Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Vegas 18kW


rafalnix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zakupilem nie dawno kocioł i jestem kompletnie zielony...Proszę o poradę jakie ustawienia zastosować pieca ( czas podawania, przerwa podawania, bieg wentylatora itd ). Mam do ogrzania jakieś 240 M. Pałę aktualnie Eko groszkiem 28 000 J.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka . Tu masz tabelke z ustawieniami jakie ma Kamil Miernik . Mozesz je potraktować jako punkt wyjscia.  Ustaw co trzeba i obserwuj , w razie czego trzeba będzie korygować parametry . https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/e/2PACX-1vRTfhH9E0qGW6BVPV2TAkIc5G2IOperOZaS3DFM-0uC6dDH6o8CDxqk0V_TYlfDvyH2UVtoJmiULi2q/pubhtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to szkodzi w posilkowaniu się nią . Masz tyle i tyle mj szukasz ustawień a ok nadmuch tyle podawanie tyle maks dmuchawy tyle . wstępnie jako tako jest . Reszta to już doszlifowanie ustawien . Lecisz na jutuba szukasz filmików jak ma wygladac kopczyk jak popiół i zas do pieca grzebac . Wiem że Ci wiele nie pomogłem :) jednak mając dwa takie same piece a inny węgiel w ustawieniach już będą dość zauważalne różnice . Od czegoś trzeba zacząć a myślę że od takich z grubsza ustawień można wyjść . Reszta to już Twój czas i bieganina z korekcją tych ustawien.

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, rafalnix napisał:

Witam wszystkich.

Zakupilem nie dawno kocioł i jestem kompletnie zielony...Proszę o poradę jakie ustawienia zastosować pieca ( czas podawania, przerwa podawania, bieg wentylatora itd ). Mam do ogrzania jakieś 240 M. Pałę aktualnie Eko groszkiem 28 000 J.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Przepraszam Cię Kolego , ale na podstawie takich informacji nikt Ci nie jest wstanie pomóc bo to byłoby wróżenie z fusów.

Musisz co najmniej na początek  podać jaki masz palnik  , sterownik ,  opisać dokładnie instalację , jakieś zdjęcia ewentualnie schemat.

Rozumiem , że jakieś próby masz już za sobą  - opisz je.

Jakieś elementarne dane muszą być , Fafał podał Ci tabelę nastaw , która może być podstawą do dalszych modyfikacji ustawień.

Aha , trochę żle doczytałem - to chyba jest kocioł ze sterownikiem  ST 750 - czy tak?

Skorzystaj na początek z ustawień  producenta.

Na marginesie , dlaczego na alledrogo piszą o pellecie ?

https://allegro.pl/oferta/kociol-stalmark-eko-vegas-18kw-ekogroszek-ekodesig-7402937956

Edytowane przez Jasa
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam auto syrena Bosto, jak mam jechac żeby dojechać. Sorki za ironię, ale zadawanie takich pytań ze mam taki kocioł i jestem zielony.  A cóż zrobiłem w kierunku żeby nie być zielonym. Nikt nie poda gotowej recepty, jak nastawić sterownik. Ba więcej będąc fizycznie przy sterowniku nikt nie ustawi go za pierwszym podejściem. Pierwsza rzecz to zrozumieć zasadę działania " owego ustrojstwa" jak już zalapiesz o co chodzi to metoda prób i błędów ustawisz jak będzie potrzeba. Generalnie jest zasada " na palniku ma być kopiec( nie kreta) z eko, za dużo wiatru będą spieki ( kalafiory) i wydmuch ciepła w komin, za mało wiatru będzie kopcił. Kazdy sterownik inaczej się nastawia dla dwustanowca inaczej dla PID inaczej 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pidzie masz cały czas prace . Sterownik utrzymuje się blisko zadanej . W dwustanie jedzie nie jedzie . I potrzebuje więcej czasu by dojść do zadanej . Po czym odcina dmuchawę i pokapca sobie . Aż zaś opadnie temperatura i znów jedzie . No i w pid masz czyściej z racji tego że jest cały czas plomien . Takie moje spostrzeżenia po przejsciu na pid .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od sterownika . Minimum powietrza ,maksymalne powietrze i czas podawania . To chyba najbardziej istotne . Chociaż kaloryczność chyba też hihi . Moje przeboje co przed chwilą opisałem w temacie . Ale jeszcze nie wiem i liczę na jakieś wypowiedzi . Wracając do Twojego tematu . Ustawiaj te podstawowe wartości . Obserwuj ,opisuj i wstawiaj fotki . Wyczyść popielnik i jak się coś uzbiera to też daj foto . Będzie wiadomo czy skleja coś czy już sypie węglem .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PIDu to zależy od stera,są takie że ustawia się nadmuch i przerwę w podawaniu dla min i max mocy kotła. Są też stery gdzie trzeba wpisać np kaloryczność paliwa czas podawania i siłę nadmuchu resztę robi sam sterownik. Generalnie czas podawania jest taki sam dla każdej mocy kotła a jedynie przerwa do podania do podania się zmienia. Nadmuch najlepiej ustawić tak aby eko palił się ładnym żółtym płomieniem bez iskier, i nie kopcil. Dalej podawanie przerwę od do, lub innym parametrem zależnie od stera. Ja np te wartość zmieniam kalorycznością paliwa i korekta na +/- . I jeszcze jedna rzecz przy kotłach podajnikowych delta zasilania i powrotu jak najmniejsza np 3-6 st nie huśta kotłem, a to tylko może zapewnić ochrona powrotu. I np sterowniki niektóre mają taką funkcję właśnie ochrona powrotu. I to zadanie wtedy spelnia zawór 4D z pompa kotlową, i siłownikiem zaworu.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam piec co kolega. Walczę z nim od 22 października i szczerze jeszcze do perfekcji nie doszedłem ale czytam dużo na forum i kombinuje z ustawieniami. Nie tymi w menu zaawansowanym tylko w menu serwisowym. Kod 5162. Dzięki temu spiekow mało ale jeszcze walczę. Moje ustawienia na dzień dzisiejszy to:

Min podawanie 1sek

Max podawanie 6sek

Min przerwa podawania 57sek

Max przerwa podawania 120sek

Went roboczy min 25 ale zmieniłem dzisiaj na 20 zobaczymy czy coś da jeśli chodzi o spieki

Went roboczy Max 35

 

Myślę jeszcze nad czasem przerwy minimalnej czy nie zwiekszyc jej do ok. 50 sek ponieważ po bokach zbiera się ten popiul nie opada i tak jak by się tworzył krater ale po straceniu go rozpada się i kopczyk z zaru jest na środku i jakoś ok 2 cm nad retorta więc. Jak będę miał chwilkę to zamieszczę zdjęcie.

 

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem palić na Pidzie. Po 24 godzinach popielnik był tak pełny ze aż popiół podchodził pod palnik. W popiele bardzo dużo spiekow i niedopalkow. Współczynnik wentylatora i podawania miałem ustawione na 0. Przestawilem współczynnik wentylatora na 5 i dzisiaj po południu zobaczymy efekty. Przesyłam zdjecia.

Co Wy na to koledzy ???

20190228_160944.jpg

20190228_160935.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie śpieki wraz z niedopalpnym węglem. Jeśli chodzi o ustawienia PID to tylko w menu serwisowym. Kręcenie współczynnikami podawania i wentylatora noc nie da! Wiem to po sobie. Spędziłem od 22 października już wiele godzin przy piecu a nadal kombinuje z ustawieniami.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to są jakieś jaja.  W jakich czasach my żyjemy?  Przecież takie rzeczy robi instalator kotła.  A jak instalator albo inwestor dupa,  to się poświęca parę stowek i wzywa serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I za każdym razem trzeba tego serwisanta wołać? Pamiętaj o tym że węgiel weglowi nie równy i choćby brał z tej samej kopalni to za każdym razem będzie inny. Pięc trzeba poznać, nauczyć się go a nie serwis ciągle. To tak jak bym miał za każdym razem do spalonej żarówki wzywać fachowca.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Serwisant ustawia kocioł pod dany węgiel.  Jeśli chcesz potem zmiany to już masz punkt wyjścia a tak to przepraszam Cię kolego ale jak by ślepy kulawego prowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawienia mojego pieca nauczyłem się sam dzięki temu forum. Czytanie i kombinowania samemu i dochodzi się prawie do perfekcji. Najlepiej nauczyć się pieca samemu a nie liczyć na kogoś.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podpisałeś protokół że zostałeś przeszkolony z zakresu obsługi kotła, a ten został zainstalowany wg obowiązujących norm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę wchodzimy na prawo. Masakra... Brak słów. Mój jest zainstalowany z certyfikatem więc wszystko jest w najlepszym porządku. Szkolenia nie musiałem żadnego mieć bo w konstrukcje pieca nie ingeruje a po za tym jestem osobą która w pewnych zakresach życia w których wiem że dam sobie radę to robię sam. Krótko mówiąc nie mam dwóch lewych rąk jak co nie którzy.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne prawo, przecież protokół jest wymagany do gwarancji kotła.  A przeszkolenie z zakresu obsługi kotla to nie ingerencja w mechanikę. Mam kocioł w którym cały sezon nie robisz nic oprócz dosypywania paliwa, nawet przy zmianie dostawcy a jednak taki instruktaż od serwisanta otrzymałem.  I masakra to jest u Ciebie bo dajesz się nabijać w butelkę a my nadal nic nie wiemy o twojej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obsługi swojego stalmarka eko vegas 18kw nauczyłem się sam. Chodzi mi o obsługę sterownika tech st755 z pid. Gwarancję też posiadam bo mam certyfikat. A jeśli chodzi o instalację to cała nowa wraz z grzejnikami bojlerem pompami i zaworem 4d itd. Chodzi mi o to że pracując w pid nie da rady ustawić pieca żeby działał dobrze na tych serwisowych ustawach. Trzeba samemu pokombinować i to jest najlepsza nauka i poznanie pieca jak coś zacznie szfankowac. Nie wydałem ani złotówki na jakiś fachowców żeby mi ustawili piec sam do tego doszedłem jak ma działać ten sterownik.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pida uzywam od wielu lat

Wczesniejj dwustana przez 4 lata

Masz mocny wegiel wiec na pidzie idiealnie sie to nie spali wiem bo mialem ten problem kilka lat i mnie to mega wnerw...teraz dopala mi sie wszystko na maczke

Wczesniej szedl tyljo wegiel 28 mj z lokalnego skladu noname
Teraz mieszanka czarna perla + czeski + pellet 1/2/1

Jesli chodzi o zuzycie wegla to na pidzie idzie go wiecej aczkolwiek w tym roku dobowe zuzycie wahalo sie od 25 do 36 raz nawet wykrecilem 20 nie wiem jak sterownikowi sie to udalo

Do pieca zagladam co 4 dni na zaladunek i prawie codziennie zajrzecz na palenisko

Zycze ci przed wszystkim malo nerwow

Aczkolwiek mocny wegiel moze byc droga przez nowe horyzonty168ccdff6cb81b19aa752a6b988692c5.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.