Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Izolacja sufit garaż/kotłownia


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chce ocieplić sufit w garażu i kotłowni izolacja 5cm . Mam problem ze znalezieniem materiału izolacyjnego w okolicy , dlatego jestem zmuszony dać styropian eps100 w garażu zazbrojony siatka , ale w kotłowni nie wiem czy to dobry pomysł . Widziałem coś takiego jak wełna lamelowa na strop , ale ciężko dostać a calopaletowe zamawianie z internetu mnie nie interesuje . Jakie jest inne wyjście na przyklejany materiał ewentualnie kolkowany . Czy twarda wełnę elewacyjna można kleić na sufit na sam klej ? Czy dać styropian tez w kotłowni ? 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bryle budynku pod pomieszczeniami ogrzewanymi .

Do garażu już zamówilenm 5cm eps 100 , ale co z kotłownią jaki dostępny w hurtowniach materiał tam można dać ? 

Nie interesuje mnie zabudowa z płyt + wciśnięta wełna .

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Cię zainteresuje: https://www.ytong-silka.pl/pl/multipor_1183.php, dostępne na allegro, w prawdzie to stosunkowo nowy materiał termoizolacyjny i niewiele można o min powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie garaż nieogrzewany w piwnicy  docieplony 5cm styropianem 0,036 i zrobiło się cieplej niż poprzednio ? Na dworze 4 stopnie w garażu 11 tak jak wspomniałem garaż na wysokości piwnicy  nad nim pomieszczenie ogrzewane . Może po kilku dniach temperatura się ustabilizuje bo na ta porę coś go ogrzewa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka na dworze blisko 0 a w garażu 10 . Proszę o pomoc w tej kwestii i zasadność izolacji . Mam nieogrzewana piwnice z garażem do tego pralni (grzejnik) i kotłownia . Garaż ocieplony 5cm styro , resztę pomieszczeń w tym pralnio/suszarnie i kotłownie chce dać sufit podwieszany i 10cm wełny , a co zrobić ze ścianami kotłowni jest tam 24 stopnie ocieplać je jakoś od wewnątrz ,zeby ciepło nie emigrowało na piwnice ?

72CF00E3-DE53-4033-9B1B-CFA60661AE2A.jpeg

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada stosowania izolacji termicznych w budynkach jest, że izolujemy wszystkie przegrody między pomieszczeniami jeśli różnica temperatur przekracza 12°C, w Twoim przypadku najlepiej było by ocieplić ściany piwnicy od zewnątrz, aż do ławy fundamentowej i dodatkowo sufit w garażu, ze względu na bramę garażową, oraz ew. sufity w nieogrzewanych, chłodnych pomieszczeniach, w ten sposób zabezpieczył byś mostki termiczne powstałe na poziomie stropu nad piwnicą i ocieplając dodatkowo sufity w nie ogrzewanych pomieszczeniach zapobiegł byś uciekaniu ciepła przez stropy, ale takie rozwiązanie jest kosztowne i bardzo często trzeba decydować się na jakiś kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie będę miał ocieplaną elewacje .Niestety ściany piwnicy tylko do połowy bo tam jest wylewka betonowa a nie będzie skuwana . Strop garażu ocieplony i 10 stopni przy zewnętrznej 0 .
Czyli kotłownie i pralnie  zostawić taki sufit  nieoocieplony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie ścian kotłowni do poziomu gruntu to właśnie taki kompromis, bo zabezpieczy się strop pomiędzy piwnicą, a parterem, ale przez grunt ciepło będzie nadal uciekać, też tak mam. 10°C w garażu jest możliwe, może go nagrzewać samochód jeśli jest rozgrzany, rury od instalacji CO i CWU, komin oraz sąsiednie pomieszczenie przez ścianę jeśli jest w nim cieplej. A kotłownie i pralnie można zostawić bez ocieplenia sufitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli nie będę ocieplał stropu w pralni , a nad kotłownia dam styropian w podłogi .

Trudno musi mnie te 10 stopni zadowolić ,obok jest cieplejsze pomieszczenie nieogrzewane grubość muru 60cm , ale ściany już nie ocieplam . Niestety ciepło będzie szło właśnie do gruntu , dlatego chce te stropy ocieplić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kotłowni też nie musisz ocieplać, bo różnica temp w stropie też nie będę duża w końcu parter jest ogrzewany.

