Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze automatyki do sterowania podłogówką


kazik693

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Witam wszystkich, jestem nowy na tym forum :) Jestem posiadaczem nowego domu szeregowego z ogrzewaniem podłogowym na całym parterze. Z racji tego, że idzie sezon grzewczy powoli zaczynam myśleć o jakimś zautomatyzowaniu mojej podłogowki. Podłogowka wygląda tak, że na okolo 45 m2 są 4 obiegi i rozdzielacz jak na foto. Chciałbym otrzymać poradę jak rozwiązać system sterowania. W załączniku mój amatorski projekt jak to jest rozwiązane, developer niestety nic mi nie dał... Kocioł jaki posiadam to Termet Ecocondens Silver 25 (Dwufunkcyjny)

Projekt ogrzewanie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się. Powinny być dwa obiegi.

Teraz ewentualnie można włączyć na stałe kocioł (temperatura na grzejnikach regulowana przez głowice) a na obiegi OP założyć siłowniki sterowane termostatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa- brak sprzęgła to raz, rozdzielacz do kotła na paliwo stałe to dwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to otwarta przestrzeń, to wystarczy termostat ścienny do sterowania ON/OFF pompą podłogi. Kocioł i tak nie widzi tej pompy. 

Błąd w zastosowaniu rozdzielacza z pompa mieszającą do kotła kondensacyjnego polega na tym, że ten rozdzielacz wymaga do prawidłowego działania temp zasilania wyższej o 20 stC od tej, którą chcemy utrzymywać na zasilaniu podłogi. W efekcie ogranicza się zysk z kondensacji. 

Deweloperowi nie zależy by było dobrze, tylko tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kazik693 napisał:

Zakładam, ze zużycie gazu będzie większe...

Największe zużycie gazu spowoduje kocioł 2-F podczas grzania wody

31 minut temu, hajtaler428 napisał:

Lipa- brak sprzęgła to raz, rozdzielacz do kotła na paliwo stałe to dwa

W tym układzie i dodatkowych grzejnikach nie jest potrzebne sprzęgło , a sam rozdzielacz, oprócz braku sterowania będzie dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zostaw ten układ w tej postaci, bo ewentualne zyski nie będą aż tak "spektakularne" jak się spodziewasz. Więcej ugrasz montując to sterowanie dla pompy podłogi. Nie jest też tak jak wyżej opisałeś. Temperaturę wody w podłodze ustawiasz tyle ile potrzeba, np. 30 st. Jeśli taka będzie, to producent zaleca zasilać ten dwufunkcyjny rozdzielacz temp o 20 stC wyższą, czyli tu 50 st. Gdyby ta różnica była mniejsza, to może się okazać, że nie da się tych założonych 30 st dla podłogi uzyskać, ponieważ tam jest układ pompy mieszającej i tego mieszania nie da się pominąć. To wynika z budowy rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej instalacji są też grzejniki, wątpię aby były dobrane do temp zasilania 50-55C , więc tu trzeba zrobić tak radzi kolega post wyżej, a ew wyłączanie pompy da pozorny efekt - należy pamiętać , że podłoga długo się nagrzewa i długo stygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowników chyba zdecyduję się na taki zestaw:

https://sklep.enerzon.pl/ogrzewanie-podlogowe/zestaw-termostat-pokojowy-etouch-mini-plus-4-silowniki-termoelektryczny-alpha-5.html

4 siłowniki na 4 obiegi, na grzejniki pozakładam głowice programowalne aby zredukować zużycie gazu np w nocy. Co do kotła to czytałem, że największą sprawność uzyskuje przy wodzie 30*C czyli zakładając, że na kotle ustawie 50 *c na OP puszcze 30stopni to moze zuzycie gazu i z kondensacja nie bedzie tak zle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic o typie sterowania/regulacji. 

Jak ma to działać na zasadzie termostatu on/off dla wszystkich jednoczesnie to odpusc sobie.

Poszukaj z PID / PWM sekwencyjny. Pompa chodzi caly czas a siłowniki otwieraja i zamykaja sie sekwencyjnie nigdy nie jest tak ze otwarte sa wszystkie i zamkniete wszystkie. No chyba ze odchylka temperatura jest bardzo duza od zadanej.

Do kondensatu/gazu to do kitu ta instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.09.2020 o 15:05, sambor napisał:

W tym układzie i dodatkowych grzejnikach nie jest potrzebne sprzęgło

Chciałem zapytać dlaczego? Generalnie zasada była zawsze taka(doświadczeni użytkownicy i instalatorzy doradzali) że jeśli instalacja jest mieszana przy kotle gazowym to potrzebne są osobne pompy na te obiegi(na grzejniki i OP) a co za tym idzie to rozdzielenie obiegu kotłowego od grzewczego (sprzęgło)

Dlaczego w tym wypadku tak nie jest? Nie przeszkadza że pompa kotła i OP podłączone są szeregowo? Czy to po prostu nie aż tak wielkie zło?

Nie jest to pytanie zaczepne czy prowokacyjne - po prostu chciałbym wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hajtaler428 napisał:

jeśli instalacja jest mieszana przy kotle gazowym to potrzebne są osobne pompy na te obiegi(na grzejniki i OP) a co za tym idzie to rozdzielenie obiegu kotłowego od grzewczego (sprzęgło)

W tym przypadku mamy rozdzielenie obiegów, gdyż pompa w rozdzielaczu OP jest pompą mieszającą  i pracuje tylko w obiegu tego konkretnego mieszacza.

W przypadku dodania sprzęgła do tego układu potrzebna by była następna pompa do obsługi grzejników i podania wody na rozdzielacz OP. 

Jeżeli byłaby to pompa z zaw 3-D , to wtedy potrzebne jest rozdzielenie pomp sprzęgłem, gdyż mogą one na siebie oddziaływać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy sprzęgle chodzi o rozdzielenie pompy na grzejniki od pompy z zaworem 3D OP?

Czy o rozdzielenie tych pomp od pompy kotła? 

Napiszę jeszcze, że ostatnio oglądałem u sąsiada kotlownie i on ma VICTRIX ZEUS 20 kW 2F. 

3 rozdzielacze TECE z temp. zasilania o 20 st. wyższą niż chcemy uzyskać, bez sprzęgła. Jego fachowiec zarzeka się, że to będzie działać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.