Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat co do kotła


Piotrek1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie do użytkowników następujących kotłów, badź obeznanych w temacie forumowiczów.

Mam dylemat miedzy trzema kotłami i może mogłym liczyć na pomoc w wyborze. Którym warto się zainteresować, a którym nie i dlaczego.

A może coś innego w tym przedziale cenowym.

O to kotły które mnie interesują:

- Per eko KSR beta pelet 16 KW. https://www.pereko.pl/seria-ksr-beta-pelet.html

- Tekla draco bio compact 12 KW. https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/draco-bio-compact

- Kostrzewa twin bio 12 KW. https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/twin-bio

Dom 115 m2, sciany styropian 20 cm, poddasze wełna 30 cm, dół podłogówka, góra grzejniki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak ocieplonym domu nie pakowałbym się w paliwa stałe, ale jeśli już tak bardzo chcesz, to warto trochę dołożyć i wybrać wysokiej klasy  pelleciak:

https://allegro.pl/oferta/kociol-na-pellet-blackstar-plus-12-kw-280-internet-7836844929?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Z tych trzech wymienionych przez Ciebie, to raczej daruj sobie...

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black Star, Laguna Edilkamin. Jak coś budżetowego to Ferroli Biopellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz czegoś przyjaznego cenowo na ocieplone 115m2 to zobacz na firmę Komiz o kocioł Sztoker Bio 12 (5klasa, Ecodesign) .

Palnik grawitacyjny coś jak w sporej części konstrukcji niemieckich. Prosto,skutecznie, na dobry pellet.

https://komiz.pl/sztoker-bio/

W detalu wyceniony jest na 8600zł brutto.

Komiz jest producentem kotła, producentem palnika Qpell oraz producentem sterownika. Cały zestaw z jednej parafii, wszystko zgrane.

003-768x513.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobrze ocieplony dom potrzebuje na moje oko max 8kw .a średnio z 5kw . Liczyłeś zapotrzebowanie na ciepło ?  np http://cieplowlasciwie.pl/start 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Piotrek1012 napisał:

Dom 115 m2, sciany styropian 20 cm, poddasze wełna 30 cm, dół podłogówka, góra grzejniki.

Pozdrawiam

Grzeje kotłem 10kW 170m2 z takim samym (przynajmniej w cm) ociepleniem i mocy wystarcza aż nadto .-)

 

Raczej nie szukaj niczego większego niż 10kW .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie większego niż..... a raczej od jakiej mocy. Moze być i 20KW, ważne aby modulowal od 3KW i będzie przy tym sprawnie działał. 

Generalnie daruj sobie peleciaka z poziomym wymiennikiem i jeśli masz nowy domek, to nie żałuj kasy i kup coś bezobsługowego. Musisz pamiętać, że będziesz potrzebował średnio koło 4KW na ten domek, dlatego musisz kupić kocioł, który nie będzie się przy tej mocy dusił. Te warunki spełni na pewno to co Ci pokazał Benton i Edilkamin Laguna, czyli duński i włoski produkt. I nie pytaj się o serwis, bo z tym nie ma żadnych problemów, zresztą, tu się nic nie psuje. W dodatku Laguny nie musisz ustawiać, po prostu sypiesz pellet i tyle. Jeśli chcesz więcej informacji, pytaj.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o 12 KW aby nie zabrakło mocy, ale może rzeczywiście tyle aż nie potrzeba.

Kotły edilkamin laguna oraz blackstar są bardzo fajne, ale myślałem że uda mi się wydać coś ok 9 tyś.

Nie znałem wcześniej Ferroli oraz Komiz ale przyznam że mnie zainteresowały. Rozumiem że z ceną idzie jakość ale może akurat one również dają radę. Nie zależy mi na mercedesie wśród kotłów i dlatego planowałem w tej kwocie coś znaleźć. W tej cenie jest dużo kotłów tylko który warty zainteresowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale widzisz, ładujesz kupę kasy w dom, żeby zaoszczędzić na najważniejszym, grzaniu, a przypominam że ostatni sezon trwał prawie 8 miesięcy. Za 9000zl to sobie możesz kocioł na groch kupić. Ferroli to prawdziwy, bardzo dobry peleciak, ale problemem może być jego dolna granica mocy. Ty nadal nie rozumiesz że tu nie ma czegoś takiego jak moc na zapas. Wiesz ile pali kocioł który działa z mocą 12KW? Około 45kg na dobę, musisz sobie uświadomić kilka podstawowych pojęć i nie kupuj kotła, przy którym spędzisz pół zimy żeby go wyregulować. 

Wypełnij proszę starannie to co w linku i podaj wyniki: http://cieplowlasciwie.pl/start

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkt marki Komiz nie ma skomplikowanego wymiennika komorę spalania zamyka rura-dysza , większość zostanie poniżej w komorze spalania. Dostęp jest prosty.

