Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spostrzeżenia i opinie po zmianie kotła zasypowego na kocioł na ekogroszek


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że jesteś niedowiarkiem,ale ja nie mam ochoty cyganić nikogo,a drewno mam już pocięte tylko transport 1km na kupę, 2 m/ce suszenia i do szopy,ja kupiłem kocioł pod opał a nie odwrotnie ,gdybym miał robić tak jak piszesz lub kupować po 200zł m/p to kupiłbym podajnika ,najpewniej na pelet,choć też są minusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maronka napisał:

kupiłbym podajnika ,najpewniej na pelet,choć też są minusy

Jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam z dużą, dużą ostrożnością podchodzić do tego co pisze maronka, w wątku o DREW-MET napisał:

Cytat

Jak powiem że spaliłem do tej pory ok.300kg węgla i trochę drewna,to pewnie też powiesz że jestem fanboyem swojej marki.Tak naprawdę to krasnoludki mi przynoszą i dokładają opał w nocy.

a w wątku o palniku kipi znowu co innego:

Cytat

Dużo zależy od sprawności spalania i odpowiedniego odbioru ciepła ,przykładowo ja w starej hajnówce spalałem 5 ton węgla i 10m/p drewna czyli lus minus 40000kw/h energii ,a teraz w ds-e 2 tony węgla i 10m/p drewna czyli 22000 kw/h i mam tak samo ciepło ,dom jest taki sam nieocieplony ,tylko okna wymienione,więc te okna i większa sprawność spalania spowodowały ponad 50 % mniej spalonego opału,więc jakby to przeliczyć na pellet ,22000/4kw=5,5 tony pelletu,na mój dom znośnie ,nie mniej to 4,5 tys zł kupujac po 800zł pellet,teraz przy jakimś tam wkładzie pracy włsnej wychodzi mi do 3 tys. sezon,czy warto pewnie nie ,ale jest jeszcze niezawodność mojego ogrzewania,nawet bez prądu dam radę i to na razie przekonuje mnie najbardziej by nic nie zmieniać

Przepraszam, że tak wypunktowałem, ale nie jestem pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, rzeczywiście, to była wypowiedź użytkownika carinus nie wiem skąd mi się to wzieło. Dzięki za zwrócenie uwagi! Co dalej nie tłumczy tak niskiego zapotrzebowania przy nieocieplonym budynku o powierzchni 200m2, ale nie róby zamieszania w temace. Chociaż raz napisał 2t raz 1t węgla, vs 10mp drewna vs 11mp, więc już trochę lepiej to wygląda. 

Chiałem tylko zauważyć, że nie wszystkie wypowiedzi mogą być zgodne z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kłamią,  choć nie wiem czemu.  W temacie o pompach gość napisał że przy 400m2 domu, starym,  nieocieplonym, puszcza na pompie w grzejniki 39* i ma w domu 23*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie niekoniecznie muszą kłamać. Nie każdy ma wagę w kotłowni i waży każde wiaderko. Podobnie z drewnem. Jak kupujesz sam w lesie, to jest szansa że rzeczywiście jest tyle co na fakturze, ale jak tniesz sam albo kupujesz od handlarzy poszczepane, to kto tam wie ile jest naprawdę. W dodatku w kotłowni zawsze zostają jakieś resztki z ubiegłych sezonów i weź tu dolicz się ile naprawdę spaliłeś...Zazwyczaj są to szacunki, mniej lub bardziej dokładne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, eliks napisał:

W temacie o pompach gość napisał że przy 400m2 domu, starym,  nieocieplonym, puszcza na pompie w grzejniki 39* i ma w domu 23*

Ale to jest możliwe i ocieplenie nie ma większego znaczenia.

Bardzo możliwe,że gość ma ogromne grzejniki i stąd taka temp zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mnie tak nie smieszy jak ktos robi statystyki spalania z dokładnoscia dekagramow/dzien.

Moja statystyka po tym sezonie grzewczym sprowadzi sie do policzenia pełnych worków z ekg, wtedy okaze sie ile faktycznie spaliłem i ile mniej wiecej musze dokupic na przyszły sezon.

W przypadku przywozu luzem ,tez wiem ile sie do danej przegrody zmiesci i ile zostanie po sezonie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Bardzo możliwe,że gość ma ogromne grzejniki i stąd taka temp zasilania.

To jest chyba jedyne logiczne wyjaśnienie tego fenomenu, grzejnik na całą ścianę. Warto jednak wspominać w dyskusji o takich "drobnych" rzeczach. To jest rozwiązanie niestandardowe, więc nikt nie powinien się porównywać z taką instalacją bez tej wiedzy.  Tak samo jak 1000kg węgla nie jest ekiwalentem 1mp drewna. Takie rewelacje psują jedynie odbiór i czytelny obraz tego jakie mogą być ewentualne koszty ogrzewania w danym rozwiazaniu. 

