Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł dedykowany wylacznie do drewna??


marcin25

Rekomendowane odpowiedzi

chyba nas podpuszczasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja mam piec (kominek )na drewno zaprojektowany przez mnie wyłożony szamotem który stoi w kotłowni palę drugi sezon jest ok,jak będzie wasze zainteresowanie to go pokarzę 

szkic pieca.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w 100% do drewna to tylko HG ew kominek zgazowujacy .

@Daćko  to co zrobiłeś to DS .

Jc to jest prawdziwy kominek zgazowujący.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234
19 minut temu, SONY23 napisał:

Co z Wami ? Przecież to dolniak.

O rzesz...popatrzylem wyłącznie na nazwę Setlans i nawet nie otworzyłem linku:) Sony, dzięki za uwagę. Byłem niestaranny i nieuważny. Obiecuję poprawę. Naprawdę :) To było przedostatni raz.:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł trzeba traktować indywidualnie. Sama nazwa to jeszcze nie wszystko. Niektórzy czyściej i efektywniej spalają w gs-ach niż w dolniakach. A z kolei niektóre dolniaki spalają lepiej niż kiepskie HG.  Niewiele pomogłem ale po prostu trzeba szukać jak największej ilości informacji chociażby od użytkowników. Nawet producent często wprowadza ludzi w błąd kiepskimi przekrojami zamieszczonymi na swoich stronach. Dopiero zdjęcia w realu pokazują często co jest rzeczywiście na rzeczy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daćko napisał:

Panowie ja mam piec (kominek )na drewno zaprojektowany przez mnie wyłożony szamotem który stoi w kotłowni palę drugi sezon jest ok,jak będzie wasze zainteresowanie to go pokarzę 

szkic pieca.jpg

oczywiscie ze pokaż, opisz,to ciekawa samorobka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z piecem (kominkiem )wyłącznie na drewno w skrócie:Palę różnym drewnem,odpady stolarskie plus liściaste ponad hektar lasu brzoza olcha i różne dziadostwo które się marnuje . PW jest doprowadzone do tylnej ścianki w otwory przez przygotowane profile 4*4 cm widać na zdjęciu jednak są zatkane nie było widać efektów więc PW jest z popielnika i jest ok a profile w przyszłości wykorzystam na PP które przebiegają w rogach tylnej przegrody i takie nagrzane powietrze będzie wpadać w górną część komory załadunkowej ,to dopiero po wymianie płyt szamotowych jak się te z użyją .Temp w czopuchu mierzona laserówką to 90* przy temp pieca 50* jak piec się rozbuja na 80 to spaliny 160* muszę założyć termometr w róże spalinowej  będę miał odniesienie jak regulować PP które jest ręczne,ruszt jest stały ,myślałem o palniku wirowym tylko taki potrzebuje trochę więcej miejsca ,żeby nie zmniejszać komory załadunkowej zastosowałem płyty szamotowe na tylną ścianę 3 cm przegroda około 6 cm i kolejna ściana 4 cm szamot AL o podwyższonych odpornościach  boki paleniska też wyłożone płytą 3 cm na wysokość 40 cm ,paląc drewno w otoczeniu rozgrzanego szamotu do ponad 400 stopni liczyłem na równie gorące spaliny które się rozpędzają między płytami też rozżarzonymi do nie wiem jakiej temperatury bo brak skali  potrzebowałem dużego wymiennika żeby tą rakietę poskromić  ,mając mało miejsca w kotłowni tylko taki mały w podstawie a wysoki piec mógł się zmieścić ,zastosowałem górny wylot z długą rurą żeby mieć odsłoniętą wyczystkę w kominie .Moc określam na 10-12 kw sprawność doradźcie jak wyliczyć ,w przyszłości mam umówionego kominiarza na badanie spali .Czy uda się zalegalizować ten wynalazek ,zobaczymy ?Żaden ds nie brałem pod uwagę z powodu gabarytów za długi z resztą w 2017 roku na rynku był tylko mpm   ekovery jeszcze u32 który dla mnie to istna wędzarnia (jak otwieramy drzwiczki załadunkowe przerywamy ciąg kominowy i spaliny wychodzą na kotłownie )W przyszłości jakiś filmik z paleniem.

Zdjęcie1226.jpg

20181130_203734.jpg

Kopia 20181022_181749.jpg

Kopia 20181022_174254.jpg

Kopia 20181022_181805.jpg

20181118_141550.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zrobione i wykończone.Pierwszym tematem za który będzie od wszystkich mała zjebka to ruszt.Mylę się?

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko  - jeśli już tyle przerobiłeś - mam tylko 3 uwagi.

1. niepotrzebnie zrobiłeś ruszt wodny - na drewnie to  tylko wychładza żar - ale jest na to rada
- wystarczy wyłożyć przednią cześć rusztu  cegłami szamotowymi - w miarę szczelnie (przed samym palnikiem) - sam to stosuje w mpm który ma ruszt żeliwny ale i to też wchładza żar z drewna-  jak dobrze odizolujesz dół żar sie nie wychładza i kocioł przez to nie dymi.  (ogólnie w palniku DS chodzi o to że płomien przechodzi przez wąskie gardło (przegroda palnika) a następnie musi sie rozpreżyć - wtedy piec ma dobry ciąg i spala sie ładnie - nie wiem czy u ciebie tak jest ( chodzi o tę komorę rozpreżną )

2. troszkę sobie zrobiłeś małą komorę na paliwo - ja bym zrobił ją z boku nawet i na 1m wysoką - wtedy zasyp pali sie długo i piecyk jest bezobsługowy.

