Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie pompą powietrze-powietrze


errorfree

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanie do Was. Jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego, parterowego.

Podstawowe parametry budynku:

- budynek parterowy, bez poddasza użytkowego;

- powierzchnia ogrzewania 86,30 m2

- kubatura budynku: 347,71 m3

- ocieplenie: EPS-70 gr.15cm ściany, strop wełna mineralna 16 cm, EPS-100 gr 15cm posadzki

- łączna powierzchnia okien: 17,22 m2

Zastanawiam się na systemem ogrzewania.

W projekcie mam grzejniki + pellet ale rozważam 2 opcje:

- pompa ciepła + podłogówka

- nietypowe rozwiązania: co myślicie o pompie ciepła powietrze-powietrze i albo zamontować kilka klimatyzatorów z funkcją grzania albo spróbować jakieś tunelowe na poddaszu, bo i tak nieużytkowe.

Jakie są Wasze doświadczenia i opinie? Warto skorzystać z któregoś z rozwiązań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku tygodni testuje na własnym organiźmie a własciwie portfelu takie rozwiązanie. Musisz wziąć pod uwagę, że takie systemy działaja tylko do -15 stopni. I właściwy sens mają tylko z fotowoltaiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż takiego systemu jest mocno uzależniony od warunków w domu. U mnie sprawa była prosta. Jednostkę zewnętrzna ustawiłem na werandzie. Mam długi korytarz a z niego wejścia do pięciu pomieszczeń. Pod sufitem Poprowadziłem zamaskowane rurki z czynnikiem, o dopływami skroplin i zasilaniem. 
system to multisplit daikina. Po dłuższym namyśle zrezygnowałem z chińczyków. Daikin jest niesamowicie cichy. Na jednostkach wewnętrznych i na inwerterze zewnętrznym ustawiłem tryby nocne czyli dodatkowo wyciszone. Pomimo to mocy jest aż nad to. System działa praktycznie bezszelestnie. 
inna sprawa ze SCOP w tym układzie to 4,3. U chińczyków nieosiągalny. Odradzam montaż przez Januszy. Rurki z czynnikiem powinny być Przedmuciwane azotem. A po montażu należy układ osuszać tworząc próżnię przez minimum 4-5 godzin. Weź z czynnikiem R32. Unikniesz wymogu drogich dodatkowych serwisów jak i obowiązku zgłaszania takich instalacji przy czynniku R410.

przy nowym domu zdecydowałbym się raczej na pompę ciepła. Ale te najlepiej działają na układach niskotemperaturowych. Czylinpodlogowkach. I mogą pracować przy temperaturach nawet do minus 25. W takim przypadku zwróć uwagę, ze większość pomp traci przy niskich temp około polowe swojej wydajności. Jest jeden Panasonic nie pamietam już jaki, który jako jeden z nielicznych urządzeń tego typu tej negatywnej cecha nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest napis made in Slovakia. Pompa powietrze powietrze z inwerterem zewnętrznym multisplit nie ma możliwości grzania CWU. To raz. Dwa, że już byle jakie gruntówki osiągają COP Spokojnie 5. A dobre pod 6.

Jak dotąd w październiku na ogrzewanie splitem zużyłem ok.170 kWh prądu z PV. Czyli darmowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu a bardzo nie masz co wybierać. Moc jednostki zewnętrznej jest uzależniona od tego ile jest wyjść pod jednostki wewnętrzne. Multi split z pięcioma jedn. wewn. ma wydajność nom. 10 kW. A że jest to inwerter to jego wydajność min. to 3 kW. I odpowiednio pobór mocy to 2,47 - 0,48 kW.

Moc wszystkich jedn. wewn. sumując się musi mieć te ok  10 kW. są specjalne tabele doboru. Jednostki wewnętrzne też sa inwerterowe. Fajnym dodatkiem będzie aplikacja, która możesz sterować osobno z kazdych jednostek. |Można też odczytywać całkowite i z każdej jednostki osobno zużycie prądu. godzinowe, dzienne, tygodniowe i roczne. 

Każda jedn. wewn. ma własnego pilota. Mierzy temp w pomieszczeniu. I zależnie od potrzeby wzbudza jednostkę zewn. do pracy. Niezależnie od trybu grzania czy chłodzenia. Jedn. wewn. mają też tryb auto, osuszania i wentylowania. 

Nie kupiłem niczego poleconego albo pierwszego z brzegu. wertowałem katalogi toshiby, samsunga, rotenso, panasonica, mitsubishi, midea, inova, hundai, hitachi, hisense, heier, gree, fujitsu, fuji, lg.

Daikin wydał mi się może nie najtańszym, ale za to najepszym produktem za akceptowalną kasę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł pelletowy podłączony do tradycyjnej instalacji z buforem. Z co zapewnia taki sytem to jeszcze nie wiem. Zabawa trwa pierwszy miesiąc. Mam na razie powłączane tryby ciche z ograniczeniem mocy. Bo tej jest aż nad to.  System jest cichy. A w wymienionych trybach jego praca jest praktycznie niesłyszalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa nie ma sensu, przecież widzisz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pomyślał sobie, że grzeje sobie po cichu peleciakiem podkręcając tym  niskie zużycie prądu przez split. Ha ha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zawsze na forach tak jest, jeden grzeje wiaderkiem węgla przez całą zimę a drugi klimatyzacją ze zużyciem 10kWh i to w starszych domach HAHA

Podczas gdy nawet nowe domy mają średnio zapotrzebowania 12 000kWh teoretycznego a w rzeczywistości nawet więcej, z tego wynika 2-3 tony węgla, klimatyzacja osiąga SCOP pewnie koło 2 to jest min 6 000 kWh prądu a dobra pompa powietrzna 2,5 czyli min 4800 kWh (o grzałkach nawet nie wspomnę bo to jest tak słabe i naiwne...) co się zgadza z moim doświadczeniem w tym temacie a zwiedziłem trochę kotłowni i for.

