Skocz do zawartości
IGNOROWANY

defro eko 15 bez pid


przemo79

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tutaj nowy.

Z kotłem na ekogroszek mam do czynienia od tego sezonu. Mam kocioł Defro eko 15kw ze sterownikiem Masters 300 bez PIDa. Zawór czterodrogowy ze sterownikiem Tech i-1cwu. Dom docieplony, około 130 m2. Minimalne otwarcie pompy 20%. dom w ciągu tych kilku dni dogrzany.

Walczę z ustawieniami. Co do rozgrzewania, wydaje mi się, że sobie poradziłem. Nastawy to 10 sek. podawania 45 sek. przerwy, siła nadmuchu 30%. Piec w miarę szybko się dogrzewa do 65 stopni.

Problem mam z podtrzymaniem, histereza ustawiona na 2 stopnie.  Nie ma mowy o ustawieniach fabrycznych czyli 10 sek. podawania 20 min przerwy.

Kocioł tyle nie wytrzymuje. Wartości to około 25 sek/ 18 min. Nadmuch 30% co 10 min.

Wydaje mi się, że co cykl wchodzi w stan grzania...

Kocioł mam bez PIDa, zdałem się na opinię instalatora, wcześniej nie miałem na ten temat pojęcia.

Teraz godziny spędzam w kotłowni..

Może ktoś podobnie walczył z tematem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak dziala sterownik bez pid . Grzeje czeka I znów grzeje czeka . Najwidoczniej takie masz straty ciepla . Grunt to by nie było spiekow oraz niedopalkow . A to czy on ruszy po 15 minutach czy po godzinie nie ma większego znaczenia . Jak mu zwiększysz histereze będzie później reagował ale tez dłużej grzal .  Jeśli chcesz to wstaw fotki popiolu oraz palnika w trakcie grzania . Zerknie się co się dzieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od producenta i sterownika różne to jest opisanie . Jeśli utrzymanie i podtrzymanie jest jeszcze czuwanie, to to samo  . Oznaczało by ze jeśli nie spadnie temperatura poniżej zadanej +histereza , sterownik po tym czasie jaki wpiszesz doda sobie wegla i dmuchnie dmuchawa . Jest to po to by nie było zaniku zaru . A jak Tobie wchodzi szybciej w prace to po prostu jest na tyle duży spadek temperatury ze nie ma kiedy sterownik skorzystać z podtrzymania .  Ta funkcja raczej w cieplejsze dni zdaje egzamin gdy grzejesz tylko wodę użytkową . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z infolinią Defro. Oni twierdzą, że sterownik należy ustawić, by kocioł pracował w trybie podtrzymania.

Skrócić przerwę w podawaniu, zmniejszyć siłę nadmuchu, że sterownik bez PID ma w takim dwustanie pracować. Wymiana sterownika to dość kłopotliwa sprawa../ dość kosztowna. Nie mając wcześniej wiedzy zdałem się na instalatora..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo dla jakich parametrów odbioru ciepla były ustawiane fabryczne . Przyjmijmy że np to 3kw , u Ciebie np jest 5kw . I dla tego musisz zmniejszyc czas w którym nastapi podtrzymanie . Które doda paliwa i powietrza . Troszkę to komplikuje cały dwustan ponieważ trzeba tak ustawić dawkę paliwa i powietrza aby nie nastapilo zrobienie się spiekow lub stworzenie sadzy . Spróbuj dac mu 15 minut przerwy oraz te 10 podania . Reasumujac . Zostaw wszystko fabrycznie z tym że zmniejszaj przerwę tj ten czas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kocioł 5 kl to chyba nie może być ster dwustan? Dwustan działa na zasadzie ON/OFF. Można go tak ustawić że będzie pracował tylko w podtrzymaniu,ale każde wieksze zapotrzebowania na kw chaty go wzbudzi do pracy. I według mnie czas podawania możliwie jak najkrótszy, regulować przerwę. I podstawa dobrać odpowiedni wiatr do tego.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.defro.pl/p,182,komfort-eko.html to ten kocioł.

Oj, jak chciałbym takiego speca jak Ty u siebie w kotłowni..

Mam skrzynkę wyleżakowanego portera:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chyba ostatnim filmie Kamila Miernika jest podane jak ustawiac kocioł w dwustanie i jest do tego pomocny kalkulator. Jest on też do pobrania ze strony cokamar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.