Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

Linia prosta, bo kocioł nie może osiągnąć temp. zadanej i wszedł na maksymalną modulację tj. 75 %, bo tak masz ustawioną.

Z tego co widać, to kocioł pracuje z mocą 9 KW i nie może osiągnąć temp. zadanej.

Czyli instalacja odbiera jednak sporo ciepła z kociołka mimo, że to tylko 60 mkw.

Spróbuj zmierzyć temperaturę powrotu, zobaczymy co wraca do kotła. Możesz w tym celu chwilowo użyć czujnika od CWU i przepiąć go na powrót.

Zobaczymy jaka jest delta.

 

pozdrawiam Tomek

 

#

Faktycznie spaliny nisko. 

Jeśli są niedopałki z jednej tylko strony retorty, spaliny są nisko, a zużycie duże, to podejrzewam jednak nieszczelność paleniska.

Witam, 

 

Czy na sterowniku muszę coś załączyć czy tylko odczytać temp. z CWU ale mierzoną na powrocie?

 

Ad.2

Będę musiał w takim razie jednak wygasić kocioł i to sprawdzić, ale może lepiej serwis producenta wezwać, wszak piec nowy z jakąś gwarancją na 5 lat chyba ...   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Czy na sterowniku muszę coś załączyć czy tylko odczytać temp. z CWU ale mierzoną na powrocie?

 

Ad.2

Będę musiał w takim razie jednak wygasić kocioł i to sprawdzić, ale może lepiej serwis producenta wezwać, wszak piec nowy z jakąś gwarancją na 5 lat chyba ...   ;)

można odczytać jako cwu lub lepiej dla czytelności przepiąć czujnik pod gniazdo temp. powrotu. Wówczas pojawi się na sterowniku dodatkowa temp.

Chyba szybciej będzie to zrobić samodzielnie. Szczególnie na takim małym palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że PrzeMal że:

Zmien moc kotła na 12kW

Paliwo 26Mj i korekta 0

I spróbuj

Ale PrzeMal ma ustawioną moc na 12KW, tylko modulacja max jest na 75% i dlatego ster ogranicza do 9KW. Wystarczy zmienić modulację na 100% i będzie 12 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że PrzeMal że:

Zmien moc kotła na 12kW

Paliwo 26Mj i korekta 0

I spróbuj

 

Wiem ale sądze że większa pircja paliwa tu pomoże....i podawanaiew aauto 4s.

PrzeMal a ile masz potencjał podajnika?

Witaj,

to o czym piszesz już przerabiałem.

Piec mam cały czas ustawiony na 12 kW. 

Cały dowcip polega na tym, że po uruchomieniu piec pracował idealnie ale tylko niespełna tydzień, do czasu awarii pompy. 

Gdy pompa na CO zaczęła zwalniać swoje obroty, zaczął się robić wykres bardzo chory wykres i po jej wymianie już nie udało się pieca ponownie ustawić tak jak za pierwszym razem, a co udało mi się zrobić prawie idealnie wg wskazówek jakie wyczytałem na tym forum, po jego zamontowaniu.

ad.2 

tak jak zaleca producent oprogramowania i kotła na 15kW/h

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nic idę do mojego królestwa :-) pobawić się węglem, popiołem i kabelkami.

Chyba odpust wieczysty będę miał za te grzebanie w popiele :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam metraż 60m tak samo i co gorsze kocioł mam okolo 15/20m od domu ogrzewanego i spalnie przy -15 jak dziś jest mam okolo 16kg na dobę zwieksz podawanie węgla lub zmniejsz kalorycznosc zeby spaliny oscylowaly w granicy 120 stopni tak mam u siebie ale też kocioł mam 19kv dużo za duży ale pracuje teraz przy okolo 40% mocy

Dodam jeszcze ze mam zawór 4 drogowy i na kotle trzymam 60stopni a na dom teraz idzie 45stopni dodatkowo dodam ze mam nie ocieplony dom wogule tylko w niektorych miejscach jest podwojny pustak

