Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Korozja komory zasypowej w kotle zgazowywującym


analizator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak to jest, że w kotle zgazowywującym występuje korozja komory zasypowej?

Przecież tam cała komora jest ulepiona w smole, która konserwuje blachę.

W kotle dolnego spalania również komora zasypowa jest ulepiona w Smołe i korozja nie występuje, dlaczego tak się dzieje?

Ile taki kocioł zgazowywujący z buforem pochodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam się zbiera kondensat. Żelu kocioł też zdechnie od zbyt mokrego paliwa. Sasiadce od mokrego groszku padł zbiornik na ekogroszek. 

Drewno nawet gdy jest sezonowane ma dwa razy więcej wilgoci niż węgiel. 

Kocioł na pewno 10 lat  jak użytkowany zgodnie z zaleceniami. 15 lat też raczej dozyje. Trzeba raczej zrezygnować z drewna iglastego. Każdy dobry kocioł ma wyscielona komóre osłonami(ekrany) . Są też kotły z ciepła wymienna komora ale póki co nie ma ich w Polsce choc sprowadzić można. Myślę że przechwalki producentów tych ostatnich o tym ze pozyja 20 lat to nie są bajki. Nawet na wersję nie wymagające bufora dają 5 czy nawet 7 lat gwarancji. Mają też kotły z wymiennikiem że stałi nierdzewnej. Choc gwarancja też chyba 5 lat (a może 10, dawno temu to sprawdzałem) i nie da raczej warte swojej ceny bo chyba podchodzi pod 20 tys za Czecha. 

Podstawa to bufor, ochrona temperatury potworu i sezonowane drewno. Do tego wysoka temperatura robocza i obsługa by nie gotować wody i na te 15 by można liczyć, choc Ci od ciepłych motor dają 20 w porównaniu do 10.

Pozostaje żeliwo Viadrusa. Choc wisi trzeba wzięcia większą moc, wielki bufor  a pozniej iść kilka razy do kotłowni (choc raczej 2 razy dziennie trzeba odpalać) albo kupić P7C za 23 tysiące :)

Też właśnie instaluje kocioł na HG bo w nowym domu śmieciuch mnie dobija. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, analizator napisał:

Witam jak to jest, że w kotle zgazowywującym występuje korozja komory zasypowej?

Przecież tam cała komora jest ulepiona w smole, która konserwuje blachę.

W kotle dolnego spalania również komora zasypowa jest ulepiona w Smołe i korozja nie występuje, dlaczego tak się dzieje?

Ile taki kocioł zgazowywujący z buforem pochodzi?

Problemem jest ujście spalin dołem i podawnie powietrza teź dołem. Kwaśne opary tylko w niewielkiej części są na bieżąco wciagane do palnika i w komin. W miażdzącej unoszą się do góry zasypu i tam skraplają na ściankach komory załadowczej.Ściekają po nich i smole w dół do rusztu. Jakieś 10-15 cm nad rusztem na ściankach smoły jest mniej lub wcale i tam te kwasy szkodzą najbardziej. Przy ruszcie i żarze znowu odparowują i zostawiają brunatny proszek rdzy a same znowu unoszą się do góry i zaczynają swoją krecią robotę od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dobieram nowy kocioł i jestem na bieżąco. 

Co do dodany to polecam właśnie te kotły z ciepła komora choc jeden chyba wyleciał z oferty. 

Tam nie ma kondensatu praktycznie wcale a można też palić mokry materiał bo jest 3 dolot powietrza. 

Do sosny na pewno nie mysl o kotlach bez pełnego ekranu w komorze (takowy blaszki pionowe). Z kotłów na każdym rubli to ma je tylko Defro, Thermoflux, muszę Attack i chyba Vigas. (te 3 ostatnie maja regulowana moc więc bufor muszę być mniejszy nawet o 60%)

Co do trocin i innego badziewia (z brykietami torfowiymi i nawet z węgla brunatnego) to bywa różnie. 

Kotły z ciepła, a w zasadzie kocioł leci na samych grocie i do tego mokrych bez problemu, na dobytek sprawności (przełączania n nastaw paleta 1, 2,3 a nie regulacja). Różnie podają, większość daje taka możliwość jednak przeważnie jako domieszki i sprawność jest tajemnicą. Atmos np pisał mi ze tylko drewno o wymiarach jak certyfikowane. Nawet ze zbyt cienkim może być problem - chyba Sigma Cichewicz - czyli Thermoflux jej klon tak samo- poniżej 8cm średnicy to na górę i tylko pół na pół. 

Raczej wszystkie zaznaczają że sosna niet. Choc trzeba sprawdzić Defro i Thermoflux bo mają ekrany, Vigas na moje pytania to odsyła mi tylko prospekt :) i nic więcej.

Zobacz Attack. Wyglądają bardzo fajne a jak cena za duża to niestety tyle się płaci. Co Ci po Atmosie bez ekranu i praktycznie bez ceramiki?z pełną ceramika choc bez ekranów kosztuje 10-13.zależy czy promocja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23

Cytowanie mi się zwalilo:) 

10-15? Czyli dokładnie ile? Zobacz sobie kotły Cichewicz, Atmos, Klimosz. Od którego punktu liczymy te 15cm? Zgodzisz się że komora ma być cała wyscielona? A najlepiej ocieplona. 

