Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grzejniki/podłogówka. Poprawność instalacji.


motoman12

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Temat dotyczy pieca Defro Eko Duo 15 kW ze sterownikiem Tech K1V2 i instalacji grzewczej.

Problem polega na tym, iż temperaturę na grzejnikach mogę wyregulować idealnie z użyciem zaworu Afriso 4D natomiast mam problem z podłogówką. 

Problem jest taki, że mimo ustawienia zaworu 3D Afriso 20-42 na minimum, który jet zainstalowany przed pompą obiegową podłogówki to temperatura wody jaka płynie na układ podłogówki wynosi między 38 a 46 stopni czasem są nawet skoki do 50 ale to tylko po uruchomieniu pompki co wiem, że jest temperaturą niedopuszczalną. Na piecu mam ustawione temperaturę uruchomienia pompy od podłogówki na 24 stopnie a temp. max podłogówki 30.

Nie jestem hydraulikiem stąd też moje pytanie czy jak mam wyjście z pieca wody zasilającej układ i oczywiście na tej rurze wyjściowej z pieca jest zawór 4D. Zaworem 4D reguluję temperaturę jaka idzie na C.O. z kolei rura do zasilania podłogówki jest wstawiona w trójnik który jest między piecem a zaworem 4D czyli na zasilanie podłogówki płynie ciecz o temperaturze równej temperaturze kotła. Czy to jest prawidłowe podłączenie układu? Na rysunku bardzo prostym pokazałem jak wychodzą te zasilania w mojej instalacji bez rysowania powrotów.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

Rysunek.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przerobić tak jak to zobrazowal sambor. Osobiscie mam u siebie tak jak Ty i u mnie to dziala (na rozdzielacz podlogi +/-60st, a za zawaorem 3d puszczam 28st.). Ale bede dokladal pompe kotlowa pod 4D to mam nadzieje, ze uda mi sie przerobic wlasnie by zasilanie grzejnikow oraz podlogi bylo za 4D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przerobię to zasilanie podłogówki żeby było zza zaworu 4D żeby móc nim sterować w taki sposób bo w chwili obecnej jest tak, że jak nie ustawię zaworu 3D (mam ustawiony teraz na "1" czyli ok. 23 stopnie) to temperatura na podłogówce zachowuję się tak, że po włączeniu pompy na dosłownie kilkanaście sekund podbija temperaturę do 40 kilku stopni potem pompa się wyłącza i temperatura spada do temperatury, przy której znów ma się uruchomić pompa i tak na okrągło. Z tym, że właśnie nie ma tak, że jak ustawię na zaworze 3D np. 23 stopnie to mam taką stałą temperaturę tylko mam te skoki. Chyba przerobię to zasilanie podłogówki żeby było zza zaworu 4D żeby móc nim sterować w taki sposób bo w chwili obecnej jest tak, że jak nie ustawię zaworu 3D (mam ustawiony teraz na "1" czyli ok. 23 stopnie) to temperatura na podłogówce zachowuję się tak, że po włączeniu pompy na dosłownie kilkanaście sekund podbija temperaturę do 40 kilku stopni potem pompa się wyłącza i temperatura spada do temperatury, przy której znów ma się uruchomić pompa i tak na okrągło. Z tym, że właśnie nie ma tak, że jak ustawię na zaworze 3D np. 23 stopnie to mam taką stałą temperaturę tylko mam te skoki. 

Edytowane przez motoman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy roździelaczu nie mam żadnego zaworu do regulacji temperatury. Jedyny zawór to ten 3D którego regulacja nic nie zmienia. Jak dam go na 23° to na podlogówkę idzie woda 40° i więcej. Dzisiaj zwróciłem uwagę, że nie dość że wiadomo rura od zasilania jest gorąca (u mnie prosto woda z kotła) to i rura z zimną wodą (z powrotu) do zaworu 3D jest gorąca. Na wskaźniku powrotu mam między 50° a 60°. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że jak?

Weź to narysuj jak ty masz tą instalację zrobioną.

Rura z powrotu do zaworu 3d na podmieszanie powinna być zimna, tzn powinna tam być tylko wodą z powrotu podłogi.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro w dzień zrobię dokładny rysunek i zdjęcie instalacji.

Tak jak Darekgra napisałeś u mnie jest. Obie rury, które dochodzą do zaworu 3d przed pompą od podłogówki są gorące. Wiadomo, ta od zasilania jest dużo cieplejsza ale mimo wszystko obie są ciepłe. I temperatura spada poniżej 40° wody idącej na podłogę tylko gdy pompka się wyłączy a po jej włączeniu na kilka sekund skacze do prawie 50°, pompka się wyłącza i znów temperatura spada. Podłoga w taki sposób jest bardzo gorąca a w domu wręcz nie da się usiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcia i schemat. Pomożemy. :)

Dokładne zdjęcia zaworów też się przydadzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm może sprawdź jaka jest temperatura wody na powrocie (tam skąd idzie do zaworu 3d) bo może temp powrotu z kaloryferów jest tak wysoka że nie da się uzyskać odpowiednio niskiej temperatury podłogówki przez mieszanie?

