Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła


Asia83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie... Koledzy jaki kocioł na ekogroszek polecicie do domu z roku 1981, parter 110m2 większość podłogówka ale grzejniki też są w razie czego , piętro 128m2 same grzejniki, strych 140m2 nieużytkowy... Podłoga na strychu 10cm wełny, ściany w domu 42cm w tym 5cm pustki powietrznej. Ściany nie ocieplone. Okna wszystkie plastikowe około 8lat. Jaką moc powinien mieć kocioł. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze warto zaczac od kalkilatora

 

Cieplowlasciwe.pl

 

 

 

Potem bedziemy sie zastanawiac co i jak

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/start

Wypełnij jak najdokładniej A następnie podaj tu wynik . Przez te ściany może być coś dużo mocowo ale zobaczymy :) 

@mkaczko szybszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi 25,5 kw w najmroźniejsze dni na tej stronie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc link do wyniku

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieplowlasciwie.pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o adres ale link do twojego wyniku

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz ocieplenie

Kupic kociol 25 kw zawsze mozesz ale po dociepleniu bedzie za mocny

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścian napewno nie ocieple. Jedynie na podłodze na strychu mogę dołożyć, bo mam jeszcze xps. Długie paski 2metry szerokie na 7cm wysokie na 15cm

A jeszcze mam pytanie odnośnie pojemności wodnej kotła. Jedne 25kw mają między 120L a 140L a inne też 25kw mają tą pojemność mniejszą bo między 90L a 110L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 25 kw zamiaat 15, sterownik kotla nadrabia problem nadmiaru mocy jeali mozna tak powiedziec


Jesli chodzi o kociol moim zdaniem
A) plaski wymiennik
B) palnik fajkowy (mozna rozpatrzyc palnik rurowy sv200)
C ) sterownik z obsluga internetu

W przypadku palnika sv200 jest wersja ktora obsluguje pellet i ekogroszek producent sekom-pleszew


Na pewno do przemyslenia jest instalacja przy kotle i polaczenie obiegu podlogowego (niskotemperaturowego) z kaloryferami (wyskotemperaturowe)


Zastanawiam sie czy kociol 20 kw by nie wystarczyl
A) mrozy zazwyczaj sa przez kilka tygodni
B) pytanie czy kaloryfery maja glowice termostatyczne jesli nie to nalezy je zamontowac
C) obecne kotly 5 klasy i ecodesign nie maja zapasu mocy tzn. 20 kw ma 20 i ani kw wiecej

Jesli chodzi o producenta to kazdy ma swoje upodobania u siebie mam kociol produkcji hef lubliniec model eko plus 25 kw pracuje juz 11 lat (pojemnosc wodna 130 litrow), w instalacji jest wymiennik plytowy, woda wracajaca do kotla (56) ma temp. O 7 stopni mniejsza niz na wyjsciu (63) w trakcie normalnej pracy, u rodzicow byl kociol per eko moc 25 kw (pojemnosc wodna 65 litrow) padl po 13 latach, podlaczony byl do instalacji grawitacyjnej i pracowal bez pompy kaloryfery nie mialy glowic termostatycznych, zalewala go zimna woda z obiegu 30 stopni,

Dobrze zeby blisko byl serwis i zeby instalator byl komunikatywny i zrobil podlaczenie tak jak ty chcesz

Ciekawym rozwiazaniem sa kotly serii klaster 5, jest wielu producentow mozna cos rozsadnego wybrac,

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się lubi retorty można spojrzeć na Klaster5-24, to spory kocioł.

Ja pracując z analizatorem spalin wolę palnik SV200. Tu można spojrzeć na kocioł Technix 24kW jak ma być ekogroszek lub na TechnixPel 24 kW jak ma być na pellet z zachowaniem opcji zejścia do palenia ekogroszkiem.

