Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na pellet + bufor 350l

TomekA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem zupełnie nowy to forum znalazłem wczoraj wieczorem więc Witam wszystkich i życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2019.

Mam problem a mianowicie kocioł mam od początku grudnia (wcześniej całe życie mieszkałem w bloku więc nie interesowało mnie ogrzewanie)

Kocioł firmy Bałka sterownik Kutnowski esterownik.pl wydaje mi się że kocioł pali sporo za dużo i wogóle ma ciężko dogrzać wodę w buforze 

Temperatura.kotła ustawiona na 65 stopni

Temperatura powrotu 48 - 50 stopni

Temperatura zadana na bufor 50 stopni

Nie wiem czym regulować żeby ładnie grzał ten bufor i się wyłączał zastanawia mnie to bardzo ponieważ teraz temperatura na zewnątrz jest 2 stopnie na plus a co będzie jak będzie poniżej zera albo z -5 to już w ogóle zimno w domu.

Jak miałem odłączony obwód grzejników bo układałem płytki na ścianach było ok (wiem podłogówka ma mniejsze straty) kocioł pracował z około 5 -6 godzin na mocy 6 kW  i ładnie dobijał do 50 stopni na dole buforu i się wyłączał i odpoczywał 2 godziny. z mocą 13 kW pracował tylko 20 min podczas startu potem oscylacja między 9 a 6 kW ale znacznie więcej na 6 kW a teraz jak uruchomiłem znów obwód grzejników poprostu sobie nie radzi albo grzejniki za bardzo rozbierają ciepło i nie może dobić do tych 50 stopni na bufor.

Budynek jeszcze nie zamieszkały.

Proszę o pomoc i jakieś rady.

Pozdrawiam

Gość Visitor1230

Bufor niewielki podobnie jak u mnie. Najlepiej gdy kociol pracuje od poczatku do końca ladowania na mocy nominalnej. Wtedy jest najekonomiczniej. Modulacje mocy nalezy ograniczyc do min. Tzn. moze obnizyc moc w przypadku dochodzenia bufora do zadanej.  Ladowanie po wielu wariantach przetestowanych to od 45-50 do 65 stopni. Najlepszy wariant. Za buforem powinien byc mieszacz sterowany pogodowo. Wtedy bedzie to w miare dzialalo. Druga sprawa to pojemnosc bufora. Jest po prostu za mala. Tez mam maly 300 L. U siebie na wiosne dostawiam drugi tak sam. Bedzie polaczony w kaskade. I polecam takie rozwiazanie. Zwlaszcza przy takiej powierzchni do ogrzania.

IMG_20190102_141018.jpg

Coś takiego na szybko udało mi się naszkicować 

Dodam jeszcze że wyjście podłogówki i wyjście na grzejniki są na tej samej wysokości w buforze.

Elektrometr 350 l stojący

IMG_20190102_143232.jpg

Gość Visitor1230

Dobrze. Tylko jaki sens ma puszczanie na grzejniki raz 45 a pozniej 65 stopni. Rozbior z bufora podobnie jak na podlogowke musi byc w miare niskotemperaturowy i  stabilny. Takie moje zdanie.

Grzejniki mają każdy swoją głowicę termostatyczną tak aby każdym można było oddzielnie regulować temperaturę w danym pomieszczeniu.

Grzejniki na razie wszystkie są ustawione na głowicach na 2 czyli jakieś 15 stopni w pomieszczeniu dwa grzejniki tylko nie mają głowic ponieważ podczas montażu hydraulik poprostu zapomniał wziąć ze sobą ale będą założone 

Tak wyglądała praca kotła jak miałem odłączone grzejniki działała tylko podłogówka.

IMG_20190102_152507.jpg

Teraz wygląda to tak :(

grzeje grzeje i nie może nagrzać tej wody

Dla wyjaśnienia na schemacie : temperatura CUW  to jest temperatura wody w buforze 

Czujnik tej temperatury znajduje się obecnie po środku buforu ( nie na samym dole)

Moje pytanie czy przy załączonych grzejnikach i podłogówce da się uzyskać taką pracę jak wygląda to na wykresie gdzie działała sama podłogówka jeżeli tak to czym regulować ???

IMG_20190102_152329.jpg

Gość Visitor1230
2 godziny temu, sambor napisał:

A jaki sens ma komplikowanie instalacji i sterowania - przecież ponad 90% instalacji grzejnikowych z kotłem na paliwo stałe  jest dobieranych do temp zasilania 60-70C

A jaki sens sterowac niskotemperaturowo podlogowke, a kaloryferów nie sterowac. A dobieranie  grzejnikow na 60/70 stopni to tez archaizm. Lepiej mieć przewymiarowane grzejniki. Zwlaszcza, przy obecności podlogowki. Takie rozchwianie odbiorow zaburza stabilność działania systemu. 

Pojęcie "przewymiarowane grzejniki" nie istnieje w ciepłownictwie, a grzejniki i tak sterujemy głowicami zamontowanym na grzejnikach.

Jakby to była instalacja dla wandali lub wariatkowa to wtedy nie dajemy zaworów termostatycznych, tylko sterujemy grzejniki  centralnie podając temp o zmiennych parametrach, ale wtedy musimy dobrze się przyłożyć do doboru grzejników.

lepiej zasilać grzejniki ciągle zmienna temperaturą, nawet taka 30-35st niż grzać 70 i stop, 70 i stop. Komfort żaden, tylko złość, że albo gorąco, albo zimno(odczucie subiektywne, bo powietrze ma stałą temperaturę a termometr nie rejestruje promieniowania podczerwonego z za rogu, a my tak).

@TomekA czy kocioł to RBR K 12 kW? Sterownik eCoal v3.5? Jaki jest numer tego sterownika na esterownik.pl? 

Prawdę mówiąc nie nazwał bym tego buforem. Raczej wymiennikiem CWU biwalentnym. 

Rzeczywiście...przyjrzałem się dokładniej wykresom :) Dzięki @kiminero za zwrócenie uwagi. No i tytuł tematu mówi sam za siebie ;)

O ile się nie mylę, tam jest montowany palnik Kipi.

Palnik venma

Kocioł 13kW

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.