Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Oczywiste jest że firma montująca dobiera, bierze odpowiedzialność i ew. tłumaczy dlaczego tak, 

wcześniej może niedokładnie napisałem więc jeszcze raz:

jeżeli dach przewodzący (np. blachodachówka)  i nie ważne czy instalacja odgromowa jest czy nie ma  to ochrona przepięciowa I + II stopnia

jeżeli dach nieprzewodzący  z  instalacją odgromową,  i pomiędzy tą instalacją a modułami nie możemy zachować  tzw. przerwy izolacyjnej to ochrona  I + II stpnia   

jeżeli dach nieprzewodzący  i brak instalacji odgromowej to II stpnia

jeżeli dach nieprzewodzący  z  instalacją odgromową,  i pomiędzy tą instalacją a modułami  możemy zachować  tzw. przerwę izolacyjną to  II stpnia     

 

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano
W dniu 3.06.2020 o 21:09, szumik83 napisał:

 Ku mojemu zdziwieniu dzisiaj wieczorem ekipa przyjechała i poprawili swój błąd

Witam. Prośba do Autora -napisz proszę w jaki sposób wykonali uziemienie inwertera bo problem jest bardzo częsty, a z odpowiedzi kolegów nie widać rozwiązania tematu. W szczególności interesuje mnie czy można np. podłączyć "wskazaną śrubkę korpusu inwertera" do uziemienia w skrzynce ograniczników przepięć DC, która jest blisko dostępna.

Opublikowano

Uziemienie jest ważne bo sporo falowników ma wbudowane SPD więc jeśli ktoś nie podłącza uziemienia to robi sobie źle. Wszystkie uziemienia podłącza się do GSU, wszelkie kombinacje i oszczędności są weryfikowane podczas przepięcia a falownik jak i sprzęty w domu nie kosztują 5 złotych.

Obudowa falownika, jak ktoś otwierał falownik to wie, że w środku jest podłączony kabelek ochronny.

Opublikowano

Wszystko się zgadza, wręcz wynika z cytowanego fragmentu instrukcji, ale spotkałem już u 5 kolegi brak takiego podłączonego uziemienia w instalacjach wykonanych przez "poważne firmy". Podłączają z GSU przez złącze wyjściowe AC, co wyraźnie zakazuje instrukcja! Nie wiem z jakiego powodu, czy im łatwiej o jeden kabelek mniej, czy przy uruchamianiu wyskakuje jakiś problem z kontrolą obecności uziomu??? Jakby nie patrzył pozostawienie podłączonego DC przy z jakichś przyczyn rozpiętym złączu AC pozbawia metalowy falownik uziemienia! Tworzy zagrożenie dla obsługi, sprzętu a także klienta -któremu dodatkowo ubezpieczyciel może zrobić kuku. Moim zdaniem należy żądać od wykonawcy wykonania tego kabelka do GSU którą często widzę w skrzynce gasików DC.

Opublikowano (edytowane)

U mnie jest tak, uziemienie i zdjęcie zabezpieczeń. Instalacja na stelażu naziemnym, stopy wbetonowane na metr. 

 

 

IMG_20201015_160030.jpg

IMG_20201015_160022.jpg

IMG_20201015_160049.jpg

Edytowane przez Dioob
Opublikowano (edytowane)
W dniu 2.06.2020 o 18:07, Witek-z-Ulicy napisał:

Przewód uziemienia powinien mieć przynajmniej przekrój żyły 10 mm2 (tak jest napisane w DTR falownika).

 

W dniu 2.06.2020 o 18:35, sambor napisał:

W DTR-ce podano, że 6mm2 , z resztą zgodnie z normami o ochronie przeciwporażeniowej - fragment DTR-ki, jak podłączyć przewód PE jest w poście #3 tego tematu

To jak z tym przekrojem ostatecznie?

Znana firma  zrobiła to na LgY 16mm2  żółto-zielonym, choć w instrukcji falownika stało:

Cytat

Przygotuj kabel uziemiający: zalecamy użycie kabla do stosowania na zewnątrz pomieszczeń z rdzeniem miedzianym o polu powierzchni przekroju ≥ 6 mm² .