Sam mam stary dom łącznie ok 270mkw licho ocieplone (wełna 5cm między ścianami a nieco lepiej sam dach, stara instalacja, dużo wody) ogrzewam to starszym  prototypem wymiennika kotła 25kW aktualnie od 2016r na palniku SV200-25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palone będzie tylko ekogroszekiem. Ten technix 24kw ma może zapalarkę? I czy kobieta za radę obsługiwać ten sterownik argos. A widziałam też na stronie sekom skamp pv 20kw ale to chyba będzie troszkę za słaby lub mały... Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co wypelnilas na stronie www
Budynek potrzebuje do zagrzania budynku przy minus 20 , kotla o mocy 25 kw plus 4 kw na ciepla wode

Obecne kotly o mocy 20 kw maja 20 kw i zadnego zapasu


Wydaje mi sie ze lepszym wyboren bedzie dla ciebie klaster 5 o mocy 25 kw z palnikiem fajkowym ardeo

Jesli chodzi o sterownik argos pid jest to sterownik opracowany przez autora sterownika sppv2, mam ten sterownik i jest bardzo dobry, szczegoly tutaj http://bolecki.pl/pl/sterowniki_-_kotly/sterowniki_kotla_z_podajnikiem#gc

Jesli chodzi o zapalarke to nie jestem przekonany do tego, ale u mnie kociol chodzi caly rok, grzeje nim w lato wode w bojlerze 140 litrow, przy duzym czyszczeniu kotla 1 na miesiac, wylanczam kociol na 2h a potem wlanczam z powrotem i palnik samodzielnie sie rozpala z pozostalego zaru, z doswiadczenia wiem ze przez 6 h w retorcie jest zar, i jest mozliwosc rozpalnia
Z zapalarka pewnie jest latwiej, pytanie czy planujesz pelne wygaszenie i rozpalenie dopiero na sezon zimowy



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśleć temat, zakup na parę lat.

Można spojrzeć na TechnixPel 24 kW przy tej nazwie jest wersja kotła na pellet, z zapalarką. Pellet to fajny zapach, czysto, mało popiołu i bardzo cicho.

Przy nim po demontażu elementów można zejść do palenia ekogroszkiem. Dla zgodności z papierami należy tu mieć osobną płytkę palnika do ekogroszku, osobne tabliczki znamionowe dla ekogroszku, osobną instrukcje kotła i osobne atesty. Wydanie takiego zestawu dla paliwa ekogroszek to 200zł. 

Tu zaletą jest taka, że jest opcja obu paliw. TechnixPel 24 kW to klasa energetyczna A+ dla pelletu. Dla ekogroszku jest to jednak klasa energetyczna C dla tej mocy więc dla nowego narodowego programu "czyste powietrze" nie podlega to dotacji. W programach lokalnych należy dopytać czy biorą to pod uwagę, czy ma być jak wcześniej 5klasa i Ecodesign.

************

Kocioł o nazwie Technix 24kW na sam ekogroszek to energetyczna C, moc 19kW energetyczna B (jest dotacja), moc 30kW energetyczna B (jest dotacja) dla ekogroszku. 

 

Zapalarka dla ekogroszku. Używam od 2mcy. Kwestia wygody samego odpalenia. Od bodajże 14dni wyłączyłem i wróciłem do zwykłego podtrzymania. Wygodniej rozpalić, nie mniej węgiel to nie pellet, nie każdy się łatwo odpala w automacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi wybrać... Znajomy ma skamp pv 20kw na 240m2 powierzchni użytkowej, dom bez ocieplenia... A ja myślę nad tym kotłem i nad technix tylko nie wiem czy 19kw czy 24kw. Teraz w zasypowym kotle spalane było 8ton węgla z Marcela. Czy jak instalacja będzie założona jak należy to nie przekroczę tych 8 ton? Chciałabym kocioł z zapalarką bo to według mnie wygoda. Będę palić ekogroszkiem z chwałowic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 13:35, Pieklorz napisał:

TechnixPel 24 kW to klasa energetyczna A+ dla pelletu. Dla ekogroszku jest to jednak klasa energetyczna C dla tej mocy więc dla nowego narodowego programu "czyste powietrze" nie podlega to dotacji.