3. szkoda że nie zrobiłeś sobie wizjerka w scianie bocznej  - np wsawując rurkę pod kątem 45 stopni - aby obserwowac kolor płomienia w palniku - wtedy można dobrze dostroić piecyk aby spalał idealnie.

Ogólnie bardzo mi sie podoba wymiennik który zrobiłeś - super  + ogólnie daję pozytyw za własną  solidną pracę ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2019 o 11:46, SONY23 napisał:

Co z Wami ? Przecież to dolniak.

chodziło mi o to,że takich podobnych konstrukcji jest teraz wysyp na rynku  i możemy sobie pogdybać o ich "rewelacyjnych" osiągach tylko na podstawie schematu a nie zdjęć czy relacji użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2019 o 19:43, Daćko napisał:

zastosowałem górny wylot z długą rurą żeby mieć odsłoniętą wyczystkę w kominie .Moc określam na 10-12 kw

Jak się kociołek sprawuje, czy nie za bardzo wydłużyłeś drogę spalin? ile litrów mieści komora załadunkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikkei       Piecyk to prototyp na pewno coś tam będzie zmienione jak rozleci się szamot przewężkę  spróbuję zrobić   na dzisiaj jest równa przegroda o przekroju 5*30cm ,zależało mi na piecu z dobrym ciągiem żeby nie dymił podczas rozpalania i dokładania i to się udało na ruszcie mam założoną blachę  od drzwiczek na połowę i to jest dobre ale cegiełki mogą być lepsze wypróbuję .komora załadunkowa mieści 1 worek zrębków to musi wystarczyć większa ilość mogła by być trudna do opanowania zaznaczam ściany boczne i tylna to rozżarzony szamot a w  takim otoczeniu drewno  eksploduje gazem ,wizjerek przydał by się teraz obserwuję płomień wpadający w przegrodę  a pw jest z pod rusztu natomiast pp z góry to pozwala na najlepsze efekty i czystą  komorę załadunkową co jest dla mnie bardzo ważne bo kotłownia jest obok pomieszczeń mieszkalnych a nie w piwnicy .W przyszłości zrobię pomiary ile kg drewna będzie potrzebna do nagrzania 600l wody do określonej wartości bo tyle mam w buforze i zasobniku wu, jeszcze termometr spalin czeka na montaż będzie więcej danych i więcej zabawy.                                                                                        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piec na trociny i drewno zasypowy ,czy ktoś pali takim piecem z palnikiem wirowym ,mam koledze uzbroić taki piec szamotem zwykle jest to obłożenie płytami bocznych ścian i pierwszej przegrody zabezpieczając spawy przed pękaniem i nadmiernym zużyciem przez płomień ,każda uwaga mile widziana.

received_259202911610906 (3).jpeg

IMG-20191215-WA0006.jpg

IMG-20191215-WA0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pali się w miarę równo to żadnych tam dodatkowych cudów nie trzeba, przynajmniej u mnie na zmniejszonym ruszcie trociny paliły się fajnie. Tutaj ruszt duży więc i moc będzie dużo większa, więc lepiej dmuchać na zimne i przynajmniej z dwa rzędy szamotki nad palnik postawić na ścianki. No i zasyp ogromny... Martwiłbym się bardziej co będzie jak się trocina przywiesi a potem nagle opadnie. Może być czasami spory wybuch gazów. Dlatego zamknięcia drzwiczek i wyczystek muszą być pewne a w kominie może warto pomyśleć o jakiejś uchylnej klapce, która zmniejszy w nim ciśnienie w czasie takiego bum... Może kraczę ale trzeba brać pod uwagę i te czarne scenariusze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niebezpieczne jest zadymienie po obsunięciu się trocin i całkowitym zatkaniu wlotu do palnika.Kiedyś paliłem trocinami i to była dla mnie największa zmora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wszystkie wasze obawy związane z paleniem trocin to prawda .Po około 25 lat praktyki mogę powiedzieć ,że opanowałem ten piec wcześniej wybuchy nagromadzonych gazów zbieranie się smoły a nawet lanie się skroplin na komorze i ruszt .Po pierwszej  awarii która polegała na przepaleniu bocznych ścian komory grubości 8 mm już może po czterech latach użytkowania w miejscowym zakładzie kotlarskim po w spawaniu nowych ścianek doradzono mi wyłożenie tych miejsc szamotem były to małe płytki .Ten szamot poprawił spalanie tylko pogorszył opadanie opału zbyt mała komora spalania.Po zmianie pieca zastosowałem duże płyty szamotowe 500*375 robią niesamowitą robotę ogień pali się w rozżarzonym otoczeniu do tego dorobiłem napowietrzenie nad rusztem które ustawiam w zależności od temperatury na polu czyli od zapotrzebowania,nad całością czuwa miarkownik ciągu unister .Dozowanie powietrza nad i pod ruszy nigdy nie jest całkiem zamknięte co pozwala utrzymać płomień jak świeczka paląc trocinami drewnem a nawet pyłem ze szlifierki.Sony 23 masz rację poco kombinować z czymś co jest dobre nie będę robił palnika wirowego mogę przekombinować a szamot nie jest tani żeby go wyrzucić jak coś nie wyjdzie.Fotki komory  brakuje cegieł w palniku które ograniczają PW .Dodam że piec dobrze się sprawuje na niskich temperaturach bez zabezpieczenia powrotu przy zwykłym ceglanym kominie.

20180829_200551.jpg

20180829_200621 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.