Tak jak pisałem trzeba szukać kompromisów pomiędzy oszczędnościami wynikającymi z ocieplenia, a jego kosztem, na pewno taniej wyjdzie ocieplić sufity, a ściany tylko do poziomu gruntu, bo roboty ziemne zawsze mocno podnoszą koszty ocieplenia ścian piwnicy i nie raz traci to sens ekonomiczny, a potem i tak okazuje się, że w niektórych pomieszczeniach trzeba i tak dodatkowo ocieplać strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trudno coś jednoznacznie powiedzieć to by była już zgadywanka, żeby wydać jakąś obiektywną opinie trzeba by wykonać mnóstwo pomiarów i obliczeń, a to już zadanie dla inżyniera i dodatkowe koszty, moim zdaniem w takiej sytuacji można oprzeć się na własnych subiektywnych odczuciach, czy doświadczeniach.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze do tematu. Ociepliłem strop w garażu (w bryle), co prawda nie używanym przez auto, ale to nie ma znaczenia. Nad garażem jest kuchnia. Podłoga w kuchni mierząc pirometrem miała 17-18st czyli zimna. W garażu nie wiem jaka jest temperatura, ale nie ogrzewany, drzwi drewniane, obstawiam zakres 10-15st.
Na sufit przykleiłem 8cm styropianu, drzwi obiłem 5mm xps (podkłady pod panele). Podłoga zrobiła się cieplejsza jakieś 19-20st. W garażu dalej chłodno. Teraz wymieniłem podłogę w kuchni dałem 5mm xps +3mm xps z folią alu, i nowe panele 8mm podłoga ma obecnie 20-21st. Ja tam jestem zadowolony z efektu.

Styropian przykleisz klejem w pianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż mam ocieplony , zastanawia mnie cały czas sens ocieplenia sufitów w pomieszczeniach ogrzewanych w piwnicy np. w pralni mam 16-18 stopni i jak ocieplę sufit to ciepło będzie uciekać do gruntu (fundament nie ocieplony ) czy nie będzie wychladzalo pokoju nad nim gdzie temp. 22 stopnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami ściennymi zawsze występują różnice temp. przy podłodze i syficie, bo ciepło zawsze ucieka do góry.

Jeśli masz możliwość, zrób pomiary temperatury  w pralni 10cm od sufitu i w pomieszczeniu nad nią 10cm nad posadzką, po tygodniu będzie już można wyciągnąć jakieś wnioski i ocenić czy ocieplenie sufity jest ekonomicznie uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanie , kotłownie mam w piwnicy ocieplona do połowy gruntu,  za ściana schody i pociągnięte styropianem , ale widać ,ze ciepło przebija . Czy ściany wewnętrzne kotłowni mogę od podłogi ocieplić styropianem napewno zniweluje to widoczne mostki i grzanie schodów , ale czy ocieplenie z 2 stron ściany jest ok ?

B36C5655-337D-4C14-87CF-5AE823D2E0CF.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to zdjęcie większe straty masz na drzwiach tych u góry i drzwiach garażowych po lewej(?). Więc tu bym się bardziej skupił niż na ścianie i schodach.

ps. zobacz na moje schody, to jest lipa. Ja mam schody ogrzewane...

schody.jpg

Edytowane przez foreight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szodów z dwóch stron nie ocieplaj, jeżeli dostanie się tam wilgoć, czy woda, co przy schodach może się zdążyć, żeby to osuszyć będziesz musiał zerwać ocieplenie z jednej strony, w sumie może z tego być więcej kłopotu niż pożytku, więc w takich wątpliwych sytuacjach lepiej odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody to żelbeton szalunki były do muru , potem obrobili je styropianem mało starannie i taki jest efekt . Po lewo to nie brama a niedocieplona ściana widać ile ciepła idzie . Za tym styro jest jeszcze 1,5metra w dół tak mam nisko kotłownie i dlatego byk pomysł zamknąć ścianę z tamtej strony . Ludzie ocieplone maja schody ,ze praktycznie 0 strat i nikt nie myśli o jakieś wilgoci tam ?

Na zdjęciu widać kotłownie styropian i schody idą dopiero od 3/4 ściany reszta grunt.0

9EFE4368-E419-45F0-92DE-619A4A248359.jpeg

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw dopytam dla pewności z której strony schody są ocieplone od wewnątrz, czy od zewnątrz, bo to jest kluczowe jeśli chodzi o mostki termiczne w miejscach połączeń  elementów konstrukcyjnych budynku.

Edytowane przez Ryni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli źle Cię zrozumiałem, myślałem, że schody też są ocieplone o zewnątrz, bo to jest możliwe, choć kosztowne, w tej sytuacji możesz ocieplić od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

dobrym zwyczajem budowlanym jest nie stosowanie w garażach , kotłowniach materiałów  łatwopalnych czy styropianów.

ktoś pisał tu o lamelach z wełny , całkiem dobry pomysł do tego można pomalować ,pokryć specjalną farbą tak jak to jest w dużych garażach np. blok ,biurowiec

jeśli chodzi o temperaturę w garażu  to 12 stopni jest naturalną temperaturą. Wynika to z temperatury otaczającego gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.