Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł 5 klasy - Biadała/Pleszew/Ostrów


AFC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poszukuję nowego pieca. Myślę o kotle 5 klasy na ekogroszek. Mam stary dom z użytkowym poddaszem, które na razie robi jako strych i zamierzam je ocieplić wełną. Budynek z zewnątrz został docieplony styropianem 5cm.

Powierzchnia 1. kondygnacji to 154m^2, a powierzchnia strychu, który w późniejszych latach zamierzam remontować wynosi 125m^2. Doradzono mi wybrać kocioł o mocy 25-27kW. Jako że jestem zielony w tym temacie, proszę o poradę, czy taki piec będzie wystarczający? Nie wiem jakie zapotrzebowanie na ciepło można przyjąć w moim przypadku.

Drugą sprawą jest to, że przeglądam oferty kotłów w okolicach Pleszewa/Ostrowa Wlkp. i zastanawiam się, czy warto skorzystać z usług np. Biadały? https://kotlypleszewskie.pl/pl/p/Kociol-z-podajnikiem-EKOVERT-27kW/17 Jeśli ktoś miał styczność z tą firmą, to chętnie poznam opinie.

Jeśli ww kocioł odpada, są Państwo w stanie polecić mi jakąś wiarygodną firmę i kocioł?

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4dps

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4dpv

Obliczyłem zapotrzebowanie dla dwóch przypadków: 1. bez ocieplenia dachu, 2. z ocieplonym dachem. Obydwa przypadki bez CWU. Czyli ok. 25kW wystarczyłby wg tych obliczeń, chociaż nie wiem na ile są wiarygodne. 

 

 

Edytowane przez AFC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na ten temat nie mam informacji. Dom powstał prawdopodobnie w latach 50., a ostatni remont wewnątrz przeszedł ok. 2000 roku. Ja nic nie pamiętam z tego czasu. W kuchni, na korytarzu i w łazience są kafelki, w pokojach jest stara, drewniana podłoga + wykładzina, od wejścia jest okleina. Dopiero zaczynam przygodę z remontami w tym domu i priorytetem na ten rok są dla mnie wymiana pieca i ocieplenie dachu.

Ponawiam prośbę o polecenie któregoś z producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz wkład kominowy?

2. Potrzebujesz kotła 5tej klasy?

3. Wymieniasz tylko piec czy instalację CO też?

4. Co do kotłów - to tylko zespawany kawał blachy, wszystko zależy jakie ma "bebechy". Sterowniki i podajniki robią inne firmy i to od nich dużo zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wkładu. Czy potrzebuję kocioł 5 klasy? Z tego co mi wiadomo do 202X roku i tak będę musiał go zainstalować. 

Ja właśnie chciałbym się dowiedzieć, które firmy mają w miarę sprawdzone bebechy. Przeglądam lokalne oferty (okolice Pleszewa), ale tutaj zdania są podzielone.

Może ktoś coś wie nt kotłów Witkowskiego? http://www.kotly-witkowski.pl/kotly/kotly-klasy-5

Edytowane przez AFC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle 5tej klasy jest większe prawdopodobieństwo że zajedziesz komin.

Gorzej też znaleźć coś mocnego w klasie piątej - do tego kotły są droższe i większe.

Pamiętaj, że kocioł to nie wszystko - wejdzie jeszcze trochę kasy w instalację, zabezpieczenie powrotu itp.
Pytanie ile na to możesz wydać.

Druga kwestia - kotły 5tej klasy często mają kiepskie palniki i łykają tylko dobre paliwo - niewiele konstrukcji ma coś pozwalającego spalić gorsze paliwa...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaczynam się gubić, bo nastawiałem się właśnie na ekogroszek 5 klasy, a muszę w końcu coś wybrać. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie wkład pieniędzy w modernizację, ale nie dojdzie do niej, jeśli nie wybiorę pieca. Jeśli nie 5 klasa, to jaki konkretnie model kotła brać?

Póki co poddasze nie będzie ogrzewane, ale docelowo ma być. Teraz zostanie ocieplone wełną. Co będzie wymagało remontu w domu, to zostanie zrobione, ale wszystkiego na raz nie dam rady ogarnąć.

Edytowane przez AFC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu zaznaczam, że sam jestem laikiem.

