Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO zrobiona przez instalatora z certyfikatem Defro


Ghost0404

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zamontowałem kocioł DEFRO od instalatora z certyfikatem DEFRO, tutaj schemat poglądowy mojej instalacji, czy to ma prawo działać, bo od 2mc bulka w grzejnikach, wszystkie grzejniki odpowietrzone, i nic z tym sie nie da zrobić, tak jakby ciągle było powietrze w instalacji, którego nie można się pozbyć. Czy w ten sposób może być zamontowany zbiorniczek wyrównawczy? Prosze o porady, bo nie moge sobie poradzic z instalatorem.

SCHEMAT INSTALACJI CO.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jest to bardzo niebezpieczne, trzeba to koniecznie poprawić.

Zbiornik wyrównawczy musi być połączony bezpośrednio do kotła rurą min 3/4". Nie może być żadnych zaworów ani pomp po drodze.

 

 

70c8618a6d69b181e4a9bc5316a9437b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawór 4D  podłączony w taki sposób:

schematarv.jpg.bbcd71e9d100de4be737e825ef021e79.jpg

Po za tym praktyka pokazuje ,że bez pompy kotłowej nie będzie odpowiedniej ochrony powrotu kotła.Chyba,że pompa CWU pracuje cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jest to bardzo niebezpieczne, trzeba to koniecznie poprawić.
Zbiornik wyrównawczy musi być połączony bezpośrednio do kotła rurą min 3/4". Nie może być żadnych zaworów ani pomp po drodze.
 
 
70c8618a6d69b181e4a9bc5316a9437b.jpg&key=eb9c4d353ee448e5ef0cf0d897743011442ccf097b75249e72a354fae42c8a4c
Nie 3/4", a minimum 1" cal stalowa lub 28mm miedź.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, rozumiem, a czy to jest powód tego bulgotanie w grzejnikach i całej instalacji po włączeniu pompy co, które ustaje po paru minutach? W nocy jest to bardzo słyszalne, aż może się człowiek obudzić. Byłem u instalatora, twierdzi że to nie powód i rzeczywiście powinno być inaczej ale to już nie w jego kwestii, bo to co on przerabiał jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 3/4", a minimum 1" cal stalowa lub 28mm miedź.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Faktycznie. Mój błąd powinno być min 1" a dokładnie 27,5 mm średnica wewnętrzna rury wzbiorczej wg instrukcji defro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, rozumiem, a czy to jest powód tego bulgotanie w grzejnikach i całej instalacji po włączeniu pompy co, które ustaje po paru minutach? W nocy jest to bardzo słyszalne, aż może się człowiek obudzić. Byłem u instalatora, twierdzi że to nie powód i rzeczywiście powinno być inaczej ale to już nie w jego kwestii, bo to co on przerabiał jest ok
Jeśli masz tak zrobioną instalację jak na rysunku to weź tego instalatora kopnij w d... i szybko to popraw. Kolega g69 przedstawił na rysunku jak powinna przepływać gorąca woda przez zawór 4D. Na powrocie z zaworu dobrze by było zainstalować pompę powrotu. Masz tu poglądowy schemat jak to powinno wyglądać.c34caaffc31605a7bbc290b74ea5a2c8.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/128b33AfghPrh_hhjnAJexyfjKxELqe9x/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/123dH5QZqIdzQXVxp81rWw-93MYwJkZBJ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/122yPXFevPhEQL0FawHmNNWeleYw-8yNo/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/11mqwr9WOGW3so6n0c_aZ5ve-NpibXsPp/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/12-SOe5QnPektQL9X255B-FdyHNbwU2rI/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/11y_E7oXJR_jVDMrMt4Z6u1GHDevjEVkv/view?usp=sharing

tutaj fotki tej instalacji, czy rurki z kotła nie są za cienkie? On tylko dorobił kawałek nowej instalacji, reszta jest stara i twierdzi, że on WSZYSTKO co zrobił jest zgodne z normą i może wezwać experta, który to potwierdzi xD

Tutaj jeszcze dokładniejsze rozpisanie jak mam podłączony zawór 4D, bo na tamtym schemacie trochę się pomyliłem(w załączniku)

 

Bez tytułu.png

Aha, twierdzi również, że zawór nie do końca blokuje dostęp do zbiorniczka wyrównawczego, bo on nawet jak jest zamknięty przez sterownik do 0%(np tryb letni) to on nadal przepuszcza trochę wody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulgotanie może powodować sama pompa, w sytuacji, gdy zawór 4D jest mocno przymknięty, a pompa pracuje na wysokich obrotach na wirniku powstaje podciśnienie i powstają bąbelki powierza, spróbuj zmniejszyć obroty pompy i obserwuj, czy bulgotanie ustało, jednak kontroluj również czy wszystkie grzejniki grzeją po zmniejszeniu obrotow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g69 napisał:

Po za tym praktyka pokazuje ,że bez pompy kotłowej nie będzie odpowiedniej ochrony powrotu kotła.Chyba,że pompa CWU pracuje cały czas.

