Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grzejniki/podłogówka. Poprawność instalacji.


motoman12

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat
35 minut temu, sambor napisał:

Nie wiem tylko czy sterownik kotła obsłuży dwa siłowniki.

W chwili obecnej mój zawór 4-D nie ma siłownika a dodatkowo nie mam żadnej pogodówki podłączonej do sterownika.

Cytat
33 minuty temu, sambor napisał:

Gdzie ona jest?

Okolice Łomży

Cytat
33 minuty temu, sambor napisał:

A tak naprawdę to kompletnie spieprzona instalacja!

Wstawiając tutaj ten wątek bałem się właśnie takiej diagnozy. Niestety dla mnie jako laika już to się dziwne wydało, że jest taki sajgon z powrotem z podłogówki, że tyle połączeń jest do niego. Zasilanie podłogówki prosto z kotła wodą 60'C... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz nędzy tej instalacji będzie jeszcze pełniejszy jak sprawdzisz i podasz średnice rur z kotłowni do rozdzielaczy oraz jak są prowadzone - czy jest 1 para rur do całej podłogówki czy piętro i parter mają osobne zasilania i powroty spięte w kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wygląda na to że jest jedna rura zasilająca podłogówkę, pewnie rozdziela się dopiero za pierwszym rozdzielaczem na parterze, średnica wygląda na cu22. (Ale kolego sprawdź i podaj tak jak pisze @sambor)

Podaj jeszcze jakiej wydajności pompy masz.

Ten 3d termostatyczny na 100% niezda egzaminu. 

Okoliczne Łomży... I takie kwiatki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zmierzyłeś dobrze te rurki?

Są miedziane czy coś innego?

Pewnie jest to Cu28 mm czy taka średnica idzie tylko na parter czy też na poddasze?

Wrzuć zdjęcie rozdzielaczy.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są obecne rozdzielacze. 9 pętli to piętro a 10 to parter.

Teraz zauważyłem, że jak mam pompkę wyłączoną od podłogi to powrót ma 55'C a zasilanie 30 kilka stopni. Rozumiem, że ten powrót jest taki gorący ze względu na tą masę połączeń do niego? 

Rozumiem, że do wymiany rozdzielacze, powroty do przerobienia, zasilanie podłogi zza zaworu 4-D który wymienię na taki z siłownikiem? 

Jak widać w chwili obecnej odkręconą podłogę mam tylko w kilku pomieszczeniach.

IMG_20201109_142608810.jpg

IMG_20201109_142525902.jpg

Edytowane przez motoman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacze zostawiwszy montujesz na nich tylko rotametry.

Do przerobienia powroty wg schematu.

4d zostawiasz tylko do zamontowania siłownik na istniejącym zaworze.

Zamiast tego termostatycznego zaworu 3d dajesz zwykły 3d i tu albo sterujesz nim ręcznie lub montujesz na nim siłownik i dokupujesz jeszcze dodatkowy moduł sterujący siłownikiem 3d.

I jeszcze montaż pompy na powrocie z 4d do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej będzie kupić całe belki , same rotametry mogą być kłopotliwe do zdobycia.

Może w tej przeróbce pomoże kolega @tomekb

Natomiast jak już pisałem problemem będzie przepchanie przez zaw 4-D takiej ilości wody - tam jest chyba zaw 1"

Czyli obowiązkowa pompa na powrocie z zaw 4-D + zawory zwrotne - ich brak powoduje to że na powrocie podłogówki jest temp wyższa niż na zasilaniu

Kolega Darek określi ci jaki zaw 3-D nabyć - głównie idzie o Kvs takiego zaworu.

Sposób sterowania wg mnie musi być siłownikiem, 4-D może tego siłownika nie mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podaj dokładny symbol zaworu 4d aby sprawdzić jaki Kvs ma.

Rotametry na powrót tego samego producenta co belki, powinne pasować 

http://rumet.pl/?114,przeplywomierz-na-powrot-rumet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Tak zawór ma średnicę 1'. Czyli rozumiem, że ostatecznie siłownik mogę wrzucić na nowy zawór 3-D tak? 

@Darekgra Zawór to Afriso, symbolu jego niema na nim ale paramtery to DN40 i Kvs24. 

Czy pompa może też być taka jak mam czyli ta Alpha 2 25-60? Plusem ich widzę jest niski pobór mocy z tym, że są droższe jak widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawór 4d zostaje da redę takim przepływom.

Pompa na powrót z 4d wystarczy 25/40 (25/1-4) jakaś energooszczędna może być np Wilo yonos pico 25/1-4

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum to zawór 3d 3/4 cala (kvs coś ponad 6m3/h) ale lepiej dać 1 cal... tu napewno @sambor pomoże.

Ten mały rozdzielacz grzejników zasilany również z obiegu podłogi czy podciągnięty z obiegu grzejnikowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz grzejników ma na szczęście oddzielne zasilanie. 

Podliczylem tak plus minus to koszt samych urządzeń wyjdzie coś między 1500 a 2000 plus rurki itp. 

Hydraulik, który robił ta instalacje najwidoczniej albowiem nie znał albo nie wiem sam jak to nazwać. 

Edytowane przez motoman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli założymy przepływy 1-1,5l/min to Kvs powinien być 4,5-6,5, za duży nie może być, ponadto gwinty powinny być 1" - zarówno pompa i rury są 1", więc po co mącić ze średnicami.

Jeżeli pójdziemy w stronę sterowania podłogówki czujnikiem temp zewnętrznej  to musi być siłownik, a przy 4-D nie potrzeba siłownika - po co on?

Ustawić na stałe ok 50/50 % i będzie OK, ew lekko zrobić korektę na temp powrotu.

Godzinę temu, Darekgra napisał:

Minimum to zawór 3d 3/4 cala (kvs coś ponad 6m3/h) ale lepiej dać 1 cal... tu napewno @sambor pomoże.

Ten mały rozdzielacz grzejników zasilany również z obiegu podłogi czy podciągnięty z obiegu grzejnikowego?

Ty się mną tak nie podpieraj Kolego - ja tu mały żuczek jestem niech takie rzeczy przyklepują ci ważniejsi - moderatorzy, adminy .

Mnie to tylko pisać i najwyżej zbierać po uszach idzie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 4d siłownik również się przyda aby sterować pogodowo na obiegi grzejnikowe, tu temperatura zasilania jest również mocno zależna od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pompa na powrocie z 4d nic się nie pochrzani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiem lepiej...?

Mam tak u siebie i jeszcze w kilkunastu innych instalacjach i działa to bez problemu. Więc nie wiem czemu miało by u autora nie działać?

Zwłaszcza że kocioł na groch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to dziękuję Wam bardzo za pomoc i wyjaśnienie tego wszystkiego. Jak dowiem się kiedyś co to za hydraulik robił tą instalację to zapytam się co on miał na myśli robiąc układ tak, że dzieją się rzeczy jakie się dzieją.

Zrobiłem jeszcze schemat finalny po wszystkich ustaleniach. Teraz najlepiej jakby instalacja wyglądała jak na nim?

Na schemat nie wrzuciłem ale ZZ (zawór zwrotny) również za pompą CWU w kierunku CWU jak rozumiem.1420548637_Podogwka-przerbka.thumb.JPG.e3fb4f4664dbf39e05d58c9b2cedd3fa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.