 

24 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

Ale to jest możliwe i ocieplenie nie ma większego znaczenia.

To chyba jakiś skrót myślowy? Czemu ocieplenie nie ma twoim zdaniem znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jamjestcichy napisał:

Ale to jest możliwe i ocieplenie nie ma większego znaczenia.

Bardzo możliwe,że gość ma ogromne grzejniki i stąd taka temp zasilania.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i dobrze to przemyśl. W domu i którym wspomniałem jest to niemożliwe.  Może 20* ale nie 23*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, tradycyjny napisał:

Warto jednak wspominać w dyskusji o takich "drobnych" rzeczach. To jest rozwiązanie niestandardowe, więc nikt nie powinien się porównywać z taką instalacją bez tej wiedzy

Rozumiem,że Wy taką wiedzę macie? I dlaczego ktoś nie może się porównywać z taką instalacją?

Ja mam w jednym pokoju 2 małe grzejniki,ale już w drugim 1 duży 3-płytowy o większej mocy niż te 2 małe razem.Czy to coś zmienia?

44 minuty temu, tradycyjny napisał:

To chyba jakiś skrót myślowy? Czemu ocieplenie nie ma twoim zdaniem znaczenia?

W tym przypadku nie ma bo cały czas piszemy o tym konkretnym przypadku.A dlaczego?

No pomyśl sam.Swoją drogą dziwnie myślicie-skupiacie się na ocieplaniu a nie na instalacji.Nie powinno być odwrotnie?

35 minut temu, eliks napisał:

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i dobrze to przemyśl. W domu i którym wspomniałem jest to niemożliwe.

Dochodzę do wniosku,że to forum opiera się na domysłach.Mogłeś zapytać gościa o grzejniki i instalację skoro Cię to interesowało.

Jeszcze dopiszę.

Czy ktoś zapytał się jego przy jakiej temp zewnętrznej puszcza na grzejniki 39*?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara kostka bez ocieplenia będzie miała spokojnie zapotrzebowanie na poziomie 100W/m2. Puść sobie 39* na kaloryfery i zobacz ile z tego jest ciepła.  To nie są domysły tylko życie. Jak ktoś jest mało inteligentny i pakuje ekogroszek do nowego domu,  to na zaworze 4D ustawi sobie 40* i w miarę mu chatke zagrzeje. A tu masz caban 400m2 bez ocieplenia, łatwo obliczyć jaka moc potrzebna jest do uzupełnienia ubytków ciepła. 

 

 

Ty ciągle z tą instalacją.  W którym punkcie instalacja jest ważniejsza od ocieplenia domu, geniuszu? Zobacz moją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, eliks napisał:

Puść sobie 39* na kaloryfery i zobacz ile z tego jest ciepła.

Problem w tym,że piszesz o instalacji,której nie widziałeś geniuszu.

Dla Ciebie wielkość i moc grzejnika nie mają znaczenia,więc o czym chcesz dyskutować?

Nie rozumiesz,że gość może ma ogromne grzejniki i stąd ta temp-da się?

Czy zapytałeś gościa jaka temp była na zewnątrz domu,gdy puszczał 39*?

Jak narazie z Twojej jak z mojej strony są to domysły.

14 minut temu, eliks napisał:

Ty ciągle z tą instalacją.  W którym punkcie instalacja jest ważniejsza od ocieplenia domu, geniuszu?

W każdym geniuszu.

Większość zakładających tu temat skupia się by najpierw zrobić instalację jak najlepiej bo nie stać ich na ocieplenie albo chcą ten etap przełożyć lub rozłożyć na następny lub nawet kilka lat.

Więc co jest ważniejsze-poprawna instalacja do konkretnego domu/mieszkania czy ocieplenie,które może kiedyś będzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty umiesz liczyć? Ludzie pakują kotły 15KW do nowych domów 150m2 a tutaj w starej kostce bez ocieplenia myślisz że zapotrzebowanie jakie jest? Policz sobie chociaż te 100W/m2? Umiesz liczyć? Jaka super instalacja to nadrobi? Grzejniki wielkości ściany? Dokładnie 430m2, dom lata 70te, instalacja stalowa, grzejniki żeliwne. Chcesz mi coś jeszcze napisać? Poza tym kolego, najpierw się ociepla dom, a potem rusza instalacje z kotłem a nie odwrotnie, to tak na przyszłość.

 

 

Edit: Aha, te 39* to pompowane przy -2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, eliks napisał:

Czy ty umiesz liczyć? Ludzie pakują kotły 15KW do nowych domów 150m2

Najwidoczniej Ty nie umiesz liczyć skoro na nowy dom 150m2 pakujesz 15kW-pewnie Pan instalator doradzał...

