Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec na pellet dom 135m2


Bolekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem wszystko panowie, widzę że faktycznie co do kotła nie ma co szczędzić bo w przeciągu kilku sezonów grzewczych na pewno wyjdzie to wszystko na plus.

Teraz taka kwestia, czy z was ktoś może wstępnie oszacować kosza tej pompy przy moim metrażu domu ? Jak tak byłbym wdzięczny za informacje. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej tutaj pytaj o pompę ciepła

https://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/42-pompy-ciepła/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o buforze. Ladujesz bufor w taniej taryfie i oddaje Ci ciepło wg potrzeb. 3 grzałki x4KW spokojnie wystarcza żeby w tanim 2 godzinnym okienku naładować 500l wody. Tym bardziej  jeśli popatrzysz na ceny zestawu to będziesz miło zaskoczony, to dosłownie kilka tysięcy złotych.  Jeśli mieszkasz tam, gdzie masz dostępny prąd od Taurona, to to jest super opcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, eliks napisał:

  Jeśli mieszkasz tam, gdzie masz dostępny prąd od Taurona, to to jest super opcja. 

Ile brutto jest liczony tani prąd? Ja mieszkam na terenie PGE i tutaj po wszystkich opłatach wychodzi 0,36pln. Więc puki co pellet wychodzi taniej niż bufor w nocnej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w głowie coraz większe szambo hehe jednak jak człowiek zacznie czytać i wnikać w specyfikację to na głowę dostaje. 

Wybrałem kilka opcji:

Z droższych:

Laguna P12, Black Star 12, HZ One 11

Z tych tańszych:

Biawar pellux compact 12, kotlospaw slimKo 12, Defro ekoslim 12kw

Które byście wybrali, polecili z gruby droższych jak i tych tańszych? 

Taka mała ankieta hehehe, decyzję muszę podjąć do końca następnego tygodnia.. nic prędzej nie załatwię gdyż siedzie i tak na poligonie.. 

Pozdrawiam i dziękuję wszystkich za dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar pellux compact 12, kotlospaw slimKo 12

Wymaż z głowy ładowanie bufora w taryfie nocnej oraz pompę ciepła - w perspektywie znacząco drożejącej już za niedługo energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g69 napisał:

Ile brutto jest liczony tani prąd? Ja mieszkam na terenie PGE i tutaj po wszystkich opłatach wychodzi 0,36pln. Więc puki co pellet wychodzi taniej niż bufor w nocnej taryfie.

W Tauronie w możesz znaleźć prąd za 17gr. Fakt, że są właśnie te rejony Polski gdzie trzeba to dobrze przekalkulowac. U Ciebie ladownie bufora w 2h wyszło by 8,60gr. Czy to dużo?  Przy nowych domach w średni dzień zimy i ogrzewaniu  podłogowym to starcza na cały dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, robin60 napisał:

Biawar pellux compact 12, kotlospaw slimKo 12

Wymaż z głowy ładowanie bufora w taryfie nocnej oraz pompę ciepła - w perspektywie znacząco drożejącej już za niedługo energii.

Jakby autor tematu miał jeszcze w przyszłości zamysł montażu instalacji fotowoltaicznej, pompa ciepła jak najbardziej ma sens. Taki tandem to przyszłość, Panowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC pracująca ze średnim COP3 bez paneli też ma sens.  Mam znajomego z Gliwic, prąd w Tauronie, roczny koszt ogrzewania 120m2 domu z CWU to granice 1200-1400zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, eliks napisał:

W Tauronie w możesz znaleźć prąd za 17gr.

Przy takiej cenie bufor i grzałka to najmniejsze koszty inwestycyjne.Plusem tego rozwiązania jest ciągła dystrybucja ciepła a nie grzanie chałupy w tanich okienkach.

Moim zdaniem  w dobrze izolowanym domu:Bufor+grzałka i dodatkowo dwa splity(jeden na poddaszu,jeden na parterze).A w przyszłości myśleć o fotovoltaice.

Dla porównania przy cenach za prąd w moim regionie  za sezon wyszłoby:

    bufor+ grzałka  około 4000pln   kwh w taryfie nocnej 0,36pln

   śmieciuch +palnik kipi 2600pln  paleta pelletu 800pln(66 worków x 15kg)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mam do tandemów w tym dogrzewanie np. bufora grzałką z fotowoltaniki, jestem za i nawet sam o tym myślę. Ale jak popatrzę co robią żywioły które są wszem obecne a będzie ich coraz więcej w skutek zmieniającego się klimatu do którego przyczyniła się ludzkość, to mam obawy czy wydane nie małe pieniądze mi się zwrócą w ogóle , czy ich nie stracę, nawet przy ubezpieczonym  domu.

