Skocz do zawartości
IGNOROWANY

moja instalacja CO+CWU


kampra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem laikiem w tym temacie i proszę Was o opinie na temat mojej nowej instalacji w remontowanym domu. Do ogrzania ok. 140 m2, ogrzewanie podłogowe parter + użytkowe poddasze. 2 łazienki w których oprócz podłogówki będą grzejniki tzw. drabinki, w jednej ma być prysznic, w drugiej duża wanna.  Rodzina 2+2. Sercem tego wszystkiego ma być kocioł BROTJE o mocy 4.9 - 24 KW z wbudowanym zbiornikiem CWU 45 l. Sterownik Salus 091FLv2.  Maksymalna potrzebna moc grzewcza 5,2 KW, wskaźnik zapotrzebowania na moc: 36W/m2 obliczone na cieplowlasciwe.pl. Mam pewne wątpliwości czy ten zbiornik wystarczy dla nas i czy ten kocioł jest dobrze dobrany do mojego domu.

rozdzielacz dół.jpg

rozdzielacz góra.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik w uzgodnieniu z instalatorem zapewnia że będzie dobrze wszystko działało, więc właśnie chciałem się uświadomić w tym temacie. A kocioł ma podgrzewać wodę na bieżąco w trybie ciągłym po opróżnieniu zasobnika. Wg producenta 11l/min do 40 st. C. Czy lepszą opcją będzie jednak wcisnąć do łazienki zasobnik ok 120 l w połączeniu z mniejszym kotłem np 3.5 - 14 KW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 100m, grzany 100% podłoga + drabinka w łazience i przy wejściu. 
Myśląc nad gazówką co możecie polecić. Podłoga nie wymaga wysokiego zasilania. Czy gdy np. podłoga wymaga zasilania 28-30 stopni to na takich temp pracuje kocioł? Jeżeli tak to powinno byc to ekonomiczne.

Obecnie ogrzewam podajnikiem na ekogorch i za cały rok CO+ CWU zuzyłem 2,5t po 800zł.

Ściany z pustaka + 6cm pustka powietrzna +12cm styro biały

Strop 10cm styro

Podłoga 5cm styro a pod nią piwnica

Okna 3 szybowe

Czy takie grzanie gazem może byc zbliżone kosztem do ekogroszku? 

Za jakim sprzętem sie rozglądać? Można bezpośrednio bez sprzęgieł i zaworów 3d podłączyć piec?

Oczywiście pytanie przyszłościowe gdyż za rok lub dwa mogę miec okazje zmienić źródło ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś nie halo z tymi zaworami 3D przy rozdzielaczach.Pierwszy raz widzę,żeby ktoś tak dawał.

Prawidłowo powinien być najpierw  3D a zanim pompa.A tutaj jest pompa w kotle  która pcha wodę na termostatyczny w sumie to nie wiem po co i jaki to ma spełniać cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2019 o 18:22, kampra napisał:

Kolejne osoby które mi zwracają uwagę na te zawory. Nie wiem co ten hydraulik miał w planach

Dopytać hydraulika i podzielić się wiedzą na forum.

Jakie średnice rur są od kotła do rozdzielaczy?

Jeśli układ nie sprawdzi się na pompie od kotła to będzie trzeba co nieco przerobić.Ale puki co wywalibym te zawory termostatyczne przy rozdzielaczach i odpalił układ na tej jednej pompie.Tylko w takim układzie drabinki w łazienkach będą zasilane taką samą temperaturą jak ogrzewanie podłogowe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba wiem co chciał wykombinować ten hydraulik.Przed tymi zaworami termostatycznymi są trójniki z których prawdopodobnie jest zasilanie drabinek w łazienkach.

Pewnie myślał,że da wyższą temperaturę na kotle by zasilić drabinki a termostatyczne niby obniżą temperaturę na podłogę.Ale to tak nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.