Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze pieca


Damian886

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dom dwupiętrowy 196m2, ogrzewanie podłogowe na całości. Dwa rozdzielacze po 12 sekcji. Mam kilka opcji Vaillant Ecotec plus 206 5/5, Termet Gold 25 badz Beretta Mynute X. Prawdopodobnie muszę zastosować sprzęgło i dodatkową pompę bądź pompy. Wiem ze producenci mają gotowe rozwiązania dla dwóch niezależnych stref z modułami i grupami pompowymi ze zmieszaniem. Niestety jest to tak drogie ze nie wchodzi w rachubę. Jak to rozwiązać, żeby miało ręce i nogi. Do niektórych pieców można podpiąć jedna dodatkową pompę co. Czy jedna pompa za sprzęgłem wystarczy?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pedro1255 napisał:

Damianie jest to forum co poleca termet Gold

Dla tak dużej podłogówki potrzeba raczej 2 pomp i kocioł z obsługą pomiaru temp sprzęgła

Wbrew temu co piszą laicy i trole,  ja poleciłbym coś z czujnikiem temp sprzęgła np Junkersa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki sposób podłączenia w junkersie pompy za sprzęgłem wprost z kotła - wtedy trzeba pod zaciski dać albo obie pompy albo bezpieczniej przez przekaźnik lub stycznik,ale wtedy wyłącza i włącza się obie pompy na raz, 

Jak osobno to już dochodzą moduły sterujące lub nawet dodatkowe mieszacze.

Najprościej to: termeta, sprzęgło , za sprzęgłem pompy włączone do kontaktu + ew termostat piętrowy , wyłączający każdą pompę osobno.- i też działa!

Termostaty mogą być albo przewodowe albo bezprzewodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od podłogówki powinna pracować non stop, ja zalecam wtyczkę do gniazdka na cały sezon.

Trzeba natomiast dobrze ustawić pompę w kotle , jak jest czujnik temp sprzęgła to nie ma problemu - kocioł sam pilnuje temp na sprzęgle z którego jest pobierana woda na instalację.

jak nie ma czujnika to trzeba to ustawić doświadczalnie  aby była stała temp na sprzęgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bart64 napisał:

Przy wyborze  vaillanta 206 dokladasz modul vr 70 za jakies 700-800 zloty i masz sterowanie dwoma obiegami niezaleznie. Mozna tez dolozyc silowniki i bedzie w pelni automatycznie.

Ale tu już mowa o full wypasie z mieszaczami z tego co rozumiem? Tu cena powala

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Damian886 napisał:
Ale tu już mowa o full wypasie z mieszaczami z tego co rozumiem? Tu cena powala

No niestety ale 2 pompy, mieszacze i silowniki trzeba kupic, sprzeglo tez. Ja mialem z poprzedniego pieca,wiec wykorzystalem. Wszystko to wpinasz w vr70 i samo sie steruje zgodnie z zadanymi na kotle. Nie do konca przemawia do mnie wpinanie pomp obiegowych na stale wtyczka do kontaktu...

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sambor napisał:

Najprościej to: termeta, sprzęgło , za sprzęgłem pompy włączone do kontaktu + ew termostat piętrowy , wyłączający każdą pompę osobno.- i też działa!

I to jest prosty, tani i skuteczny sposób.

Ps. jakie mieszacze? przecież u Ciebie jest tylko OP!. Niepotrzebnie kombinujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bart64 napisał:

No niestety ale 2 pompy, mieszacze i silowniki trzeba kupic, sprzeglo tez. Ja mialem z poprzedniego pieca,wiec wykorzystalem. Wszystko to wpinasz w vr70 i samo sie steruje zgodnie z zadanymi na kotle. Nie do konca przemawia do mnie wpinanie pomp obiegowych na stale wtyczka do kontaktu...

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
 

Ale to się stosuje jeżeli chce się mieć niezależne sterowanie dwoma obiegami grzewczymi. Ja chce to trochę uprościć ze względów finansowych (grupa pompowa z mieszaczami, vr 70 i dodatkowy regulator na piętro to wydatek rzędu 4-5k)  . Myślę o sprzęgle i pompie za sprzęgłem wspólnej dla dwóch rozdzielaczy. Wiem ze do ecotec plus mogę podpiąć jedna dodatkową pompę. Dodatkowo w pokojach chciałbym zastosować system techa bądź Salusa. Nie wiem, czy dobrze kombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że zawsze się szuka pod górę i jak najdrożej, gdyż inaczej nie działa.

Samo życie, ostatnio robiłem na termecie ponad 200 nawet bez sprzęgła, ale to  trzeba policzyć, dobrać itd.