Chyba,że mamy instalację grawitacyjną,co oczywiście w tym przypadku nie ma miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2019 o 17:55, Ghost0404 napisał:

Aha, twierdzi również, że zawór nie do końca blokuje dostęp do zbiorniczka wyrównawczego, bo on nawet jak jest zamknięty przez sterownik do 0%(np tryb letni) to on nadal przepuszcza trochę wody :D

to jakim cudem on ma papiery  , przepis mówi WYRAŻNIE NA DRODZE DO ZBIORNIKA WYRÓWNAWCZEGO NIE MA BYĆ ŻADNYCH ZAWORÓW , PRZEWĘŻEŃ , A RURA MINIMUM 1'' , a jak pisałeś że kocioł podłączał gość z uprawnieniami DEFRO ,to ja bym to reklamował bo jak szlak trafi kocioł przez rdze( zimny powrót ) to ci Defro  nie uzna reklamacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator zamontował mi nowy zbiornik wyrównawczy, ale problem nadal występuje. Zauważyłem, że gdy pompka CWU się załącza to pompa CO nie może za chiny dogrzać zaworu do zadanej, nawet 40 stopni(CO zadana 60). Wydaje mi się, że pompa CWU kradnie gorącą wodę pompie CO i zaworowi. I także w trakcie pracy obu pomp, powrót z grzejników jest raz ciepły raz zimny(to znaczy, w ciągu 5 minut, trzymając rękę na rurce od powrotu można się spażyć lub zamarznąć :P) Podgląd bieżącej instalacji:

 

SCHEMAT INSTALACJI CO-modyfikacja.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje pompki na krotkim obiegu kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik powrotu masz zamontowany nie w tym miejscu, przesuń go aż za powrót z CWU.

@Ghost91Zmniejsz moc pompy CWU na zdjęciach widać że masz ustawiona na 1, przestaw na minimalna wysokość w pierwszym zakresie a pompę od CO ustaw na średni domek w pierwszym zakresie (pV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie średnice rury wychodzącej z kotła, rury do 4D i rury zasilania CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł ma specjalne miejsce na czujnik powrotu, na samym dole przy króćcu powrotu.

Masz włączoną ochronę powrotu? Jeśli tak to tu może być przyczyna niedogrzania CO i raczej przy twoim układzie rur i średnicach obiegu grawitacyjnego niema na obiegu kotłowym... Czeka ciebie montaż pompy kotłowej.

@Ghost0404W którym miejscu sprawdzasz ręką temperaturę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik powrotu przełożyłem jak najbliżej wejścia do kotła.

11 godzin temu, gmaj22 napisał:

Jakie średnice rury wychodzącej z kotła, rury do 4D i rury zasilania CWU?

Średnica rury wychodzącej z kotła to stalowa 34mm, do zaworu 4D i powrotu są miedziane 28mm. Rura cwu ma 26mm. Rurki na grzejniki wychodzą z grubej rury za pompą, która ma ponad 50mm.

Kocioł teraz chodzi praktycznie cały czas na 100%, zadana zaworu 40 stopni, zawór otwarty na 50%. i ustawiłem pompkę CWU, aby chodziła cały czas, pompka CWU 2Watt, a CO 8Watt. 

Dodaje jeszcze zdjęcie zbiorniczka wyrównawczego, czy ono jest dobrze podłączone?

Już nie mam sił do tego instalatora.

IMG_20191102_092658.jpg

@Darekgra Ręką temperaturę powrotu sprawdzałem zaraz za wyjściem z zaworu 4D do kotła. Ochrona powrotu jest załączona i ustawiona na 40 stopni(teraz troche się ustabilizowała temperatura na ponad 40 stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturą powrotu ustabilizowała się dzięki ciągłej pracy pompy CWU.

Wadą to że będziesz miał na zasobniku ta sama temperaturę co aktualna kotła, trochę nieekonomiczne rozwiązanie.

Zbiornik wyrównawczy jest ok.

Daj zdjęcie jak to teraz wygląda układ rur przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten zbiorniczek wyrównawczy powinien być podłączony inaczej,a jak już tak to przynajmniej rura odpływowa/przelewowa powinna być odprowadzona do kanalizacji. Ja mam tak zrobione.2a678c6ae190f85eca966f2d35717af2.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.