Tylko docelowo to znaczy kiedy to planujesz? Rok, dwa, pięć? I czy planujesz docieplenie domu, szczególnie podłogi parteru jeżeli nic tam nie masz? Bo kupowanie takiego wielkiego kotła na zapas skoro na ten moment nie będzie Ci potrzebny to wg mnie marnowanie kasy bo potem jak docieplisz to znów zapotrzebowanie Ci spadnie i taki wielki kocioł potrzebny nie będzie. I nie wiem czy czytałeś na forum o tym jak działa taki podajnikowiec 5 klasy na komin murowany, chyba, że komin masz jakiś nowy albo z wkładem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli docelowo ogrzewane ma byc poddasze to kociol musi byc oczywiscie wiekszy. Na chwile obecna minus taki ze zaledziesz komin szybciej niz sie spodziewasz palac w nim na niskiej mocy. W jako tako ocieplonym domu potrzebujesz 60 - 70 W / m². Czyli docelowo po modernizacjach 18 - 20kW. 

Kup taki kociol i dostaw do niego bufor co najmniej 500 L. Mozesz wtedy uzytkowac kociol na 80% mocy. Czyli ekonomicznie, czysto, bez kiszenia i z w miare zdrowa temperatura spalin. Co jak wspomnialem zapobiegnie zniszczeniu komina. Wybor kotla  ( sterowania )  musi zapewniac obsluge bufora. 

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ekogroszku bufor to przerost formy nad treścią - w pelletowcu zmienia się temp. piec się wygasza - w ekogroszku chodzi o prace ciągłą na stałym odbiorze.
Poza tym dojdzie koszt bufora, osprzęt itd.

Jak masz zamiar coś grzebać z zapotrzebowaniem to weź coś z palnikiem ARDEO. Tam jak chcesz zmienić moc palnika to zmieniasz jedną część za 100-200 zł.

Kupisz wymiennik koło 20 kW, zasadzisz mu palenisko z mocniejszej wersji i już kocioł osiągnie 20pare. Jak ocieplisz - zmienisz palenisko i masz kocioł 20 kW.

W piątej klasie ARDEO ma SKAM:

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/#1444300654474-2bfb86dc-fd3a
 

I jakieś kotły białek:

 

https://www.kotly-bialek.pl/klaster-5/

 

Jeden i drugi nie powinien zajechać Ci komina.

Tylko zadzwoń jakie mają palniki i potem do ARDEO czy mają "czapki" do tych palników o różnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tu polecił Skam-PV 20 bo da radę z niego wyciągnąć ponad 20 kW na dobrym ekogroszku, a i na 30% mocy wyniki ma bardzo dobre.

Możesz wyjąć zawirowywacze i płytę deflektora to spaliny będą wyższe i komina nie zajedziesz.

 

Ile w zeszłym sezonie spaliłeś i czego [drewno, węgiel] do ogrzania tego domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było palone trocinami w jakimś przerobionym piecu, nie wiem ile kW. Ogrzewanie parteru + 1 pokoju na poddaszu kosztowało ok. 1500zł/sezon, ale w domu przez cały dzień była osoba, która zaglądała do kotłowni. Teraz jej nie ma. Spróbuję ustalić co z ociepleniem podłogi.

Biorę pod uwagę kotły polecone przez shoguna i suspensera, a co myślicie o drewmecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewmet ma palnik starej klasy - normalną ekoenergię. Żeby osiągnąć klasę piątę musieli rozbudować wymiennik (kocioł) żeby był większy i łapał cały syf w kotle. Jak już go wyłapie to temp. spalin zostaje tak niska, że zajedziesz komin. Sprawa prosta - dobry palnik = mniejszy piec. Mniejszy piec = wyższe spaliny - lepiej dla komina.

Kocioł to tylko kawał zespawanej blachy - raczej każdy przetrwa gwarancję jeśli podpięty jak trzeba (z ochroną powrotu).
Liczy się palnik i sterownik. Jako, że przerabiasz dom i nie masz wkładu to nie ma co się napalać na bajery bo i tak ich użyć nie możesz. Palisz w dwustanie, czyli najprostszy sterownik wystarczy - czyli to co mają w zestawie.

Jak chcesz węglaka w piątej klasie to bym brał pod uwagę SKAMy, SZTOKERA (ale nie wiem jak z mocą powyżej 20kW), może tego białka bo ma mały wymiennik (tylko kilka półek).