Ale chłopaki wodą zapłacić 10 za sprzęt + kłopoty z uruchomieniem i zostać z ręką w nocniku, zamiast zrobić to najprościej i taniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Damian886 napisał:

Witam,

Dom dwupiętrowy 196m2, ogrzewanie podłogowe na całości. Dwa rozdzielacze po 12 sekcji.

 

Witam.

Proszę jeszcze o kontynuację początku tego wątku.

Jest bardzo ważna rzecz,jak daleko są te rozdzielacze od kotłowni oraz jakie rury do nich prowadzą (materiały, średnica i czy oba mają niezależne zasilania i powroty). Bo może się okazać, że całe nasze doradztwo okaże się "Burkowi na budę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WojtuNie napisał:

Witam.

Proszę jeszcze o kontynuację początku tego wątku.

Jest bardzo ważna rzecz,jak daleko są te rozdzielacze od kotłowni oraz jakie rury do nich prowadzą (materiały, średnica i czy oba mają niezależne zasilania i powroty). Bo może się okazać, że całe nasze doradztwo okaże się "Burkowi na budę".

Rozdzielacz parter ok 4mb, piętro dosłownie nad kotłownia  ( 2,7mb + ok. 0,4mb). Pex-al-pex, średnicy niestety nie przybliżę. Tak mają niezależne zasilania i powroty.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex Al Pex to już źle wróży, jeżeli to nie jest min 32 to chyba nikt tu nie da ci zapewnienia że to będzie działać.

Masz w razie czego możliwość wymiany tych rur, czy już jest za późno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WojtuNie napisał:

Pex Al Pex to już źle wróży, jeżeli to nie jest min 32 to chyba nikt tu nie da ci zapewnienia że to będzie działać.

Masz w razie czego możliwość wymiany tych rur, czy już jest za późno?

Nie ma takiej możliwości. Alupex nie nadaje sie?

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama rura jest ok, tylko problem zaczyna się gdy popatrzymy na złączki do niej, ich przekrój wewnątrz jest prawie połowę mniejszy niż rura.

Nie wiem,co Ci dalej doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,no rozumiem,tylko system ma tu mało wspólnego z tym, że ktoś dał ciała dobierając przekrój rury zasilającej tak duże rozdzielacze. A wiesz może jak wyglądają te rozdzielacze albo możesz wstawić zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WojtuNie napisał:

Nie,no rozumiem,tylko system ma tu mało wspólnego z tym, że ktoś dał ciała dobierając przekrój rury zasilającej tak duże rozdzielacze. A wiesz może jak wyglądają te rozdzielacze albo możesz wstawić zdjęcie?

Myślę ze przekroje są dobrze dobrane.

3 godziny temu, sambor napisał:

Najlepsze jest to że zawsze się szuka pod górę i jak najdrożej, gdyż inaczej nie działa.

Samo życie, ostatnio robiłem na termecie ponad 200 nawet bez sprzęgła, ale to  trzeba policzyć, dobrać itd.

Ale chłopaki wodą zapłacić 10 za sprzęt + kłopoty z uruchomieniem i zostać z ręką w nocniku, zamiast zrobić to najprościej i taniej!

Właśnie chce uniknąć zbytniego komplikowania instalacji. Producenci zalecają rozdzielenie obiegów co przy budynku piętrowym można zrozumieć, ale jednak wole unikać grup pompowych, mieszaczy etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, również mam dylemat w doborze kotła. Nowy dom 130m2 dobrze ocieplony. Na dole 65m2 podłogowka( rozdzielacz bez mieszacza z niezależnym zasilaniem) plus drabinka w łazience. Góra około 75m2 ( rozdzielacz bez mieszacza z niezależnym zasilaniem) plus 4 grzejniki. Zarówno na górze jak i na dole przewiduje zasilanie grzejników minimalnymi przepływami a nawet wogóle, ale w razie "W" niech będą. Mam już grupę pompowa VRG na dwa obiegi- grzewcze ze sprzęgłem oraz zaworem obrotowym z siłownikiem plus sterownik ST 280. Oba rozdzielacze (góra i dół) planuje zasilać z jednego zaworu mieszającego.Proszę o wypowiedź fachowców na temat mojego rozwiązania oraz dobór odpowiedniego kotla. Jeśli chodzi o serwis to w mojej okolicy dominuje Beretta.

Pizdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Doprecyzuj proszę,czy grzejniki masz podłączone pod rozdzielacze OP,czy mają osobny obieg? Bo jakoś nie mogę wywnioskować z opisu.

Jeżeli planujesz zasilić wszystko jedną temperaturą to po co zawór mieszający,a idąc dalej to byłbym skłonny puścić to wszystko z kotła i było by prosto i tanio.

Kolejne pytanie,to czym zasilane są rozdzielacze (materiał i średnica rury), oraz czy są to rozdzielacze do podlogòwki?

PS.

Założyciel wątku nie wiadomo czemu jakoś milczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.