Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla Draco Versa 24kw- problem z ustawieniem


szymon94x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie chciałbym się z wszystkimi przywitac. Dzien dobry!

 

Po przeczytaniu chyba większości tematów związanych z moim problemem postanowiłem założyć swój własny z nadzieją na pomoc w opanowaniu mojego szatanskiego pieca.

To tyle wstępu,

Piec : Tekla Draco Versa 24kw

Opal:Ekogroszek z kopalni Chwałowice

Instalacja centralnego ogrzewania nowa wykonana w tym roku :

10 grzejników aluminiowych

 4 grzejniki stalowe

ogrzewanie podłogowe na powierzchni 70m2 

do ogrzania dom około 200m2, nieocieplony. Okna plastikowe.

 

posiadam ogromny problem z ustawieniem tego pieca, pochłania on bardzo duże ilości opału a nie ma z tego żadnych korzyści cieplnych.

miał bym do państwa kilka pytań które z pewnością nieco rozjasnily by mi temat.

 

1. W przypadku paleniska rynnowego jak daleko ma wysuwać się żar?

2.jak jest z kwestią nadmuchu, hipotetycznie czy zmieniając przerwę podawania np z 40 na 25 czyli zmieniam stosunek podawania z 1:8 na 1:5 zwiekszam także nadmuch?

3, co z minimalna temperatura powrotu, jaka powinna mieć wartość?

4. Czy zawór 4d sterowany silownikiem powinien pracować mniej więcej w stałej pozycji czy też ma się co chwilę zamykać i otwierać?

Poniżej dwa przykłady ustawień pieca przy obecnych temperaturach.

1.

Temp zadana pieca 60 stopni

Temp CWU 52 stopnie 

Temp zadana na obieg 40 stopni

Podawanie 5s  (jest to wartość sugerowana przez model pieca - do edycji w Menu serwisowym)

Przerwa 25s

Moc wentylatora 150 (skala jest od 20 do 250) czyli wychodzi mam 60 procent

Klapka przymknieta tak na 3.5cm

Efekt.

Żar wysunięty na około 1/5 paleniska, ogień burzliwy, gigantyczną ilość spiekow w popiele, spalanie węgla w okolicach prawie 40kg na dobę.

Piec dochodził do żądanej temperatury w około 15 minut. Później moment w podtrzymaniu i znowu praca.

Temperatura wylotowa spalin około 280 stopni

 

Oczywiście przed tymi parametrami próbowałem z naprawami typu podawanie 5, przerwa 30 nadmuch 120, ale piec nie osiągał żądanej temp i cały czas było mnóstwo spiekow.

 

Wczoraj kupiłem termometr i okazało się ze mam bardzo duża temperaturę na wylocie no i tę spieki=wiadomo za dużo powietrza ale serwisant był i też ustawił parametry typu podawanie 5 przerwa 25 , nadmuch 140. Efekt taki ze węgla szło bardzo dużo a piec nie potrafił nagrzać.

 

Dzisiaj spróbowałem zupełnie innych parametrów, mianowicie:

 

Podawanie 5s, przerwa 38s, nadmuch 60 (24%), klapka na około 3.5cm uchylona, temp zadana 56, CWU 52,obieg 40 stopni.

Efekt jest taki ze żar wysuwa się na około 3/4 rynny. Ogień jest spokojniejszy. Na pewno jest znacznie mniej spiekow (chociaż nadal się pojawiaja) piec w większości pracuje w trybie praca z temp około 54/55 stopni. Czasem przechodzi w podtrzymanie. Zawor 4d ustawia się mniej więcej w stałej pozycji i w domu jest ciepło. 

Temp wylotowa spalin około 170 stopni w trybie praca i 100 w podtrzymaniu.

Wydaje mi się ze narazie są to najlepsze stawienia jakie udało mi się odkryć.

 

Tylko teraz pytanie dlaczego i serwisant i ustawienia używane przez innych ( nawet przy próbie skorygowania ich) w ogóle się nie sprawdzają.

Jak opanować tą bestię żeby efektywnie spalala opal i nie mieć przy tym wiaderka popiołu dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nocy sytuacja wygląda tak:

Popiołu o 60 procent mniej, są malutkie spieki ale pojawiły się też niedopałki +kocioł ma minimalnie za mała moc.

Zmieniłem nastawy na :

podawanie 5s

przerwa 33s

nadmuch 70

 

rozumiem że zwiększając ilość węgla muszę także dać proporcjonalnie więcej powietrza ?

 

w załącznikach przesyłam jak aktualnie wygląda popiół i palenisko.