Cenowo też nie jest źle. Do tego ardeo jak piszę możesz łatwo modulować zmianę mocy - jak braknie dokupujesz talerz i kocioł jest mocniejszy, a spaliny wyższe.

Jak coś jest duże - to raczej komin Ci zajedzie bo spaliny z palnika wychodząc ochładzają się przez pół kilometra blachy z wodą i dopiero trafiają do komina.

Tak wygląda fizyka - jej nie oszukasz. Możesz posłuchać handlowców - lubią ją zmieniać, żeby tylko coś sprzedać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obliczen po ociepleniu dachu powinno być ok24kW

Ja bym tu zatrm bardziej widział Klatra5-24 moc z badań 23,5kW. 

Tu ważna informacja na atestach jest zaznaczone, że musi być palnik ardeo. Dokumentacja podaje symbol palnika azp-t (stały bez obrotu do Vej klasy)  lub wersja azp-tr (wersja z obrotem do Vej klasy). Model iron nie był tu zglaszany i nie jest pod Vta klase. Jak ma to być pod dotacje, to należy brac te... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Klastrem będę miał problem z zasypywaniem zbiornika, bo piwnica ma wysokość 1,7m. Chyba, że się przemęczę. Szkoda, że klapa nie jest pochylona. Do skam pv-20 na pewno zachęcają wymiary i cena, ale nie wiem co z mocą. 3kW na CWU to taka wartość zaporowa? 

Tak przy okazji - do ocieplenia dachu z nieba mi spadło ok. 130m^2 wełny szklanej ursa 15cm, lambda 32. Chciałem położyć 30cm na poddaszu, ale czy nie wystarczy ok. 20cm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z tych kotłów wybralibyście w moim przypadku? Ceny pomijam.

1. Klaster 5 - 24kW, sterownik Iryd PID R, palnik ardeo azp-tr 25 (otwarcie kosza ok. 172cm)

2. Klaster 5 - 24kW, sterownik Iryd PID R, palnik ardeo iron r 25 (otwarcie kosza ok. 160cm)

3. Skamp PV 20, Argos PID lub Iryd PID z dopłatą, mocniejsza wersja palnika do 30kW

Ogólnie chciałem podziękować za zainteresowanie tematem i pomoc.

Edytowane przez AFC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Sztoker+24 . Sam mam dwunastkę i zadowolenie mega. Wydajny,mało spala, łatwa obsługa, bardzo łatwe czyszczenie-zajmuje mało czasu, po prostu banał.Przemyślana konstrukcja.Koniecznie wkład kominowy z kwasówki.

wysokość 145cm. Poczytaj dane spalania. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie czy weźmiesz sztokera, skama takiego czy innego (sprawdź czy na danym palniku jest 5 klasa jak Ci na tym zależy) to będziesz zadowolony.
Co do sterowników - jak przerabiasz instalację to raczej wodotrysków nie potrzeba. Czasem ludzie chcą obsługiwać 4 pompy, ale na prawdę np podłogówka i kotłowa chodzą non stop - więc można je wpiąć w gniazdko i tadam zostają 2 - które obsłuży tańszy sterownik. Jak nie masz wkładu kominowego raczej palisz w dwustanie, więc zaawansowane algorytmy spalania też bywają niepotrzebne. Są bajery do rysowania wykresów, wskaźniki paliwa - ale kocioł podajnikowy kupuje się po to, żeby do niego zbytnio nie zaglądać - więc studiować tego też raczej się nie studiuje.

Jak będziesz mieć zawór mieszający w instalacji jak nie masz termostatów to musisz wziąć sterownik, który sterowanie takiego zaworu ma w standardzie.
Jak chcesz mieć sterowanie przez internet w skamie był SPPv2 o ile się nie mylę (ale dopóki przez neta nie załaduje podajnika to dla mnie zbyteczne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztoker ma sterowanie zaworem w sterowniku (COBRA) - IRYDy też mają, argos chyba nie.
Palniki są różne, ale są to konstrukcję pod klasę 5tą w przeciwieństwie do starych rozwiązań.
Sztoker ma palnik klepsydrowy - przypomina SV - wypycha opał wprost na palenisko które jest w kotle
SV - wypycha na palenisko które nie jest częścią kotła - tylko osobny palnik
Ardeo - działa jak typowa retorta stosowana od x lat - ślimak + kolano
Nie wiem który sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Zależy też od opału. Możesz zapytać Pieklorza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.