Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Jest to dokladny opis jednego debesciaka. Zasady dotycza fuzzy logica przy modulacji mocy i sondy lambda. Wystarczy zamiast slowa temperatura, moc kotla wstawic slowo tlen i moc wentylatora. 

Milej lektury 

"W trybie pracy FuzzyLogic algorytm regulatora dobiera i moduluje moc kotła, tak aby osiągnąć i utrzymać temperaturę kotła na zadanym poziomie. W porównaniu do trybu standardowego w którym kocioł „porusza” się po trzech zdefiniowanych stopniach mocy w trybie FuzzyLogic moc kotła zmieniana jest płynnie. Algorytm regulatora modulując płynnie moc kotła dąży do stanu w którym ilość ciepła wytwarzana w procesie spalania będzie równa ilości ciepła odbieranej przez budynek. Gdy kocioł jest zimny palnik pracuje z mocą maksymalną aby jak najszybciej rozgrzać kocioł. W miarę zbliżania się temperatury kotła do wartości zadanej aktualna moc kotła zostaje stopniowo redukowana do poziomu niezbędnego do utrzymywania temperatury zadanej kotła. Ze względu na dużą inercję (bezwładność) układu nie jest to proste zadanie. Osiągnięcie takiego stanu równowagi nie zawsze jest możliwe. Na przykład w przypadku małego odbioru ciepła w którym pomimo zredukowania mocy kotła do wartości minimalnej temperatura kotła nadal rośnie. W takim przypadku gdy temperatura kotła wzrośnie powyżej 5 stopni powyżej temperatury zadanej to kocioł przejdzie w tryb nadzoru lub zostanie wygaszony.

 

Jeśli chodzi o dostępne w regulatorze parametry A, B, C FuzzyLogic to służą one do dostrojenia algorytmu regulatora do charakterystyki instalacji grzewczej i budynku. Sam algorytm jest dość skomplikowany i składa się z kilku obwodów regulacyjnych. Jednym z nich jest regulator PID. Dostępne w regulatorze parametry A, B i C są jego współczynnikami.

 

Parametr „A” – jest współczynnikiem „Kp” członu proporcjonalnego regulatora PID

 

Parametr „B” – jest współczynnikiem „Ti” członu całkującego regulatora PID

 

Parametr „C” – jest współczynnikiem „Td” członu różniczkującego regulatora PID

 

O działaniu regulatora PID i sposobach jego dostrajania proponuję przeczytać w Internecie lub książkach dotyczących teorii sterowania. Jest tego sporo. Opiszę tylko w skrócie jak te parametry wpływają na prace kotła.

 

Parametr „A”, czyli współczynnik „Kp” – wpływa na człon proporcjonalny regulatora. Aktualna moc kotła zależy od różnicy między temperaturą zadaną i temperaturą aktualną kotła. Im ta różnica jest większa tym większa jest aktualna moc kotła. Parametr ten definiuje jak duży jest wpływ różnicy temperatury między wartością zadaną i aktualną kotła na moc kotła. Zwiększenie tego parametru spowoduje zwiększenie wpływu różnicy temperatury na przyrost mocy kotła. Im większa wartość tym szybciej kocioł dochodzi do wartości zadanej. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

Parametr „B”, czyli współczynnik „Ti” – wpływa na człon całkujący regulatora. W uproszczeniu człon ten działa w ten sposób że jeśli temperatura zadana kotła nie jest osiągnięta to moc kotła zostaje stopniowo zwiększana aby umożliwić osiągnięcie temperatury zadanej. Jeśli natomiast temperatura zostanie przekroczona to moc kotła zostaje stopniowo zmniejszana. Zwiększenie wartości tego parametru zmniejsza szybkość przyrostu mocy kotła. Im większa wartość tym wolniej kocioł dochodzi do wartości zadanej, lecz ustawienie większej wartości daje większą pewność, że temperatura zadana kotła nie będzie się wahać. Zbyt mała wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła (oscylacje).

 

Parametr „C”, czyli współczynnik „Td” – wpływa na człon różniczkujący regulatora. Człon ten reaguje na szybkie zmiany temperatury. Ma zapobiegać szybkim zmianom. Jeśli temperatura kotła szybko rośnie to moc zostaje natychmiast obniżona. Jeśli temperatura szybko spada to moc kotła zostaje zwiększona. Im większa wartość parametru tym większy jest wpływ regulatora na szybkie zmiany temperatury. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.

