Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Slim 14 KW i sterownik multifun


pavesi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jak w temacie posiadam kocioł SAS wersja slim 14kw ekogroszek i do tego mam  sterownik multifun.  

Problem z huśtawką temperatury

Obecnie  mam   pid turbo  załączony  takie miałem ustawienia  

PID Turbo -> Przyrost mocy 15%, spadek mocy 100%
Ograniczenie mocy->  dolne15%, górne 100%
Czujnik żaru: 0
Palenie korekta nadmuchu: 15
Palenie korekta paliwa: 0
Podtrzymanie korekta nadmuchu: 20
Podtrzymanie korekta paliwa: -20

Wpływ czujnika pokoju  miałem 80%

Zadane  na  czujniku pokojowym  22,4 stopnia   .

Problem polega na tym że  zawór  czterodrożny  za bardzo się otwiera   temperatura ucieka z pieca  i powstaje huśtawka 

Dzisiaj  zmieniałem przyrost mocy 25%    spadek mocy 25%    - Ograniczenie mocy   górne   ze 100%  dałem na 80%  

W ustawieniach zaawansowanych  podniosłem testowo temperaturę załączenia pompy  na   53stopnie   - stwierdziłem że jak spadnie poniżej 53 stopni lepiej niech się wyłączy  wtedy na kotle  nie spadnie temperatura tak mocno  bo zawór czterodrożny się nie zamyka.

Na kotle mam minimalną temperaturę  57 stopni

zmieniłem też ustawienie  - wpływ czujnika  pokoju z 80%  na 0%   a  wpływ czujnika zewnętrznego dałem na program nr.  4

Obniżyłem też utrzymywanie  temperatury za zaworem na 20 stopni  .

 

Jutro zobaczę czy  lepiej to wygląda  czy może   całkiem  popierniczyło  się 

Może ktoś ma jakiś  soft sprawdzony do tego sterownika  

Kiedyś  kolega z forum podał mi  dane na opcje bez pidu   tyle że  piec  miał na tych ustawieniach  niskie temperatury   ..  problem  jest z siłownikiem  przy zaworze czterodrożnym   zamiast się domykać przy spadkowej temperaturze na kotle   to  się otwiera  i temperatura jeszcze bardziej ucieka z kotła .

Palenie:
Wentylator: 33
Czas pracy podajnika: 5
Postój: 90
Podtrzymanie:
Wentylator: 25
Nadmuch wstępny: 5
Nadmuch dodatkowy: 10
Cykl: 0
Czas pracy podajnika: 5
Postój: 20

Być może  mam coś  źle ustawione  sam nie wiem.  Jutro    napiszę  jaki mam  soft wgrany   bo nie pamiętam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub namieszane w instalacji. Daj jakiś schemat lub zdjęcia tej twojej instalacji.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1k.jpg

2k.jpg

3k.jpg

4k.jpg

5k.jpg

6k.jpg

7k.jpg

8.jpg

9.jpg

Na zdjęciu  2  widać pompkę u góry   od CWU którą ustawiłem  w opcji - modulacja 
Zawór czterodrożny  z siłownikiem afriso - czas reakcji 5   - minimalny ruch napędu 5%
A niżej pompka  od  bojlera  ( kospel sb 250 ) 
Co do czujnika pokojowego zastosowałem : 

Multifun SHHS B1 i do zestawu kupiłem  Auraton 2030 RTH - z powrotem dałem   wpływ czujnika pokoju na 80%

A program  czujnika zewnętrznego ustawiłem na nr.3

W sterowniku mam wersję programu 14.02.17 GRO SAS-2
Temperaturę minimalną podniosłem  od 14:00 na 60 stopni maksymalna  70 a krytyczna 85
Palenie 
korekta paliwa -5   , korekta nadmuchu 24 
Podtrzymanie
korekta paliwa -24  , korekta nadmuchu 20%
Pid turbo 
Przyrost mocy  25%, spadek mocy 25%
Ograniczenie mocy 
Dolne 15% , górne 90%
 

Coś byście może  inaczej ustawili  ?  poobserwuję   jak to się będzie wypalać  i  czy będzie się robić huśtawka temperatury..

