Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dla niezdecydowanych ogrzewaniem gazowym


dario7110

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, odpowiedź nie jest prosta. Generalnie dobierane 1 szt. na 1m2,ale wyszło w sumie 130 szt. na ok. 100 m2, z tym że ja mam przestrzeń otwartą. Drzwi mam tylko do piwnicy, łazienek gora i dół, wiatrołapu i sypialni. Pozostałe przestrzenie są otwarte. W łazience na dole jest 13 szt. na 9m2 i temp. ok. 25 st., a na górze 8 i temp. taka sama, sterownik na dole. Grzejniki bardzo ładnie oddają ciepło, ale różnica między zasilaniem a powrotem wynosi 7-8 st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie może być to przyczyna tego, że wcześniej ten kaloryfer żeliwny zastąpiony aluminiowy, by na gałązkach 3/4 a teraz zostało to zredukowane przez zawory (dół i góra) na 1/2?  Pompa obiegowa chodzi na 3 (max) Wszystkie inne grzejniki w domu żeliwne (chociaż mniejsze) mają gałązki 3/4 ale nie mają żadnych zaworów. Dawniej instalacja chodziła na samej grawitacji, teraz jest wspomagana pompką.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dario7110 napisał:

Grzejniki bardzo ładnie oddają ciepło, ale różnica między zasilaniem a powrotem wynosi 7-8 st. 

No to u mnie coś jest nie tak, i eliks, podpowiada że mały przepływ!  Sobie narobiłem kłopotu bo  w tamtym roku ten salonik był remontowany i mówiono, że zawór 1/2 nic nie pogorszy, a tu proszę! Zwiększyć przepływu już nie mogę, pompa na maxa, Musiałbym wrócić do zaworów 3/4, albo pomyśleć o podłączaniu krzyżowym tego grzejnika na rurkach 1/2????  Ciekawe czy by to pomogło. W tym pionie nie ma żadnej możliwości regulacji bo wszędzie są grzejniki na gałązkach bez zaworów , oprócz kryzowania, ale z tym jest zabawy.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będzie problem bo wiem ze swojego domu że jak jest przepływ zdławiony to i pompa nic nie da. Bez zaworów to lipa, ja tym dolnym moge sobie np. ten przepływ zwiększyć lub zmniejszyć, nawet gdy wpada 55*, może wyjść 37* ale akurat przydlawione mam celowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest graniczna opłacalna temp. zasilania grzejników przy kondensacie?

Chodzi o to czy warto za wszelką cenę robić instalację na max 40°C zasilania w mrozy czy odpuścić i zrobić na 50°C gdzie i tak pewnie z tą temp. kocioł popracuje kilka dni a kondensat nadal będzie.

Macie z tym jakieś doświadczenie co jest korzystniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie na 50 stopni może pracować. Tutaj masz instrukcję do kotła Bosch GC2300 http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720881877.pdf pod koniec jest podawana sprawność. Jak widać przy grzaniu wodą o temperaturze 50 stopni strata jest minimalna w stosunku do 40 stopni. Dopiero wyższe temperatury pogarszają nieco sprawność. Pytanie ile jest takich dni, kiedy trzeba grzać powyżej 50 stopni - tu dużo zależy od instalacji.

461563279_Screenshot_2019-12-02-18-58-11-224_com.adobe.reader2.thumb.png.968a862ba30c60fd8f8974c598040530.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Pytanie ile jest takich dni, kiedy trzeba grzać powyżej 50 stopni - tu dużo zależy od instalacji.


Zapraszam do rzucenia okiem, zapisuje temperatury zewnętrzne od 12.2016. Okolice Olsztyna, III strefa klimatyczna
http://kochowka.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to, bo nigdzie takich danych nie znalazłem. Ku przestrodze tym, którzy biorą kotły 25 kW do nowych, albo dobrze ocieplonych domów

 

(Ja przy minus siedemnaście miałem max 41 na kaloryferach. Podłoga trochę niżej, 36 czy coś, musiałbym pogrzebać. Ale fakt, każda instalacja jest inna i każdy dom inny.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@papen76

No i te -17°C to tylko przez chwilę w 2016/2017  bo sezon 2017/2018 to już w ogóle fajnie wyglądał :)

Sam teraz prowadzę "ala" statystki (w zasadzie to mój termostat),ale w oparciu o najbliższą stację pogodową-aktualizacja co godzinę.

Rozumiem,że Ty masz czujnik za oknem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam czujnik pogodowy przy sterowniku palnika. Mam wszystkie parametry od momentu uruchomienia. Super sprawa. Jak pisałem wyżej, nigdzie nie mogłem znaleźć takich danych, to pomyślałem, że się nimi podzielę. A zaczynam własnie czwarty sezon z tym sterownikiem, to już jakieś pojęcie można mieć o tym, czego można się spodziewać

 

PS. Zapis co 5 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, papen76 napisał:


 

 


Zapraszam do rzucenia okiem, zapisuje temperatury zewnętrzne od 12.2016. Okolice Olsztyna, III strefa klimatyczna
http://kochowka.blogspot.com

 

Tam gdzie gość miał -15 to ja miałem od -19 do -21*. Mieszkam 100km od Olsztyna, czwarta strefa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Mieszkam 100km od Olsztyna, czwarta strefa.

