Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła


Asia83

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Skoro tam jest pustka to ona robi to samo co tam chciałbyś wstrzyknąć więc zachodzi pytanie PO CO ? co miało by to zmienić styro czy wełna to też rodzaj pustki zamkniętej i tyle , dać na zewnątrz ściany albo wcale , zaciapanie tej pustki tylko szkód narobi , też mam pustkę i do głowy by mi nie przyszło aby ją czymś klajstrować i czekać na wilgoć czy tam inne kwiatki.

W dniu 4.06.2020 o 21:28, Asia83 napisał:

Wyszło mi 25,5 kw w najmroźniejsze dni na tej stronie 

Mam podobny dom stary z 1936 roku z pustką kupiony w 2015 roku i teżwg wyliczeń miałem mieć 23 kw a kupiłem 20kw i kocioł był za duży ledwo co się paliło w nim i efekt taki że 2 lata temu kupiłem 10kw i on też jest prawie za duży bo max w mrozy pracował na 6,5 kw ale jak grzałem też część poddasza czyli 160m2 tak że byłbym ostrożny z takimi kobyłami i wg mnie nie więcej jak 12kw i ani grama więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tylko się zastanawiam, raczej jestem nastawiony na ocieplenie po prostu na zewnątrz styropianem w nieznanym bliżej czasie, ale Wasze odpowiedzi potwierdziły moje przypuszczenia że nie jest to taki dobry pomysł jak gdzieniegdzie da się przeczytać.

Jeśli chodzi o kocioł to ja do starego domu kupiłem 19kW i wydaje mi się za duży, przez sezonem zmniejszam moc palnika na 15kW. Zobaczę jak się to sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustka i jej zasada działania była już opisywana na forum, rzuciłem również obliczenia jaką to ma faktyczną lambdę, @sambor też swoje napisał. Powtórzę jednak, że zapianowanie tego da jakiś efekt i poprawi oczywiście izolację budynku, ale mając jakiś tam ograniczony budżet, skupił bym się na oknach i dachu. I napiszę jak wtedy, żeby pustka działała tak jak się wszystkim wydaje, musiała by mieć 1,5-2cm grubości i nie mieć zamkniętych boków. Lambda takiej pustki jest podobna do lambdy cegły. 

Aha oczywiście oprócz piany, można użyć perlit np. 

No i ocieplić też można od zewnątrz, normalnie, zachowując zasadę oddychania ścian przez odpowiedni dobór tynku.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak eliks pisze - pustka aby spełniała swoją funkcję musi być mała. Nie może być tam ruchu zimnego powietrza który wychładza ścianę i prowadzi do wilgoci. U moich rodziców w przedwojennym domu miała ona 8cm. Mur wyglądał tak 12cm cegły - 8cm pustki - 12 cm cegły. Ale co dom to inaczej wymurowany. 

Przed zimą wykonaliśmy wypełnienie tej pustki wełną mineralną dedykowaną do murów ze szczeliną powietrzną. Efekt jest naprawdę odczuwalny. Tylku u nas pustka była od góry do dołu i wtedy to ma sens. Koszt 100m2 ściany około 5000zł. Poniżej filmik jak wygląda taka aplikacja. 
 




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ja mam też pustkę i tak cegła 12cm pustka 6cm i cegła 27cm i zimą wilgoć mam na poziomie 40% więc to że u twoich rodziców była wilgoć to winowajcą mogły być fundamenty lub ich brak bo też takie domy są lub brak izolacji poziomej , w moim domu fundament betonowy i izolacja pozioma z papy dom suchy jak pieprz ale to poniemiecka gut arbait robota .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, KKTS napisał:

Wiem że to tylko kalkulator online, ale różnica jest wg mnie duża. Na pewno zależy to też od tego jak ktoś dokładnie wykona robotę, ale można się nad tym zastanowić. @mkwapisz nie pamiętasz przybliżonego kosztu wykonania takiego ocieplenia?