Rozmawiałem z właścicielem farmy wiatrowej u mnie . Po ustawie jaką obecnie rządzący uchwalili  inwestycja jest na skraju dosłownie skraju opłacalności , licząc spłatę kredytów jest na minusie i to dużym.

Ten kraj nie ma żadnej długofalowej jasnej i klarownej polityki energetycznej. Komuś coś się przyśni wprowadzi projekt ustawy i w ciągu jednego dnia wywraca wszystko do góry nogami, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami a co najgorsze z ludźmi których to dotyka. 

Panowie wstrzymajcie się  z doradztwem ogrzewania domu prądem. Bo ceny tego surowca nie są znane zaś będą już pod koniec roku. I w tedy wyjdzie Szydło z worka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, robin60 napisał:

 

Ten kraj nie ma żadnej długofalowej jasnej i klarownej polityki energetycznej. Komuś coś się przyśni wprowadzi projekt ustawy i w ciągu jednego dnia wywraca wszystko do góry nogami, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami a co najgorsze z ludźmi których to dotyka.

Z tym się robin zgodzę , całe te ich programy czyste powietrze , walka ze smogiem  to o kant d..y  rozbić jedyne co to umieją to zamęt siać i chaos  wprowadzać ,smog jak był tak jest nawet gdzie nie gdzie w lecie się pojawia , a chwalą się ile to kotłów już wymienili i co tam jeszcze nie narobili , człowiek nie jedno by sobie zrobił  i to nawet  na własny koszt     to musi się bać czy czasem za chwilę zamiast oszczędzać i cieszyć się z mniejszych rachunków  , nie zostanie opodatkowany za to że jest ekologiczny , przecież obywatel nie może korzystać z darmowej energii jakim jest słońce wiatr czy geotermia , nie wiem dlaczego w tym kraju musi być zawsze pod górkę , jak coś idzie ku lepszemu to za chwile zostaje obrócone do góry nogami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym gdyby faktycznie zależało im na ekologii to takie paliwo jak pelet,  było by z vatem 8% albo wręcz dofinansowane. U mnie w gminie kolejna tura dotacji i znów czarne złoto górą: 

33 wnioski 

17 gazu

13 ekogroszek

3 pelety 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie  @eliks  dofinansowane , albo jakie ulgi podatkowe czy odpisy , ludzi zachęcić a sami pomyślą o kociołkach , a nie straszyć kontrolami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prawdopodobnie padnie decyzja na slimKo 12kw.. dlaczego ? Po części ogranicza mnie kotłownia która ma 4m2 w kształcie kwadratu.. do tego myślę o połączeniu z buforem, który już będzie stał w garażu który w sumie nie miał mieć nic z nim dr facto wspólnego .. ;) ktoś jeszcze jakieś sugestie może ma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to dobre rozwiązanie. Jaki duży ten bufor masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2019 o 10:04, Kamilbezkotla napisał:

Co do tematu myślałeś o kotle Lazar Smart 11kw cena 12500zl rozmawiałem z właścicielem lazara i jest zadowolony ale to pojęcie względne he czyszczenie raz na rok sam ustala dawkę nie trzeba ważyć ito ciekawa propozycja jest jeszcze Defro gamma ale Lazar zapewne lepszy....

Z Lazarem to nigdy nic nie wiadomo. Są 2 możliwości: Albo będziesz zadowolony, albo nie:-). Tam sterowanie Pluma jest mocno ograniczone, podejrzewam dlatego, żeby użytkownik za bardzo nie grzebał.  Tam sonda lambda musi być, bo samodzielnie dobrze nie ustawisz kotła. No chyba że będziesz używał jednego rodzaju pelletu i pod to paliwo serwisant ustawi Ci w miarę dobrze kocioł.  A sonda to wiadomo, spory wydatek. Osobiście Lazara bym sobie darował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor minimum 500l, będę kupował z 2 wezownicami, a nóż w przyszłości się przydadzą. Cały czas jestem przed zakupem z racji, że siedzę na poligonie i wszystko mobilnie narazie obsługuje.. ;) w następnym tygodniu zrobiłbym schemat mojego ogrzewania i go wstąpię. Wtedy prosiłbym o rady, pomoc w jego dograniu na 100%. Na tą chwilę dziękuję wszystkim za pomoc. :) 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś trzeba dokupić do sterowania buforem? W sensie jakiś sterownik czy Plum go obskoczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.