 

Jeśli chodzi o sam proces spalania to w algorytmie FuzzyLogic proporcje powierza do paliwa dobierane są automatycznie na bazie ustawień dla trzech poziomów mocy definiowanych dla pracy w trybie standardowym. Tak więc zmieniając nastawy dla trzech poziomów mocy kotła wpływamy też na proces spalania w trybie pracy FuzzyLogic."

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to czytałem i kombinowałem, ale sonda trzeba uważać. Moim zdanie sonda za szybko może wywac na wentylator. Jeśli tlen jest eypalany i jest go notorycznie za mało, to tak, ja bym podregulowal. Ale w naszych kołach najczęstszym przypadkiem jest nadmiar tlenu na mocy 30% i tutaj moga następować gwałtowne obnizenia nadmuchu w przypadku zmiany mocy z z 50 na 30 po dojściu do zadanej wartości tlenu na 30. Nastąpi wtedy gwałtowne przyduszenie. U mnie, jak nastąpi zmiana mocy, to po dojściu do 12,5% went jeszcze troszkę kręci wyżej, ale stopniowo obniżając, potem went spada na min. trochę wzrasta tlen, ale po chwili spada i dochodzi w okolice zadanej. Jak za szybko spada, to nawet przy 14% potrafi zwiększyć obrotu wentylator. Ja bym z tym uważał. Napiszcie na FB do Lazara. Bardziej wykorzystał bym te info do wyregulowaniu FL, jak ktoś chce się bawić. 

Tak mi odpisał serwis. Spodziewałem się takiej informacji, ale poczekam na objaśnienia serwisanta. Ale tylko z ciekawości, bo uważam, że u mnie jest ok. 

Screenshot_20190125-084153.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ustawieniami FL też nie można poszaleć, bo praktycznie dwa parametry, które najbardziej trzeba wyregulować, są już ustawione jeden na min, drugi na max. Parametr C należałoby wyregulować dopiero po ustawieniu A i B. Każda ich zmiana powoduje skutek odwrotny. Jest za mała skala regulacji A i B. Plum nie daje rady dopasować ich do charakterystyki pracy i sprawnosci Lazara. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się uspokoiłem z tą pompą bałem się że wysiadła bo nie pokazywało z jaką siłą działa. Wczoraj pisałem że hydraulik zdemontował zawór termostatyczny  trzy drożny tv 55 ale zamontował go ponownie mam problem z kotłem nie chce go dogrzać ciągle grzeje max do 59 * po czym spada mu temperatura do 53*-54 *c czasami wyłączają się pompki nie wiem co jest nie tak z kotłem czy instalacja w domu jest 17* podpowie ktoś co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Jestem nowym urzytkownikiem pieca Lazar Prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników Liczę na waszą pomoc . Moja sytułacja wyglada następująco od ponad 3 tyg po zainstalowaniu pieca Przez Instalatora grzeje samą podłogówką Zalezało mi na uruchomienia pieca gdyż prowadzone są roboty wykonczeniowe . Dodam ze podłogówka jest w w kuchni korytarzach i łazience na dole . o gory korytarz i łazienka w domu jest okolo 15 stopni . grzejniki jeszcze nie podłączone . Przez pierwszy tydzień piec grzał ciągle gdyż nie było pogodówki. po zaiinstalowaniu pogodówki poprosiłem instalatora żeby właczył harmonogram i grzeje od 17do 7. piec Usawiony na 65 stopni dogrzewa do 57 58 . Mam zawór 4 drożny podłogowka z grupą mieszajacą na mieszaczu jest ustawione 43 i temepratura oscyluje kolo 40-45 . od tygodnia zacząlem kontrolować paracę  pieca . Dodam ze sterowanie pogodowe jest właczone na kocioł i na mieszacz. Problem polega na tym ze od 4 dni Codziennie  obeserwuje prace kotła i czas pracy na poszególnych mocach i piec pracuje więcej na 50% niż na 30% dodam że gdzies w stosunku 60 do 40 Procent wcześniej  gdy nie było pogodówki piec pracował więcej na 30 % teraz przez ten tydzień w nocy utrzymuje sie temperatura około -8 -12 stopni. Wczoraj czyścilem popielnik i w popielniku niedopalony Pelet 1/4 popielnika a popioł za popielnikiem bez spieków u góry też czysty . Mam regulator Ciagu kominowego. Przez 4 Dni spaliło przez 13 godzin pracy Dzinnnie 4 worki czyli około 15 kg za noc. Problem to Dlaczego Pracuje na 50 wiekszosci czasu i czemu  niedopalony pellet . Na mieszaczu przy podłogowce na zasiallaniu 32 stopnie powrot 30. i teraz jak jest pogówka właczona to wydaje mi sie że sterownik siłownik od zaworu 4 drozenego ciagle sie wyłacza i włacza bo światełka ciagle przeskakaują co jakiś czas . Ja jestem z okolic Wolbromia woj. Małopolskie Prosiłbym bardzo o porady i pomoc . Czekam na Wizyte Serwisanta z LAzara. i zoabcze co on na to powie. Nadmuch na 50 jest 45 na 30 jest 35 histereza 15 i 8 . Nie mam pojęcia gdzie jest problem . i Czy u was też pracuje więcej na 50%mocy?? w te mrozy i czy macie w popielniku niedopalony pellet. Kupiłem pellet na próbe BARLINEK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jagodkaa89 napisał:

