Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu sterowania podłogówką


ForestRun91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was Panie i Panowie. Jest to mój pierwszy post i już z pytaniami ;)

W tym roku robiłem poddasze, hydrsulik w 3 pomieszczeniach zrobił mi ogrzewanie podłogowe a w sypialniach mam grzejniki.

Początkowo zostały założone głowice z siłownikami ale ostatecznie nie zostało to użyte. Hydraulik zostawił mnie na etapie takim że muszę włączać pompę od podłogowki do 230v za każdym razem.

Ja bym chciał by pompa włączała się gdy termostat w pokoju da sygnał.

Jak to podłączyć? Piec to Termet EcoCondend Gold 20kw a instalacja podłogowki wygląda tak jak na zdjęciach.

Napiszcie proszę jak to fachowo powinno wyglądać. Termostat mam w pokoju syna gdyż jest najchłodniejszy i jest tam grzejnik.

Podlogowke mam w salonie łączonym z kuchnią oraz łazience. Powinienem mieć w tych pomieszczeniach termostaty podłączone do siłowników? 

Dziękuję za poradę ;)

Pozdrawiam Łukasz

20200920_170554.jpg

20200920_170608.jpg

20200920_170852.jpg

20200920_170620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat do kotła.

Pompa jest podłączona do 230 ale ja chcę by nie chodziła 24 na dobę tylko wtedy kiedy trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak jak kolega pisał powyżej pompa powinna mieszać cały czas, dopóki masz otwarte siłowniki ,których tobie brakuje , na czerwono zaznaczyłem Ci gdzie powinna być podłączona pompa , a na niebiesko gdzie termostaty i siłowniki .

20200920_170852.thumb.jpg.f93973c0098587fa4f5ce4177b11ed81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tych siłowników nie może to chodzić? Grzałem już tak w marcu i kwietniu.

Rozumiem że do siłowników powinny być jakieś termostaty w pokojach, gdzie jest podłogówka?

Tam gdzie zaznaczyleś na czerwono, w pierwsze piny co wpinam? 

Drugie to zapewne pompa? 

 

Pytanie kolejne. Na jaki tryb ustawić pompe? 

Screenshot_20200922-082350.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę ustaw na stałe ciśnienie , czyli środkowa ikonka , możesz grzać bez siłowników ,tylko poco Ci wtedy to sterowanie .  Jak koniecznie chcesz wyłączać tą pompę to możesz podpiąć tą pompę tylko z tym termostatem pokojowym ( a jak to musiałbym widzieć z tyłu kostkę termostatu . )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może podepnę się pod temat. W jakim trybie pracy ustawić pompę podłogową? Obecnie po modernizacji instalacji z układu zamkniętego na otwarty wspomnianą pompę mam ustawioną na tryb proporcjonalny na 2 biegu i zastanawiam się czy nie powinna być praca stałoobrotowa. Moja pompa to LFP ePCO 25/40-70. Dom parterowy. A co do tego regulatora pokojowego to mam taki sam w salonie z firmy TECH. Podłączony kablem do sterownika kotła. U mnie wygląda to tak, że jak zadaje na tym regulatorze temperaturę powietrza 22 stopnie w salonie to pompka podłogowa pracuje. Po osiągnięciu tej temp. pompka się wyłącza. Jak mi spadnie temp. 0,2 stopnia to pompka się załącza ponownie i dogrzewa pomieszczenie do zadanej 22. I tak cyklicznie. Niby pięknie to wygląda ale zanim podłoga znowu się rozbuja to jednak ta temperatury w salonie spadnie do 21.. no i nie ma tak, że podłoga jest 24 na dobę milutko cieplutka.. Ponoć czujnik w podłogę odczytujący spadek temperatury podłogi by szybciej reagował i podawał sygnał? Czy ktoś może ma zrobione w ten sposób? Z tym czujnikiem w posadzce?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety podłogówka to nie grzejnik , pompa powinna chodzić cały czas a mieszacz winien zmniejszać temperature podłogi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
20 minut temu, RetiredRocco napisał:

Witam. Może podepnę się pod temat. W jakim trybie pracy ustawić pompę podłogową? Obecnie po modernizacji instalacji z układu zamkniętego na otwarty wspomnianą pompę mam ustawioną na tryb proporcjonalny na 2 biegu i zastanawiam się czy nie powinna być praca stałoobrotowa. Moja pompa to LFP ePCO 25/40-70. Dom parterowy. A co do tego regulatora pokojowego to mam taki sam w salonie z firmy TECH. Podłączony kablem do sterownika kotła. U mnie wygląda to tak, że jak zadaje na tym regulatorze temperaturę powietrza 22 stopnie w salonie to pompka podłogowa pracuje. Po osiągnięciu tej temp. pompka się wyłącza. Jak mi spadnie temp. 0,2 stopnia to pompka się załącza ponownie i dogrzewa pomieszczenie do zadanej 22. I tak cyklicznie. Niby pięknie to wygląda ale zanim podłoga znowu się rozbuja to jednak ta temperatury w salonie spadnie do 21.. no i nie ma tak, że podłoga jest 24 na dobę milutko cieplutka.. Ponoć czujnik w podłogę odczytujący spadek temperatury podłogi by szybciej reagował i podawał sygnał? Czy ktoś może ma zrobione w ten sposób? Z tym czujnikiem w posadzce?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

Bez sensu i same straty , aby rozbujać podłogę to trzeba dwa razy więcej energi niż ona stale by grzana była niższą temperaturą , zrób tak aby zawór mieszający czy co tam masz podawał stałą temp a pompa całą dobę przez 6 miesięcy ma pracować wtedy jest oszczędność energi i to jest sprawdzone .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold61 no tak by było najlepiej, że pompa chodzi non stop, ale jak dam w podłogę wodę o temperaturze minimalnej (24-26 stopni) przy założeniu, że na dworze nie ma mrozów to czy tym sposobem mimo wszystko temperatura powietrza w mieszkaniu nie będzie mi stale wzrastać? Ciężko będzie wycelować jaką temperaturę wody puszczać w obieg, żeby było tak jak mówisz. A może podpowiesz mi w jakim trybie ustawić tą pompę podłogową? Stałoobrotowy czy proporcjonalny?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba pogodowo sterować mieszaczem i dobrać krzywą grzewczą , a jaką temperaturę puszczałeś na podłogę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba pogodowo sterować mieszaczem i dobrać krzywą grzewczą , a jaką temperaturę puszczałeś na podłogę ? 
Mam czujnik pogodowy wystawiony na zewnątrz. Pogadam z moim instalatorem o tej krzywej grzewczej czy może nie jest to na tyle skomplikowane żeby samemu spróbować? Ostatnio puszczałem na podłogę 34 stopnie. Do mieszczacza mam siłownik elektryczny i sterownik do tego siłownika. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa jak ustawie na tym sterowniku siłownika zaworu mieszającego 34°C i czas przerwy odczytu 10 sekund to temperatura nie jest utrzymywana na sztywne 34°C tylko oscyluje między 32 a 35.. nie wiem czy tak ma być i to jest normalny czy może ten sterownik wymaga jakiejś regulacji (kalibracji)? ccb4910544fdf21b972925019f386c14.jpg

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten czujnik pogodowy podpięty masz  gdzie ? do sterownika kotła czy mieszacza bo ten sterownik to jest osobny tylko mieszacza i na nim jak na razie to chyba tylko ustawiasz temperature zadaną mieszacza .

A termostat pokojowy jest podpięty do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pogodowy mam podpięty do sterownika kotła. A ten sterownik marki KG Elektronik mam do ustawiania temperatury mieszacza. Rozumiem, że te odchyły od zadanej temperatury w granicach 2 stopni to nie jest problem? I nie wiem czy czas przerwy po każdym ruchu zaworu coś zmieni w tej kwestii. Mam ustawione 10 sekund. Niby w tej instrukcji jest napisane, że "zwłoka między zmianami położenia zaworu stabilizuje układ grzewczy"

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kalibracji to wszystko  pisze w instrukcji tego sterownika  , na siłowniku jest podany typ czas otwarcia zaworu .

Pogodowo to chyba nie będzie działał . 

A tej histerezy temperatury pokojowej nie próbowałeś o ile jest taka możliwość dać na 1 albo 0 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) 

dzięki chłopy za odpowiedzi. Podłogówka jest ustawiona tak by działała bez siłowników, może zawołam hydraulika by założył siłowniki ale to za jakiś czas. W marcu tego roku raptem tydzień grzałem podłogówką i wszystko działało. 

Siłowniki miałem założone ale przy remoncie i wykańczaniu ścian hydraulik nie powiedział mi nic o pociągnięciu dodatkowych kabli do połączenia siłownik-termostat więc zostały zdjęte i całość ustawił na rotametrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie..

Odpaliłem dziś ogrzewanie, termostat mam w pokoju u syna bo jest najchłodniejszy. Ustawione na 22 stopnie. Podlogowka nie zdąży się nagrzać, pokój zrobi to szybciej. Rotametry mam na 3.

Jak to z głową rozwiązać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.