Jak to jest, że praktycznie jeden kocioł ma taki rozstrzał?
Inne kryteria? Co jest brane pod klasę energetyczną? Sam kocioł emisje spełnia, ED jest, prądożerne to chyba też nie jest - o co z tym chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przeliczniki, które sobie urzędnicy unijni wymyślili. Paliwo pellet ma wg nich lepszy przelicznik jako bardziej przyjazne środowisku.

Spora część retort palących w górę ma w większości klasę C na ekogroszku, skoro już producenci nadgonili wywalając tysiące złotych do laboratorium z Ecodesign oraz 5klasa, to teraz metodą na dalsze wyciąganie kasy jest nowy wymysł aby kotły na ekogroszek spełniały minimum klasę energetyczną B. 

Większość klastrów z ardeo ma klasę C, z Technixa ekogroszkowego tylko 12 oraz 24kW. Model 24kW pojedzie od nowa na badania aby się zmieścić w energetycznej B. 

Można się wkurzać, ale to nic nie zmieni. Spora część producentów musi od nowa badać kotły z retortami jak chcą aby kotły szły na dotacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne jaja - zaskoczyli mnie ostatnio właśnie gadką o klasie energetycznej i że nagle EcoDesign nie łapie się pod dotacje...
W razie czego trzeba całość certyfikować od nowa? To też są ładne koszty (jeśli mówimy o normi od A do Z) do tego dochodzi czas...

Swoją drogą jak się przedstawiają emisję w Skampach vs półkowce Technixa? Skampy mają jaką klasę? :)



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2020 o 22:04, Asia83 napisał:

Ścian napewno nie ocieple. Jedynie na podłodze na strychu mogę dołożyć, bo mam jeszcze xps. Długie paski 2metry szerokie na 7cm wysokie na 15cm

 

A dlaczego nie? U mnie w tę pustkę powietrzną została wstrzyknięta pianka. Niekoniecznie musisz dokładać styropian po zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to sie przelozylo na zuzycie wegla ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było robione bardzo dawno temu, więc podanie jakiejkolwiek wartości z mojej strony jest niemożliwe. Ale ten kalkulator na cieplowlasciwe może odpowiedzieć na to pytanie. Wystarczy zmienić pustkę na piankę i zobaczyć jak zmieni się wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie zainteresował gdyż posiadam w swoim domu pustkę powietrzną.

Wykonałem nowe obliczenia na ciepło właściwe i tak:

- dla pustki wyszło 19,1kW dom energochłonny E

- dla pianki wyszło 11,4kW dom średnio energochłonny D

Wiem że to tylko kalkulator online, ale różnica jest wg mnie duża. Na pewno zależy to też od tego jak ktoś dokładnie wykona robotę, ale można się nad tym zastanowić. @mkwapisz nie pamiętasz przybliżonego kosztu wykonania takiego ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko,czy taka słynna pustka powietrzna ma ciągłość na całej powierzchni konstrukcji i jaka jest gruba. Druga sprawa jak to było murowane,bo ta pustka - pustką już może nie być,jeśli ściany były murowane równocześnie. Niewiadomych jest wiele i należy sie zastanowić,czy wstrzykiwanie tam czegokolwiek ma jakiś sens ekonomiczny biorąc pod uwagę koszty i oszczędności na ogrzewaniu. Większy sens widzę gdy ludzie budując podwójną sciankę w klockach z l.80 tych dawali jakiś tam styropian, a wstrzykiwanie teraz pianki w pustkę - nie widzę w tym sensu ekonomicznego. Porobisz sobie i tak mostki powietrzne i funta kłaków to nie bedzie warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.