Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec na pellet dom 135m2


Bolekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

Z góry chce napisać, że przejrzałem sporo tematów na temat wyboru kotła pelletowego. No i niestety mam już strasznie namieszane w głowie. 

Jeżeli chodzi o dom:

Powierzania: 135m2 - piętro, poddasze nieużytkowe. Cegła dziurawka(24cm), ocieplenie zewnętrze będzie 20cm, ocieplenie poddasza wełną mineralną 25-30cm.

Ogrzewanie dół: 70m2 ogrzewanie podłogowe, 1 grzejnik

Piętro: 6m2 podłogowe, 6 grzejników.

Jakie polecanie piece ? Naczytałem się trochę na temat tych Laguna, Defro, haiztechnik.

Ogólnie instalacje będę rozkładał sam(już wcześniej to robiłem jednakże minęło trochę czasu i widzę że realia się zmieniły). Znajomy hurtownik jest dystrybutorem haiztechnik i chce mi wcisnąć model One Basic 11kw. Co o tym myślicie ? Może macie jakieś swoje typy ? Byłbym wdzięczny za każdą cenną radę. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kasy chcesz przeznaczyć na kocioł? W jaki sposób chcesz go prowadzić? Chodzi mi o to, czy chcesz by pompy od np. podłogówki pracowały non stop, sterowane pogodowo,  przez zawór z siłownikiem, czy wystarczy Ci sterowanie typu załącz/nagrzej dom/wyłącz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze jakie chce przeznaczyć na kocioł to gdzies 10 góra 12 tysięcy. Ale to już cena zaporowa. Nie będę zakładał żadnych pogodowej się nic tego typu. Zwykła prosta instalacja. Widziałem, że te piece mają już w sobie zestawy pompowe czyli odchodzi w rozdzielaczu zestaw pompowy np. przy podłogowe tak ? Zawór mieszający może być jak najbardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dom, jeśli jest nowy, to osobiście skupiłbym się na jak najlepszym ociepleniu i rozejrzał się za powietrzną  pompą ciepła. Są dotacje, lepiej raz zainwestować więcej i mieć pełną wygodę. To przyszłościowe rozwiązanie, razem z instalacją fotowoltaiczną (prorokuję, że za kilka lat wszyscy będziemy mieć elektrownie słoneczne na dachach :-) )

Jeśli chodzi o dobry kocioł na pellet do Twojego domu, to ciężko będzie zmieścić się w 10 tysiącach. Jeśli dołożysz trochę, to takie moje typy dla Ciebie:

1. Biawar Pellux 12 kw. Super kociołek z automatycznym czyszczeniem wymiennika. Najlepiej, jakby współpracował z jakimś niedużym buforem, żeby ograniczyć ilość rozpaleń dobowych

2. Blackstar 12 kw. Ten kocioł nie potrzebuje bufora, gdyż moduluje już od 2 kw z bardzo wysoką sprawnością, dodatkowo ma małą pojemność wodną, która sprawia, że błyskawicznie się rozgrzewa. Ma to też znaczenie przy grzaniu wody w bojlerze w lecie.

Oba mają możliwość sterowania i rejestrację parametrów za pomocą internetu.

Włoskie kotły działają na zasadzie włącz/zagrzej/wyłącz. Jak chcesz mieć stale ciepłą podłogę w duże mrozy w zimie to zapomnij ( no chyba że będzie pracował non stop).  Mają one wbudowany układ pompowy dla ochrony powrotu kotła

A od tych nowych wynalazków Heitztechnika trzymaj się raczej z daleka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja też przymierzam sie do peleciaka, i szczerze mam metlik w głowie!!! Bylem mocno nastawiony na Reda Selektę 15,ale rozmawialem z gościem z dobrekotły i odradził mi tego włoskiego producenta i polecił mi Biovara Pellux 100 co Wy na to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my na to, jak na lato...

Zacznij od tego, jaki masz dom, jak ocieplony, jaka instalacja itp., a potem zadawaj pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benton, dziękuję Ci bardzo za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Powiem szczerze że kiedyś słyszałem na temat tych pomp ciepła ale wtedy to był bardzo drogi temat. Rozeznanie zrobię w tym temacie by być mądrzejszym - na pewno. 

Co do drugiej kwestii jeżeli chodzi izolację domu naprawdę nie będę szczędził. A z tych piecy co pokazałeś byłbym skłonny bardziej chyba za tym pierwszym - biawar. Ale też tą opcję jeszcze przemyśle. Strasznie do przodu poszła ta technologia. Miałbym kilka pytań czysto teoretycznych. Czy mogę odezwać się do ciebie w prywatnej wiadomości? 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj na forum ogólnym, ja nie jestem alfą i omegą :-). Ktoś inny też może coś Ci podpowie.

Z tego co wiem Biawar ma teraz jakaś promocję, niby 1000 zł taniej

Z drugiej strony patrząc, dokładając 10 tysi masz dobrej klasy pompę ciepła:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bolekkk napisał:

 Zwykła prosta instalacja. 