IMG_20181203_094744.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit 2.

Po kolejnej rozmowie z serwisantem tekli który stwierdził że z dmuchawa absolutnie nie należy zjeżdżać poniżej wartości 120 (czyli 48 procent) serwisant stwierdził że mam za duży ciąg kominowy i bez jakieś redukcji ciągu nie jest w stanie mi pomóc. 

 

Jest w stanie ktoś coś zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Cię, mam podobny problem z moją identyczną bestią i szukam odpowiednich ustawień.

Na tą chwilę, po wielu zmianach ustawień, które niewiele dały, mam następujące:

Podajnik czas podawania - 5s

Podajnik przerwa               - 40s

Wentylator obroty              - 107

Potrzymanie                       - 22 min.

Niestety przy tych ustawieniach, przy aktualnej temp. zewnętrznej 1 lub 2 stopnie, temp. CWU 50, obieg w tej chwili 50 stopni, żar wysuwa się aż do 3/4 rynny, co objawia się nie do końca spalonym groszkiem, czyli mam nie tylko popiół ale i szlake(spieki) i to za dużo.

W sumie to wielki problem, bo trzeba opróżniać popielnik co 3 dni, a tak nie powinno być. Czy posunąłeś się już dalej w ustawieniach, które dały jakiś pozytywny efekt, a może ktoś wreszcie do nas dołączy??? Bo z tego, co widzę, to na tym forum niewiele się pisze o tych piecach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

ile metrów ogrzewasz? jakim węglem palisz?

Kolego jeśli nie palisz miałem to zjedź z wiatrem do 80, a przerwę w podawaniu wyciągnij do 60sek. i obserwuj. Popatrz ze 3-4 godziny co się dzieje i daj znać.

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem aktualnie w pracy, ale z tego co pamietam to moje ustawienia na tym piecu to :

czas podawania: 5s

przerwa : 22s 

powietrze 120(dmuchawa przymknieta na polowe)

podtrzymanie 20min.

pale groszkiem z Wesolej. Popiół co 2/3 dni do wyciagniecia. Ogien w 1/3dlugosci rynny, potem dopala sie zar a na koncu rynny mam juz praktycznie spadajacy popiol. Groszek mam suchy jak pieprz w podajniku. Spieki sa ale wydaje mi sie ze przez fakt dosc czestego wchodzenia w podtrzymanie. 

 

Kolego na dzien dobry zkontroluj czy w rynnie nie masz zatkane otwory ktorymi podawane jest powietrze :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2018 o 18:29, YaroXylen napisał:

Witam kolegę.

ile metrów ogrzewasz? jakim węglem palisz?

Kolego jeśli nie palisz miałem to zjedź z wiatrem do 80, a przerwę w podawaniu wyciągnij do 60sek. i obserwuj. Popatrz ze 3-4 godziny co się dzieje i daj znać.

Yaro

Witaj, do ogrzania jest 100m2 i palę groszkiem z Chwałowic. Zwiększyłem przerwę do 45s no i nie zagrzewa mi grzejnika najwyżej położonego w domu, w łazience, reszta funkcjonuje bez zarzutu. Teraz aktualnie zjechałem z przerwą na 40s i wentylator na 95. Czarna magia, zobaczymy jak teraz będzie. Na 3 stycznia zapowiadają mrozy, a więc do tego czasu trzeba coś urodzić efektywnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie dogrzewa ci grzejnika ,to może jest on zapowietrzony.Jeżeli nie jest zapowietrzony podnieś bieg pompy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powyżej zostało napisane:

Odpowietrzyć, ewentualnie uzupełnić wode w instalacji. Jak nie pomoże to pompa bieg wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Tekla Draco Duo 25kw. Moje ustawienia

Tem. Zadana 60 a powrót 50 st.

Podawanie 5s 

Przerwa 24s

Wentylator 120 w skali 20 do 250.

Groszek retopal. 

Ogrzewam dom z cegły nie ocieplony okna PCV. Około 210m. Wynik około 25kg na dobę. Myślę że wynik dobry. W domu ciepło jakieś 22 st.

Panowie, Panie.  Piece Tekla są ciezko do opanowania, ale za to wykonane z solidnej  konstrukcji. Jak dobrze ustawiony do czyszczenie  co 2 tygodnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie testuje nowe ustawienia. Tekla draco versa 24kw:

Podawanie 5s

Przerwa 50s.

Nadmuch 80

Groszek z Wesołej. Przepala go ladnie na popiol, ewentualnie minispiek rozpadajacy sie pod naciskiem palca.