Cytat

wymaga 2 metod ochrony uziemienia: poprzez podłączenie terminala sieciowego i podłączenie zewnętrznego radiatora

 

Edytowane przez Animus
Opublikowano (edytowane)

Ja już się wywiedziałem - te 6mm2 dotyczy  wg normy  E(P)N-HD 60364-4-41 minimalnego przekroju uziemienia przy prądzie przemiennym -AC, natomiast dla PV przekroje określa norma IEC62109 w naszym kraju praktycznie niedostępna i wtedy minimalny przekrój jest 10mm2.

Czyli należy przyjąć większy przekrój .

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Dioob napisz lub pokaż do czego podłączony jest drugi koniec kabla od śruby na inwerterze. Spodziewam się że w skrzynce do której wchodzi znajduje się GSU i tam jest podłączony. Wymaga to odkręcenia 4 śrub pokrywy i zrobienia fotki. Jeśli mógłbyś -to wyjaśniłoby to temat. Przekrój każdy w przedziale 6-16mm2 będzie dobry, bo odcinek kabla jest krótki i spadki na nim są pomijalne. Ciekawi mnie tylko czy istnieje jakaś ukryta ale mocna przyczyna pomijania tego kabelka.

Opublikowano
13 godzin temu, kolo9 napisał:

Witam. Prośba do Autora -napisz proszę w jaki sposób wykonali uziemienie inwertera bo problem jest bardzo częsty, a z odpowiedzi kolegów nie widać rozwiązania tematu. W szczególności interesuje mnie czy można np. podłączyć "wskazaną śrubkę korpusu inwertera" do uziemienia w skrzynce ograniczników przepięć DC, która jest blisko dostępna.

Witam nie znam się na tym ale postaram się wytłumaczyć , obok inwertera znajdują się dwie skrzynki z  zabezpieczeniami , natomiast pod nimi znajduje się taka wąska podłużna siwa puszka z uziemieniem i tam jest podciągnięty ten kabelek od inwertera, nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem jak coś to jutro pstryknę jakieś fotki 

Opublikowano

Tu nie chodzi o spadki napięcia bo to nie kabel przesyłowy tylko o szybkie odprowadzenie dużej energii aby wyrównać różnicę potencjałów. A kabel pomijają bo nie mają pojęcia albo oszczędzają albo wiedzą lepiej albo wszystko na raz.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, maniek83 napisał:

Pytanie czy LgY można stosować na zewnątrz? Chyba tylko w peszlu. Ja dałem 16mm ale solarny czyli odporny na UV i wodę ale droższy chyba ze dwa razy - stąd się bierze cena.

Jest jeszcze pozycja uziom ocynkowany fi16x1500, sześć sztuk poszło, pewnie do mostkowania profili montażowych na dachu, czyli gołe.

W ziemię szpilki były bite, na to uchwyt i skrzynka kontrolna przy samym murze na tym złączu uziomu, przewód przez ścianę poniżej  terenu, więc niczego nie widać.

 

Edytowane przez Animus
Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Te szpilki, to jest właśnie ten uziom ocynkowany przedłużany.

Czyli  szpilki bite pneumatycznie przy fundamencie?

 

Kabla LGY16mm2 poszło 40m, czyli na dachu trzeba podejrzeć czy jest w peszlach czy nie.

Edytowane przez Animus
Opublikowano (edytowane)

IMG_20201023_131400.jpg

IMG_20201023_131624.jpg

Mam nadzieję że kolega się czegoś dopatrzy. 

Edytowane przez Dioob
  • 1 rok później...
Opublikowano (edytowane)

Witam. Posiadam falownik Huawei Sun2000 4KTL M1. Instalacja często pokazuje błąd. Nieprawidłowe uziemienie. Ostatnio wyskoczył błąd 10 tego marca 2022 potem pracowała poprawnie przez 3 dni a 14 marca powstało 20 błędów z nieprawidłowym uziemieniem. Logując się do falownika w historii jest ich ponad 300 w przeciągu ostatniego roku. Uziom jest podłączony. Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem ?

Screenshot_20220314-214032_FusionSolar.jpg

Screenshot_20220225-160533_FusionSolar.jpg

Edytowane przez son78

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.