Nie, nie pamiętam, bo to było 20 lat temu i robili to jeszcze rodzice. Sam byłem zdziwiony wynikiem na kalkulatorze dla budynku który podała @Asia83. Zrobiłem podobną symulację dla swojego. Konstrukcja bardzo podobna, bo główna część  pochodzi z lat 80. Pustaki gazobetonowe + silikat + pustka powietrzna. Budynek był nadbudowany i na piętrze został włożony między ściany styropian. Problemem do dzisiaj jest zawilgocenie na narożnikach. Takich problemów nie ma na parterze, gdzie została wstrzyknięta piana.

@Panstan Pamiętam mnóstwo otworów w ścianach przez którą wstrzykiwali. Raczej marne szanse na to żeby było tam jakaś przerwa w izolacji. Na YT można obejrzeć filmy jak ten proces wygląda. W zasadzie jest to jedyna możliwość docieplenia, bo styropianu do środka już nie włożysz. Chyba że robisz elewację budynku, to wtedy można rozważyć ułożenie styropianu na ścianie i otynkowanie.

Może warto by skonsultować to z jakimś projektantem, ale wynik z kalkulatora jest zadziwiająco zgodny z moimi  rocznymi kosztami ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawilgocenie może wynikać że zbyt szczelnych okien i problemów z wentylacją, skoro wilgotnieje piętro, a nie parter.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, ze przy murowaniu takich murów zaprawa jest wyciskananazewnatrz i wewnątrz i czesc może spasc na dół lub zablokować prześwit itp.  Wszystko zależy od techniki tego murowania, a tego nie jesteśmy pewni.  Tak że w jednym miejscu jest pełny prześwit, w drugim zwęzony zaprawą itd. Czasami dawano między 2 warstwy np 5 cm styropian i jesli zachowano jakąś staranność, to mogło to spełniać swoją rolę.  Przy pustce gwarancji staranności nie ma. Wiadomo, pianka wciśnie się wszedzie, ale struktura może byc poszarpana dzięki wycisnietej zaprawie wewnątrz " pustki". Ale to tylko takie dywagacje, pianowanie czy ocieplanie od zewnątrz swoje kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze swobodnie wchodził styropian 5cm. Dom był podnoszony i z nieużytkowego strychu zrobiono normalne piętro . Problem z narożnikami wynika najprawdopodobniej ze źle ułożonego styropianu. Zostały przerwy i jak lany był wieniec to nikt nie sprawdził czy prawidłowo włożono izolację. Cząść takich przypadków naprawiłem wstrzykując w te miejsca właśnie piankę, tylko tak amatorsko.

@robert1991 Jak widać technika idzie do przodu. Ja w tym roku docieplałem dach poprzez wdmuchnięcie wełny mineralnej, tylko że rockwool-a - granrock super. Do tej pory było tylko 15cm wełny mineralnej, czyli tyle ile ma deska wiązara. Koszt mi się raczej szybko nie zwróci, ale przynajmniej z podatku będzie coś można zdjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mkwapisz napisał:

Na górze swobodnie wchodził styropian 5cm. Dom był podnoszony i z nieużytkowego strychu zrobiono normalne piętro . Problem z narożnikami wynika najprawdopodobniej ze źle ułożonego styropianu. Zostały przerwy i jak lany był wieniec to nikt nie sprawdził czy prawidłowo włożono izolację. Cząść takich przypadków naprawiłem wstrzykując w te miejsca właśnie piankę, tylko tak amatorsko.

@robert1991 Jak widać technika idzie do przodu. Ja w tym roku docieplałem dach poprzez wdmuchnięcie wełny mineralnej, tylko że rockwool-a - granrock super. Do tej pory było tylko 15cm wełny mineralnej, czyli tyle ile ma deska wiązara. Koszt mi się raczej szybko nie zwróci, ale przynajmniej z podatku będzie coś można zdjąć.

U rodziców zużycie węgla spadło o około 700kg, przy tym jest ciszej(rodzice mieszkają przy drodze krajowej), no i dom wolniej się wychładza po przerwie w paleniu. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.