Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakłócenia elektromagnetyczne generowane przez falownik.


Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnością większość użytkowników falowników (zwłaszcza produkowanych poza UE) spotyka się z problemem zakłóceń w eterze od pracującego falownika. Mnie to właśnie dotknęło, a walka z tym zjawiskiem wydaje się nie do rozwiązania. Doczytałem wręcz o wizycie Trumpa w Holandii, gdzie nakazano w hotelu wyłączyć całą fotowoltaikę, bo nie dało się dogadać ochronie przez radiotelefony, takie były zakłócenia. Rząd holenderski zdecydował o rekompensacie dla tego hotelarza w wysokości 700euro, co tylko świadczy o bezradności.

Na załączonym obrazku widać widmo sygnału w paśmie 80M z sygnałem S9 +20dB w wyniku zakłóceń (te zęby "smoka"). Co z tym zrobić? Filtry na toroidach założone na wyjście 230V - efekt niedostateczny.
852939901_zakcenia.jpg.8d9248ccf710d365eb755ac14fdab4a0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry wykonane na pierścieniach ferrytowych, AL5000 w wyjściu 230V, jak najbliżej inwertera. Oczywiście zakłócenia występują tylko w czasie pracy na AKU/PV, na zasilaniu sieciowym jest OK. Próba z oryginalnym filtrem dla inwerterów, jak na załączonym zdjęciu kompletnie nic nie dała.

Screenshot 2022-09-03 at 13-03-18 1szt B84112-G-B116 Filtr Sieciowy EMC 16A 250Vac.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie wyjaśnia, nie słyszałem aby ktokolwiek ekranował przewody do paneli PV (:-))

Zakłócenia zdecydowanie rozchodzą się po sieci, a problem jest wydaje się być powszechny, lecz podejście do niego żadne. Inwerter jest w obudowie metalowej, więc co ekranować? Ja raczej chciałbym jakoś to odfiltrować, dlatego też zadałem TU pytanie, może ktoś z doświadczonych użytkowników robił już jakieś projekty?

Dodam, że wystarczy iż przetwornica pracuje z akumulatora, panele PV z przewodami są odłączone, zakłócenia są, przetwornica pracuje z sieci (czyli w pozycji Bypass), nie ma żadnych zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry powinny być na wszystkich przewodach wychodzących z inwertera, tych od paneli PV również.

Obudowa metalowa, solidnie uziemiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest "proponowane" na elektrodzie to jest od osób prawdopodobnie kompletnie nie znających tematu. Producent i pośrednicy nie przyjmują do wiadomości zgłaszanego problemu, proponując "zgłoszenie gwarancyjne", z zastrzeżeniem, że "jeśli zgłoszenie będzie bezzasadne (już to widzę!!) to na koszt zgłaszającego". Ręce opadają.

Policzyć częstotliwości zakłóceń się nie da bo generatory samowzbudne produkują szum szerokopasmowy. Ten reklamowany "czysty sinus" to właśnie bzdura która zaśmieca eter. Ale część inwerterów z "górnej półki" nie śmieci, więc rozwiązanie jest. Moje pierwsze testy z filtrowaniem dały rezultat zmniejszenia tła o 10dB, pracuje nad problemem nadal, buduję filtr który może będzie skuteczniejszy, ciąg dalszy nastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzne filtry niewiele pomogą

Na każdym wyjściu i na każdym  wejściu falownika powinien być filtr LC a na wyprowadzeniu kondensator przepustowy, metalowa obudowa uziemiona osobnym przewodem bezpośrednio do uziomu.

Tylko w taki sposób można zredukować zakłócenia szerokopasmowe. Są to metody znane w radiokomunikacji i technice nadawczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawa wyjaśniła się po bardzo długiej konwersacji z pośrednikiem Volt Polska i serwisem Volt'a. Jak mi wyjaśniono, z uwagi na niskie koszty produkcji (w Chinach, oczywiście!) inwerter jest POZBAWIONY jakiegokolwiek ofiltrowania !! Więc jak opisano zgłaszane przeze mnie zakłócenia to standard. Ja to określiłem jako skandal. Bo coś takiego w ogóle nie powinno być dopuszczone do eksploatacji. Prawdopodobnie nawet poprawianie "fabryki" może być mało skuteczne. Tak więc wszelkie zabiegi, bez otwarcia zaplombowanej obudowy były z góry skazane na niepowodzenie. Na szczęście, sprzedawca zobligowany informacjami z serwisu Volta zdecydował o zwrocie kasy na inwerter i po problemie. Tyle moich spostrzeżenie w sprawie inwerterów Volt. Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze kilka zdań od siebie.

Mam dwie instalacje PV - dużą pracującą on-grid, oraz bardzo małą off-grid (zbudowana bardziej dla zabawy i testów - oficjalnie oświetla nocą ogród i posesję;).

Do tego również buszuję w eterze - w trakcie pandemii odkurzyłem stare hobby;)

No i moje spostrzeżenia - duża instalacja nie sieje zakłóceniami wogóle, natomiast z małą jest problem. Dopóki panele ładują aku to wszystko jest OK, jednak wieczorem gdy startuje przetwornica 12>230 to faktycznie poziom tła wzrasta o ok. 3S (dla nie-krótkofalowców - "S" to skala poziomu sygnału). Oczywiście przetwornica to "pełen sinus"...

Tak więc jak chcę posłuchać DX (dla nie-krótkofalowców - "DX" to łączności na duże odległości, zazwyczaj innne kontynenty) to muszę wyłączyć przetwornicę 🙂 No ale nie ma co narzekać, nikt w dzisiejszych czasach nie będzie się przejmował takimi boomerami jak krótkofalowcy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem inwerter Volt Sinus5000S na GreenCell Invsol04, nie ma ŻADNYCH zakłóceń. Czyli jednak się da! Volt odpisał, ze oni wiedza o zakłóceniach generowanych przez wbudowaną przetwornice DC/DC ale z uwagi na "oszczędności" nie montuje się żadnych filtrów. Często w tanich zasilaczach komputerowych czy innych do LED'ów w miejscach na płycie widnieją symbole cewek (dławików) ale zamiast nich są zwory (w ramach "oszczędności), efekt słychać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.