Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec


Sebek81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie znam się na kotłach, lecz na tą zimę muszę niestety kupić nowy.

Dom z lat 60-tych, nowe okna, ocieplony 10 cm styropian.

Poniżel link do kalkulacji jaka moc kotła 

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8gnd

 

Moje pytanie czy kocioł  ATMOS C18S wystarczy, czy może za duży.

W kalkulacji jest wliczony bojler 300l, ja chciałbym max 200l.

Proszę o porady.

Zaznaczam, że w domu stare kaloryfery i stare rury ogrzewania.

Dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ten kocioł nie nadaje się do pracy bez bufora a, że sprzedawca tak pisze to tylko po to by wcisnąć nieświadomym klientom.

Ten kocioł bez Bufora to powódź smoły, i na złom po 2-3 latach bo przerdzewieje.

I bez bufora nie spełnia 5 klasy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy obecny kocioł zasypowy musi mieć bufor ciepła by dobrze pracował, nie sprawiał problemów, nie przerdzewiała w 2 lata. i miał 5klasę 

Więc możesz kupić ten co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo taki kocioł musi działać cały czas na pełnej mocy (rozpalasz , ładujesz do pełna, i pali się ostro na pełnej mocy aż do wypalenia czyli naładowania bufora) więc gdzie upchniesz to ciepło jak nie będziesz miał bufora?

 

Po za tym widzę, że jesteś ze Śląską czyli niedługo  jest termin wymiany kotłów na kotły 5 klasy więc i tak będziesz musiał mieć bufor ciepła, ponieważ kocioł 5 klasy bez bufora nie spełnia 5 klasy tylko jest zaliczany do kotła bezklasowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Czechach, więc tutaj trochę inaczej to wygląda.W tej chwili mam kocioł Viadrusa bez żadnego bufora i działał 15 lat bez żadnych problemów.

ALE JA SIE NA TYM NIE ZNAM, więc przed zakupem nowego kotła( ewentualny osprzet do kotła ) proszę o porady i opinie fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna to lepszy typowo zgazowywujący czyli np. ten atmos.

Natomiast do obu kotłów potrzeba będzie bufor ciepła.

Viadrus jest żeliwny więc ci nie przerdzewieje ale jak sam mówisz większość ciepła będzie uciekać kominem w postaci dymu i smoły .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebek81 napisał:

A czemu muszę mieć bufor 1000l, napisane że bez bufora

Bufor powinien być, ale nie musi być 1000 litrów. Minimum to 600 litrów, przyjmując 30 litrów na 1 kW mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w Czechach to rozważ kocioł blaze harmony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj temat nieco niżej kocioł zasypowy z innej planety ,ale on jest na drewno zrębke brykiet na węgiel chyba nie , to Czeski kocioł , ale temat przeczytaj będziesz mądrzejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła na węgiel i drewno raczej nie znajdziesz, w prawdzie Atmos ma w ofercie kotły węgiel-drewno, ale jak się wczytasz to okazuje się, że chodzi o węgiel drzewny, albo brunatny, a to nie węgiel kamienny. Jest jeszcze MPM DS 14kW, w który można spalać węgiel kamienny i drewno, ale tylko drewno liściaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus u22 economy jest na węgiel kamienny brunatny i drewno , do niego bufor obowiązkowo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem identyczny temat i okazało się, że najtańszy zasypowiec+bufor kompletny to już cena kotła podajnikowego. I na takim się skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Sebek81 napisał:

Czyli do każdego muszę mieć bufor, bez bufora nie da rady :(. Więc mam problem bo do piwnicy gdzie ma być kocioł napsano nie wejdzie bufor nawet min.600l, może tak jak pisałem Max 200-300l.

Bufor nie musi koniecznie być w piwnicy obok kotła. Może być np. na parterze nad kotłem i  mieć solidny strop/fundament")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, HarryH napisał:

Przerabiałem identyczny temat i okazało się, że najtańszy zasypowiec+bufor kompletny to już cena kotła podajnikowego. I na takim się skończyło.

Można kupić jakąś beczkę na złomie , Olx  i tylko wspawać do niej przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie Atmosa i bufora miałbyś już pewnie SkampPV ale tu tylko ekogroszek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.