Prosta jest też budowa palnika i bez problemu się go ogarnie bez kosztownego serwisu. Bez komplikacji i skutecznie. Zgodnie z normą kocioł tej mocy musi być zbadany na 4 i 12kW, ze względu na grupowe sterowanie dmuchawą modulacja mocy bez problemu jest od 2,5kW. Algorytm moduluje mocą w szerokim zakresie. Główna obsługa to temp. Zadana i start.

Max moc pozwala na szybsze nagrzanie bojlera. Zapalarka pozwala na dłuższe postoje z wygaszonym palnikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz w okolicy 10K to bierz coś na palniku Kipi i sterowniku PLUM.
Pomoc, opinie, serwis znajdziesz na każdym kroku. Możesz to rozbudowac o panele pokojowe, mieszacze, internety i dzikie węże...

Jak nie ogarniasz w tematach piecowych za wiele to postaw na prostą automatykę. Jak za zimno - kocioł się włączy, jak za ciepło - wyłączy. W takim przypadku wiedza o modulacji mocy potrzebna Ci jak studium z fazy rozpłodowej pingwinów. 

Możesz czytać o modulacjach, zaawansowanym sterowaniu, ale jak tego nie ogarniasz, nie daj boże Twój hydraulik tego nie ogarnie to się z tym nie dogadasz. 
A z punktu użytkownika i tak będziesz zadowolony - będzie się palić, rozpali się jak trza będzie, wygasi jak już nie trzeba.

Kotły np do 10K:

Kotły Leszka

Witkowski smart 5 vario 

Coś innego też się znajdzie. Tutaj zawsze znajdzie się ktoś obeznany w temacie. Jak nie na żywo to na tym forum.
 

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kipi jest dość skomplikowanym palnikiem, wymaga serwisu rocznego, średni koszt 250zł plus dojazd. Łożyska,zapadki,mechanizmy. Przy gorszych pelletach zachowuje się jak większość pozostałych, czyli są schody i wychodzi glut. Dobry spala bez problemu, podobnie jak inne palniki moim zdaniem prostsze w obsłudze (jak choćby ecomat czy venma)

Dobry palnik, ale mocniej złożony. Pytanie też czy tyle wodotrysków jest potrzebne, czy chce się prościej i skutecznie? Nie każdy lubi i chce komplikować sobie życie oraz instalację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawych opcji, poniżej kwoty 10k jest jeszcze Kamen Perfect Bio 11 kw, na allegro w gratisie 3 pompy obiegowe i zawór 4d. Co prawda nie znam tego palnika, ale wydaje się całkiem ok.

Jest jeszcze Galmet Genesis Plus KPP 10kw w cenie około 10 tysi

Najciekawszą opcją jaką widziałem na allegro za niecałe 12 tys jest Biawar 12kw, dodatkowo w gratisie z bojlerem dwuplaszczowym, zaworem termostatycznym i ocieplonym sprzęgłem hydraulicznym

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pieklorz napisał:

Kipi jest dość skomplikowanym palnikiem, wymaga serwisu rocznego, średni koszt 250zł plus dojazd. Łożyska,zapadki,mechanizmy. Przy gorszych pelletach zachowuje się jak większość pozostałych, czyli są schody i wychodzi glut. Dobry spala bez problemu, podobnie jak inne palniki moim zdaniem prostsze w obsłudze (jak choćby ecomat czy venma)

Dobry palnik, ale mocniej złożony. Pytanie też czy tyle wodotrysków jest potrzebne, czy chce się prościej i skutecznie? Nie każdy lubi i chce komplikować sobie życie oraz instalację...

Jak czytam takowy post producenta kotłów , to ręce opadają i nie chce się nic nawet żyć. To jest typowe dla ludzi z branży kotlarskiej , wyprodukować produkt z takim palnikiem , który wszystko spali nawet piach i wszystko to co da się spalić nie patrząc na nic , najważniejsze aby kotły schodziły. 

Czyli krótko mówiąc robimy palniki pod takie pellety które nie trzymają żadnych parametrów a trociny mają w sobie do 50 % ale spalą wszystko ,( tak jak ekogroszkowce chwalone SV 200 ), koszt takowego pelletu to 500 zł ale już kolega @Pieklorz nic nie pisze , że pójdzie go dwa razy więcej a o ekologi możemy zapomnieć.

Panowie i Panie nie dajcie się nabrać na takie  niezdrowe myślenie bo ono donikąd nie prowadzi a rodzi same problemy dla Was użytkowników.

Kolego @Piotrek1012 nie bój się w żadnym stopniu palnika KIPI bądź Pellas Revo , ani ich budowy ani w szczególności obsługi która jest tak prosta jak budowa cepa.

Do autora tematu jak szukasz kotła do 9000 zł  to go raczej nie znajdziesz chyba , że jakaś marketówka  to tak. 

