Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Izolacja podłogi


aikon91

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to bym się jeszcze wstrzymał, obserwował przez zimę i decyzję o ewentualnym dociepleniu sufitu w piwnicy podjąłbym po sezonie, ale nie dałbym 15 cm styro na sufit, ale to tylko taka moja luźna refleksja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sezon się wstrzymam i będę obserwował ale...

Wydaje mi się, że dom dobrze docieplony a w piwnicy w miarę ciepło mimo że kaloryfery zakręcone.

Podzielisz się swoją luźna refleksją dlaczego nie dałbys 15cm? 

Gdzieś wyczytałem że min izolacja podłogi to 15cm a ja niby 5cm już mam. Tylko czy przykładowo te moje 5cm styro +strop+10cm styro będzie spełniało podobna funkcje jak jednolite 15cm styro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowo opór cieplny będzie taki sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozklad temperatur oraz oporu dyfuzyjnego w przegrodzie inny. A co za tym idzie zmieniaja sie warunki cieplno-wilgotnosciowe i przesuwa sie punkt rosy (w tym przypadku moze nie miec to znaczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przegroda zewnętrzna z niską temperaturą po przeciwnej stronie. Ogrzewana piwnica też nie jest przecież wilgotna. Stąd punkt rosy, jak słusznie zauważyłeś, nie ma tu większego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całośc piwnicy ocieplona po samą łąwe. Jest ciepło bo 17*, zima również poniżej 15 raczej nie spada być może dlatego że częśc ciepła z podłogi przenika.
Chciałbym jak najwięcej ciepła przeznaczyć na częśc mieszkalna bo to wiąże się z ekonomia ;)
Obecnie podłoga zasilana 26* w domu temp podłogi 24* zas temp w pomieszczeniu 22-22,5*

Rotametry wyskalowane do 2,0 przepływ ustawiony 1,5-1,7

Jeżeli bym kleił styro to myślę nad 10cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doklejanie 10 cm styro przy różnicy temperatur zaledwie 5-10 C. Z czego masz ten strop? Monolit? Gęstożebrowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to płyta żelbeton monolityczna, z szynami.

Różnice badałem teraz jak się grzeje w domu, natomiast latem nie prowadziłem pomiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gmaj22 napisał:

Doklejanie 10 cm styro przy różnicy temperatur zaledwie 5-10 C

Ale zwróć uwagę z czego ta różnica wynika.

To tak jakby pisać,że nie opłaca się ocieplać sufitu pomieszczeń bo na strychu jest 15°C,które de facto są bo sufit jest nieocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na strychu przy (-20) na zewnątrz będzie (-17) a w piwnicy (+10) :)

Pisząc "strych" mam na myśli pomieszczenie pod "gołym" dachem krytym dachówką, blachą etc. a nie zaizolowane i nieogrzewane poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już zależy, jaka piwnica. Czy całkowicie poniżej poziomu terenu, czy ponad ziemią (przyziemie) i czy zaizolowana z zewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma,ale nie na tyle by było tak ciepło.

Temp gruntu na głębokości 2m wynosi około 8-10°C,więc resztę dogrzewa Ci podłogówka oraz kocioł/rury.

Nie jest to duża strata jak koledzy wyżej zauważyli-coś w granicach 1-2kg węgla/doba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kg/24h to już zadowalający by było ;) Już nie chodzi o kwestie finansową tylko psychiczną.
Robię przymiarki pod gaz i tak sie nad tym wszystkim zastanawiam ile będzie drożej a może taniej???

Może palę ze złą sprawnością ...itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz,to takie gdybanie:)

Bardziej skłaniam się w kierunku 1kg/dzień,więc około 0.5m3 gazu i to tylko przy minusowych temp,więc gra nie warta świeczki tak jak już koledzy wyżej wspomnieli.

A i mój wynik może być obarczony błędem i wyjdzie mniej:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast piwnica zajmę się stropem ;) w końcu tam tylko 10cm styro.

Człowiek musi mieć ciągle jakieś zajęcie.

Może szukam dziury w całym ale jak przeglądam statystyki z esterownik lub ekotłownia to mnie czasem to spalanie mocno zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry kierunek ...zgodny z kierunkiem uciekającego ciepła :) Nawet jak dołożysz kolejne 20 cm, nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to wszystko było takie łatwe i pewne...

Cyknął bym ze 20cm wełny na strych gdyby była pewność, że coś ucieka i wpłynie to na ekonomię.

Jak się nie spróbuje to nie posmakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.