Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z niesamowita instalacja CO (podlogowka+grzejnik)


skinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Na wstępie przepraszam za schemat instalacji CO, nie potrafię narysować tego lepiej. Proszę o przeanalizowanie bo już nie mam siły do okolicznych hydraulików (co hydraulik to inna wizja).

Co jest ogrzewane:

Domek parterowy (w przyszłości dojdzie poddasze użytkowe 2 grzejniki), ok. 55 m2 podłogówki 5 petli + 1 grzejnik drabinka w łazience. Układ otwarty, piec mpm ds 12-14 kw :/  (hydraulik "doradził"...) . Pompki obiegowe na grzejniki i podłogę to Wilo Yanos PICO 25/1-4(EU3). Regulacja temperatury podłogówki za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego ATM 341 kvs 1,6.   Ochrona powrotu zaworem 4d (recznie). Ze względu przewymiarowania kotła palę raz na jakiś czas.  Wcześniej temp na podłogę regulowałem sobie zaworem 4d i trzymałem go na ok. 40% otwarcia, na podłogę szło max 45*C. Do tej pory był problem z małymi przepływami max 1,5 l/min i to nie na wszystkich pętlach, a pompka musiała pracować na 4 biegu. Podłoga jakoś grzała, do szumu pompki przyzwyczaiłem się, więc temat olałem. Ostatnio podłączyli mi grzejnik drabinkę w łazience i jest już problem z regulacją. Jak zaworem 4d ustawie temp na grzejnik z 50+ stopni to zawór termostatyczny mieszający 3d (ustawiony na pozycje 6 czyli max 43*C) puszcza tyle samo (50*C) w podłogę(tak jakby nie mieszał z powrotem). Jak zawór termo 3d ustawie na połowę zakresu czyli powinno iść ok. 30 stopni to zawór blokuje dopływ zasilania, pompka zmniejsza pobór prądu, a na podłogówce są minimalne przepływy, poniżej 0,5l/min na rotametrach. I co teraz zrobić z tym fantem?

Przestudiowałem internet, przeanalizowałem połączenia w kotłowni i domyślam się, że problem jest w tych mini zaworach zwrotnych (tego typu Klik) przy zaworze mieszającym. Jak zawór termo odetnie zasilanie z kotła to przez budowę samego zaworu pompka nie ma siły otworzyć zaworu zwrotnego aby podmieszać wodę. Do tego odkryłem, że hydraulik zrobił jakieś dziwne podłączenie od pompy podłogówki do rozdzielacza podłogówki. Opiszę to tak łopatologicznie: zawór mieszający ->gruba rura ->pompka -> odcinek ok. 2 metry węższą rurą i przechodzi w grubszą rurę, która idzie dalej do rozdzielacza.

Proszę o poradę co zmienić, aby to w końcu działało. Postanowiłem zrobić to sam  i wydaję mi się, że te mini zawory zwrotne powinny iść do wywalenia, a normalny zawór zwrotny powinien iść na powrót ale za rozgałęzieniem zaworu mieszającego. Odcinek rury 2 metry o mniejszej średnicy do zmiany. Jeśli się mylę to proszę o poprawę. Co jeszcze można poprawić w tej niby instalacji?

Jak coś jest niejasne to postaram się opisać to lepiej i zamieszczę zdjęcia.

 

 

 

nibyinstalacjaco.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na grzejniki obniżana jest temperatura zaworem 4D, czy masz głowice termostatyczne?

Na pewno do poprawki rozmieszczenie zaworów zwrotnych w obiegu podłogówki. Ten na zasilaniu do wywalenia, zaś na powrocie do przeniesienia z rury podmieszania na rurę powrotną z podłogówki przed punktem połączenia z powrotem grzejników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gmaj22 napisał:

Czy na grzejniki obniżana jest temperatura zaworem 4D, czy masz głowice termostatyczne?

Na pewno do poprawki rozmieszczenie zaworów zwrotnych w obiegu podłogówki. Ten na zasilaniu do wywalenia, zaś na powrocie do przeniesienia z rury podmieszania na rurę powrotną z podłogówki przed punktem połączenia z powrotem grzejników.

 

Na chwilę obecną robię to zaworem 4d w celu ochrony powrotu. Termostatu jeszcze nie założyłem, ale jest taka możliwość.

 

3 minuty temu, odpowietrznik napisał:

Skreślone zawory są zbyteczne w tych miejscach

Zawór zwrotny ma być w miejscu jak na schemacie

ZVD.jpg

Czyli tak jak myślałem, tylko jak mam teraz podłączyć ten zawór mieszający, są takie śrubunki bez zaworów zwrotnych? Jeśli wywalę ten ZZ na zasilaniu zaworu termo to czy pompka z grzejników nie będzie podkradała wody z zasilania podłogówki jeśli pompa na podłogę zostanie ustawiona na niższy bieg niż ta od grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie żadnego podbierania.Zawory zwrotne w tych miejscach są bez sensu,one nic tam nie robią tylko przepuszczają przez siebie wodę) Jakie śrubunki z zaworami zwrotnymi?musisz wstawić zawór zwrotny w zaznaczonym miejscu skracając rurę powrotną z obiegu podłogówki a zaw.4D.Jak nie chcesz ruszać tych "złych" zaworów to mogą zostać , w tej chwili to one robią za "rumianek" nie pomogą ale też nie zaszkodzą;)Powodem szumów w instalacji zapewne są zbyt małe średnice rur do rozdzielacza podłogówki.

Lekarstwem na znacznie przewymiarowany kocioł może być zainstalowanie bufora ale to już trochę kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upitolić tą rurę CU i wtawić ZZ jak w załączniku.Jeszcze ciekawe jak długie są pętle w tej podłogówce.

Te półśrubunki z zintegrowanymi zaworami zwrotnymi mogą zostać nawet są zalecane do montoażu zaworów 3D przez producenta z tym że i tak powinny być zamontowane zawory odcinające aby móc ewentualnie zdemontować w razie potrzeby zawór 3D

xvx.jpg

zaw.zwr..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dlugie sa petle to nie wiem. Jest ich 5. Najwieksze pomieszczenie ma lekko ponad 20 m2 i podzielone jest na 2 petle. A moze ten zawor mieszajacy trzeba wiekszy dokupic?  I jeszcze jedno pytanie, cwu mam zrobione na grawitacji i z tej rury jest rozgalezienie na zbiornik wyrownawczy, czy na pewno to tak powinno byc? (Bojler na poddaszu razem z wyrownawczym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaki rozstaw rur ale dosyć gęsto zostały ułożone. Zamieszczam schemat. CWU działa na grawitacji, naczynie przelewowe jakieś 1,5 - 2 metrów nad bojlerem. Zauważyłem jeszcze jeden problem, po jakimś czasie pracy pompek (np po całej nocy) i przestawieniu zaworu 4d w pozycje 10 (otwarty na zasilanie grzejników) słychać bulgotanie i zaciąga powietrze w pompki tak jakby z odgałęzienia na CWU. Co tu może być nie tak? Naczynie przelewowe na jednej pętli z bojlerem i zaciąga powietrze?

nibyinstalacjaco.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.