Płomien zolty, spokojny. Kociol nastawiony na 60st. Dluzej pracuje by dobic do zadanej temp, ale przypuszczam, ze spali mniej. Podkreslam faza testow :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Także jestem szczęśliwym posiadaczem Versy z palnikiem rynnowym...

Moje ustawienia to:

Podawanie: 5s (fabrycznie bez możliwości zmiany- ewentualnie w serwisowych)

Nadmuch: Przesłona otwarta całkowicie, wartość 120 (ładny żółty płomień)

Przerwa: 28s (jeżeli granulacja eko jest mniejsza, muszę ustawić na 24-26, przy większych bryłkach ok 28-30s)

Podtrzymanie: 30 min

W ustawieniach serwisowych zmieniłem, tj. podwyższyłem ochronę powrotu do 45*C a temperaturę minimalną kotła ustawiłem na 60*C, przez co kocioł krócej dogrzewa do temperatury zadanej oraz wyłączyłem priorytet CWU. 

Dom ok 170m2 z lat 50-tych, stary, nieocieplony, okna plastikowe. 

Zużycie przy temp Noc -6 Dzień +2 (pełen zasobnik 150kg)

ekogroszek Chwałowice - 5 dni - ok 30kg na dobę

ekogroszek Wesoła - 4 dni - ok 37kg na dobę

retopal piast - 4 dni - spieki spieki spieki blokujące rynnę na końcu.

 

Generalnie najlepiej pali mi się ekogroszkiem z Chwałowic ale w piecu pozostawia totalny syf, tzn. na ściankach i furtkach jest sadza o grubości 2-3cm po 5 dniach palenia... Jeśli podwyższę nadmuch to może max 2cm sadzy na ścinkach ale robią się drobne spieki. Problem ten rozwiązałem z dosypywaniem 1 worka pelletu na cały podajnik i popiół jest jak drobny piasek.

Ekogroszek z Wesołej ma problem z dobiciem do temperatury zadanej. Piec pracuje ciągle, przez co zużycie dobowe wychodzi ok 7 kg więcej ale nie zostawia tyle sadzy w piecu... 

Ogólnie palnik rynnowy w tym piecu to totalna porażka... 5 klasa itd... A sam piec muszę czyścic co 4 dni żeby nie zapaliła się sadza w piecu co stało się mojemu koledze... Generalnie najlepiej mieć retortę. Wtedy czyścimy raz na 2 tygodnie... 
Można też uruchomić pracę palnika w opcji PID - ustawienia mogę wysłać na priv. (pali mniej ale piec pracuje ciągle i sam dopasowuje sobie moc jaką potrzebuje).

Co do słabego ogrzewania ostatniego grzejnika na poddaszu to zaleciłbym dolać wody, porządnie odpowietrzyć na wyłączonej pompie obiegowej a później przy-kryzować grzejniki NA POWROCIE te najbliżej pieca, tak aby wodę mogła pompa przenieść jak najdalej, w tym wypadku na poddasze. Zajęło mi to kilka dni aby wyregulować całą instalację ale teraz grzeje wszędzie równomiernie i grzejniki są ciepłe od góry do dołu. 
Sam palnik rynnowy Tekli lubi się "rozlatywać" przy samym wejściu ślimaka lub przy otworach powietrznych. Serwis twierdzi że jest to wina zbyt wysoko wartościowego opału powyżej 26mj i umywają ręce. Radzę przy czyszczeniu dokładnie obejrzeć swój palnik kamerką ze względu na przedmuchy itp... Mojemu znajomemu po groźbie sądem wymienili w ramach gwarancji już 3 palnik ale ogólnie wyrzuca ten piec po zimie i kupuje coś porządnego, np heiztechnik gdzie piec czyści się raz w miesiącu a spala wszystko idealnie lub kupi zwykły palnik retortowy który daje płomień na ok 30-40cm a nie jak nasza rynna na ledwo 15cm... 
W załączniku przesyłam zdjęcia po ok 4-5 dniach pracy...
Według mnie jest to niedopuszczalne!!! Natomiast firma Tekla umywa ręce... 

 

syf1.jpg

syf2.jpg

szajse palnik.jpg

Edytowane przez adalooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje  uwagi, może się przydadzą.....

