Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam czujnik temp bardzo nisko na bojlerze i straty są uzupełniane szybko. Mimo że na dole woda ma 30 stopni w górnej części będzie więcej bo jak wiadomo ciepła woda wypychana jest wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex

ogrzanie 100l wody o 10st wymaga 1,16KWh

to przy grzałce 2KW zazwyczaj montowanej do bojlera grzanie w okolicy 0,5h koszt sobie podstawisz

nie wiem jaki masz zasobnik ale mój po prysznicu traci około 3-4stC a straty postojowe są na poziomie 2stC na 3 godziny

nie wiem jak długi trzeba brac prysznic aby temperatura wody w zasobniku 140L spradła o 15st

u mnie spada o 20st gdy leje pełna wanne wody 

dodatkowo różnica pomiędzy weglem a prądem jest taka że grzejąc pradem masz prawie 100% sprawność a grzejąc węglem zwłaszcza latem rzadko przekracza 50% i dodatkowo dochodzą straty na podtrzymanie - u mnie w okolicy 1,2kg/dobę 

nie chcę jednak wyrażać jednoznacznej opinii czym lepiej grzac bo to jest tez zależne od domu i potrzeb mieszkańców

ilu użytkowników tyle będzie opinii za wyborem każdego z rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON, żebym nie był gołosłowny, proszę z teraz po kąpieli dziecka:

Nalane może z 40-50l dobrze ciepłej wody

1.jpg

 

Spadek temperatury z 45 stopni do 28 na bojlerze:

4.jpg

 

Dogrzanie do 45 zajęło 15 minut:

5.jpg

 

Bojler mam Galmet 140L stojący:

2.jpg

 

Czujnik temp jest tu:

3.jpg

 

 

Zobacz sobie teraz na bojler, wejście na grzałke elektryczna jest na samym dole, na poziomie wlotu zimnej wody, więc każde zużycie wody z bojlera powoduje dolanie zimnej od dołu i załączenie grzałki celem dogrzania jej do zadanej. Tu zasada jest taka że cały czas jest pełne 140L wody z zadaną temperaturą i dopiero wtedy grzałka przestaje pracować.

U Ciebie po prysznicu spada o 2-3 stopnie bo czujnik na bojlerze masz w innym miejscu i tylko dlatego, a tak naprawdę nie masz pełnego bojlera tej zadanej temp po jakims tam zużyciu bo czujnik pokazuje temp wody w miejscu którym jest zamontowany, a poniżej niego będziesz miał dużo chłodniejsza wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz żona wzięła prysznic, z 45 temp spadła do 32, dogrzanie zajęło 10minut. Pamiętaj że wezownica ma moc 23kw przy 70/10/45, a ja właśnie na piecu mam średnio 68. 23kw dogrzewa 10min 13 stopni różnicy w baniaku to policz sobie ile czasu po jednym prysznicu będzie dogrzewac te 13 stopni straty w baniaku 140l grzalka elektryczna 2kw bo na to są proste wzory, a później powiedz mi jeszcze ze to mi się opłaca przy moim odbiorze cieplej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz żona wzięła prysznic, z 45 temp spadła do 32, dogrzanie zajęło 10minut. Pamiętaj że wezownica ma moc 23kw przy 70/10/45, a ja właśnie na piecu mam średnio 68. 23kw dogrzewa 10min 13 stopni różnicy ....

a jakie masz straty na CO podczas poboru CWU na prysznic

C w u wiemy w jakim czasie ci wraca do zadanej a Co ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie mam straty, piec pracuje stabilnie. Spalanie przez ostatnie mroźne 7 dni to 100kg. Dziennie spalił 14.5kg. Ja przez 3 miesiące spalilem dopiero 1100kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc proszę byś to zaobserwowal

Chodzi mi o porównanie właśnie 2stanu a pid jakie są straty i co w takich sytuacjach jak prysznice itp radzi sobie szybciej

i jakie traci wartości zadanej CO

Jeśli mowa o spalaniu to nie porównujemy moje twoje bo mamy różne domki a i metraż również

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex

spokojnie

Ty masz inaczej i ja mam inaczej

Ty masz zasobnik pionowy z wężownicą ja poziomy z płaszczem

inny rozkład temperatur inne zużycie

i jak to określiłem w poprzednim poście ilu użytkowników tyle ocen- nie chcę Cię zmuszać do obrony Twojego stanowiska, jedynie chcę pokazać że moze być tanio i węglem i prądem. a jesli dodatkowo ktoś policzy i uzna że różnica niewielka to może zmienić dotychczasowy sposób na inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie popieram  na lato tylko i wyłącznie prąd jest to najtańsze ogrzewanie wody ,komfortowe bezobsługowe

Palenie grochem latem to głupota

 

Wręcz przeciwnie - porównywałem kiedyś koszt grzania CWU latem prądem i ekogroszkiem więc wiem, że węglem wyszło u mnie o ok. 30% taniej.

