Skocz do zawartości
tata1

Pompa ciepła do CWU jaki wymiennik (skraplacz) wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem zakupić pompę ciepła do CWU. Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami. W sumie to już postanowiłem że będzie to kompaktowa z bojlerem. Ale też jeszcze rozmyślam nad tym czy nie kupić osobno pompy, a osobno bojlera. Pojemność 270-300l.

Doradźcie z jakim wymiennikiem najlepiej:

- Nabudowana fabrycznie na zasobniku (rys1) - wymiennik (skraplacz) w postaci nawiniętej aluminiowej rurki na bojlerze - tak robią wszyscy producenci kompaktów.
W tym rozwiązaniu woda grzeje się poprzez ścianki bojlera. (Tutaj mam faworyta IMMERWATER 300 v4, choć GALMET ma nieźle zbajerowany sterownik).

- Czy może jednak sama pompa i dowolny zasobnik. Wtedy dostępne sa dwa rozwiązania różnią się tylko skraplaczem (wymiennikiem):

a) Wymiennik płytowy jest skraplaczem (np. Drops, Galmet Small) - (Rys.2)
W tym rozwiązaniu CWU wprowadzamy bezpośrednio do wymiennika pompy ciepła nie trzeba wężownicy w bojlerze

b) lub wymiennik Shel In Tube jest skraplaczem (rys3) - Miedziana karbowana rurka zwinięta ciasno w małym kilku litrowym pojemniku (np: Krommler)
W tym rozwiązaniu również CWU wprowadzamy bezpośrednio do wymiennika pompy ciepła - nie trzeba wężownicy w bojlerze

Więc razem czy osobno, a jeśli osobno to z którym wymiennikiem.

boiler.jpg

płytowy.jpg

schelIntube.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam ,po kupnie domu miałem ten sam problem ,ogrzewanie wody cwu latem. Zdecydowalem sie na Galmeta  pompa ciepła,zasobnik 200L. Zainstalowałem galmeta w sierpniu pompa ustawiona na 48st, 4tery głowy w domu, ciepłej wody nie brakowało . Teraz cwu podłączone jest pod kocioł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi