Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Giz napisał:

@ŁukaszL, to w sumie mogę uprościć. Mi wyszło 28kg/doba, Ty masz dom 120m, ja 200m2. Tylko ja mam grzejniki i mieszkam na Mazurach, dom z końca lat 90, w domu 22 st. Czyli w odniesieniu do metrażu, spalanie mamy podobne :) 

U mnie podobnie, poszlo dokladnie 57 workow za styczen 855kg, dom 180m2, same grzejniki, swietokrzyskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 130m2 w podłogówce, w domu temp. ok 20-21st - spalanie w styczniu 1020kg - (4 worki wrzucone wczoraj 30.01) 

Od listopada przepaliłem już 3 tony. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Z racji tego że jestem nowym uczestnikiem proszę Was o pomoc.  Przeglądając forum trafiłem na ten wątek i mam nadzieję,  że pomożecie mi rozwiązać moje dylematy. W najbliższym czasie będę wymieniał starego kopciucha na kocioł z podajnikiem.  Waham się jeszcze nad ekogroszkiem,  ale chyba ostatecznie  zdecyduję się na pellet. Do ogrzania mam 200 mkw,  budynek z lat osiemdziesiątych,  ocieplony 10cm styropianem, okna będę niebawem wymieniał na 3 szybowe. Zastanawiam się nad Lazrem 22kw lub 15kw (który będzie lepszy to tego metrażu) oraz Stalmarkiem Ekosilverem 19kw.  Z tego co wiem to kotły wiele się nie różnią,  spalanie maja podobne. Który z tych kotłów polecacie? Jeżeli chodzi o Lazara to jakie dodatkowe wyposażenie dokupić i czy to będzie miało wpływ na spalanie? Na Stalmarka mam dobrą ofertę. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jagodkaa89 napisał:

a więc uważasz ze lepiej stała praca a mieszkasz już w domu i jakie masz histerezy?? i nadmuchy na 50 30

 

Tak, zdecydowanie stała praca. Mieszkam od pół roku, jest to mój pierwszy sezon grzewczy, posadzki były wygrzewane wcześniej. H1-11, H2-13, nadmuch 35% przy mocy 50 i między 15-20% dla mocy 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę już sam zacząłem regulować wg nastawów i testować. Nie wiem jak u was jest, ale ja mam mieszacz podłogowy z zaworem termostatycznym - ale ustawianym ręcznie. Min na nim to wg. producenta 28stC. Nastawienie na pokrętle na 1 - to już ok 30stC przepuszczane przez ten zawór. 

Myślę, że mam żle poustawiane przepływy na poszczególnych petlach, ale nie wiem jak to sobie obliczyć i jaki dać przepływ. Mam dane takie jak - metraż pomieszczenia, długość pętli, jak jest porozkładana pętla - co ile cm, jaka średnica rury. Poza tym jeszcze pompa na podłogówkę ma kilka zakresów prędkości i może tu muszę też coś zmienić. 

Jeszcze zastanawiam się nad odłączeniem drabinek (zamknięcie instalacji na drabinki do łazienek) i wtedy dać na mieszaczu za zaworem 4d temp. taką jak tylko chcę puścić na podłogę,  ale nie wiem czy to dobry pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ŁukaszL napisał:

W moim przypadku czyli przy ogrzewaniu podłogowym ekonomicznej wychodzi jak piec pracuje non stop. Próbowałem harmonogramu to palił więcej, bo musiał dogrzewać i chodził długo na 50%mocy. Lepiej żeby pyrkał na 30% cały czas.

łukasz to bardzo małe masz nadmuchy i kocioł pracuje wiekośzości na 30??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ŁukaszL napisał:

Tak w większości na 30% mocy i trzyma 65-66 stopni przy zadanej 75. Jak jest poniżej 0 to czasami na chwilę wskakuje na 50%, no jak było - 10 to dość często pracował na 50

A przypomnij jeszcze jakie masz czasy podawania i przerwy pelletu dla swoich ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja u siebie jak mam na 30% podawanie 4s przerwa 40s to w sumie temperatura na piecu spada dość szybko, to jakbym dał na ponad 60s - to piec na 30% utrzymałby taką temperaturę może przez 2-3 min. Patrząc na te twoje przerwy w podawaniu to nie dziwne, że potem ci mało spala :) 

A tak jak dojdzie ci do zadanej H i przejdzie na 30% to mniej więcej ile ci czasu utrzymuje temperature zanim przejdzie na moc 50%?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od temperatury na dworze. Z obserwacji wyszło, że jak jest 3-4 stopnie to po dojściu do H pracuje cały czas na 30%, aż do czyszczenia i tak w kółko. Poniżej 0 to widziałem co jakiś czas jak schodzi na 2-3minuty na 50%, podgrzeje 2 stopnie i wraca na 30%.  Dokładnie nie sprawdzałem, ale myślę że z 3-4 razy na godzinę schodzi na 50%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieźle, ja w swoim już mam dość tych ustawień i gdybym miał wybierać to raczej chyba nie poszedłbym w podłogówkę i pellet. Jedyny plus jaki widzę u siebie to "czystość" obsługi, ale za to spory drenaż pieniężny w kieszeni, zważając że w przynajmniej 5 m-c trwa sezon grzewczy to przy pellecie za 1 tys zł wychodzi dobra kwota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie przeglądający forum, którzy chcą zastosować ustawienia nadmuchu, a nie mają sondy, nie powinni stosować wartości od użytkowników z sondą. W przypadku sondy, można zejść w okolice 20% na 30% mocy, gdyż obroty zostaną skorygowane przez sondę, do odpowiedniej wartości, potrzebnej do odpowiedniego spalania. Może być tak, że w procesie spalania spamie ilos. tlenu i przy braku korekcji, może dojść do niezupełnego spalania i może kopcic. Powinno się dawać wyższe, absolutne min to 25%.. Tak samo tyczy się to wyższych mocy. Najlepiej dodać do wartości, które mają być zadane najmniej 5%. Z sondą nie ma tego problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2019 o 21:12, peter80 napisał:

Witam wszystkich na forum. Z racji tego że jestem nowym uczestnikiem proszę Was o pomoc.  Przeglądając forum trafiłem na ten wątek i mam nadzieję,  że pomożecie mi rozwiązać moje dylematy. W najbliższym czasie będę wymieniał starego kopciucha na kocioł z podajnikiem.  Waham się jeszcze nad ekogroszkiem,  ale chyba ostatecznie  zdecyduję się na pellet. Do ogrzania mam 200 mkw,  budynek z lat osiemdziesiątych,  ocieplony 10cm styropianem, okna będę niebawem wymieniał na 3 szybowe. Zastanawiam się nad Lazrem 22kw lub 15kw (który będzie lepszy to tego metrażu) oraz Stalmarkiem Ekosilverem 19kw.  Z tego co wiem to kotły wiele się nie różnią,  spalanie maja podobne. Który z tych kotłów polecacie? Jeżeli chodzi o Lazara to jakie dodatkowe wyposażenie dokupić i czy to będzie miało wpływ na spalanie? Na Stalmarka mam dobrą ofertę. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

Panowie pomóżcie bo muszę pilnie podjąć decyzję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.