Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec z podajnikiem, bojler i podłogówka


Marcinnnn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Czy dysponuje ktoś schematem podłączenia pieca z podajnikiem z ogrzewaniem podłogowym i bojlerem?

Sytuacja wygląda następująco:

Piec z podajnikiem w kotłowni, w układzie otwartym

70m2 podłogówki na parterze, ok 300-320 mb pexa podzielony na 4 sekcje, najdłuższa ok 110mb

Jeden grzejnik drabinkowy  podłączony pod sekcję podłogówki w łazience

Bojler CWU ok 150 litrów

rozdzielacz do podłogówki z zaworem trójdrogowym i pompą.

docelowo, w przyszłości 3-4 grzejniki na poddaszu, ok 45-50m2.

Chodzi mi konkretnie o pomoc w umiejscowieniu naczynia przelewowego (pewnie przed pierwszą pompą na zasilaniu), pompy z bypassem lub bez niego oraz czy jest sens dokładać do tego układu zawór czterodrogowy, oraz podłączenie CWU w przypadku zamontowania zaworu 4D.

Z góry przepraszam, ale nie mogę nigdzie znaleźć jasnej odpowiedzi na te pytania. Liczę się z krytyką czytających.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób wg schematu jak  w załączniku.Podłaczenie grzejnika drabinkowego pod rozdzielacz podłogówki to zły pomysł.Jak będziesz robił te grzejniki na poddaszu to drabinkę podepnij pod rozdzielacz grzejnikowy,tak jak w książkach piszą)Lokalizacja pomp zaworów 3D w kotłowni w pomieszczeniach tylko same rozdzielacze.

Pompa na grzejniki najlepiej z funkcją autoadapt np Grundfos Alpha 2

Nie powinno się robić tak długich pętli teraz to już będzie potrzebna pompa 60-ka 

Pompa kotłowa najlepiej energooszczędna bo będzie łazić cały czas

Na grzejnikach zawory termostatyczne.Zawór 3D na podłogę albo termostatyczny typu Esbe VTA lub Afriso ATM lub z siłownikiem ESBE VRG,Afriso ARV  i tu dobrać odpowiedni Kvs zaworu

Zawór 4D sobie daruj

Kocioł węglowy ukł.otw.+2x3D.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na rozdzielaczu to Wilo Para 25-130/6-43/SC-12 z zaworem termostatycznym ESBE 20-43 C.

Wg. Twojego schematu ta pompa kotłowa podłączona do powrotu ma za zadanie mieszać?

Temat grzejników na piętrze zostawiam na razie na przyszłość, ale prawdopodobnie na rozdzielaczu będzie

Znajomy podpowiedział mi jeszcze takie rozwiązanie (schemat na szybko zrobiłem).

 

schemat pieca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcinnnn napisał:

 ta pompa kotłowa podłączona do powrotu ma za zadanie mieszać?

 

Ta pompa ma chronić kocioł przed niską temperaturą powrotu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozumiem :) źle się wyraziłem. Czyli to jest w ogólnikowo zastąpienie zaworu 4D?

Zasilanie do bojlera w tym momencie jest przygotowane przed samym rozdzielaczem na podłogówkę. Czy to rozwiązanie ma sens? Czy lepiej zasilanie puścić bliżej pieca?

Chciałbym wstawić w układ jak najmniej pompek, dlatego pytałem o zawór 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler dałbym jako pierwszy odbiornik .Przy ciągle pracującym kotle woda będzie sobie krążyć siłami natury jednocześnie dając ciepły powrót do kotła.Taka wersja do ograniczenia pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myślałem, żeby ewentualnie uniknąć dodatkowej pompy kotłowej ze schematu Odpowietrznika, zasilanie bojlera potraktować jako mieszanie zimnego powrotu, tak jak wspomniałeś.

Bojler docelowo jest przewidziany w pomieszczeniu odsuniętym od pieca o ok 7m. ( tak mam rzucone rurki w posadzce do CWU). Póki co, jeszcze bojler mógłbym przenieść do kotłowni, żeby zmniejszyć odległość od pieca, przez co krążąca woda ociepli powrót do pieca. Najwyżej samą CWU puszcze w dobrej otulinie te parę metrów do tego wcześniejszego pomieszczenia.

Czy w tej sytuacji mogę zastosować rozwiązanie zbliżone do tego schematu który zamieściłem? Jedna pompa przy piecu, zasilająca bojler, druga na rozdzielaczu od podłogówki, a poddasze w przyszłości na osobnym rozdzielaczu z zasilaniem podpiętym już za bojlerem a przed podłogówką?

Czy coś takiego miałoby rację bytu?

Schemat Odpowietrznika jest pomocny, bo trochę mi podpowiedział, ale chciałbym uniknąć zbyt wielu pomp

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta  grupa mieszająca wygląda jak w załączniku to twój schemat jest zły ponieważ pompy pracują w szeregu a nie powinny

Staraj się trzymać schematu jaki załączyłem.Do zaworu 4D i tak będziesz musiał dokupić dodatkową pompę obiegu kotłowego i tylko pójdziesz w koszty.No niestety na dzień dzisiejszy przy pompach energooszczędnych kilka pomp w instalacji to standard

Rozdz..jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wygląda dokładnie tak jak w załączniku który dodałem.

