Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzanie CWU


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1. Mam pytanie, ponieważ przy grzaniu CWU(osobny obieg zasilany pompą)w bojlerze pionowym Galmet 140l. często jest tak, że na sterowniku wskazuje temp. 25 stopni a woda jest bardzo gorąca w bojlerze. Od czego to zależy i czy jest w czymś błąd? Poniżej zdjęcie z instalacji.

2. Czy lepiej grzać wodę np. na 43 st.  z histerezą 2-3 st. czyli pompa załącza się częściej, ale pracuje krótszy czas, czy lepiej np. załadować bojler do 50st. z histerezą 10st. Wtedy pompa będzie dłużej nabijac temp. ale też będzie dłużej "stać"? Jak jest lepiej. Mam też pytanie czy puszczać pompę CWU na niskim biegu czy jak najwyższym?

20191110_114158.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp na bojlerze wysoka a w sterze pokazuje 25° sprawdź czujnik CWU. Optymalna temp wody? Zależy co kto lubi. Zalecana jest co jakiś czas podgrzać ponad 60° aby skasować bakterie , generalnie temp wody ma być taka nie poparzyć użytkowników, jednak im wyższa tym w niektórych sytuacjach lepiej , mniej jej zużyjesz bo musisz dobrać zimnej. Wszystko zależy od ekonomii. Pompa na jakim biegu? Zależy jeśli na najmniejszym a jest przepływ to będzie ok. Troszkę dłużej podgrzeje ale pompa dłużej pożyje

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to w tym bojlerze tak będzie pokazywać bo masz czujnik bardzo nisko wręcz na wysokości dopływu zimnej wody do bojlera.

A gorąca jest u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz w innych miejscach zasobnika miejsca na czujnik? Generalnie czujnik temperatury wody do celów podgrzewania wężownicą powinien być co najmniej w okolicy połowy wysokości wężownicy (między dolnym a górnym podłączeniem obiegu kotłowego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I  w tym miejscu przecież jest. Korek powyżej to króciec do podłączenia pompy cyrkulacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie jest ok? Temp. Będzie niższa bo czujnik jest blisko położenia wlotu chłodnej wody i tyle. 

6 godzin temu, gmaj22 napisał:

I  w tym miejscu przecież jest. Korek powyżej to króciec do podłączenia pompy cyrkulacyjnej

Jak polecasz grzać CWU żeby instalacja i kociol pracował najbardziej stabilnie i ekonomicznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę nic polecić, dopóki nie będę widział, jak wygłąda zabezpieczenie kotła i bojlera oraz instalacja za kotłem. Zwłaszcza podłączenie powrotów CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gmaj22 napisał:

Nie mogę nic polecić, dopóki nie będę widział, jak wygłąda zabezpieczenie kotła i bojlera oraz instalacja za kotłem. Zwłaszcza podłączenie powrotów CO i CWU.

Zdjęcia poniżej. Czy polecasz ładować bojler np. do 50st. i zrobic mu np. histerezę 12st. Czy jeszcze jakoś inaczej? No i pompa ma pracować na auto, czy na którymś biegu? Chociaż nie wiem czemu jak zadałem na pompie, gdy była włączona 3bieg to na pompie z 4w wzrosło do 6w i nic więcej. Dopiero jak zrobiłem restart pomp to zaskoczyła na maxa, tj. 19w.

Generalnie jak polecasz ustawić to grzanie CWU? Tak jak pisałem, aby było sensowne dla pracy kotła, ale też ekonomiczne..

20191112_104001.jpg

20191110_114219.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę ( a raczej nie widzę), że brak tam jest chociaż zaworu bezpieczeństwa?? 

Dla własnego bezpieczeństwa zabezpiecz kocioł jak należy. Jest o tym w DTR kotła. Nawet nie mogę napisać, żeby pod żadnym pozorem nie dochodziło do zamknięcia mieszacza ( a tak się pewnie dzieje przy ochronie powrotu ), bo nie wiem, czy przegroda wewnątrz jest prawidłowo ustawiona. 

