Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana kotła węglowego na gazowy kondensacyjny


jamaju

Rekomendowane odpowiedzi

@jamaju nie mam powodu żeby Ci nie wierzyć i faktycznie sytuacja, gdzie woda przepływa przez wężownicę CWU przy pracy na CO jest niedopuszczalna i wskazuje na uszkodzenie zaworu 3dr, bądź jakiś przeciek pomiędzy obiegami. Teraz pytanie,czy razem z kotłem dostałeś wężyk taki ok 50 cm długości, którym powinno się połączyć króćce kotła od grzania CWU w sytuacji kiedy kotła używamy tylko dla CO?

Bo jeżeli takiego wężyka nie było to może znów coś zmienili w konstrukcji kotła i takie połączenie jest wewnątrz z jakimś zaworem i jest on otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale myślałem, że walczymy z brakiem wyłączania pompy CO. 

Może spróbuj zmienić P18 np. na 60 może pompa CO chodzi cały czas na max? 

Jak kocioł chodzi na CO to jaką pokazuje modulacje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Grundfos napisał:

Może zawór przełączający CO/CWU w kotle jest wadliwy

Też mam takie podejrzenie.
Pozostaje też kwestia pompy pracującej ciągle na pełnych obrotach. Wg instrukcji dzieje się tak gdy czujnik temp. powrotu jest nie podłączony lub uszkodzony... Kocioł pokazuje temp. powrotu, więc czujnik jest podłączony, ale czy sprawny?

Coś za dużo usterek jak na jeden kocioł w dodatku nowy...

Kocioł chyba tylko przy grzaniu CWU działa prawidłowo - obieg CO się zamyka, bo nie słyszę wtedy szumu w grzejnikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dał chociaż dokumentację z niego?

Nie pamiętam,ale może da się zajrzeć od spodu czy nie ma tam jakiejś rurki łączącej zasilanie z powrotem ?

Odnośnie obrotów pompy to zobacz przy grzaniu CO jakie pokazuje.

A wcześniej zmień P18 na np 60%,bo teraz jest na 99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja jest.

Rurki nie zauważyłem.

Przy grzaniu CO obroty są 100% (Pr 99), przy grzaniu CWU są zgodne z P19, z tym że jak obniżyłem do 50% to mi się palnik wyłączał przed zagrzaniem zasobnika do zadanej temperatury, więc wróciłem do 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę jak pompa pracuje po zmianie P18, na dziś mam już dość... Właśnie wymusiłem grzanie CO, bo od popołudnia nie grzałem w domu :)

665427040_Zrzutekranu2020-09-28224126.thumb.png.c9c88a902fb278d2d564d6b94426635f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje zgodnie z ustawionym parametrem P18.

Skontaktowałem się z działem serwisu Termet - obstawiają czujnik temperatury. Autoryzowany serwisant obstawia zawór 3D. Pod koniec tygodnia zobaczymy co z tego wyjdzie...

Dziękuję wszystkim za sugestie i chęć pomocy. Niestety we własnym zakresie nic nie wskóram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
7 minut temu, jamaju napisał:

Jak się okazuje problemy są dwa - zarówno czujnik temperatury kotła jak i przepuszczający zawór 3D.

Przepuszczający zaw 3-D często jest jest spowodowany brudami z instalacji  i to nie ważne czy starej czy nowej.

Wejdzie jakiś piard i powstaje kłopot, często nie podlegający naprawie gwarancyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko połowicznie... Czujnik wymieniony, kocioł w końcu zaczął pracować tak jak tego oczekiwałem. Miałem początkowo zadaną temp. kotła 45 stopni, żeby rozgrzać dom (od 10 dni nie dało się grzać, a wcześniej te kilka dni kocioł ledwie grzał) i wyglądało to OK. Jednak jak obniżyłem temp. to zauważyłem że zasobnik dalej się wychładza za szybko.  Sprawdziłem jak się to będzie zachowywało po zakręceniu powrotu z zasobnika i w tym układzie zasobnik trzyma temp.

3 minuty temu, sambor napisał:

Przepuszczający zaw 3-D często jest jest spowodowany brudami z instalacji  i to nie ważne czy starej czy nowej.

Wejdzie jakiś piard i powstaje kłopot, często nie podlegający naprawie gwarancyjnej.

To mnie nie pocieszyłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co powiedział serwisant?

Przyjedzie jeszcze,czy to nie podlega gwarancji. Jak nie chcą uznać,to może rozebrać ten zawór za wczasu może da się go reanimować przez samo wyczyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wymienił czujnik, to majstrował coś przy zaworze i uznał że działa... Jak zapytałem na koniec czy zawór działa dobrze to stwierdził, że mam obserwować czy się dalej za szybko wychładza zasobnik... Jeszcze z nim nie rozmawiałem w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczęły się teraz moje rozważania na temat zużycia gazu i efektywności...
Aktulnie przy temp. zewnętrznej około 10 stopni mam krzywą grzewczą ustawioną na 32 stopnie. Na kotle jest 34, modulacja 2%, czyli jeśli dobrze rozumiem, kocioł niżej już nie może zejść. Czysto teoretycznie, czy w tym momencie kocioł pracuje najefektywniej, czy wbrew pozorom nie? W dużym przybliżeniu wychodzi mi że kocioł zużywa teraz jakieś 0,3m3 gazu na godzinę. Co przy założeniu, że będzie tak pracował całą dobę, to da 7,2m3... Dużo to czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zejdzie z mocą do minimum to na wyświetlaczu kotła powinno być FR 00.

Jeżeli temperatura wyliczona (zadana) jest 32 to taką powinien utrzymywać i pracować na mocy minimalnej, nie powinno być tak, że pracuje na 2% i utrzymuje tem przekroczoną. Tylko jest to ciężko zaobserwować, bo zamiany modulacji są bardzo dynamiczne.

Odnośnie zużycia się nie wypowiadam, mój zużywa tyle ile trzeba dla komfortu;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tę modeulację, to muszę sprostować. ST2801 nigdy nie pokazuje mniej niż 2%, mimo że kocioł wyświetla FR 00. Stąd podałem, że kocioł pracuje na modulacji 2%, a faktycznie pracuje na mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.