Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana instalacji przy nowym kotle


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

z racji wymiany kotła na inny automatycznie zostanie przerobiona instalacja, robiona z wytycznych na forum widoczna na 1 schemacie .

Co prawda myślałem również nad buforem 1000-2000l , ale lepiej się sprawdzi przy palecie i cyklicznej pracy niż jak w kotle na eko i pracy w pid?

Jednak skupmy się na sprzęgle hydraulicznym , a moje pytania są takie :

1. Schemat 2 czy 3 chodzi o dołożenie zaworu stałotemperaturowego (widziałem takie instalacje ) czy pozostać przy standardowym z pompą kotłową prosto ze sprzęgła ?

2. Czy pompę na powrocie ze sprzęgła dać mocniejsza niż pozostałe czyli 25-6 czy może pozostać tak jak jest teraz 25-4 z powrotu 4D do kotła ? 

3. CWU lepiej zostawić tak jak jest przed sprzęgłem ?

4. Separator powietrza i zanieczyszczeń czy w dobrym miejscu czy przy sprzęgle jest potrzebny , ewentualnie dwa oddzielne korpusy ?

5.Kocioł około 13-15kw wiec sprzęgła szukać 40-50kw ?

 

308CCAFB-7C7F-46AE-BF04-9ACBC59E85D9.jpeg

A47A883C-65A5-4617-BB13-AFDACD9C2942.jpeg

E8A7A273-5007-4F1F-A07A-E3566F16134B.jpeg

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być ochrona powrotu to zawór 3d, ewentualnie można realizować ochronę powrotu wydatkiem pompy kotłowej. Pompa kotłowa powinna być mocniejsza min. 30% od sumy wydatków pomp po stronie odbiorów. CWU jak nie grzejesz z kotła latem to można za sprzęgłem

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło to min 2x moc kotła a górnej granicy nie ma. Im większe tym lepiej. Za sprzęgłem wyprowadziłbym wszystko z jednego kolektora zasilania i sprowadził do jednego kolektora powrotnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy są konieczne i czy w odpowiednim miejscu. Niech ktoś inny się wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w sprzęgle masz na dole odmulacz/separator.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne budowy sprzęgieł jedne są puste w środku inne maja jakieś cuda powsadzane do mieszania . To , ze sprzęgło ma na spodzie zawór spustowy o niczym chyba nie sądzi , tak samo jak o kotle na eko czy pellet można powiedzieć ,ze to odmulnik i wszystko zostaje na dole ? A jednak ludzie montują separatory czy to do usuwani powietrza oraz ochrony pomp , automatyki przed zanieszyczeniami i metalami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamu napisał:

A jednak ludzie montują separatory czy to do usuwani powietrza oraz ochrony pomp , automatyki przed zanieszyczeniami i metalami .

A u mnie w kotłowni jest kot łaciaty- ale wcale nie znaczy że wszyscy też takowego mają mieć - natomiast ten kot bardzo dobrze wpływa na zmniejszenie spalania pelltu!

Można wiele bzdur napisać czy montować, ale po co one?

Edytowane przez sambor
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Separator zanieczyszczeń to już chyba standard przed wymiennikiem kotłów gazowych czy pomp ciepła . Ja u siebie mam akurat filtr siatkowy przed każda pompa, a pompy z magnesem trwałym wiec warto je chronić , a taka konstrukcja cyklonowy dodatkowo z dużym magnesem wyłapuje wszystkie te niepożądane elementy . Skoro nie potrzebne to się zastanowię podobnie to jak płukanie instalacji i zalewanie jej inhibitorem ktoś stosuje , a u mnie miedź + Alu zwykła woda i 10lat nic wszytko wyglada ok  .

 

Co do sprzęgła choć kolega wyżej już napisał , lepiej poprowadzić z jednego kolektora zasilanie/powrót czy z osobna CO/podłoga/CWU ? Na załączniku widać przekrój sprzęgła w porównaniu do innych gdzie w środku pustka .

7FB2B6B7-718B-47B5-8397-35B20C013217.jpeg

DE31E965-717C-4E51-94F8-F58C9C11C66D.jpeg

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał:

U mnie w kotłowni jest kot

Legowisko przy kotle i może dogrzewać Ci powrót:-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poważnie to śpi na buforze , wytrzymuje do 80C w baniaku- czyli jak widać mam dobrą izolację baniaka.

Jedyny problem z tym kotem , a właściwie kotką to to że lubi się bawić w zrywanie izolacji z rur.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre potrafią czujniki powyciągać jak dobrze nie zabezpieczone.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , to mi wystarczy Afriso ma taki w ofercie . A próbować na sile obieg kocioł-sprzęgło robić na średnicy wyjścia z kotła czy to nie ma sensu bo i tak redukowane będzie na 1 cal do pompy kotlowej czy właśnie przy murów sprzęgła ?

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sambor napisał:

wielowejściowe sprzęgła - one wymagają spełnienia kilku warunków o których nawet  producenci nie mówią głośno.

To się podziel tą wiedzą co to za warunki, bo na obecną chwilę obrazki z wielowejściowymi sprzęgłami to chleb powszedni-przeważnie sprzedawane są gotowce ze sprzęgłem uzbrojonym w zawory i pompy podłączone osobnymi wejściami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz myślałem że po to jest to forum ale widzę że się pomyliłem. Uprzedzę Twoją odpowiedź - wiem że nie po to żeby podać wszytko na tacy. Przyzwyczaiłem się też (jak zapewne inni stali bywalcy forum) że jesteś humorzasty i spodziewałem się powyższej odpowiedzi. Nie jest też mi ta wiedza aż tak potrzebna żebym jej poszukiwał w necie bo nie mam u siebie sprzęgła choć jest w dalszych planach. Jeśli będę montował to na jednym wyjściu i wejściu ale dlatego żeby mieć wyższą temp zasilania obydwu mieszaczy - tłumacze to tym że wtedy będzie większy stopień otwarcia na podmieszaniu niż na zasilaniu ze sprzęgła, przez co będzie mniej "zamieszania" na sprzęgle a większy obrót wody w samej instalacji. Nie wiem czy to sensowne rozumowanie ale podłączenie będzie poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, hajtaler428 napisał:

większy obrót wody w samej instalacji

Ten jak go nazywasz "Obrót" nie zależy od miejsca wpięcia do sprzęgła.

 

Co do pomocy to jak widzisz nie działa ona tak jak byście chcieli - np jeden z kolegów "na priv" miał pretensje że nie udostępniam swojej wiedzy w formie prelekcji czy wykładów np jak po kolei liczyć podłogówkę, instalację CO wraz z doborem grzejników itd.....

A to wszystko przecież jest w necie .

Wystarczy tylko trochę poszukać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2020 o 13:32, sambor napisał:

Ten jak go nazywasz "Obrót" nie zależy od miejsca wpięcia do sprzęgła.

 

"Ten" akurat jest constans ( pod warunkiem, że nie ma wycieku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.