Co z sufitem? Bo tutaj nie mam spieszy i za bardzo nie wbijaj bo kupuje kocioł z ciepła komora a łapa zasypu stanowi sufit komory. Myślę że na suficie nie będzie źle ale czy na pewno? Niemieckie mercedes y to z tego oglądałem też tam mają Holland głowy nie dam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, SONY23 napisał:

Problemem jest ujście spalin dołem i podawnie powietrza teź dołem. Kwaśne opary tylko w niewielkiej części są na bieżąco wciagane do palnika i w komin. W miażdzącej unoszą się do góry zasypu i tam skraplają na ściankach komory załadowczej.Ściekają po nich i smole w dół do rusztu. Jakieś 10-15 cm nad rusztem na ściankach smoły jest mniej lub wcale i tam te kwasy szkodzą najbardziej. Przy ruszcie i żarze znowu odparowują i zostawiają brunatny proszek rdzy a same znowu unoszą się do góry i zaczynają swoją krecią robotę od początku.

Dlaczego komora zasypowa w kotle dolnego spalania nie koroduje skoro zachodzi tam to samo zjawisko co opisałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DzonyZerg napisał:

Właśnie dobieram nowy kocioł i jestem na bieżąco. 

Co do dodany to polecam właśnie te kotły z ciepła komora choc jeden chyba wyleciał z oferty. 

Tam nie ma kondensatu praktycznie wcale a można też palić mokry materiał bo jest 3 dolot powietrza. 

Do sosny na pewno nie mysl o kotlach bez pełnego ekranu w komorze (takowy blaszki pionowe). Z kotłów na każdym rubli to ma je tylko Defro, Thermoflux, muszę Attack i chyba Vigas. (te 3 ostatnie maja regulowana moc więc bufor muszę być mniejszy nawet o 60%)

Co do trocin i innego badziewia (z brykietami torfowiymi i nawet z węgla brunatnego) to bywa różnie. 

Kotły z ciepła, a w zasadzie kocioł leci na samych grocie i do tego mokrych bez problemu, na dobytek sprawności (przełączania n nastaw paleta 1, 2,3 a nie regulacja). Różnie podają, większość daje taka możliwość jednak przeważnie jako domieszki i sprawność jest tajemnicą. Atmos np pisał mi ze tylko drewno o wymiarach jak certyfikowane. Nawet ze zbyt cienkim może być problem - chyba Sigma Cichewicz - czyli Thermoflux jej klon tak samo- poniżej 8cm średnicy to na górę i tylko pół na pół. 

Raczej wszystkie zaznaczają że sosna niet. Choc trzeba sprawdzić Defro i Thermoflux bo mają ekrany, Vigas na moje pytania to odsyła mi tylko prospekt :) i nic więcej.

Zobacz Attack. Wyglądają bardzo fajne a jak cena za duża to niestety tyle się płaci. Co Ci po Atmosie bez ekranu i praktycznie bez ceramiki?z pełną ceramika choc bez ekranów kosztuje 10-13.zależy czy promocja. 

Mam miejsce na bufor 1000litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka moc i jaki budynek. 

Www.ciepłowlasciwe.pl

Choc teraz zaczyna być ważne jaka modulacja mocy (zakres nastawy). 

Wychodzi kocioł na holzgas który nie będzie wymagał bufora, choc dystrybucja Polsce będzie dopiero w przyszłym roku.

Jak jest ta modulacja do 50% to zapłonie może siarczan, nawet jak domek 140m2.

Zrob audyt na ciepło właściwe, pozniej się policzy bo nie mam wzoru pod ręką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to wklej link albo daj na prv. 

To bardzo malutko i możliwe nie ma sensu bawić się w kosmiczne kotły.. Chociaż nie :) zawsze warto :] chyba że rodzina z reichu poslala Ci Froeling albo Hargassnera na święta :)

Jedynie kosmiczne kotły z Czech maja tak niska moc, a np przedstawiciel Defro nie podłączy Ci bez 2500l bufora mimo że a tobie czy mi nie trzeba. 

Na rynku masz minimalnie 15kW Atmos chociaż to porażka bo długość polan bodaj 25cm. 

Chcesz poniżej 9k pln czy powyżej 10 moja też być? im mniejsza moc tym bufor mniejszy. A raczej średnio mniej rozpalen na dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocioł na holzgas to 50(+-4cm) w zwyz. 33cm to smieszne a niżej to juz szkoda gadac ;] jest Vigas i chyba nawet lepszy. Ma v regulacje 12-16 która by Cie urządzala jednak ich dystrybutor nie odpisuje tylko odsyla broszurę a centrala nie odpisuje. Pogoogluj ich. 

Ma naszym rynku to i o 18kW ciężko. Ciekawe są też kotły Attack DPX Profi 15kW - regulacja od 6kW. ale to już pod 10k pln i nie ma ekranów w komorze. Ekrany ma chyba Vigas. Poczytaj o tych 2 ostatnich kotlach. Vigas bodaj pali trociny. Nic więcej w Polsce nie ma na te chwile i nie wiadomo kiedy w przyszłym roku będzie. Każdy inny typ to bufor będzie zbyt mały lub 2 czy 3 odpalenia dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Przemek ma już certyfikaty ecodesign, klasa 5. To niestety problem. U mnie na Śląsku to może tutaj inny świat. Bez certyfikatu nie podchodz. U Przemka się czeka, zadzwoń i spytaj. U mnie ustawa antysmogowa i jak w Nowy Rok roku pańskiego 2022 bym poslal dym z komina to juz bym pokazywał certyfikat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.