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według twojego opisu to jest pompa od CWU...na pewno???
Poza tym nie widzę pompy na powrocie z zaworu 4-D.aed7a7b3fdcd36320c6426a739626465.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko jasne. Instalacja i podłączenie zaworu 4-D wygląda OK. Moim zdaniem tą tzw. huśtawkę temperatury masz dlatego że nie masz pompy na powrocie wody z zaworu 4-D do kotła. Sam zawór nie utrzyma ci odpowiedniej temperatury powrotu. Gdy zawór puszcza ciepła wodę na instalację to z niej wraca do kotła zimna i stąd ta huśtawka.Jak ona trafia do kotła to go wychładza i kocioł musi to nadrobić. Gdyby była pompa na powrocie,to część tej ciepłej wody byłaby pobierana przez pompę do powrotu.
Takie jest moje zdanie,ale może jeszcze ktoś się wypowie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pavesi kolega Popcorn1 dobrze ci podpowiada dużo się wyjaśni jak sprawdzisz temperaturę na powrocie powinno być max 10 stopni różnicy 

Edytowane przez slawekry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przewód to od jakiego czujnika?
Mi to wygląda na czujnik temperatury powrotu.c72dcf7ac85976fdfeb5aa2a950711d4.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolega mi pisze że takie spadki temperatury mam bo mam kaloryfery żeliwne  w domu  dużo wody   jest w obiegu   a u niego mniej i nie ma problemów   przeróbka nic nie da   jego zdaniem...

Jemu idzie  w okresie zimowym 2 tony czy tam 2,5 tony  węgla a mi ponad  4

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ci pierdoły mówi
Chyba ten jest od zasobnika CWU (bojlera).
6a3febd862bbb8f730984c28a6f4e64f.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem  czujnik  z wody powrotnej    ale nie wyświetla mi się ta temperatura na sterowniku   . Trzeba ten czujnik  gdzieś w ustawieniach  włączyć  ?

Na sterowniku mam temperaturę  za pompką CO1    oraz z bojlera plus  czujnik  temperatury zewnętrznej oraz   w domu   a tego czujnika  nie widzę  z wody powrotnej do kotła 

U góry  przy zaworze ta  rura jest dosyć mocno gorąca  im niżej  tym  chłodniejsza  na dole przy kotle  ciepła 

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten czujnik   ma być  na rurze  tam gdzie jest najchłodniejsza   tak ?    czy    bliżej zaworu  ?  

Jutro zadzwonię  do hydraulika innego   zaproszę   i  zobaczę co powie na temat tej instalacji   . Jak nic nie powie to go zapytam  o tą wodę chłodną  i jak rozumiem  ta teoria  że kaloryfery żeliwne   się nie nadają  do tego kotła to  nie prawda....

Temperatura minimalna 60 st na kotle jest ok czy ustawić wyższą ?  

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanalazłem  tą temperaturę   już  ale narazie nie  jest  prawdziwa bo pompka się wyłączyła .

Modulacja    to jest  Waszym daniem  dobrze wybrana opcja czy  lepiej jak pompka pracuje cały czas ? 

Dziękuję  Koledzy za podpowiedzi  byłem teraz sprawdzić tą temperaturę  ale  mam priorytet na CWU   woda się teraz grzeje   a zawór się zamknął   przy samym CWU    mam powrót  48 st.   zasilanie 68 st  , ciepła woda 47st

Jutro sprawdzę temperaturę powrotu  jak CWU będzie wyłączone   i pracować będzie tylko CO1 

Oczywiście kolega  cały czas twierdzi że ta przeróbka nic nie pomoże  , radzi zawór przymknąć ręcznie na np 3  i tak jechać  ...

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyrost mocy  25%, spadek mocy 25% - ustaw obydwa parametry na maxa
Ograniczenie mocy 
Dolne 15% , górne 90% - moc minimalna nie mniej niż 35%, bo potem długo kocioł wstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2020 o 21:41, robinet napisał:

Przyrost mocy  25%, spadek mocy 25% - ustaw obydwa parametry na maxa
Ograniczenie mocy 
Dolne 15% , górne 90% - moc minimalna nie mniej niż 35%, bo potem długo kocioł wstaje.

kolega ma ten sam kocioł co ja ale ustawienia totalnie inne u mnie przyrost 3% spadek 50% ograniczenie mocy dolne 20 a górne w zależności od temp. zew. 70-80 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zaworem CO1 35 stopni zawór otwarty podczas zdjęcia na 3 . Pompa CWU  także pracowała  jeszcze .

Zmieniłem ustawienia zobaczę jak to będzie pracować    :

Przyrost 3% spadek 50% ograniczenie mocy dolne 20 a górne w zależności od temp. zew. 70-80 

IMG_20201011_220604.jpg

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten twój kolega lepiej niech Ci już nie doradza,ponieważ zna on się na tym tak jak ja na balecie

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten  kocioł  nie jest za słaby  ?     kaloryfery   żeliwne na całym parterze    3 pokoje   korytarz  1 kaloryfer  kuchnia łazienka     doć duży przedpokój dwa kaloryfety  plus     zamieszkałe podpiwniczenie   tam są  wszędzie kaloryfery   aluminium   rurki mam wszędzie  aluminiowe .

On twierdzi że ta przeróbka nic nie da szkoda tylko kosztów  tyle że ja koszty ponoszę co rok   jak mi idzie ponad 4 tony węgla    prawie  5..

Jest może tutaj jakiś hydraulik z okolic Zamość /?   

Edytowane przez pavesi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powierzchnia do ogrzania?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.