Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik cwu


Roti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję zamontowanie zasobnika cwu w domu jednorodzinnym do pieca gazowego Vaillant ecotec. Dom zamieszkują  3 osoby, w niedalekiej przyszłości 4. W domu są dwie łazienki jedna z prysznicem druga z wanną. I teraz moje pytania jakiej wielkości zbiornik kupić 150 czy 200 l ? Jakiej firmy? Zbiornik warstwowy czy z wężownicą a jeżeli tak to jedną czy dwiema? Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Niechce tworzyć 2 wątku w przeciągu paru godzin z takim samym zasobnikiem więc dodam pytania tu.

Mógli byście polecić jakiegoś producenta/model, wg uznania - dla mnie nic nie daje tzn. nie znam i niewiem co bedzie ok a co nie.

znalazlem w internecie polecany ACV ale widze tylko warstwowe, ponad 5k za 160l - 200l

 

Nie ma nic tańszego w okolocach 3,5-4k ??

 

Pytacznie czy w ogóle opłaca się dokładać do nierdzewki, 2x droższy ale czy przyniesie kożyści nad np zwykłym biawarem za 2k ?

OK nierdzewka na dłużej wytrzyma, ale czy wytrzyma dłużej od 2 biawarów ? i czy poza długością życia niesie za sobą jeszcze jakies korzyści ?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hojrak napisał:

Pytacznie czy w ogóle opłaca się dokładać do nierdzewki, 2x droższy ale czy przyniesie kożyści nad np zwykłym biawarem za 2k ?

OK nierdzewka na dłużej wytrzyma, ale czy wytrzyma dłużej od 2 biawarów ? i czy poza długością życia niesie za sobą jeszcze jakies korzyści ?

 

Tu nawet nie chodzi o samą wytrzymałość. Bojlery nierdzewne to chyba jedyne, które spełnią wymogi dla wody pitnej, spożywczej(ktoś tak napisał - nie pamiętam, gdzie to wyczytałem). Po prostu woda nie reaguje ze stalą nierdzewną. Nawet kamień w takim bojlerze się nie odłoży jak woda jest twarda. Mają chyba jedyną wadę, którą jest cena. Stalowe zbiorniki są od środka emaliowane. Jak za mocno podgrzejesz wodę np. do 90 stopni w takim bojlerze to może popękać emalia...- wszystko pracuje od temperatury, rozszerza i kurczy - emaila raczej nie jest elastyczna. Tego problemu w nierdzewce nie ma, możesz sobie grzać wodę do jakiej chcesz temperatury, aby tylko nie zagotować. W stalowych te głupkowate anody megnezowe. Trzeba zmieniać co kilka lat. Ja u siebie ani razu nie zmieniałem, więc anody już od wielu lat nie ma. W bojlerze tona rdzy na dnie bo rok temu spuszczałem wodę to pod koniec lała się herbata razem z kawałeczkami blachy. Niewykluczone, że trochę fantów przyleciało z wodociągu jak jeszcze nie miałem filtrów wstępnych. To mój już ostatni bojler stalowy. Latem wymieniam na kwasówkę Chełchowskiego. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj. Szukam zasobnika  CWU 100 litrowego (ew. 120), stojącego, z wężownicą, z grzałką elektryczną oraz w klasie energetycznej A czyli o niskiej stracie postojowej. Przeglądnąłem różne oferty i niestety zasobnika o takich wymaganiach nie znalazłem. Czy ktoś spotkał się z takim, który posiada wszystkie powyższe wymagania.
Nie wiem czemu ale producenci posiadają takie  jednak bez grzałki.

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat. Zastanawiam się nad Biawarem a Termicą. Pojemność 150L.

Narazie faworytem jest:

https://www.fuego.pl/termica-wwg-150-stal-nierdzewna.html

Ale ostateczna decyzja jeszcze nie podjęta. Ktoś tam pisał na forum, żeby niby one są z jakiejś gorszej nierdzewki wykonane i dlatego nie jestem pewny czy warto dopłacać czy po prostu brać Biawara i tyle.

Edytowane przez pwmatys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.4404 jest za dopłatą.

O tą podstawową pytaj producenta, ale pewnie 1.4401.

Godzinę temu, pwmatys napisał:

Akurat Biawar w wersji 150L też ma klasę C - czyli tak jak Termica 150L.

Poszukaj lepszych zasobników np taki https://www.biawar.com.pl/produkt/quattro-stojace-wiszace/  , on ma kl A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku byłem nastawiony na Biawara Quattro tylko, że wersja stojąca nie ma grzałki, a wolałbym z grzałką bo zawsze w razie potrzeby można grzać prądem w taryfie nocnej + ew. może kiedyś wpadnie panel fotowoltaiczny więc wersja z grzałka jak najbardziej przydatna.

W wersji stojącej o wiele mniej kłopotu z wymianą anody magnezowej oraz przyłącza wodne są w dogodnym miejscu względem istniejącej instalacji.

Wersja wisząca nie pasuje w miejsce w którym ma być umiejscowiony zasobnik.

Termika ( ta 100-litrowa) jest droższa, ma większą stratę postojową niż Quattro, wężownica ma mniejszą powierzchnię. Znajomy ma Quattro i podobno jak kocioł zacznie grzać zasobnik to po kilku minutach praktycznie przepływowo ogrzewa wodę.

ps. Ja to mam zawsze pod górę jak coś trzeba zrobić, nie dość że trzeba wydać kasę to jeszcze trzeba się nakombinować i naszukac :)

 

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest, do jakiej temperatury grzejesz wodę i ile stopni jest w kotłowni. Bo jeżeli grzejesz do 45 w ciepłej kotłowni, to różnice między klasą A i B są w sumie groszowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.