kocioł i czekał z rozpaleniem do spadku temp kotła o histereze.

Te zdania się wykluczają. Wygaszanie a wyłączenie kotła to jedno i to samo.

U mnie działa to tak, że od sterownika pokojowego robię obniżenie na mieszaczu ale kocioł nie osiąga zadanej. Żeby wszedł w nadzór, wygaszanie i ponowne rozpalanie po histerezie, to musiałbym robić blokadę pomp. Tylko przy braku odbioru ciepła osiąga temperaturę zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gunman napisał:

U mnie działa to tak, że od sterownika pokojowego robię obniżenie na mieszaczu ale kocioł nie osiąga zadanej. Żeby wszedł w nadzór, wygaszanie i ponowne rozpalanie po histerezie, to musiałbym robić blokadę pomp. Tylko przy braku odbioru ciepła osiąga temperaturę zadaną.

To znaczy że ecoster nie blokuje Ci pomp? U mnie wyłącza pompy i wygasza kocioł, muszę pozmieniać to w ustawieniach. Może jeszcze za wcześnie takie kombinacje bo w sumie sezon jeszcze się nie rozpoczął i ciężko powiedzieć jak to będzie przy większym ochlodzeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gunman napisał:

cTe zdania się wykluczają. Wygaszanie a wyłączenie kotła to jedno i to samo.

U mnie działa to tak, że od sterownika pokojowego robię obniżenie na mieszaczu ale kocioł nie osiąga zadanej. Żeby wszedł w nadzór, wygaszanie i ponowne rozpalanie po histerezie, to musiałbym robić blokadę pomp. Tylko przy braku odbioru ciepła osiąga temperaturę zadaną.

Moj blad logiczny. Mialem na mysli to zeby sterownik nie wygaszal kotla w przypadku uzyskania pokojowki. 

Edit: a zeby tak sie dzialo mozna wylaczyc fuzzy logic i jechac na standarcie, odpowiednio ustawiajac histerezy h1 i h2.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, peter80 napisał:

To znaczy że ecoster nie blokuje Ci pomp?

Ja mam akurat regulator pokojowy innej firmy ale zasada działania jest podobna. Dokładnie tak, nie wyłącza pomp tylko robi obniżenie o tyle stopni ile ustawię w ustawieniach mieszacza. Dokładnie to pozycja: "termostat pokojowy mieszacza" .

32 minuty temu, Visitor1230 napisał:

a zeby tak sie dzialo mozna wylaczyc fuzzy logic i jechac na standarcie, odpowiednio ustawiajac histerezy h1 i h2.

No właśnie. Jak dobrać odpowiednio h1 i h2 pod zapotrzebowanie budynku? Czym się kierować w doborze tych wartości? Serwisanci zalecają zmniejszenie histerez przy większym zapotrzebowaniu na ciepło, czyli prowadzenie kotła wyżej, blisko temperatury zadanej. Ale ja zauważyłem że kocioł wcale wtedy nie ma lżej. moduluje między mocami i sporo czasu spędza na 50% żeby podbić temperaturę kotła. Używałem ustawień histerez 10*/8* i 8*/5* i nie potrafię jednoznacznie stwierdzić na których lepiej pracuje, ciągle się waham które zostawić. Na jednym i drugim ustawieniu nie osiąga temperatury zadanej przy włączonych pompach i "jakimś" (nawet małym) zapotrzebowaniu na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gunman napisał:

Ja mam akurat regulator pokojowy innej firmy ale zasada działania jest podobna. Dokładnie tak, nie wyłącza pomp tylko robi obniżenie o tyle stopni ile ustawię w ustawieniach mieszacza. Dokładnie to pozycja: "termostat pokojowy mieszacza" .

No właśnie. Jak dobrać odpowiednio h1 i h2 pod zapotrzebowanie budynku? Czym się kierować w doborze tych wartości? Serwisanci zalecają zmniejszenie histerez przy większym zapotrzebowaniu na ciepło, czyli prowadzenie kotła wyżej, blisko temperatury zadanej. Ale ja zauważyłem że kocioł wcale wtedy nie ma lżej. moduluje między mocami i sporo czasu spędza na 50% żeby podbić temperaturę kotła. Używałem ustawień histerez 10*/8* i 8*/5* i nie potrafię jednoznacznie stwierdzić na których lepiej pracuje, ciągle się waham które zostawić. Na jednym i drugim ustawieniu nie osiąga temperatury zadanej przy włączonych pompach i "jakimś" (nawet małym) zapotrzebowaniu na ciepło.

Uzupelnij profil. Bedzie wiadomo czym sie sugerowac w odpowiedziach. Jezeli chcesz kociol prowadzic w trybie standard ustaw histerezy nisko. 1 i 2 °C. Kociol bedzie zasuwal na duzej mocy i mowiac kolokwialnie z rozpedu przebije histerezy i sie wygasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gonzo19 napisał:

ustaw na początek 5 i 2 stopnie. Szybko dojdzie do tych "zadana-5*" a później sobie obniży do 50% . Jak okaże się, że te 50% za dużo to wejdzie w te "zadana-2*) "

Przy takim ustawieniu to obawiam się, że dojdzie do zadanej siłą rozpędu. Teraz przy ustawieniu 10 i 8 stopni pracuje w zakresie 66*-69*. Po rozpaleniu osiąga 71* rozpędzony. Zadana kotła 75*.

Przy ustawieniu 8 i 5 stopni pracuje w zakresie 68*-71*.

 

15 minut temu, kamix napisał:

@Gunman a jaki mas model regulatora pokojowego? Bo muszę zakupić, ale nie wiem na co się zdecydować.

Mi zależy na bezprzewodowym, ale chociaż jaka firma. Może coś dobiorę.

Ja mam Tech st-292 v2. On jest właśnie bezprzewodowy i mogę go polecić bo działa bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.