Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam- Panowie od kilku dni wyłączyłem sterowanie pogodowe kotła- kociołek pracuje teraz do temp.zadanej 80st. H1-13 st H2- 15st. Dodatkowo zmieniłem czas czyszczenia z 12h na 8 h. Otwarłem palenisko i wydaje mi się że popiół jest ok ( na zdjęciu) natomiast w popielniku ( dolna komora) pojawiło  mi się kilka spieków. Czyżby te spieki to zbyt mało powietrza do spalania czy raczej efekt 12h czyszczenia??.Czy ktoś może pokazać jak wygląda Wasz  popiół z waszego popielnika- za info z góry dziękuję.Jeszce jedno pytanko odnośnie tlenu w spalinach np przy minimum obciążenia sonda Lambda zadaje 12,5% a tak faktycznie jest 16-17%. Próbowałem zmiany regulacji nadmuchu ale bez efektu-może ktoś coś zaradzi>

 

Edytowane przez RolandM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przymknalem górną dysze o 12,5mm, dolna otworzyłem na 15mm, nadmuch mam 23%, spaliny pod 90st, Tlen czasem 14,5, a tak to 15-16. Ja zmniejszył em też podawanie na 42/4 miałem nawet 50s, ale teraz chłodniej. 

Mnie znowu spaliny męczą, ale to chyba przez komin mimo regulatora. Ale przy tych spalinach, to ładnie trzyma temp. Oczywiście jak mieszacz otworzy to spada. Ja zauważyłem, że jak się trochę intensywniej pali, czyli przerwe skrocilem, dolna dysze uchylilem, i zwiekszylem lekko nadmuch z 20 na 23%,  to ten tlen spadł, ale spaliny wzrosły. To raczej logiczne, bo zaczęło się intensywniej tlic, Tlen się wypala i rośnie temp spalin

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Giz napisał:

A ja przymknalem górną dysze o 12,5mm, dolna otworzyłem na 15mm, nadmuch mam 23%, spaliny pod 90st, Tlen czasem 14,5, a tak to 15-16. Ja zmniejszył em też podawanie na 42/4 miałem nawet 50s, ale teraz chłodniej. 

Giz- tak jak się domyślałem że padnie taka odpowiedź z Twojej strony- mam na myśli regulację dysz ( bo nie chciałbym tam za dużo kopać). Powiedz mi czy nadmiar tlenu w spalinach szkodzi?? Bo gdyby było go za mało mielibyśmy do czynienia ze spalaniem niezupełnym i stratą kominową mam rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcześnie miałem nadmuch na 45% i tlen nawet 18,5%, a spaliny ponad 100. Wydaje mi się, że nie. Chyba jest zostaje jeszcze po spaleniu, albo za mało się pali, jak przygasalo, wtedy nie jest wykorzystywany do spalania. Zaobserwowałem przy pracy sondy. Wahania w górę są po zasypie paliwa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Giz napisał:

Kurczę, moim zdaniem wygląda fajnie, ja mam dużo ciemniejszy. To jak teraz masz ustawione wszystko? 

100% mocy-nadmuch 60%

praca podajnika 4s

przerwa pracy podajnika 20s

50% mocy-nadmuch 55%

praca podajnika 6s

przerwa pracy podajnika 40s

30%mocy-nadmuch 35%

praca podajnika 3s

przerwa pracy podajnika 50s

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

31 minut temu, zeno127 napisał:

Tak jak pisałem wcześniej przepustnice góra maksymalnie, dolna około 15-20 mm,100% moc nadmuchu z 60 na 80%,50%moc nadmuchu z 50 na 65%, 30%moc nadmuchu z 40 na 45%, h1-3C, h2-5C

A to podobnie, tylko górę przymknalem, bo mam nawiew do kotłowni fi150. 

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RolandM napisał:

100% mocy-nadmuch 60%

praca podajnika 4s

przerwa pracy podajnika 20s

50% mocy-nadmuch 55%

praca podajnika 6s

przerwa pracy podajnika 40s

30%mocy-nadmuch 35%

praca podajnika 3s

przerwa pracy podajnika 50s

 

To może nadmuch na 30% zmniejszaj stopniowo i obserwuj sondę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RolandM napisał:

 

Kolega zeno127 miał chyba spieki i dzisiaj jakoś lepiej chyba. Otworzył dolna dysze, ja też ją otworzyłem. Generalnie spiekow nie miałem, ale jak zjechałem went niżej, żeby spaliny zmniejszyć to teciutki się zrobił. To może też trochę uchyl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, RolandM napisał:

A co do spieków w popielniku to co sądzisz??

Może ustaw na 25%%. Zauważyłem też, że jak jest duże podawanie z małą przerwa, to się może spiek ac. I może właśnie robi się to na wyższych mocach, a 30% tego już nie przepali, bo nadmuch mniejszy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Temperatura zadana kotła 75C 

100%moc nadmuchu - 80%

100%praca podajnika - 4 sek

100%przerwa podajnika - 10 sek

100% tlen - 8,5 %

50% moc nadmuchu - 65%

50%praca podajnika - 4 sek

50% przerwa podajnika - 18 sek

50% tlen - 10,5%

30% moc nadmuchu - 45%

30% praca podajnika - 5 sek

30% przerwa podajnika 34 sek

30% tlen 12,5%

a przepustnice tak jak pisałem wcześniej, teraz zwiększyła się efektywność kotła i żadnych spieków, przy wczorajszym i dzisiejszym zapotrzebowaniu na ciepło w moim domu kocioł uruchomił się tylko 3 razy na dobę po około 3 godziny. Te ustawienia miałem zrobiłem wczoraj i po pierwszym paleniu był czarny popiół w pojemniku, dzisiaj pozmieniałem te przepustnice i w pojemniku zero popiołu, a przy palniku biały. Tak narazie zostawię i niczego nie będe zmieniał, nawiew do kotłowni też mam 150mm.

