Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet


9uba

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Dracogo napisał:

Dobrze wiesz, kolego sambor, że w przypadku instalacji, która na być na całości podłogowa, nie ma konieczności dopasowywania mocy kotła do zapotrzebowania  budynku. Bo jaki on by nie był, to i tak dobrze nie będzie, gdyby taka instalacja miała pracować, zasilana bezpośrednio z kotła. Dlatego rozpatrywana jest kwestia doboru bufora. Kolega-inwestor, może zastosować np. kotły o mocy od 20-25 kW (bo o takich była tu mowa) i wszystkie one będą zbyt duże do zapotrzebowania jego budowli. Ale przy współpracy z buforem, każdy z nich może pracować w optymalnych dla niego warunkach.

Pozostaje zatem ustalić, jakiej wielkości bufory można zastosować, żeby taki duet pracował sprawnie.

Tylko tyle i aż tyle.

I nie ma potrzeby analizowania projektu ułożenia pętli podłogowych. Ale ważne jest, żeby instalacja była prawidłowo zaprojektowana do obsługi ogrzewania niskotemperaturowego zasilanego z bufora.

Co za stek bzdur !

Nie ważna marka , moc , serwis - tylko bufor się liczy! To już bez bufora nie da rady?

To typowe zamiatanie pod dywan braku wiedzy, praktyki i zdrowego rozsądku.

Ciekawe że dla eko groszku to polecacie kalkulatory,  i inne wyliczenia a dla pelletu - dawaj bufor , największy jaki wlezie i nic po za tym, po ch... projekt, jak mamy bufor i dużo rury.

Dlaczego tak nie doradzacie dla ekogroszku?

Ja przy mniejszym ociepleniu mam ok 1000m/160m2 a u pytającego rury nawalone bez sensu - i kto to i jak  wyreguluje.

Pewnie następny będzie temat - jak tym sterować - dobór sterowników pokojowych i siłowników.

A jeżeli prawdą jest to co o budynku napisał kolega @badyl7 to jemu wystarczy z palcem w d .....12kW, jedyne pytanie czy nie będzie to mało ze względu na pojemność bojlera i zapotrzebowanie na CW.

Na takie poczynania ciśnie się jedno słowo Q....

PS

Kupowanie dużego kotła ze względu że ktoś ma dostać dotacje jest bez sensu, gdyż w każdej chwili mogą zrobić weryfikację dofinansowania i dostanie wg tego co potrzebuje do ogrzania budynku a nie wg waszych rad czy swoich pomysłów.

Wystarczy że padnie pytanie o zapotrzebowanie budynku na ciepło i co wtedy ? wyjdzie że jest 100W/m2 lub więcej - to kolega dostanie polecenie ocieplenia aby było np 40-50W/m2 i do tego poziomu będzie dofinansowanie.

Obecne czasy nie stabilne , a zmiany po wyborach lokalnych mogą być różne i to z dnia na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DracogoAle ja jestem przekonany, że oprócz softu niczym się nie różnią i to nie jest moja fantazja. Ja znam trochę ten kocioł, z racji ciekawskiego charakteru i zamiłowania do elektroniki, chociaż jestem laikiem w temacie hydrauliki. Słucham się mądrzejszych, a akurat mój instalator jest encyklopedia wiedzy jeśli chodzi o włoskie kotły. 

Edytowane przez eliks
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Co za stek bzdur !

Nie ważna marka , moc , serwis - tylko bufor się liczy! To już bez bufora nie da rady?

To typowe zamiatanie pod dywan braku wiedzy, praktyki i zdrowego rozsądku.

A kto napisał, że np. 12kW nie da rady?

To, że radę da, to jest raczej pewne, ale jak będzie wyglądała praca kotła i palnika, przy bezpośrednim zasilaniu takiej instalacji z kotła, to każdy wie, kto ma trochę doświadczenia, czyli owej "praktyki" w ogrzewaniu domu pelletem.

Praca takiego palnika, nie będzie miała nic wspólnego ze zdrowym paleniem i ekonomią.

Po wygrzaniu całej powierzchni podłogi, palnik będzie pracował z niską mocą, więc i na niskiej sprawności. To samo dotyczy kotła, którego sprawność, przy takim zasilaniu małą mocą palnika, także leci na łeb.

Dlatego bufor, jest najlepszym rozwiązaniem dla instalacji niskotemperaturowej.

I polityka, nie ma nic do tego.

 

P. S.

Kolego eliks, załóż nowy wątek poświęcony Twojemu zestawowi, to będzie sens podyskutować. Tu nie ma to sensu.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dracogo TU JEST opis kotła

 

@sambor u mnie według DTR kotła bufor do podłogówki jest wręcz wymagany. Również rozmiary bufora są tu podane w instrukcji kotła i są dobierane wg jego mocy. Nie piszę kto ma rację, piszę jak jest w DTRce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Panowie. Praca na niskiej mocy to praca na niskiej sprawności? To znaczy na jakiej? Bo z znanych mi kotłów sprawoność na niskiej mocy to i tak 91-94%

Przy takiej  sprawności i dobrej modulacji bufor nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ty w to wierzysz, to już jest tylko i wyłącznie Twój problem.