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam metraż 60m tak samo i co gorsze kocioł mam okolo 15/20m od domu ogrzewanego i spalnie przy -15 jak dziś jest mam okolo 16kg na dobę zwieksz podawanie węgla lub zmniejsz kalorycznosc zeby spaliny oscylowaly w granicy 120 stopni tak mam u siebie ale też kocioł mam 19kv dużo za duży ale pracuje teraz przy okolo 40% mocy

Dodam jeszcze ze mam zawór 4 drogowy i na kotle trzymam 60stopni a na dom teraz idzie 45stopni dodatkowo dodam ze mam nie ocieplony dom wogule tylko w niektorych miejscach jest podwojny pustak

Tylko pozazdrościć, bo ja mam niby ocieploną chałpę, na stropach ok pół metra trocin. Tam gdzie ściana na szerokość pustaka szlakowego dałem 17 cm styropianu, a pozostałe ściany dostały 8 cm.

Nie mam zaworu ale jestem skłonny go założyć, na razie wymusiłem stałą cyrkulację pompą od CO, co poprawiło wykresy.

Spróbuję podnieść ilość węgla, tak jak już podniosłem nadmuch a zmniejszyłem trochę powietrze pobierane przez dmuchawę. 

 

Niestety, popiołu po nocy, pełny pojemnik z czego 1/3 to prawie nie spalony węgiel, więc teza p.Tomka zaczyna być własciwa, gdyż dostrzegam charakterystyczne pęknięcie wzdłuż ramki masy uszczelniającej ale nie na całym boku a krótki odcinek od strony drzwiczek i czarny ślad przesypywania węgla na ściance przeciwległej do żmijki podającej opał.

Płomień również na palniku nie jest równy na całości. Właśnie w tych miejscach jest niższy i bardziej niebieski przy samym wyjściu z żaru.

Do tego słychać charakterystyczny świst uchodzącego powietrza...

 

@ Panie Tomku,

 

Czujnik założony pomiędzy pompą CO na powrocie a powrotem z CWU.

Podłączenie przeniosłem na ster do gniazda powrotu.

Wykresu niestety nie ma, należy przywrócić ust fabryczne, bo samo załączenie ster pokojowego nic nie dało?

 

U mnie 25.4kg/dobe przy minus 10stC na 60m2

 

A co? A kto zabroni biednemu...  :D 

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja mam problem ale nie z ilością spalanego paliwa tylko z jakością popiołu. Otóż wcześniej piec chodził z przerwami, gdyż nie potrzebowałem tyle ciepła. Czyli modulował sobie 15-20 min po czym się wyłączał na okres ok 10-20 min. Dość rzadko pracował dłużej jak godzinę. Miałem wtedy praktycznie mączkę. Teraz mam same wielkie koksowe kule. Podawanie miałem na 5 sekund i przy takim trybie pracy miałem cały czas temperaturę rury podajnika od 40-52 stopni. Teraz kiedy piec nie odstawia się temperatura podajnika spadła do 22 stopni. Co godzinę schodzę i pogrzebaczem rozbijam te kule na palenisku. Zwiększyłem czas podawania na 10 sekund i nie wiem czy idę w dobrym kierunku. Opał to diament eco plus 26Mj. Dodam że ilość węgla na palniku jest odpowiednia i nie zapada się kopiec tylko że wystają takie duże pozlepiane kawałki koksów które się za bardzo nie chcą spalać ( chyba że są w obrębie płomienia).

Proszę o poradę w jakim mam iść kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pozazdrościć, bo ja mam niby ocieploną chałpę, na stropach ok pół metra trocin. Tam gdzie ściana na szerokość pustaka szlakowego dałem 17 cm styropianu, a pozostałe ściany dostały 8 cm.

Nie mam zaworu ale jestem skłonny go założyć, na razie wymusiłem stałą cyrkulację pompą od CO, co poprawiło wykresy.

Spróbuję podnieść ilość węgla, tak jak już podniosłem nadmuch a zmniejszyłem trochę powietrze pobierane przez dmuchawę.

