Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina 9kW problem z podawaniem węgla


wywialus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy spotkał się ktoś z konfiguracją Technixa 10kW z motoreduktorem Motovario nmrv 30/50. Silnik 0,12 kW z Meblomark. Uruchomiłem wczoraj kociołek na Skzp-02 wrzuciłem jakieś 12 może 14 kg ekogroszku i wrzuciłem PID. Ustawienia temp kotła 56st, powietrze na dwuchawie max. 35% dmuchawa 80W przyslonieta w 2/3 mniej więcej. Spaliny 80-95 stopni. Rozpocząłem od podawania wegla 10s obecnie mam 30s, max co mogę ustawić w sterowniku a kociołek ma problem z osiąganiem temperatury. Obciążenie nieduże, co prawda domek się wychodził trochę jak podmieniałem kocioł przez 5 dni ale to nie mróz tylko co najniżej 4 stopnie w nocy. Kociołek dopiety przez wymiennik płytowy z zaworami trójdrożnymi do obniżenia temperatury na grzejnikach w ustawieniu max 30% zasilania na grzejniki. Spalił przez 10h może max 4kg. Popiół ładny bez spiekow i niedopaleń. Nie mam doświadczenia z rurowym palnikiem i nie wiem jak powinien wyglądać płomień czy też żar, płomienia nie widać żar jest dość głęboko na moje oko. Mam wrażenie, że ten motoreduktor ma zbyt niski potencjał przesypu. Silnik też dość mocno się grzeje. Co o tym sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch zmienia PID modulując moc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję z obniżaniem powietrza może i rzeczywiście za dużo wieje. Tylko zauważyłem że jak ręcznie dodam więcej węgla to kocioł osiąga większą moc i spaliny rosną do 110-120 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie ma mnie przy kotle więc dam znać jak będę. Z tego co tak na oko mogę określić to jakieś 8 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
1 godzinę temu, wywialus napisał:

Nadmuch zmienia PID modulując moc. 

Tak ale wg tego co ty mu ustawisz w parametrach więc jak ty mu zmieniejszysz moc nadmuchu to pid wg tego będzie chodził .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to trzeba przemierzyć potencjał podajnika. Wpisać odp moc kotła a kaloryczność wpisać na początek to co na worku i do tego dobrać powietrze i co najwyżej korygować.

Na swojej dmuchawie WPA HL 06 80W mam powietrze 13/25 dla mocy kotła 14kW i widełki mocy 17-100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jak popróbuje to dam znać. Znacie może przesyp tego palnika? Ja mam na razie ustawiony niski 6kg/h. Mogę też go zmierzyć w sumie ale może ktoś na doświadczenie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wywialus, najlepiej pomierzyć bo ktoś może mieć inny motoreduktor i inne paliwo o innej granulacji.

Osobiście jestem zwolennikiem pomiaru "na żywo" czyli porównując to co wsypałem z tym co pokaże sterownik i wtedy odpowiednie przeskalowanie.