13 minut temu, eliks napisał:

Jaka super instalacja to nadrobi? Grzejniki wielkości ściany? 

Ten gość a raczej @automatyk bo to o nim mowa może właśnie ma tak duże grzejniki.Nie zapominaj,że i te grube rury też coś tam oddają do otoczenia.

I przestań tak podkreślać wielkość domu...

23 minuty temu, eliks napisał:

Chcesz mi coś jeszcze napisać?

Tak,że nie masz pojęcia o czym piszesz-ważne,że dom duży i bez ocieplenia a instalacja?,a instalacja zakładasz,że nie jest ważna.Pamiętaj,że to stara instalacja,więc nie wiesz co tam siedzi a ogromne rury to jak dodatkowe grzejniki-potrafisz to zrozumieć?

26 minut temu, eliks napisał:

Poza tym kolego, najpierw się ociepla dom, a potem rusza instalacje z kotłem a nie odwrotnie, to tak na przyszłość.

Tutaj widać jak jesteś odrealniony.Wejdź w dział kotłów i zobacz jak wiele osób kupuje nowe kotły nie patrząc na to czy dom jest ocieplony.

Gdyby każdy myślał tak jak Ty to czym by musiał grzać? Daj propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mnie nie rozumiesz. Nowy dom i kocioł 15KW do tego to patologia i o tym piszę.  W domu z zapotrzebowaniem ponad 100W/m2 nie zrobisz stałych 23* przy ujemnych temperaturach. Sam mam grube stalowe rury i wiem jak to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks

Odnoszę wrażenie,że nie chcesz pojąć o co chodzi lub wręcz przeciwnie,ale robisz dobrą minę do złej gry.

Mi nie chodzi o to co ktoś ma bo faktycznie może mijać się z prawdą,ale też nie piszę,że coś jest niemożliwe nie mając wszystkich danych.

18 minut temu, eliks napisał:

W domu z zapotrzebowaniem ponad 100W/m2 nie zrobisz stałych 23* przy ujemnych temperaturach

Dlaczego nie? Mam zapotrzebowanie na poziomie ~110W/m2 i przy -2 jakieś ~50* na grzejnikach daje w pokoju 22-23* Pokój 20m2,grzejnik 3-płytowy 90cm×90

Oczywiście przy -16* pewnie będzie potrzeba zasilić ten grzejnik temp 65-70* 

A teraz gdybym chciał mieć temp zasilania 39* przy -2* na zewnątrz i 22-23* wewnątrz musiałbym kupić grzejniki 120cm×60 3-płytowe 2sztuki

Nie ma to zbytnio ekonomicznego sensu,ale jak widzisz da się i tylko to od samego początku chciałem przekazać.

Co do reszty to się zgadzam,że wielu tutaj chwali się bardzo niskim spalaniem i wielu z nich nie pamięta co wypisywało wcześniej tu i na innych forach.

A jak Ci napiszę,że ktoś spala 6kg/doba węgla na 200m2 przy temp zewnetrznej 5* i wewnętrznej 20-23* to jesteś w stanie uwierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
5 godzin temu, eliks napisał:

W temacie o pompach gość napisał że przy 400m2 domu, starym,  nieocieplonym, puszcza na pompie w grzejniki 39* i ma w domu 23*

Hehe też to czytałem ale nie mam siły walczyć z każdą głupotą czy podłą manipulacją na forum a to była podobno pompa powietrzna o ile dobrze pamiętam po prostu ręce opadają czasami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Ten kolega miał już chyba wszystkie możliwe sposoby ogrzewania. I każdy był super do chwili aż zmienił na następny, który był jeszcze bardziej super... I wtedy dochodził do wniosku, że poprzedni był be... Jak wejdą do użytku przydomowe ciepłownie atomowe, to też pierwszy ją zamontuje a obecny wspaniały i praktycznie darmowy system okaże się do d..y...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

A jak Ci napiszę,że ktoś spala 6kg/doba węgla na 200m2 przy temp zewnetrznej 5* i wewnętrznej 20-23* to jesteś w stanie uwierzyć?

Jeśli znasz i jest to osoba zaufana (nie forum) to zapytaj i napisz szczegółowo gdzie, co, czym i jak (kocioł, paliwo, instalacja itd.). Być może oprócz węgla używa też innego ogrzewania tymczasowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja znajoma przez zimę spala tonę miału w swoim domu o praktycznie takim samym metrażu jak ja. i co kto ją przebije. o temperaturę w domu nie pytajcie.

podobno najlepsze bajki Brzechwa pisał. a tu okazuje się że są lepsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.