Kup kocioł porządny taki o którym zapomnisz , że masz kotłownię , a przypomni Ci jedynie alarm na panelu w domu , że masz dosypać pellet.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat chyba @Pieklorz napisał że sztoker jest na dobry pellet ( myślę że chodziło mu o pellet dobrej jakości ). A palniki o których wspominał ( ecomat i venma) pracują raczej z dobrej jakości pelletem. To o kipi i revo  jest pisane że spalą nawet piach. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kipi i revo nie spalą żadnego piachu , spalą co najwyżej pellet A2  czyli gorszej jakości i to jest akurat prawdą.

Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. A jak ktoś przespał rozwój ekologiczny i brnął cały czas w  czarne złoto , które się kończy nieuchronnie, to teraz budzi się z ręką w nocniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pieklorz napisał:

Kipi jest dość skomplikowanym palnikiem, wymaga serwisu rocznego, średni koszt 250zł plus dojazd. Łożyska,zapadki,mechanizmy. 

Dla mnie skomplikowana to jest budowa skrzyni  biegów    samochodowej , budowa kipiego jest prosta jak budowa cepa ,słowo serwisant mnie trochu drażni , chciałem  taki palnik z którym sam sobie dam radę  a nie żeby co roku serwisant miał mi przeglądy robić i kasę ciągnąć  denerwują mnie takie  rzeczy  telewizor czy pralkę kupisz i co ? też serwisant musi  przeglądy robić bo gwarancji nie będzie ? dla mnie to wyciąganie kasy od ludzi .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pieklorz napisał:

Kipi jest dość skomplikowanym palnikiem, wymaga serwisu rocznego, średni koszt 250zł plus dojazd. Łożyska,zapadki,mechanizmy. Przy gorszych pelletach zachowuje się jak większość pozostałych, czyli są schody i wychodzi glut. Dobry spala bez problemu, podobnie jak inne palniki moim zdaniem prostsze w obsłudze (jak choćby ecomat czy venma)

Bawi mnie czytanie wywodów osób, które nie użytkują palników z obrotową komorą spalania i wydaje im się, że pozjadali wszystkie rozumy i popili ptasim mlekiem. Co prawda na temat Kipi się nie wypowiem, ponieważ nie widziałem go nigdy na żywo w akcji, ale użytkuję Revo, czyli bliźniaczą konstrukcję. I co? Czwarty sezon, nie robiłem żadnych przeglądów, zapalarka oryginalna, dobija do 8000 rozpaleń, rozpala pellet w 2 minuty za każdym razem, gluty, jeśli się pojawią, to widzę je zrzucone do popielnika. Łozyska, zapadki, mechanizmy? Łożyska kosztują kilka złotych a ich wymiana jest dziecinnie prosta, chociaż osobiście jeszcze nie wymieniałem. Fakt jest taki, że przegrywają jednak z duńskimi czy nawet włoskimi palnikami, jeśli chodzi o efektywną pracę na małych mocach, poniżej 5 kW...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661 to ładnie masz tych rozpaleń na jednej grzałce  ja mam 3300 , zapasowa zapalarka  leży na półce od dwóch lat i wygląda na to że jeszcze sobie trochu poleży haha !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego Tobie i sobie życzę :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kipi z plumem jest jak VW z silnikiem 1.9 TDI.
Są lepsze samochody, ale to ma tyle ludzi, że każdy Staszek w warsztacie wie o co chodzi. 
Nie mówie, że to jest opcja idealna, ale w okolicy 10 tysięcy chyba najlepsza. Gorszego pelletu czy tam piachu spalić się nie da - jest po prostu wyrzucany na chama. Jak użytkownik będzie mieć problem z pelletem to mu jeden z 30 użytkowników na tym forum doradzi jak ustawić czyszczenie, lub najbliższy Miecio w okolicy podjedzie i to przestawi.
Palnik często w drzwiczkach - jak potrzebujesz coś grzebnąć otwierasz i grzebiesz, nie czołgasz się pod kotłem...

Jak autor chce zrobić prostą instalację - zrobi, skomplikowaną? Zrobi, będzie chciał zawiesić na ścianie regulator - zawiesi, drugi regulator na poddaszu? Też... 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kordjano napisał:

@Benton661 to ładnie masz tych rozpaleń na jednej grzałce  ja mam 3300 , zapasowa zapalarka  leży na półce od dwóch lat i wygląda na to że jeszcze sobie trochu poleży haha !

Czas rozgrzewania mam skrócony do 10 sekund (fabrycznie 30 s)  i to być może jest sekret długowieczności zapalarek ceramicznych

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nic ja tu pod bokiem mam już prawie 13000 tyś. Palnik 20 KW już zaczął 6 sezon gdyż pracuje non stop latem też grzejąc wodę. Nie serwisowany ani razu , ani nie czyszczony przez nikogo. Fakt jest tylko faktem , że sąsiadka pali dobrej jakości pelletem, i nie chce mieć do czynienia  z gorszym gdyż jak stwierdziła to się nie opłaca. Sam jestem ciekaw kiedy wyzione ducha. Ale jesteśmy ciekawi nie tylko ja ile jeszcze pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.