Pozwolisz, że na tym zakończę poradę....

PS: Muszę to dopisać dla pewności:

Na sterowniku kotła musisz mieć ustawione zabezpieczenie, żeby siłownik działał jako sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym a nie podłogowym. MUSI po przekroczeniu temperatury maksymalnej załączać pompę CO i OTWIERAĆ 4D w 100 % na grzejniki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, gmaj22 napisał:

Czy ja dobrze widzę ( a raczej nie widzę), że brak tam jest chociaż zaworu bezpieczeństwa?? 

Dla własnego bezpieczeństwa zabezpiecz kocioł jak należy. Jest o tym w DTR kotła. Nawet nie mogę napisać, żeby pod żadnym pozorem nie dochodziło do zamknięcia mieszacza ( a tak się pewnie dzieje przy ochronie powrotu ), bo nie wiem, czy przegroda wewnątrz jest prawidłowo ustawiona. 

Pozwolisz, że na tym zakończę poradę....

PS: Muszę to dopisać dla pewności:

Na sterowniku kotła musisz mieć ustawione zabezpieczenie, żeby siłownik działał jako sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym a nie podłogowym. MUSI po przekroczeniu temperatury maksymalnej załączać pompę CO i OTWIERAĆ 4D w 100 % na grzejniki.

 

A gdzie ten zawor  bezpieczeństwa powinien dokładnie być? Generalnie ochronę powrotu mam wyłączona bo realizuje ja pompa na powrocie. Zawor podłączony jest jako zawor wbudowany, nie wiem czy w opcji sterownika jest gdzieś wybór czy to grzejnikowy czy podłogowy? Co masz na myśli o temp. Maksymalnej? Pompa CO pracuje cały czas. Chyba że masz na myśli tryb letni? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro ma go (albo króciec dla niego) najczęściej na górze z tyłu kotła. 

Wszystkie opcje sterownika, również te dotyczące temp. maksymalnej są opisane w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie widzę jakiegoś dodatkowego wyjścia na kotle do tego zb. Czy można to zamontować gdzieś na rurze zasilającej z kotla czy jak inaczej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba można 5a2d49ba9cb050f09ad3789e183c4298.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, gmaj22 napisał:

Defro ma go (albo króciec dla niego) najczęściej na górze z tyłu kotła. 

Wszystkie opcje sterownika, również te dotyczące temp. maksymalnej są opisane w instrukcji.

W takim wypadku na ile proponujesz Max %zamknięcia zaworu 4d? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz być pewien, że przekręcenie zaworu 4D maksymalnie w prawo powoduje wzrost temperatury za pompa CO do poziomu tej na kotle. Oczywiscie przy pracującej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak sie obawiałem. Masz przegrodę poziomo przy ustawieniu siłownika na "5", a powinieneś mieć pionowo.

Poszukaj na forum, jest tu mnóstwo wskazówek, jak sobie z tym poradzić - co po kolei robić. 

Na szkicu pokażę jedynie o co chodzi:

163595702_siownikle.png.733a60e70f543ac4f2f39e8ce4cca255.png

-położenie neutralne  ("5" ) u Ciebie - pomarańczowa, powinno być - niebieska

-położenie  100% na instalację ( "10" ) - u Ciebie- czerwona i tak powinno pozostać, tylko że z pozycji neutralnej powinieneś kręcić w lewo

Wg tego, co masz teraz, lepiej nie skręcaj siłownika od poziomu neutralnego w lewo (biała kreska)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, gmaj22 napisał:

Czyli tak jak sie obawiałem. Masz przegrodę poziomo przy ustawieniu siłownika na "5", a powinieneś mieć pionowo.

Poszukaj na forum, jest tu mnóstwo wskazówek, jak sobie z tym poradzić - co po kolei robić. 

Na szkicu pokażę jedynie o co chodzi:

163595702_siownikle.png.733a60e70f543ac4f2f39e8ce4cca255.png

-położenie neutralne  ("5" ) u Ciebie - pomarańczowa, powinno być - niebieska

-położenie  100% na instalację ( "10" ) - u Ciebie- czerwona a powinno być biała.