Przykładowo jesli piec masz 60 stopni, na kaloryfery puszczasz powiedzmy 50 przez 4d, wraca 40 st, to jak chcesz z tego zrobić 30 stopni dla podłogówki?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nightwatchdlatego podmieszanie na zawór 3D podłogowe musi iść tylko i wyłącznie z powrotu podłogówki żaden inny powrót nie może tam wchodzić.

@motoman12 do przerobienia instalacja jest źle zbudowaną i nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra ale jak chcesz to zrobić, skoro zarówno powrót z kalryferów jak i podłogówki spotykają się w rurze powrotnej kotła? 

Na schemacie jest tak że powrót z grzejników, po przejściu przez 4d (czyli po podniesieniu temperatury przez mieszanie z wodą gorącą z kotła) trafia razem z powrotem z podłogówki do wejścia kotła. No więc podejrzewam że jest tam woda cieplejsza niż podłogówka potrzebuje. Może jakiś zawór zwrotny by załatwił sprawę żeby pompa od podłogówki nie wysysała wody z powrotu z grzejników, tylko żeby na zawór 3d mogła płynąć wyłącznie woda z powrotu z podłogówki?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chcę i należy to zrobić :)

zielone strzałki to zawory zwrotne ze wskazanym kierunkiem przepływu.

Bez tych przeróbek niema co dalej ciągnąć tematu, do zweryfikowania jeszcze kvs zaworu 3d termostatycznego.

obraz_2020-11-08_204731.png.cb40bdd09900689be4ff82292915f995.png

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor ty wiesz najlepiej jakie. :)

Jak użytkownik poda co ma i ile to z przymrużeniem oka coś tam można stwierdzić.

Dodał bym jeszcze do sprawdzenia kvs zaworu 4d, ale tu już trochę lepiej to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra jeśli chodzi o Kvs to na zaworze mam 1,6. Instalacja pracuję przy ok. 1,0 - 1,1. Tak mi zalecono utrzymywać ciśnienie. 

Zawór Afriso 366. 

Ja nie jestem hydraulikiem no ale nawet moim okiem niedoświadczonym patrząc to obecnie ten powrót z podłogówki rozchodzi się we wszystkie strony świata i dodatkowo zasilanie jest prosto z kotła.  

W chwili obecnej czego bym nie robił nie mogę wyregulować tej podłogi. Zawór 3D w ogóle nie reaguje na regulację na nim zamieszczoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 3d steruję podłoga a 4d grzejnikami i chroni powrót to tylko trza to spiąć prawidłowo oczywiście z pompa na powrocie z 4d. Trzeba przerobić same powroty bo tu jest problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz jak powroty to  i zasilanie również. Tak jak na schemacie w poście #16. Mniejsze ryzyko wpuszczenia  w podłogę temperatury jak na kotle, oraz możliwość uwzględnienia powrotu z podłogi w celu utrzymani prawidłowej temperatury powrotu.

 

8 minut temu, motoman12 napisał:

Instalacja pracuję przy ok. 1,0 - 1,1. Tak mi zalecono utrzymywać ciśnienie.

A jakie przepływy możesz uzyskać maksymalnie w tej chwili?

Ile masz tam pętli i jak długie?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przepływów ciężko jest mi to określić gdyż nie brałem udziału przy budowie domu, zakładaniu hydrauliki itp. 

Dom ma łącznie 155m2 użytkowej. Może podpowiecie mi jaki jest sposób na obliczenie przepływu to spróbuję wyznaczyć? 

Jeśli chodzi o pętle podłogówki to na parterze mam 10 pętli a na piętrze mam 9 pętli. Co do długości pętli też ciężko jest mi to określić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ten 363 35-60 był "za mocny" ze względu na zbyt wysoką temp pracy , podłogówka powinna pracować do 40-45C max.

2. bez rotametrów nie ma prawa aby tak duża podłogówka działała, ten kto tak zrobił to oszust!

3.Nie znamy średnic rur do tych rozdzielaczy.

4.Jednocześnie przy tak rozległej podłogówce przepływ przez zaw 4-D będzie spory i sam zawór musi być dużo większy, albo daj drugi zaw 4-D zamiast tego 3-D.

Nie wiem tylko czy sterownik kotła obsłuży dwa siłowniki.

A tak naprawdę to kompletnie spieprzona instalacja!

Gdzie ona jest?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.