Reszta to bajki i dogrzewanie po cichu oponami. Na forach zawsze będą gawędziarze dlatego staram się nie komentować takich rzeczy bo nie ma sensu. Tyle tytułem komentarza.

Aha i pokrótce o PV i grzałkach, przy zapotrzebowaniu 12 000kWh musisz mieć instalkę 14kWp i to tylko do ogrzewania a gdzie dom i CWU, bo trzeba pamiętać o opuście i asymetrii produkcji i to jeszcze pod warunkiem utrzymania net meteringu a już teraz wiadomo, że to potrwa wiele krócej niż zakładano i zaraz czekają kolejne inwestycje w magazyny. Jaki to ma sens, marny. Ale forumowi matematycy zdają się pomijać pewne fakty i chwalić się wiaderkiem węgla przez zimę HAHA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ktoś kiedyś przyjżał się lodówce i zrobił pompę ciepła żeby grzanie prądem było możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maniek83 napisał:

klimatyzacja osiąga SCOP pewnie koło 2

Operujesz Kolego bez znajomości jakichkolwiek danych.  Negowanie wedle zazasady a po co to komu.  Jednostka zewn. Daikin 5MXM90N ma COP 4,75 a SCOP 4,28. 

Liczyć też nie umiesz.  A że zwiedzasz kotłownie  fora pozostawiam bez komentarza. Poniżej miesięczny wykres pracy kotła. Odpalony raz dla testu. I miesięczne zużycie prądu. 

W październiku zużycie prądu 331 kWh. Na potrzeby domu 126 kWh. Na ogrzewanie 204 kWh. Z tego bezbośrednio z PV 74kWh. Czyli pobrane z sieci 126 kWh. A to jest prąd z banku. Gdzie mam uzbierane ponad 2000 kWh. Z czgo 80 procent jest do odebrania. Instalacja PV działa od początku czerwca

Jeżeli chodzi o bajki to kup sobie jakieś książki dla małych dzieci.

 

Daikin 2.JPG

Fronius.JPG

Plum 2.JPG

Plum.JPG

Aha i jeszcze. CWU grzeję w boilerze Ariston Nuos Evo z wewnętrzna małą PC COP 3,25. Koszt dla jednej osoby na dobę to jakieś 25 do 30 groszy gdybym brał prąd zwyczajnie z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Outsider napisał:

Operujesz Kolego bez znajomości jakichkolwiek danych

Poczekamy kolego na grudzień, styczeń i kiedy wyłączysz kocioł na pellet. To cie liczyć nauczy na pewno zamiast pisać głupoty z kolorowymi wykresikami :) 

A najbardziej cieszy mnie ten tekst na tych kolorowych wykresikach

UWAGA: JEST TO WARTOŚĆ PRZYBLIŻONA czyli NIE realna :) Realnie nie jest tak cudownie niestety. Dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniek83 napisał:

Poczekamy kolego na grudzień, styczeń i kiedy wyłączysz kocioł na pellet. To cie liczyć nauczy na pewno zamiast pisać głupoty z kolorowymi wykresikami :) 

Więcej się po tobie Kolego nie spodziewałem. A co kolorowych wykresików to bardzo zblizone są na tabelkach w enerdze gdzie licznik dwukierunkowy wysyła dane. Liczyć  sie nie muszę uczyć. Gdybym PV miał zamontowane w marcu przepykałbym zimę na zerowych kosztach. W październiku 2019 kiedy było o wiele cieplej i spaliłem 224 kg pelletu. Ze wspomaganiem ośmiu paneli PV tylko do CO. I nie sa to warości przybliżone. Ale co ja tam wiem. A kocił na pellet mam wyłączony cały czas jakby co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Cię, za chęci szarpania się z takim forumowiczem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co podziwiać.  Taka walka z wyznawcą palenia opon i COPów 2.

4 minuty temu, o6483256 napisał:

takim forumowiczem

Miłe określenie.

Ale ciężko jest walczyć z poglądami, że ziemia jest płaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiadomo, że ziemia jest płaska ! Gdyby było inaczej to woda  oceanu by się wylała ! .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Outsider napisał:

I nie sa to warości przybliżone. Ale co ja tam wiem.

Wartości bywają przekłamane nawet o kilkadziesiąt procent wiem bo widziałem na własne oczy. Niektóre firmy się do tego przyznaja inne nie jak widać.

31 minut temu, Outsider napisał:

Gdybym PV miał zamontowane w marcu przepykałbym zimę na zerowych kosztach

Bo zima była ciepła temp na poziomie DZ gruntówki to nic dziwnego ale jeśli to dla ciebie sukces to nic tylko czekać na prawdziwą zimę.

COP wynika tutaj z temp DZ a nie z doskonałości PC powietrznej. Bardzo się cieszę, że są ciepłe zimy i nie obowiązuje projektowe zapotrzebowanie na ciepło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwe zimy to historia , właśnie dla tego pompy powietrzne mają coraz większy sens , a na te kilka tygodni to Kolega @Outsider ma pelleciaka więc go to rybka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.