Edytowane przez zeno127
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2018 o 10:14, RolandM napisał:

Witam Wszystkich forumowiczów a zarazem posiadaczy kotłów Lazar Smart Fire.

Jestem posiadaczem kotła SMF 22 z sonda Lambda+ zasobnik 240l.Do ogrzania starszy dom o powierzchni 200 m2 oraz bojler 120l.Do rozgrzania jest 12 kaloryferów oraz suszarka łazienkowa.Przy wyborze kotła sugerowałem się przede wszystkim opiniami znajomych którzy akurat posiadają ten kocioł czy również kotły firm konkurencyjnych.Jednakże opinia bezpośredniego użytkownika daje dużo więcej niż gadka przedstawiciela handlowego czy serwisanta.

Zakupiłem 7 ton peletu ( pelet Wilcza koło Rybnika - 630zł/t)oraz 10 worków Lova na rozruch po 1000zł/t-zalecenie serwisanta.

A teraz do sedna: uruchomienie kotła nastąpiło 4.10.2018 przez serwisanta na ustawieniach że tak powiem fabrycznych.Kocioł pracował w systemie standard, dochodził do temp. zadanej kotła i przechodził w stan nadzoru a potem się wygaszał.Tak raz na godzinę. Aczkolwiek nie obyło się bez falstartu, ponieważ nie mogłem osiągnąć temp. zadanej mieszacza- dopiero przy uruchomieniu pompy CWU następował wzrost temperatury na kaloryfery.Okazało się że zawór termostatyczny TV 55 był uszkodzony- wymiana gwarancyjna ( 340zł) i wszystko wróciło do normy.Jednakże  męczyło mnię to częste rozpalanie i wygaszanie i pobór peletu.Muszę przyznać że Wasze uwagi zawarte na tym forum dużo mi pomogły a w szczególności uwagi kol. Maciejoman. Aktualnie po wielu zmianach ustawień, wyodrębniłem jedno czy dwa które pasuja zarówno kociołkowi jaki i mi.

Podaję ustawienia:

Sterowanie kotła- Pogodowe

TZK- 65stopni C

TZM- 41stopni C

TZ CWU- 48st C

Temperatura uzyskiwana na kotle- 58-60stopni C

Hk1- 22 stC

Hk2- 12stC

Modulacja mocy: 30% moc nadmuchu=22%

Podawanie paliwa co 44s/2 s

Czyszczenie- co 12h

Temperatura w domu- 21-22stC

temperatura zewnętrzna  5-19stC

Kocioł przy tych ustawieniach dochodzi do temp 60stC na kotle zmniejsza moc do minimalnej przy nadmuchu wentylatora 22% i podaje paliwo co 44 sekundy przez 2 sekundy.Pracuje ciągle nie przechodząc w stan nadzoru, tylko co 12 h wyłączy się na czyszczenie.Chyba że temperatura zewnętrzna 14ST C go wyłączy ( sterowanie pogodowe).I chyba o to chodzi - zobaczymy jak będzie gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0. Akualnie od dnia rozruchu do dziś tj.6.11.2018 spaliłem 480kg peletu Wilcza + 120kg peletu Lova=600kg / 32 dni=19kg/doba.

Po  2 tygodniach pracy otwarłem palenisko i byłem w szoku- może jakieś 2 kg pyłu po procesie spalania, żadnych spieków czy niedopalonego materiału. Więc wydaje mi się że pelet Wilcza to dobra opcja i chyba zostanę przy niej- bo inne droższe opcje to jest swoista nagonka klientów przez serwisantów. 

Pozdrawiam i życzę miłej i udanej eksploatacji -Roland

W załączeniu kilka fotek z czyszczenia oraz spisywania i wyodrębniania dogodnych parametrów.

20181106_083131.thumb.jpg.52a9488bf22a5769b63ad38c0bec06e0.jpg20181028_090124.thumb.jpg.0b8f7fc369aabf6cfe5dee4ef91dba27.jpg20181028_085924.thumb.jpg.7acb004943736a6cf8ff21519ffabfa1.jpg

 

Resized_20181105_192659_957.jpeg

Kolego nie czyść palnika, to co ma spaść do zbiornika to tam jest a reszta w palniku służy do chwytania pelletu bo jak spada to przy czystym palniku odbije się i pellet ląduje w środku i spala się ładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kupował ktoś z Was pellet z Lubomi tartak Winkler, on robi pellet z własnych trocin. wczoraj dzwoniłem do niego cała produkcja sprzedaje się na bieżąco 780 za tonę, żeby kupić trzeba się umawiać. W Żorach w tej samej cenie , dobrze się pali, na workach nic nie pisze, gościu powiedział że to pellet z Wielkopolski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maciejoman napisał:

Kolego nie czyść palnika, to co ma spaść do zbiornika to tam jest a reszta w palniku służy do chwytania pelletu bo jak spada to przy czystym palniku odbije się i pellet ląduje w środku i spala się ładnie

Dzięki kolego za info- ale do samego paleniska zaglądasz co jakiś czas mama rozumieć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.