Po spaleniu worka można już z grubsza policzyć potencjał, po spaleniu 100-150kg będzie już w miarę dokładnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszekiem, tylko nie wiem czy mamy dokładnie te same palniki. Masz ten najmniejszy 10kW  w większym kotle od mojego czy ten większy palnik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponad dobie palenia wszystko się lepiej ustabilizowało. Tylko nie mam za bardzo jak go teraz obciążać, bo trochę ciepło na zewnatrz. Bojlerem wcześniej obciażylem i kocioł doszedł do nastawionych 64st. Wygrzał bojler i jak przelaczylem na c.o. obniżając temp. do 52st. to nawet się odstawił. Teraz leci na cały dom na ogrzewanie. Temperature kotla teraz 52 st. Wygląda że jest ok. Mam póki co powietrze 8-35%, przedmuch jak podaje +12%. Nie zmieniam tego na razie bo ścianki wymiennika piękne, beżowe. Mam teraz spaliny w granicach 75-80 st. Moduluje fajnie, w okolicach 30% . Nie zmieniałem na razie przesypu bo wrzuciłem worek 25kg i czekam jak się skończy to zrobię korektę. Jednak za krótko chyba wcześniej chodził na zmienianych przeze mnie nastawach i nie dałem mu się ustabilizować. Za nerwowo do niego podszedłem. Teraz się okazuje, że wystarcza mu 20s podawania aby dobrze spalał, może będzie mniej potrzebne. Palnik wypełniony, żużelek do krawędzi. Pewnie już dużo z nim nie popracuje bo zaraz będzie 22st na zewnątrz. Wrócę pewnie do tematu na nowy sezon. Wtedy też się okaże czy moje wyliczenia i dobranie kociółka na podstawie minionej zimy się sprawdzą. Spaliłem 2 tony węgla w kotle żeliwnym od Kielara z fajką żeliwną chyba robioną kiedyś przez buderusa. Miało to z 15kW, chociaż wymiennik to miał ze 21kW i chodziło to ciągle na odstawieniu więc wyszło mi że wystarczy spokojnie 9kW. Pytanie czy na pewno z tego małego palnika tyle wyciągnę w najzimniejsze dni. Czas pokaże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie to sobie ustaw w zakresie 3 - 5 sekund. Będzie podawał mniej, ale za to częściej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy potencjale ok 10kg sa 3s juž zbyt za malo.Lepiej troche osczednic mechanike.6s to polowe uruchomieni podajnika i dawka tež mala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zobaczę jak będzie, też sądzę że im mniej uruchomień tym lepiej a skoro dobrze spała to nie ma co zmieniać. To i tak wyjdzie jak będzie zimniej. Dziękuję wszystkim za dyskusje. Jak coś jeszcze wyjdzie to napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Informacyjnie - przesyp palnika sprawdzony, ten mały Technix ma ok 4,7kg na ekogroszku, przynajmniej w mojej konfiguracji z motoreduktorem Motovario 30/50. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi gdzieś w głowie siedziała nastawa przesypu blisko fabrycznej cobry tj 9-10kg/h, ale sprawdziłem i producent palnika podaje,że jego przesyp to w zależności od węgla od 1,1 po 1,3g/sek z lekkim haczykiem czyli od czegoś w granicy 3,9 po raczej 4,7 kg/h.

Sam do tej pory ustawiam bliżej 8-9kg dla licznika, dziwi mnie to blisko 5kg

W każdym razie do nastaw podawania wychodzi się dla niego jak dla kotła 25kW, czyli coś w stylu 10sek podawanie i 30sek pauza

Ślimak ma tu średnicę 60mm i jest na pręcie 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak nisko mi wychodzi. Jak robiłem przesyp parę razy to wychodzilo między 4,1 a 4,7 zależy jaka frakcja groszku szła. Przyjdzie sezon to zobaczymy.

Ja ustawię na początek na PID podawanie 20s skoro taki mały przesyp i zobaczę jak się będzie zachowywał w dłuższym czasie. 

Tak się zastanawiam, od jakiego parametru mógłby być dodatkowo ustawiany czas podawania. Wiadomo, że PID będzie częściej podawał jak będzie większe zapotrzebowanie i rzadziej przy mniejszym ale czas podawania pozostaje bez zmian. Zmienia się natomiast nadmuch. Tak się zastanawiam czy czujnik pogodowy mógłby mieć istotny wplyw na czas podawania, tylko oczywiście priorytet cwu musiałby jeszcze w to ingerować. Ciekawe czy dałoby to oszczędność na opale i dodatkowo obniżyło emisje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kłopot wyszedł teraz, mi wcześniej jakos wychodziło między 8 a 9,5kg, najczęściej do licznika w cobrze dawałem fabryczne 10, czasami 9kg, tyle,że tam nie ma to wpływu na pracę palnika a jedynie głupi odczyt spalania będzie. Trzeba ustawiać w skrócie jak kocioł 25kW

Tu w SKZP-02 czy w liniowym SPPv2 przesyp jest istotny do pracy, bo na jego podstawie wszystko się dzieje

Minimalny do ustawienia przesyp w SKZP-02 to było 5kg/h   teraz dosłownie ostatnio Tomek to korygował w sofcie i minimalny przesyp do ustawienia będzie niższy

 

Ja lubię jak za jednym dokręceniem ślimaka idzie ok 21-25gram, dla SV200-15 ustawiam zatem wyjściowo czas pracy podajnika na 7sekund

Ty w SV200-10 (najczęściej idzie na kotły 8-9kW a max na super opale i stanowsiku badawczym to 12kw) aby mieć podobnie powinieneś mieć domyślny czas pracy ślimaka na 17-18sekund

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo to na moją prośbę wchodzi ta korekta w SKZP-02 :). Już jest zrobiona. W takim razie spróbuję od tych ustawień jak napisałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.