Jeśli chodzi o układ to rozumiem, że każda z pomp ma pracować osobno, niezależnie, żeby uniknąć "pchania wody" jedna do drugiej?

Powiem szczerze, że z kim bym nie rozmawiał z okolicznych "specjalistów" to każdy twierdzi co innego.

 

aukcja_1_6892798176.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie czy dobrze myślę :)

Na schemacie, dwie pompy pracują niezależnie od siebie ciągnąc wodę z pieca wedle uznania.

Bojler przeniesiony do kotłowni w okolicy pieca z pompą na zasilaniu, podpięty jako pierwszy odbiornik,  pracuje jako "ocieplacz" zimnego powrotu do pieca.

schemat pieca11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć jeszcze pompę na grzejniki.Przy opcji ochrony kotła przed zimnym powrotem przez pracę pompy zasilającej bojler "na stałe" trzeba się liczyć z tym ze temp.wody użytkowej=temp.zasilania kotła(grozi poparzeniem,zalecany w tej sytuacji zawór antypoparzeniowy)Wtedy pompa CWU chodzi nieustannie.Przy rozwiązaniu jakie proponowałem każdy obieg jest sterowany niezależnie

ZBZ.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze chcesz oszczędzać na pompach to instalacja jak w załączniku.Tutaj ochrona również przez pompa  bojlera na stałe.Jedna pompa obsługuje grzejniki i bojler.Naczynie wyrównawcze oczywiście musi być w najwyższym punkcie(nie tak jak na rysunku) do naczynia rura Cu28 lub stal1" Przed każdą pompą filtr osadnikowy zamontowany sitkiem w dół

 

wmw.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzięki takim osobom jak Ty, nie naciągnie mnie żaden pseudo-fachowiec ani "znajomy", który wie lepiej. Jakieś wyobrażenie miałem, ale chodziło mi o jakieś konkretne porady, żeby zrozumieć w czym konkretnie leży problem.

Zasady działania łatwo się domyśleć z Twoich schematów.

Oczywiście naczynie będzie wyżej, ok 1.2m, od najwyższego punktu na poddaszu.

Przemyślę jeszcze temat tej pompy kotłowej, bo ona chyba nie będzie musiała być mocna i specjalnie jakaś firmowa. Dwa ostatnie rozwiązania też są dość ciekawe, lecz w tym momencie nie będę mógł zastosować rozwiązania bojlera z grzejnikami na jednym obwodzie n poddaszu, ze względu na to, że górę zacznę robić dopiero w przyszłym roku.

Ogarnę sobie sprawę z tymi projektami w ręce i na żywo sobie to rozplanuję i na pewno coś jeszcze dopiszę do tematu.

Jestem wdzięczny za pomoc :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam podobny układ z tym że pompa ta od bojlera chodzi na stale i robi jako ochrona powrotu ale  rozdzielacz do podłogówki mam inny , tez z pompa ale zawór mam  w nim czterodrogowy i wszystko działa wyśmienicie ,  temp powrotu do kotła mam ok 53 stopnie przy temp zadanej kotła 58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś zrobić kilka zdjęć swojej instalacji i wrzucić tutaj?

Dokładałeś zawór antyoparzeniowy? Czy zrobiłeś cyrkulacje CWU?

Jaka pompa na bojlerze?

Fajnie byłoby porównać schematy Odpowietrznika z realną i działającą instalacją.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Pompa na powrocie a na wyjściu jedna rura idzie do bojlera dwupłaszczowego a druga do zasilania podłogówki oraz 2 kaloryferów które nie wiem po co montowałem skoro przez 3 lata nie były potrzebne ,  w rozdzielaczu podłogówki też jest pompka z zaworem 4 drogowym ,pompki obie chodzą na  1 biegu , cyrkulacji nie robiłem bo po co to tylko straty , natomiast wykorzystałem wtyk stera od cyrkulacji jako zasilanie pompki CO na stałe , dodatkowe wyciągłem czujnik bojlera i wstawiłem go na powrocie zasilania bojlera i to spowodowało że cała instalacjia pracuje bardzo swtabilnie bez wałtownych; spadków czy wzrostów temp , idzie jak baranek . odpowietrzniki mam załozone nna belce rozdzielacza ale w sumie ani razu nie trzeba było odpowietwrzać  bo jakoś wszystko zadziałało od strzała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za tyle pytań, ale im więcej koncepcji tym gorzej mi coś wybrać, a póki co mam jeszcze możliwość zrobić wszystko dopóki jestem na etapie planowania.

Proszę tylko o podpowiedź w którym miejscu najlepiej umieścić tą pompkę, 1, 2 czy 3? Przy czym pomiędzy 1 a 3 zmieniamy punkt zasilania na bojler i grzejniki na poddaszu (zaznaczone na zielono).

Część zaznaczona na żółto, na razie nie będzie podłączona. To są tylko plany na koniec przyszłego roku, a póki co chciałem zacząć grzać dół.

Do tego dochodzi kwestia umiejscowienia czujników ze sterownika (TECH ST-37N RS).

berthold61, czy mógłbyś podesłać jakieś foto lub schemat swojej instalacji?

Pozdrawiam

Bez nazwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2018 o 17:59, berthold61 napisał:

 

Kurcze, przepraszam, piszę z telefonu i nie mogę usunąć cytatu.

Odpowietrzniku, docelowo na poddasze planowałem w przyszłości dołożyć pompę. Kolejna na rozdzielaczu na pewno zostaje. Na bojler też musi zostać (jaką wstawić?).

Grawitacyjnie tu i tak nic nie zadziała raczej, dlatego w przyszłości myślałem o jakimś UPSie z niewielkim aku.

Kwestia tej czwartej o której wspomnialeś na początku, służącej tylko do ochrony pieca. Jakiego typu miałaby być ta pompka? Zwykła, tania i niespecjalnie mocna wystarczy? Skąd ewentualnie wziąć dla niej sygnał? Dodam, ze mam dwa oddzielne sterowniki do pompy, które dostałem z piecem "śmieciuchem" i pompą od znajomego, ale na szczęście zmieniłem koncepcję. 

Z racji sytuacji finansowej (jestem samotnym ojcem z niepełnosprawną córką :-) ), nie jestem w stanie zainwestować wielkim pieniędzy, ale też nie chciałbym stworzyć jakiegoś badziewia.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam pompę tak jak nr 2 i woda idzie do bojlera i wraca na powrót (chodzi nonstop) a druga oczywiście w rozdzielaczu podłogówki , na powrocie mam 50-53 stopnie przy zadanej kotła 58 i wad narazie nie widzę bo jest prosto i działa . dodam że bojler dwupłaszczowy o mocy 21 kw tak na nim pisze .Kocioł 10kw grzeje dom 120m2 na ćwiartkę gwizdka czyli obecnie od 2-3 kw.

planuję podnieść zadaną na 70 stopni bo podobno mniej sadzy , chociaż i tak za dużo nie ma , zasilanie podłogówki obecnie 28 stopni.

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie na powrocie jak u kol.Bertholda to po pierwsze naczynie wyrównawcze musi być o wiele wyżej niż przy pompie na zasilaniu(nie zawsze istnieje taka możliwość montażu naczynia) a po drugie przy tego typu rozdzielaczu na podłogówkę czyli z zaworem VTA pompy ta przed kotłem na powrocie i  ta za VTA będą pracowały w szeregu a nie powinny.Najpewniejszy jest schemat z drugiego postu w tym temacie,niestety z 4ma pompami ale za to każdy obieg jest niezależnie sterowany i masz możliwość ustawienia odpowiedniaj temp.wody w zasobniku.Jeżeli sterownik nie obsługuje pompy kotłowej to powinna ona być włączona na stałe do gniazdka,przydałaby się energooszczędna bo jak wspomniałem będzie chodzić cały czas no ale cena.Pompy wystarczą 40ki(no chyba że któraś z pętli w podłogówce jest zbyt długa wtedy 60ka)jak do ok.90m wystarczy 40ka.A czy podłogówka będzie działać poprawnie zależy od kilku rzeczy m.in. od:poprawnego doboru zaworu VTA,odpowiedniej średnicy rur do rozdzielacza,rozsądnej długości pętli.

Edytowane przez odpowietrznik
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja naczynie wyrównawcze mam pod samym dachem a to jakieś dobre 8-9 metrów od kotła , belka rozdzielacza też jakaś inna niż te co widziałem bo mam w niej zamocowany zawór czterodrogowy na powrocie podłogówki nad nim jest pompa podłaczona do zasilania górnej belki , pompka chodzi na 1 biegu ta druga od bojlero-ochrono-kotła też na 1 biegu to 60-ka

CAM00551.jpg

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie :)

Poszukam jakiejś niedrogiej, oszczędnej pompy na kocioł i chyba jednak zastosuję to rozwiązanie.

Jeśli jednak uparłbym się na dodatkowy sterownik pompy kotłowej, to mam do dyspozycji czujkę, którą można wpiąć ewentualnie na powrocie pieca z ustawieniem konkretnej temperatury. Sterownik ST-37N RS ma termik, czujnik podajnika, czujnik CWU, czujnik CO, wiec chyba nie bardzo mogę się tym posłużyć?

Start i sterowanie pompy na rozdzielaczu jak można rozwiązać w tej sytuacji?

Nie załapałem, że to chodziło o zawór 4D na rozdzielaczu.

Niestety najdłuższa sekcja ma ok 110-120 metrów, nie pamiętam dokładnie, ale mam nadzieję, że uciągnie wszystko :/

Ogólnie to piec w kotłowni jest opuszczony o ok 70-80 cm względem poziomu podlogówki (powrót do pieca). Naczynie będzie nad poziem sufitu na poddaszu, czyli jakieś 5,5 m nad piecem a ok 1,5m nad tymi grzejnikami na poddaszu (póki co, będzie bez nich)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.