Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana sposobu ogrzewania domu - piec soniczny czy pompa ciepła?


xv750

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad zmiana sposobu ogrzewania mojego domu.

Obecnie posiadam od 9 lat  piec na ekogroszek 25kw - w sezonie spalam 5,5-6t ekogroszku 27-29MJ.

Dom starego budownictwa, ocieplony 10cm styropian + 15cm poddasze wełną mineralną. Powierzchnia 240 m2, temperatura w domu 23 stopnie.

Od roku posiadam instalację fotowoltaiczną 10KW.

Myślę o montażu pieca sonicznego, rury walczaka. Jest to tańsze rozwiązanie od pompy ciepła, pytanie jak sprawuje się to w praktyce? Jaka jest wydajność takiego sposobu? 
W domu nie posiadam ogrzewania podłogowego, tylko grzejniki. Czytałem, ze to nienajlepsze połączenie z ew. pompą ciepła?
 

Mogę prosić o pomoc? 🙂
Pozdrawiam. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie grzeją pompami na grzejnikach, ale trzeba zmienić na większej mocy lub dołożyć obok kolejny, jeśli jest miejsce. Im chłodniejsza woda w instalacji tym mniejsze zużycie prądu na PC. Wszystkie grzałki, rury soniczne nie powielają energi, ile wpuścisz prądu, tyle masz ciepła. Tanie jest, ale zapłacisz z nawiązką za prąd do grzania w ciągu kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy przy instalacji fotowoltaicznej 10kW nie będzie opłacać się tego pieca sonicznego? Nawet jeśli miałbym dopłacić do prądu np. 3000 tys. za sezon to tak wyjdzie taniej niż obecnie ekogroszek.  

Na stronie ciepło właściwe wyszło mi zużycie energii około 25 tys kwh. To dużo czy mało? 

Używa ktoś takiego pieca sonicznego i może się wypowiedzieć jak to wygląda w praktyce? 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja PV 10kWp = 8000kWh prądu rocznie.

 

Kocioł soniczny ~15 tys. zł

Rachunek: 25 tys. kWh - 8 tys. kWh = ~17 tys. kWh z sieci = ~8 tys. zł/rok za prąd.

 

Pompa ciepła ~30 tys. zł

Rachunek: 25 tys. kWh / SCOP ~ 3 = ~8 tys. kWh czyli "0zł|" – PV pokrywa zużycie.

 

Zatem pompa ciepła zwraca się w dwa lata.

Edytowane przez Juzef
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Między kotłem sonicznym  indukcyjnym czy elektrodowym a zwykłą grzałką  różnica jest tylko w cenie bo w efektywności grzania żadna a powiedzialbym nawet że grzałka jest bardziej sprawna niż te pseudo rewelacje. Za rurę z grzałkami max 1000 zł no może  2000   - pozostałe od 10 000 wzwyż. PV z którego zostaje akurat ok 8000 kwh idealnie się z pompa ciepła komponuje. Brać nie pytać - równolegle z gazowcem będzie świetna instalacja biwalentna.  

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.