 

Niestety, popiołu po nocy, pełny pojemnik z czego 1/3 to prawie nie spalony węgiel, więc teza p.Tomka zaczyna być własciwa, gdyż dostrzegam charakterystyczne pęknięcie wzdłuż ramki masy uszczelniającej ale nie na całym boku a krótki odcinek od strony drzwiczek i czarny ślad przesypywania węgla na ściance przeciwległej do żmijki podającej opał.

Płomień również na palniku nie jest równy na całości. Właśnie w tych miejscach jest niższy i bardziej niebieski przy samym wyjściu z żaru.

Do tego słychać charakterystyczny świst uchodzącego powietrza...

 

@ Panie Tomku,

 

Czujnik założony pomiędzy pompą CO na powrocie a powrotem z CWU.

Podłączenie przeniosłem na ster do gniazda powrotu.

Wykresu niestety nie ma, należy przywrócić ust fabryczne, bo samo załączenie ster pokojowego nic nie dało?

 

U mnie 25.4kg/dobe przy minus 10stC na 60m2

 

A co? A kto zabroni biednemu... :D

Kolego widzę ze masz piec od "Malinowskich" i w zeszlym roku tez od nich piec kupilem i piec super na razie ale mialem taki sam problem jak Ty że nie dopalal mi wegla Dzieki TomkowiB doszlismy ze retorta była nie uszczelniona kup silikon kominkowy (1300stopni) ten czarny i wygas piec i uszczelinij i wszstko Ci sie unormuje. Też mialem duże bardzo spalanie. Poza tym Oni dają bardzo duże dmuchawy max powietrze jakie ja daje na 19kv to 40% u ciebie 12kv daj max 30% jak juz uszczelnisz.

Dodatkowo jak możesz to załóż zawór 4 drogowy z silownikiem i spalanie o połowę powinno spaść

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez tydzień miałem idealnie zaraz po uruchomieniu, ustawienia miałem takie jak piszesz. Później wszystko się posypało ...

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokaldnie tak samo mialem przez 2 tygodnie było dobrze. Onie niestety daja mało silikonu. Od spodu palnika masz wyczystke tam też odkręcić wyczyscic i silikonem zrobić. I dodatkowo dobrze dokrecic na uszczelce cala dmuchawe tam też moze byc nieszczelnosc

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dawać należy adekwatnie do posiadanych metrów i energetyczności odbiorników i zapotrzebowania.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces spalania jest dość trudnym do opanowania w 100%. Generalnie należy tyle dmuchać aby jak najefektywniej spalić podany węgiel na palnik. Jako że ten proces może być dużo bardziej efektywny niż w piecach zasypowych, to i tak źle ustawiony może diametralnie zwiększyć spalanie. Gdyby bardziej się zagłębiać w ten temat, to tak naprawdę należy tak dostosować algorytm spalania aby utrzymywać w obrębie napowietrzania w palniku dokładnie taką ilość paliwa, która będzie spalać się w optymalnych warunkach ( ilość powietrza do ilości paliwa). Tak w skrócie, najpierw spalają się gazy uwięzione w węglu i to one bezpośrednio odpowiadają za wielkość płomienia, a dopiero później węgiel. O ile ilość powietrza w pierwszej fazie jest bardzo ważna jeśli chodzi o zanieczyszczenie pieca to w drugiej powietrze ważne jest do podtrzymania temperatury spalania i nie ma takiego wpływu na kopcenie. Dodatkowo eco groszki są przeważnie mieszane z różnych węgli tak aby optymalnie spalać i tak naprawdę jakość tych mieszanek jest różna. Sam to zauważyłem, kupując węgiel w tym sezonie od jednego dostawcy. Kupuję po pół tony co miesiąc ( ograniczenia miejsca w piwnicy) i we wrześniu węgiel był mniej kaloryczny niż mam teraz. Spalał się pięknie praktycznie na mączkę, ale miałem sporo popiołu na półkach. Teraz widzę że zmieszali więcej mocniejszego węgla, bo pyłu mam mało ale za to dużo koksu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dlaczego na wykresie jest bez zmian w sterowniku taki godzinie spadek mocy kotła. ( ostatnie 10 min rysuje większą moc bo przełączyłem w dwustan) Chyba go zdemontuje i wystawie do sprzedaży.

post-67642-0-46674800-1483727860_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.