Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki polecacie piec na ekogroszek z zasypem ponad 250kg


Ramage

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem dom 150m2 budowany w latach 1997-2001. Dom posiada podwójne okna PCV,  ścianki to pustak-steropian-pół pustaka i gruby baranek. Kaloryfery żeliwne. Poddasze ocieplone, w piwnicy strop styropian 8cm. Brak możliwości przyłączenia gazu. Obecnie jest stary kopciuch dolnego spalania.  Zastanawiam się właśnie nad wymianą kopciucha na eko groszek. Fundusz na piec  ~12 000zł. Co w tej cenie polecacie? Wyliczyłem, że będę potrzebować przy założeniu 80w na 1m2 pieca o mocy 12KW - nie licząc ciepłej wody. Obecnie jest podgrzewacz gazowy do c.w.u, ale myślę, że piec 12KW da radę podgrzać wodę, bo ja rozumiem mogę ustawić aby podgrzewał ciepłą wodę np na noc 20:00-22:00 dla 3 osób. Czytałem o piecu witkowski i skłaniam się w jego stronę. Chętnie posłucham wszystkich rad, zależy mi na jak najmniej problemowej pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaster 15 kw z palnikiem retortowym

Albo kociol skam na ekpgroszek i pellet z palnikiem sv200

Przy grzaniu co przez kociol nie ma senau grzania cwu o okreslonych porach

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Skamp-PV 13 oraz Skam Technix PEL 15 [na pellety i ekogroszek] - każdy z nich wystarczy na ten dom jeśli chodzi o moc. W tytule dałeś zasyp 250 kg - taki zasobnik musiałby być bardzo wysoki lub szeroki robiony na zamówienie lub np. jest taki wolnostojący do kotła RBR-B 13 na pellety, standardowe są na 150 kg ekogroszku i to na tydzień w zimie wystarcza.

Ile rocznie węgla/drewna było spalane w obecnym kopciuchu do ogrzania tego domu ?

Czy komin jest z wkładem czy z cegieł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłą zimę 3tony. Miejsca w kotłowni mam pod dostatkiem. Najbardziej interesuje mnie właśnie jeszcze czyszczenie. jak rozumiem w tych kotłach jest o wiele lepiej to rozwiązane niż w kopciuchu i co 2 tygodniowe czyszczenie?

47 minut temu, SUSPENSER napisał:

Zobacz Skamp-PV 13 oraz Skam Technix PEL 15 [na pellety i ekogroszek] - każdy z nich wystarczy na ten dom jeśli chodzi o moc. W tytule dałeś zasyp 250 kg - taki zasobnik musiałby być bardzo wysoki lub szeroki robiony na zamówienie lub np. jest taki wolnostojący do kotła RBR-B 13 na pellety, standardowe są na 150 kg ekogroszku i to na tydzień w zimie wystarcza.

Ile rocznie węgla/drewna było spalane w obecnym kopciuchu do ogrzania tego domu ?

Czy komin jest z wkładem czy z cegieł ?

I dlaczego nie witkowski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skamp-pv czyszczenie w praktyce jest co 2 miesiące przy takim zużyciu węgla [mam taki kocioł w domu, a wcześniej miałem z półkami poziomymi i jest duża róznica], do tego jest proste bo są 2 wajchy na górze do poruszania i wyczyszczone bez otwierania kotła [i oczywiście bez jego zatrzymywania].

Witkowski jak widzę ma półki poziome a to oznacza częstsze czyszczenie i to skrobakiem, mi to wystarczy a jest jeszcze sporo innych szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Vitkowskiego 15 kw. z rerort i skzp 02 przesiadłem się na skamp pv13 z sv200 i mam wielką ulgę przy czyszczeniu. Przepraszam, że nie wziąłem skampa mini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ramage napisał:

Przekonałeś mnie z tym czyszczeniem, tylko jak widzę dostępny model to 13KW, sądzę że może to być za mało na mój dom. Czy z półkami poziomowymi są dostępne jakieś  inne godne polecenia piece 14-15kw?

Spokojnie ze Skamp-PV 13 wyciągniesz 15 kW a nawet i 20 kW, te 13 to moc zgłoszona do badań a nie rzeczywista.

Wiem, że to takie trochę durnowate jest bo to jakby z powodu ograniczania emisji ograniczać moc silnika w samochodzie i podawać 100 kM gdy może mieć 150 kM ale tak niestety to wygląda - zresztą w nowych autach pewnie też stąd wysyp firm od chip tuningu.

W kotle "tuning" w razie potrzeby zrobisz samodzielnie nastawą mocy nadmuchu i korektą ilości węgla na palniku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.