Do tego kocioł stojąc w podtrzymaniu ma ponad 40*C i nie rdzewieje, a gdy go wygasisz będzie zimny i na blachach będzie wykraplać się woda z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem test, przed prysznicem kiedy bojler był dogrzany i woda w nim miała 45 stopni odlączyłem mu pompke w sterowniku i poszedłem brać prysznic. Po prysznicu temperatura z 45 spadła do 15 - odczyt z czujnika na 1/3 wysokości bojlera, a odczyt z czujnika tarczowego na ponad 2/3 wysokości z 53 stopni spadł do 51. Zobaczę teraz czy bojler 140l dogrzany do 45 stopni wystarczy na całą dobę przy moim zużyciu bez dogrzewania histerezy. Jeżeli tak będzie to być może przekombinuje dogrzewanie pieca w nocy jednorazowo i tyle. Jeżeli będzie trochę brakować można jeszcze podnieść temp CWU. Zapobieglo by to skokom wykresu działania kotła przy każdym poborze cieplej wody.

post-65332-0-17371400-1454178927_thumb.jpg

post-65332-0-77872700-1454178935_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ludzie, trzymajcie się tematu, bo nie daj ..... wpadnie tu ktoś, kto do nowego domu szuka kotła i po lekturze waszych postów zacznie się utwierdzać w przekonaniu że idzie w dobrą stronę!!!

 

Przy tak małym domu 75-100 m2 ile zamierzacie wydać na ocieplenie ścian i stropu/poddasza i jakie to ma być ocieplenie? tylko sam materiał, bo robocizna jest taka sama przy 10 czy 20 cm.

 

Porównajcie koszty ocieplenia (tutaj proszę zwrócić uwagę że jest to koszt jednorazowy) do kosztów samego/gołego kotła + koszt opału przez sezon (12 m-cy) + praca własna.

 

W dobie ludzi wyuczonych/świadomych, potrafiących liczyć własne $$$, zaczyna kombinować i kombinować, dowie się jak jest różnica w kosztach pomiędzy 10-12 cm styro a 20 cm styro i jakie będą koszty c.o./cwu przez 12 m-cy.

 

Jak już sobie odpowiecie na pytanie czy do takiego domu jest ekonomicznie uzasadnione montowanie kotła z podajnikiem, to kol. suspenser  i  inni  sprzedawcy w takich tematach nie będą mieli brawa bytu, bo żaden człowiek myślący/liczący nie da zrobić się w jajo.

 

Cenniki i kalkulatory w dłoń, miejcie na uwadze że ocieplenie Waszych domów to jest inwestycja (gdzie talary są rok do roku) a kocioł to wydatek, który rok do roku puka do Waszych portfeli. Liczcie to nie boli a koszt utrzymania domów będzie śmieszny i co równie ważne rączki będą czystsze. Wtedy takie pierdy że grochem jest taniej o 30% tracą sens.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chłopie nie każdy ma gaz. Owszem ja jak miał bym gaz to bym się nawet nie zastanawiał przy tak małym domku docieplonym piec tylko gazowy, ale jak trzeba wybrać inną możliwość to piec z podajnikiem jest jak najbardziej ok. Ja mam 112m2 dom i od 20 października do dziś spalilem 1150kg ekogroszku. Zimę zakończę zapewne 1.5 tony spalonego ekogroszku co daje 1200zł kosztów za sezon grzewczy z ciepła wodą przy 21-22 stopniach w domu.

Nawet nie marzyłem o takim wyniku kiedy się wprowadzalem, sądziłem że realne będzie 3 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak już sobie odpowiecie na pytanie czy do takiego domu jest ekonomicznie uzasadnione montowanie kotła z podajnikiem, to kol. suspenser  i  inni  sprzedawcy w takich tematach nie będą mieli brawa bytu, bo żaden człowiek myślący/liczący nie da zrobić się w jajo.

 

Cenniki i kalkulatory w dłoń, miejcie na uwadze że ocieplenie Waszych domów to jest inwestycja (gdzie talary są rok do roku) a kocioł to wydatek, który rok do roku puka do Waszych portfeli. Liczcie to nie boli a koszt utrzymania domów będzie śmieszny i co równie ważne rączki będą czystsze. Wtedy takie pierdy że grochem jest taniej o 30% tracą sens.

 

Czy w ogóle czytałeś o czym tu napisałem ?

 

Proponuję przeczytać ze zrozumieniem jeszcze raz:

 

"Wręcz przeciwnie - porównywałem kiedyś koszt grzania CWU latem prądem i ekogroszkiem więc wiem, że węglem wyszło u mnie o ok. 30% taniej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.