Witam Jestem nowym urzytkownikiem pieca Lazar Prosiłbym o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników Liczę na waszą pomoc . Moja sytułacja wyglada następująco od ponad 3 tyg po zainstalowaniu pieca Przez Instalatora grzeje samą podłogówką Zalezało mi na uruchomienia pieca gdyż prowadzone są roboty wykonczeniowe . Dodam ze podłogówka jest w w kuchni korytarzach i łazience na dole . o gory korytarz i łazienka w domu jest okolo 15 stopni . grzejniki jeszcze nie podłączone . Przez pierwszy tydzień piec grzał ciągle gdyż nie było pogodówki. po zaiinstalowaniu pogodówki poprosiłem instalatora żeby właczył harmonogram i grzeje od 17do 7. piec Usawiony na 65 stopni dogrzewa do 57 58 . Mam zawór 4 drożny podłogowka z grupą mieszajacą na mieszaczu jest ustawione 43 i temepratura oscyluje kolo 40-45 . od tygodnia zacząlem kontrolować paracę  pieca . Dodam ze sterowanie pogodowe jest właczone na kocioł i na mieszacz. Problem polega na tym ze od 4 dni Codziennie  obeserwuje prace kotła i czas pracy na poszególnych mocach i piec pracuje więcej na 50% niż na 30% dodam że gdzies w stosunku 60 do 40 Procent wcześniej  gdy nie było pogodówki piec pracował więcej na 30 % teraz przez ten tydzień w nocy utrzymuje sie temperatura około -8 -12 stopni. Wczoraj czyścilem popielnik i w popielniku niedopalony Pelet 1/4 popielnika a popioł za popielnikiem bez spieków u góry też czysty . Mam regulator Ciagu kominowego. Przez 4 Dni spaliło przez 13 godzin pracy Dzinnnie 4 worki czyli około 15 kg za noc. Problem to Dlaczego Pracuje na 50 wiekszosci czasu i czemu  niedopalony pellet . Na mieszaczu przy podłogowce na zasiallaniu 32 stopnie powrot 30. i teraz jak jest pogówka właczona to wydaje mi sie że sterownik siłownik od zaworu 4 drozenego ciagle sie wyłacza i włacza bo światełka ciagle przeskakaują co jakiś czas . Ja jestem z okolic Wolbromia woj. Małopolskie Prosiłbym bardzo o porady i pomoc . Czekam na Wizyte Serwisanta z LAzara. i zoabcze co on na to powie. Nadmuch na 50 jest 45 na 30 jest 35 histereza 15 i 8 . Nie mam pojęcia gdzie jest problem . i Czy u was też pracuje więcej na 50%mocy?? w te mrozy i czy macie w popielniku niedopalony pellet. Kupiłem pellet na próbe BARLINEK.

Napisz jaki kocioł i czy masz sondę. Kocioł nie musi pracować na 30%, po to jest modulacja, żeby odbierał sobie moc w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Wyłącz pogodowke kotla i daj 75 temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, jagodkaa89 napisał:

nie mam sondy lambda

 

W międzyczasie wejdź do ustawień serwisowych na kodzie 0000, i wrzuć zdjęcia z poszczególnych ekranów. Od początku do końca. Wiem, będzie dużo, ale bez zbędnych pytań będziemy wiedzieć. 

Napisz, czy masz nawiew do kotłowni powietrza z zewnątrz 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.