Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa CO do obiegu kotła


Roberttar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Moja pompa CO zaczyna szwankować. Już w tamtym roku miałem z nią problemy i teraz znowu.

Pompa to LFP 32POr80C.

Chcę ją wymienić na nową. Myślałem nad bardziej eneroooszczędną, elektroniczną.

Pompa chodzi w obiegu kotłowym z wymiennikiem płytowym. Kocioł duży, jak dobrze pamiętam to 45kW, tłokowy na groszek.  

Czy zastosowanie pompy z autoadaptacją w obiegu kotłowym z wymiennikiem ma sens?

 

124002469_302957397369553_4705643781929963537_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Tak myślałem. 

Te elektroniczne, nowoczesne pompy są praktycznie o połowę mniejszej mocy.

Rozumiem że jak dobiorę nowoczesną "elektroniczną" pompę o parametrach 32-80 z długością korpusu 180mm to ona zastąpi moją pompę.

Zastanawiam się czy ta pompa musi zasuwać na 3 biegu. Są jakieś wskazówki jak dobrać bieg pompy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest teraz zamontowana. Nie wiem dlaczego jest o takim oznaczeniu.

Czy to możliwe że dlatego że naczynie wzbiorcze tego obiegu jest umieszczone na piętrze? Ten obieg jest otwarty.

Naczynie jest pewnie gdzieś około 4-5 m powyżej pieca. Wymiennik jest na wysokości pieca.

Hydraulika nie jest moją mocną stroną, nie chciał bym przerabiać instalacji tylko wymienić sama pompę.

 

Edytowane przez Roberttar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał czegoś takiego 

https://armatura24.pl/pl/p/LFP-SPRINTA-3280-L180-pompa-obiegowa/7110?gclid=CjwKCAiAqJn9BRB0EiwAJ1SztYM5ZDQAoE5A-t6x6H5M-5cwrwWjo0fNtynKCc2870HVQKXZdhteEhoCokkQAvD_BwE

U ciebie są przyłącza 5/4" więc nie ma co robić sobie kłopotu z przeróbkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już odpowiedź 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem to.

Chodzi o to że skoro pompa ma tą funkcjonalność to ją ustawić i ona dostosuje sobie sama wydajność czy na siłę wymusić jej któryś bieg. Najwyższy pewnie będzie najbardziej bezpieczny ale czy najbardziej ekonomoczny?

Kotłownie kilka osób obsługiwało, nie wiem czy zawsze był ustawiony 3 bieg pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przy wymienniku a  tym bardziej na obiegu pierwotnym . Tam woda idzie z kotla na wymiennik i wraca . To już skresla z automatu prace automatyczna . Jeden bieg i zaczął bym od testow , jakie spadki temperatury ,jak się zachowuje reszta tj praca kotla i tak dalej. Bieg trzeba tak dobrac by mieć małą delte (różnica pomiędzy wody wyjściowej z kotla A wracajacej do kotla ) to wplynie pozytywnie też na prace sterownika , jak masz z pid'em nie będzie musial ganiac za bardzi by wyrównać straty ciepla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Pompy z adaptacją mają pracować tam, gdzie panują zmienne warunki (opory przepływu) - np. głowice zamykające grzejniki, siłowniki na pętlach OP itp. itd.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wymieniona.

Dostałem w dobrej cenie Sprinta2.

Ustawiłem charakterystykę na stało ciśnieniową, teraz jak wróciłem do domu to przemyślałem że to nie tak chciałem ustawić.

Miało być stało obrotowa charakterystyka. To układ z naczyniem otwartym stało ciśnieniowa chyba nie zadziała w tym układzie. Prawda?

20201114_173549 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wymianą pompy wyczyściłeś filtr?  Charakterystyka stałociśnieniowa powinna pozostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gmaj22 napisał:

Przed wymianą pompy wyczyściłeś filtr?  Charakterystyka stałociśnieniowa powinna pozostać.

tak wyczyściłem profilaktycznie, były tam 2 "śmietki" ogólnie filtry czyszczone są przed rozpoczęciem sezonu grzewczego co roku.

Dziękuje za informacje o charakterystyce pompy. Tak zostawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.