Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Duo Uni R 20Kw Pellet Pid - Wchodzi W Nadzór


cdsmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu jestem posiadaczem pieca Defro Eko Duo UNI R o mocy 20 kw, palę pelletem, lecz nie jestem w stanie prawidłowo go ustawić. Piec pracuje z PID, sterownik K1PRv4 + pokojowy TECH.

Konkretnie chodzi o to, że gdy wyregulowałem prawidłowy wygląd paleniska (jak na foto pod postem) za pomocą parametru korekta powietrza (-5%) i moc kotła (80%) kocioł nie osiąga zadanej temperatury, a wchodzi w nadzór. Problemem jest też fakt, iż na regulatorze pokojowym mam ustawioną temperaturę np. 22, jednakże co jakiś czas pomimo osiągnięcia zadanej temperatury w pokoju pompa CO uruchamia się (nawet w trybie nadzoru), w związku z czym temperatura pomieszczenia jest wyższa niż zadana. W instalacji zamontowany jest zawór 4D bez siłownika, aktualnie ustawiony na połowę (inaczej w domu robi się bardzo gorąco).

 

Przed regulacją korekty powietrza i mocy kotła pellet spalał się praktycznie przy końcu ślimaka, teraz żar sięga 3/4 paleniska, przy końcu już jest popiół, a ogień skupiony jest pod dyszami powietrza wtórnego. Z instrukcji wynika, że tryb nadzoru uruchamia się po przekroczeniu zadanej temperatury kotła o 5 stopni, jednak u mnie przy zadanej 63 stopnie, nadzór uruchamia się przy około 58.

 

Rozumiem, że zawór wbudowany ustawiamy na CO tylko w przypadku posiadania siłownika na zaworze 4D? Aktualnie mam zawór wbudowany wyłączony. Brak również czujnika temperatury powrotu. Kocioł mam ustawiony w pracy dobowej, załączony od 5 do 9, póżniej od 15 do 23. Idealnie byłoby, gdybym ustawił temperaturę pomieszczenia i kocioł sam oscylował wokół zadanej regulując załączanie pompy CO w odpowiednich momentach.

 

a3b097edfcabfd10.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę z tym także, nie mogę uzyskać idealnego wykresu. Jak za dużo wyjdzie i za mały nadmuch to pelet spieka się. Duży nadmuch pellet spala sie ale dużo popiołu zostaje na rynnie. Teraz ustawiłem przedmuch w czasie pracy i się zobaczy.

Najgorsze jest to że trzyma nadzorze

z 40 - 70 min.i potem nagle spadek i podnosi się.

moc obecnie mam na 50% korekta powietrza +1 Testy testy testy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że klapka wentylatora była zamknięta pomimo tego, że była ustawiona jak na seryjnej naklejce, oś klapki jest w rzeczywistości z drugiej strony więc trzeba było śrubę z nakretkami przekręcić o 180 stopni. Dodatkowo pokojowy ustawiony w tryb sterowania kotłem, a nie CO.

Za to pojawił się teraz drugi problem... Tak zasysa powietrze, że wchodzi w nadzór i leci prawie do 80 stopni przy zadanej 65 na kotle... Z tą klapka trochę dziwne bo nawet w nadzorze gdzie wentylator na 0% czuć i słychać jak ciągnie powietrze. Jakieś rady?

Czy warto redukować moc kotła do niższych wartości?

Jaka powinna być temperatura spalin w trakcie pracy?

Ponawiam też pytanie o zawór wbudowany. Mam zawór 4D bez siłownia, w kotle powinien być ustawiony na wyłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie wentylator. Wykres wstawię jutro bo dopiero o 17 dziś rozpalilem w takim stanie jak chodził bym go nie zostawił bez nadzoru :)

post-75285-0-76300800-1508866500_thumb.jpg

post-75285-0-48182700-1508866522_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem w trybie regulatora pokojowego funkcje sterowania CO i kotłem, teraz pompa CO pracuje bez przerwy (tak powinno być?). Temperatura kotła oscyluje 57-68 stopni, zadana 63. Palenisko po osiągnieciu temperatury wygląda jak na zdjęciu.

post-75285-0-66984900-1508869305_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o palenisko? Deflektor jest okrągły podwieszany. Masz regulator pokojowy? U mnie on chyba był problemem, ustawiony był tak, że wylaczal pompę CO jak w pokoju była zadana temperatura. Chyba założę siłownik na zawór 4D, tylko czy wtedy na podstawie temperatury z pokojowego wyśle sygnał do przykrecenia zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie mam pokojowy ale robi on dla mnie jako podgląd z możliwością sterowania kotlem. A Tak termostaty na grzejnikach. Jak dasz siłownik to piec będzie pracował z pogodynka jak masz czujnik zew. I będzie puszczal ciepło wg krzywej. Jeśli źle pisze niech ktoś mnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o to, by regulator pokojowy odpowiadał za odpowiednią temperaturę pokoju z pomocą siłownika, dlatego też jestem w stanie w taki zainwestować tylko czy w sterowniku jest taka możliwość?

Kocioł na PID tworzy wykres pofalowany, więc nadal coś nie tak. Na ekranie przy włączonym PID powinno się wyświetlać "PID:PRACA" czy samo "PRACA"?

 

Widzę, że mało kto pali w tym kotle pelletem. Jakie masz ustawienia serwisowe? chodzi o pracę podajnika głównie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale regulator steruje siłownikiem zaworu 4D? Miałem tak ustawione z pompą, ale wchodził w nadzór bo nie miał gdzie oddać temperatury. Tak jak pisałem bardziej chodzi mi o sterowanie zaworem 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chodzi, ale jak regulator pokojowy wyłączy pompę CO to nie ma gdzie zejść temperatura w wyniku czego włącza się nadzór i z zadanych 63 robi się prawie 80 stopni na kotle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres to jeśli chodzi na PID to powinien inaczej wyglądać. Tylko pytanie - masz ustawiony zawór na 50, a silownik na nim masz? Bo jeśli nie to nie ważne ile mu zadasz, będzie miał tyle ile dostanie z pompki przez zawór 4D z ręczną regulacją... Przynajmniej tak to się dzieje u mnie. W przypadku sterowania regulatora pompą CO mam duże wzrosty temperatury na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie inna bajka. Masz możliwość obniżenia temperatury zaworu po osiągnieciu zadanej w pomieszczeniu? Np. w pokoju zadana 23 i po osiągnieciu obniża np. Do 30 temperaturę na zaworze.

 

Rozumiem, że palisz pelletem na kotle jak w tytule?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spalaniem to ustalę jak w miarę stabilnie kocioł zacznie chodzić. Narazie mam problem z tą stabilnością w PID.

 

Ile masz metrów do ogrzania? Nie wchodzi Ci w nadzór przy tym ustawieniu odliczania pompy CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.