 Palę na rynnie i mam spostrzeżenie którego nie potrafię logicznie wytłumaczyć

Ustawienia:

podawanie 10 sek

przerwa  72 sek

Wiatr ustawiona szczelina około 1,5 cm

- Przestawiłem tydzień temu - podawanie i przerwę podawania zmniejszyłem o połowę, czyli 5 sek/ 36 sek  

 Dłużej nabierał temperatury i wzrosło zużycie groszku

  Wróciłem z powrotem na dłuższe nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko podejrzewam że większość użytkowników posiada sterownik RecalArt Premium a od zeszłego roku jest montowany nowy sterownik firmy COMPIT, w którym nie idzie zmienić czasu podawania - jest na stałe 5s. Oba sterowniki działają na podobnej zasadzie jednak każdy troszkę inaczej steruje piecem. Moje spostrzeżenie co do rynny: nadmuch jest głownie na pierwszych 10cm, pozostała długość rynny jest słabo  napowietrzana przez co marnujemy opał. 

recalart.jpg

compit.jpg

Edytowane przez adalooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jozefg1 napisał:

Wtrącę swoje  uwagi, może się przydadzą.....

 Palę na rynnie i mam spostrzeżenie którego nie potrafię logicznie wytłumaczyć

Ustawienia:

podawanie 10 sek

przerwa  72 sek

Wiatr ustawiona szczelina około 1,5 cm

- Przestawiłem tydzień temu - podawanie i przerwę podawania zmniejszyłem o połowę, czyli 5 sek/ 36 sek  

 Dłużej nabierał temperatury i wzrosło zużycie groszku

  Wróciłem z powrotem na dłuższe nastawy

Nie mam doświadczenia w prowadzeniu palnika rynnowego , gdyż takowego nie posiadam , stąd moje spostrzeżenia bedą z konieczności trochę teoretyczne ale może komuś się przydadzą.

 Palnik rynnowy z uwagi na trudniejszy  , w porównaniu z retortą , proces odgazowania paliwa przed właściwym spalaniem , wymaga większego zładu paliwa na palenisku . Za głęboki płomień w rynnie , odsłonięte otwory nadmuchowe , za mała powierzchnia palnika zajęta przez paliwo - to wszystko prowadzi do niewłaściwego , niepełnego spalania na palenisku  , generowania spieków  ,nieosiągania temperatury zadanej.

Na palenisku musi być po prostu więcej żaru . Stąd właściwsze wydaje się rzadsze podawanie paliwa ale większymi dawkami .

Spostrzeżenie kolegi Jozefg1 wydaje się potwierdzać te zasadę

Radzę kolegom rozwazyć czas podawania 10sek  i do tego dopracować czas przerwy aby zachować moc.

Przy paleniu w PID podnieść moc aby sterownik miał z czego modulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Heiztechnik napisał:

Rynny nie nadają się do spalania węgla.

Szanowny Pan bajki opowiada albo nie ma o tym bladego pojęcia!

Palę węgiel na rynnie i nie mam żadnych niedopałów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

To mnie nie pocieszyliscie z tą pekajacą rynną. Jak długo było palone na tym palniku zanim wystąpiło pękniecie? Osobiście na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z tego kotła po przesiadce ze zwykłego śmieciucha. Pale w dwustanie, ale korci mnie na przełączenie się na PIDa. Również dodam, że rynna i problemów ze spiekami brak :) co do spalania sie na pierwszych 10cm to jest to prawidłowo, nastepna długość rynny służy do ewentualnego dopalenia niespalonego węgla - info zaczerpnięte z rozmowy z serwisantem.

Edytowane przez pafiik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbował ktoś usunąć płyty te które są bezpośrednio nad palaniskiem? Wydaje mi się, że są za nisko i przez nie kocioł szybciej łapue sadze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja pale w PID i kiedy temperatura na zew.  oscylowała w granicy 0 st. C to spalanie dobowe wynosiło 20-22kg. Z tym, że ogrzewam niecałe 200m2. I sporo przypuszczam ciepła ucieka mi poddaszem, które nie jest wykończone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Witam

co do sadzy to faktycznie w tym piecu jest dużo trzeba czyścić raz na tydzień min lub częściej wloty do komina zarastają. Miałem wcześniej viadrus ling 25 nie było żadnego problemu. Czyszczenie było od góry gdzie część pyłu spadała sama na szamoty i do popielnika albowiem szamoty były umieszczone nad paleniskiem w formie daszku  a w płytach szamotowych były otwory przy ściance. A co do efektywności tych kotłow draco to mam troche mieszane uczucia. Widoczny dym nawet czarny z komina i własnie co bym sie nie spodziewał zapalenie sadzy w kominie. Przy tamtym kotle nic nie było widac z komina. A przypomne że kocioł był z 2004r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.