Ale nie oczekuj, że uwierzą w to wszyscy, bo się rozczarujesz.

Jeśli piszesz o zestawach pelletowych, to jest to stek marketingowych bzdur.

 

 

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kroitzman napisał:

Ok, Panowie. Praca na niskiej mocy to praca na niskiej sprawności? To znaczy na jakiej? Bo z znanych mi kotłów sprawoność na niskiej mocy to i tak 91-94%

Przy takiej  sprawności i dobrej modulacji bufor nie jest potrzebny.

Trochę masz racji , ale byłbym usatysfakcjonowany ja jak i inni jak byś mógł w szerszy sposób i w dodatku opisowy tak normalnie to opisać- tę sprawność na niskiej mocy która wyklucza bufor.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kroitzman napisał:

Ok, Panowie. Praca na niskiej mocy to praca na niskiej sprawności? To znaczy na jakiej? Bo z znanych mi kotłów sprawoność na niskiej mocy to i tak 91-94%

Przy takiej  sprawności i dobrej modulacji bufor nie jest potrzebny.

Może wytłumaczę to "jak krowie na rowie" na swoim przykładzie:

Ustawiam palnik na pracę ciągłą na modulacji, grzeję CO i CWU. Doba ma 24 godziny. Można założyć, że palnik na małej mocy, na modulacji, spala średnio 1 kg/ godzinę. Mam spalanie minimum 24 kg/ dobę. Gdzie tu sens, oszczędność i zdrowy rozsądek?

Ostatnio gdy były chłodne dni i noce kocioł pracował non stop, na dużej histerezie, oczywiście z wygaszaniem. Postoje kotła miałem nawet 2,5 godziny, przy stale działającej pompie CO. Mam stosunkowo dużą pojemność wodną kotła, który pracuje jak mini bufor. Spalanie dobowe oscylowało między 10-12 kg/dobę.

Także dziękuję bardzo za taką modulację i sprawność spalania przy pracy palnika non-stop na małej mocy...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to co prawda argumentacja dotycząca omawianego zagadnienia, ale pokazuje wyraźnie, jak bezsensowna jest ciągła praca palnika na niskiej mocy. Tak w przypadku instalacji grzejnikowych, jak i tym bardziej płaszczyznowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dracogo napisał:

Nie jest to co prawda argumentacja dotycząca omawianego zagadnienia

Poniekąd jest. "Typowe" pelleciaki mają z reguły małą pojemność wodną i tam praca palnika non stop to mus, jeśli chce się mieć ciepło w d... i żeby pompa od podłogówki pracowała cały czas. No chyba że ma się wygaszać i za 15 minut rozpalać na nowo, co jest bezsensowne. Dlatego bufor z pelleciakiem to jak najbardziej sensowne rozwiązanie moim skromnym zdaniem

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w moim przypadku piec często pracuje z przerwami ale ma podtrzymanie i nie rozpala za każdym razem , jakie zużycie to napiszę jak będzie zimno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłogówki brak, to ani praca palnika "non stop" nie jest obowiązkowa, ani też stała pompa. A w domu też będzie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale długie przestoje pracy palnika, są do uzyskania tylko z buforem, o czym wie każdy, a nawet Ty, kolego sambor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak i poziom Twojej wiedzy jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, artus72 napisał:

A w moim przypadku piec często pracuje z przerwami ale ma podtrzymanie i nie rozpala za każdym razem...

Podtrzymanie, to może mieć palnik, a to także jest tryb pracy.

P. S.

Widać, że kolega powyżej, ma jakiś uraz psychiczny, wyniesiony z innego forum, a to jest trudne do wyleczenia na forum o ogrzewaniu.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, besix napisał:

I kto to pisze ?

Nieudacznik z Warmii , który nigdy nie miał podłogówki , bufora, ani nie zbudował nawet jednej instalacji od podstaw.

 

Znasz naszego Kolege Dracogo?

EDIT: plul juz na mnie, bo mam 4 D za buforem zamiast 3 D. A sam jaka ma instalacje? Zwykla hipokryzja.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4D, bo u mnie ma on zastosowanie dlatego, że bufor jest u mnie zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do *** i nedzy roznice za buforem robi 4 czy 3 d. Zadna. Widze ze próbujesz zadrzec ze wszystkimi na tym forum. To uwazaj I zamiast krytykowac bezmyslnie wszystko i wszystkich zajmij sie swoja Tekla z jakoscia wyrobu garazowego. Z gownianym do czyszczenia wymiennikiem wzietym z ekogroszkowca. Zamiast czepiac sie Edilkaminow.

Edytowane przez Visitor1230
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Visitor1230 napisał:

A co do qoor...y i nedzy roznice za buforem robi 4 czy 3 d. Zadna. ...

Trzeba cztery rurki albo trzy doprowadzic ;)

Ja mam 4d przed buforem i sam juz nie wiem czy to dobrze czy zle? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.