  Ogrzewanie podłogowe i grzejniki nie należą do zwykłej prostej instalacji.Dlatego padło pytanie jak chcesz tym sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat kotłów pelletowych Defro krążą różne opinie. Na pewno liderami w branży nie są. Do tego ten poziomy wymiennik niespecjalnie do mnie przemawia, będzie wymagał częstego, ręcznego czyszczenia. Lepiej postawić na sprawdzone marki działające od wielu lat, polecane i używane w całej Europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pierwszy przyklad z brzegu co do tego Defro. Silnik podajnika jest wewnatrz kotla nad wymiennikiem. Zadna elektryka czy elektronika nie lubi upoalow. Tak ze temu elementowi dozgonnej trwalosci nie wroze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, sam już nie wiem. Ciężka decyzja mnie czeka.. ogólnie to chciałem przeznaczyć góra 12 tysięcy na piec a tu ceny zaczynają przekraczać mój budżet. 

Często się słyszy, dołóż trochę ale jakby tak człowiek przy wszystkim miał robić to milion na domek by nie wystarczył hehehe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz po taniości, to rozważ Kotlospaw Slimko 12 kw z polecanym, obrotowym palnikiem Kipi. Tylko szukaj w dobrej cenie, bo rozrzut widzę że jest duży. Jest o nim sporo filmików na YouTube

Myślę, że w cenie 12 tyś razem z modułem internetowym EcoNet powinieneś się zmieścić, jak dobrze się potargujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Slimko nie ma czasem wymiennika poziomego?

 

@Bolekkk słuchaj kolego, rozumiem że masz nowy domek tak? Nie wolno Ci patrzeć teraz na 3-4 tyś złotych. Szczerze to do Twojego domu pompa ciepła lub bufor z grzalkami był by lepszym rozwiązaniem.  W użytkowaniu tańsze od pelletu. Jeśli nie stać Cię na porządny,  bezobslugowy kocioł to odpuść sobie pellet w ogóle,  a tym bardziej ten bubel HT One. Kolega Ci nie powiedział że ten kocioł jest jak yeti? Mają go ale nikt nie widział.  Poza tym to mega niedopracowany eksperyment, próba skopiowania włoskiego kotla, ale nieudolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slimko ma poziomy wymiennik, ale coś za coś. Przynajmniej palnik jest porządny i sprawdzony.

Ja też do tego domu nie pakowalbym kotła na paliwo stałe, ale jak Bolek się uparł? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem wasz koledzy. Tego HZ już odpuscilem, faktycznie nie ma co brać kota w worku jak to się mówi. A do ceny powiedzmy 15 tysięcy jest coś cobyście polecili ? Z tą pompa ciepła sądzę że bym sobie sam nie poradził atu jestem instalacje w stanie rozprowadzić sobie sam wraz z podłączeniem pieca .. i ciekawią mnie też koszta jakie wynik a w razie awarii owej pompy.. hm. 

Ten slimko też ciekawa opcją, w sumie niedaleko mnie - Pleszew heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 13 tyś. Extraflame HP EVO +. Za 14 tyś. masz duńskiego Black Stara, od 15 tyś. masz Lagunę Edilkamina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bolekkk napisał:

 zakładaliśmy głównie ekogroszek 

Dlatego przy kotle na pellet trzeba się zastanowić jak będzie prowadzony.Taki kocioł w odróżnieniu od ekogroszka musi mieć sygnał kiedy się wygasić a kiedy odpali.

U mnie to działa tak,że kocioł się odpala przy 40 a wygasza przy 70 stopniach.Pompy chodzą non stop.Takie prowadzenie kotła skutkowało 7-8 rozpaleń na dobę.Więcej w sezonie  nie zarejestrowałem.

Ja mam stary 13 letni kocioł.Jak padnie kupię MPM ds wstawię palnik który już mam i dalej jazda.

Jakbyś robił takiego składaka  to przy własnym nakładzie pracy zmieścisz się w zakładanym budżecie  i jeszcze zostanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bolekkk napisał:

Rozumiem wasz koledzy. Tego HZ już odpuscilem, faktycznie nie ma co brać kota w worku jak to się mówi. A do ceny powiedzmy 15 tysięcy jest coś cobyście polecili ? Z tą pompa ciepła sądzę że bym sobie sam nie poradził atu jestem instalacje w stanie rozprowadzić sobie sam wraz z podłączeniem pieca .. i ciekawią mnie też koszta jakie wynik a w razie awarii owej pompy.. hm. 

Ten slimko też ciekawa opcją, w sumie niedaleko mnie - Pleszew heh

Instalacje ogarnął byś jeszcze prościej niż przy paliwie stałym.  Poczytaj jeszcze o buforze z grzalkami. I jeszcze jedna ważna kwestia przy paliwie stałym, w twoim przypadku musisz znaleźć kocioł który będzie modulowal od 2-3KW. Zobacz w stopce jaki mam dom. U mnie średnia moc kotła to 5,5KW. Skoczyło do 7,5KW jak było -19*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, eliks napisał:

I jeszcze jedna ważna kwestia przy paliwie stałym, w twoim przypadku musisz znaleźć kocioł który będzie modulowal od 2-3KW. Zobacz w stopce jaki mam dom. U mnie średnia moc kotła to 5,5KW. Skoczyło do 7,5KW jak było -19*

Jedyny jaki znam to chyba Laguna P 12. Moduluje od 3,1 KW, i taka ciekawostka, na mocy minimalnej ma sprawność większą jak na maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.