 

A ja ok.60 na południe od NO. Jednak jest wyraźna różnica między 3 a 4 strefą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SporyJaro napisał:

No to u mnie coś jest nie tak........

Chyba coś źle patrzyłem, bo taka różnica temperatur wody w kaloryferze (54* a wychodząca 32* - różnica 22) była wtedy kiedy głowica termostatyczna była ustawiona na 4!  teraz po rozkręceniu na 5, różnica wynosi 12*  :-). Trzeba zobaczyć przy większych mrozach .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać też Sonoffa, ma włącznik do światła przez wifi, a są też wersję z czujnikiem, nie wiem czy ma zapis z temp.povzkamy na @Jamjestcichy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colander @barney @Ksieciunio

Tutaj link do czujnika- w prawdzie potrzebna jest centralka (głośnik,lampka itp),ale i tak uważam,że warto:) zakres od -20 do 60°C +wilgotność

Bardzo łatwo można rozbudować system o kamerki,czujniki ruchu,włącznik itd

https://c.mi.com/thread-2255666-1-0.html

A do domu wystarczy taki czujnik bez konieczności podłączania do centralki-szukajcie na ali express bo za cenę poniżej można kupić już nowszą wersję. Zakres -10 do 60°C +wilgotność

https://spgroup24.pl/pl/czujniki/641-czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-xiaomi-mi-6934177702709.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko. Czy do kotłów gazowych zasobnik na CWU musi być dedykowany?? Obecnie pale ekogrochem i czy ten zasobnik byłby ok do gazowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zostawić ten co masz, dobrze aby to był bojler pionowy z mocną wężownicą, te poziome to tak w ostateczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieniałem smieciucha, to brałem pod uwagę faz albo pellet, bo na to było dofinansowanie. Mam gaz doprowadzony, ale zdecydowałem się na pellet. Z moich wyliczeń wychodziło 50% drożej niż gazem. Jak bym nie miał kotłowni, miejsca na składowanie pelletu, albo siły żeby wnieść 3 tony, to wybrałbym gaz. Plusem gazu jest zerową obsługa, ale wadą wahania cen. Do tego jestem przywiązany do jednego dostawcy. Pellet nie jest szczególnie tani, a ten niższej jakości może sprawiać problemy. Przy tańszym kotle trzeba korygować ręcznie ustawienia, co nie każdy sam zrobi. Ilość popiołu czy częstotliwość czyszczenia albo dosypywania nie jest kłopotliwa. Plusem gazu jest też rozłożenie opłat na wygodne równe wpłaty na podstawie symulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.12.2019 o 16:09, Zbyszko125 napisał:

Wszystko się zgadza. Przeliczając zapotrzebowanie budynku na kw, i średnio to od 5 do 12-15 kw dla przeciętnego domu. Licząc te kw na ilość spalonego opału i jego cenę za kw. Rachunek jest prosty. Gaz zawsze wyjdzie drożej. I mówimy tu o samych kosztach opału, po prostu gaz jest droższy w przeliczeniu na kw. Jeśli chodzi o obsługę, inne rzeczy związane z tym tak, gaz praktycznie bez obsługowy. To w zasadzie jedyny argument. Jednak jeśli ktoś ma już jakiś tam system ogrzewania, i raczej piñcet+ nie starczy na inwestycje związane z przejściem na gaz, dostęp do gazu, np brak możliwości postawienia butli ma posesji, koszty przeróbki samej instalacji,zakup kotła itp itp. kolejna kwestia w obecnej sytuacji nazwijmy to zmian politycznych uzależnienie się od gazu jest...... nieco ryzykowne. Więc decyzja zostaje w gestii ewentualnych potencjalnych klientów na ogrzewanie gazowe. Ja np na chwilę obecną ok 50-60% ogrzewania mam za free ; biomasa, odpad z zakładu stolarskiego z którym też coś muszę zrobić, przecież nie wywalę do lasu, czy odsprzedam za psie pieniądze na pellet.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

gaz wychodzi drogo ale ja nim nie pale expert 

Powiem tak paliłem ekogrochem dom docieplony koszt gazu taki sam i komfort

w drugim domu nowym dobrze ocieplonym paliłem ekogrochem  2 miesiace nie mialem przylacza jeszcze koszt wegla wychodzi drozej kociol najmniejszy 15 kw a gaz modulacja od 3kw zapotrzebowanie wychodzi przy 146 m2 w mrozy 5 kw max a w projekcie planowany kocioł 14 kw tak licza projektanci 

koszt sezon 1800 zł gaz wegiel by wyszedł 2500 na pewno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.