Wg tego, co masz teraz, lepiej nie skręcaj siłownika od poziomu neutralnego w lewo.

gmaj22 wybacz, bo może ja źle pisze(jestem w pracy).., ale jakiś czas temu założyłem inny wątek i tam wykazałem jak pracuje zawór 4d i napisałeś, że jest dobrze, więc jeśli możesz to zajrzyj do tamtego wątku, a poniżej dam link do tego tematu. Może ja się teraz źle wyraziłem, a tam pokazałem na rysunku jak działa...

Tam napisałem, że jak ruch jest zgodnie z kierunkiem strzałki czerwonej(dla mnie to prawa strona)  to CO się grzeje a jak ruch jest jak strzałka niebieska to maleje %otwarcia i temp. CO. Zdjęcie jest pod koniec postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, gmaj22 napisał:

Czyli tak jak sie obawiałem. Masz przegrodę poziomo przy ustawieniu siłownika na "5", a powinieneś mieć pionowo.

Poszukaj na forum, jest tu mnóstwo wskazówek, jak sobie z tym poradzić - co po kolei robić. 

Na szkicu pokażę jedynie o co chodzi:

163595702_siownikle.png.733a60e70f543ac4f2f39e8ce4cca255.png

-położenie neutralne  ("5" ) u Ciebie - pomarańczowa, powinno być - niebieska

-położenie  100% na instalację ( "10" ) - u Ciebie- czerwona a powinno być biała.

Wg tego, co masz teraz, lepiej nie skręcaj siłownika od poziomu neutralnego w lewo.

Swoja drogą, jestem laikiem, ale na chłopski rozum..jeżeli zawór otworzy się 100% na instalację i będzie w położeniu białej kreski to raczej woda nie popłynie do pompy CO tylko z powrotem do kotła? Może się mylę, ale tak to widzę z rysunku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ja  popełniłem błąd ( już poprawiony). Zapomnij o białej kresce. Biała miała znaczyć, że nie wolno Ci w takiej pozycji ustawić zaworu, bo odcinasz instalację. Chodziło mi o to, że czerwona kreska to pełne otwarcie na instalację.  Żeby tak ustawić, teraz musisz kręcić z poz. neutralnej w prawo, a powinieneś kręcić z pozycji neutralnej niebieskiej w lewo do poz. czerwonej.

Zawile się zrobiło, ale to moja wina, bo nie sprawdziłem opisu ze zdjęciem.

W tamtym wątku wszystko jest OK - w lewo rośnie, w prawo-maleje.

To dlaczego tutaj w poście # 18 napisałeś, że jest odwrotnie?? W prawo-rośnie??!!

Twój wpis godz temu :"Tak, w momencie gdy zawor idzie w prawo rośnie temp. oraz % otwarcia. W przeciwna maleje."

Zdecyduj sie w końcu, w którą stronę kręcisz i kiedy rośnie, bo tracimy niepotrzebnie czas a jest niebezpiecznie.

Powtarzam: NIE WOLNO ustawić ZAWORU (nie siłownika)  w pozycji zamkniętej na instalację - biała kreska. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miej zawile było by gdyby kolega obrócił tarczkę na siłowniku na drugą stronę.

Ale z opisu @mik90 wychodzi że na max w prawo CO stygnie a na max w lewo CO robi się gorące więc jest poprawnie przy tym układzie zasilanie 4D

3 godziny temu, gmaj22 napisał:

Najpierw musisz być pewien, że przekręcenie zaworu 4D maksymalnie w prawo powoduje wzrost temperatury za pompa CO do poziomu tej na kotle. Oczywiscie przy pracującej pompie.

w tym układzie powinno być zupełnie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gmaj22 napisał:

Najpierw musisz być pewien, że przekręcenie zaworu 4D maksymalnie w prawo powoduje wzrost temperatury za pompa CO do poziomu tej na kotle. Oczywiscie przy pracującej pompie.

w tym układzie powinno być zupełnie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.